Sayfa 24/172 İlkİlk ... 1422232425263474124 ... SonSon
Arama sonucu : 1374 madde; 185 - 192 arası.

Konu: Algoritmik Trade Sistem Sinyalleri ve Gerçek Hesap Paylaşımlı (Şeffaf)

1. Para yönetimi ve pozisyon ayarlama nasıl yapılmalı, nelere dikkat edilmeli?

2.  Alıntı Originally Posted by pardusking Yazıyı Oku
    Para yönetimi ve pozisyon ayarlama nasıl yapılmalı, nelere dikkat edilmeli?
    Yöntemlerle ilgili en kapsayıcı yazıları açacagım blog sayfasın da açıklayacagım her bir olayın tek tek üzerinden gideceğim.

ilerde her yazdıgım makale için link atarım.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

3.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Yöntemlerle ilgili en kapsayıcı yazıları açacagım blog sayfasın da açıklayacagım her bir olayın tek tek üzerinden gideceğim.

ilerde her yazdıgım makale için link atarım.
    teşekkür ederim

4.  Alıntı Originally Posted by pardusking Yazıyı Oku
    Para yönetimi ve pozisyon ayarlama nasıl yapılmalı, nelere dikkat edilmeli?
    https://twitter.com/Levent_Dogan/sta...075912704?s=19

ASUS_X00TD cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Hedefin yok ise yardım edecek rüzgarı bulamazsın.

5.  Alıntı Originally Posted by KOSA Yazıyı Oku
    Teşekkür ederim. Bana daha detaylı teknik bilgi ve örnek uygulama gerekli

6.  Alıntı Originally Posted by pardusking Yazıyı Oku
    Teşekkür ederim. Bana daha detaylı teknik bilgi ve örnek uygulama gerekli
    Kelly kriteri/Metodu/Rısk analizi

https://twitter.com/sidabumi/status/...928358913?s=19

https://twitter.com/sidabumi/status/...764707329?s=19
    Hedefin yok ise yardım edecek rüzgarı bulamazsın.

7. avni beyin müthiş açıklamalar yapmış gerçekten çok beğendim ve takdir ediyorum. Ben olaya biraz daha farklı şekilde bakanlardanım.

Zaten genel anlamda yapı olarak da her olaya alışılmışın dışında bakmak gibi bir huya sahibim ve çoğunlukla olayları felsefik açıdan değerlendirmeye çalışıyorum. Avni beyin güzel açıklamaları beni de gaza getirdi bir iki kelamda ben edeyim dedim.

ancak öncesinde şu videoyu dinleyip anlayalım daha sonra yazının devamını okuyun

Zıt yöne gelişim kavramını anladık. Ben buna katılıyorum. Bunu hemen hemen her yerde görüyorum sistem tasarlarken de yaşanıyor bu bir yeri iyileştirmek diğer tarafı bozuyor. Trendler de daha çok para kazanmayı istediğinizde yatayda daha çok çarpılmayı göze alıyorsunuz. Daha çok puan üreten sistem türetmek istediğiniz de maliyetler artıyor. Daha az maliyet ödeyen az işlemli sistem türettiğiniz de getiri düşük geliyor.

Video da bunun hayatımızın başka nerelerinde meydana geldiğini anlatmış. Şimdi bunların konumuzla ne alakası var diyeceksiniz. Risk = getiri formulüne getiriyor bizi riski arttırdığınız da getiriniz de artacak riski düşürdüğünüz de getiriniz de düşecektir.

Para yönetimi meselesine bağlayacağım. Hangi para yönetim tekniğini uygularsanız uygulayın zıt yöne gelişim kavramından kurtulamazsınız. Daha düşük risk almak için paranızın daha azıyla işleme girerseniz toplam paranıza oranlar elde edeceğiniz getiri otomatik olarak düşer.

Riski düşürmek için parayı birden fazla ensturumana bölüğünüzde tek bir ensturuman getiri ve riskine nazaran daha az risk aynı zamanda daha az getiriyi hedeflemiş olursunuz.

Tüm bu denklemler ve risk getiri ve zıt yone gelişim kavramından kurtulmak ıstıyorsanız. Benim vereceğim yöntem şudur.

RİSK - GETİRİ - ZAMAN - HEDEF

Paranızın % kaçını kaybemeyi göze alıyorsunuz. %90 RİSK HANESINE %90 yazın.(benim oranlarım) Paramın %90 ını kaybetmeyi göze alıyorum.

Ne kadarlık bir getiri hedefliyorsunuz ? Ana param 10,000 TL iseher yıl %1000 bunu getiri kısmına yazın.

Ne kadar zamanda bunu elde etmeniz gerekir. 5 YIL bunuda zaman bölümüne yazın.

Ulaştığınız da artık bu işleri ve bu risk ve getiri oranlarını değiştireceğiniz hedefiniz nedir 500,000 TL. Para buraya ulatığında risk getiri zaman ve hedef değerlerimi değiştirip büyük ihtimalle daha makul seviyelere çekeceğim.

Hedef olmak zorunda cunku 20 yıl boyunca %90 risk ile trade edemem.

Avni beyin bahsettiği gibi stoploss paranın ne kadarıyla girilmeli filan kısımlarının hepsi aslında bır para yönetimi noktasına girse bile tüm bunların birleşeceği nokta yine aynı formuldür RİSK GETİRİ ZAMAN HEDEF formulune getiriyor sizi.

Hiç dikkat ettiniz mi manuel traderleri bir düşünün. Şikayet ettikleri noktaları tespit edip genellemeye çalışın.

Şunu farkedeceksiniz.

-Ben saatım gitti
    -Ben aldım düştü.
    -Ha şimdi döner ha şimdi döner dedim aldı başını gitti. hep bunun gibi cümleler.

Fakat dikkat edin hiç şunu duyanınız oldumu ?

abi 6 kere stoplattı beni abi 9 kere stoplattı.

şunu duyarsınız ama

abi stopumu patlattı da gitti. Bunu duyarsınız ancak bu ne demek onuda aktarayım bu 1 kere stop olunca bir daha denememiş demektir. 100,000 den alıma girer 99,000 a stop koyarsın 99 bine inip çıkar geri 100,000 e yatırımcı bu kez 100,000 de alım tuşuna basıp tekrar 99,000 e stop koymaz yine aynı şey olur diye. hiç işleme girmez ve sonundada trendi kaçırır.

Yani tüm bunlara bakınca yatırımcıların traderların kazandıgı piyasa kısmen YATAY piyasadır. Trendlerde sadece robotlar, zar atanlar ve büyükler kazanır.

Piyasanın büyük bir çoğunluğu ki bu dunya dada böyle yataydır. 3/1 trend 3/2 si yataydır. Buna rağmen. Yani piyasanın çoğunluğunun yatay oldugunu ölçmemize rağmen nasıl olurda trend takipçi sistmeler kar üretiyor.

Çünkü trendler az sıklıkla görülsede çok uzun boyutlarda olurken yataylar daha sık rastlanılır ancak daha az getiri üretirler. Bu sebeple trend stratejisi daha para kazandırır.

Herkesın ıstedıgı ise hem yatayda hem trendde para kazanmaktır. Ancak zıt yone gelişim kavramından da anlayacağınız gibi bu pekde mumkun değildir. EN azından riski düşük tutarak hem trendde hem yatayda para kazanamazsınız risk arttırırsanız her iki taraftada para kazanırsınız.

sözün özü ana başlıklar olan RİSK - GETİRİ - ZAMAN - HEDEF kısımlarınızı belirlemeden alt başlıkklar olan stoploss paranın ne kadarıyla trade edileceği vesaire gibi kavramları belirlemeniz bir işinize yaramayacaktır.

Önce ana başlıkları ayarlayıp sonra alt başlıklara inebilirsiniz.

BU denklemı bir yere yazıp yapıştırın.

Önce hedef 500,000TL mi okey bu sabit değerimiz.

RİSKİ ayarını açtığınızda yıllık getirinizin ayarınında arttığını zaman değerinin düştüğünü göreceksiniz.

RİSK ayarını kısdığınız da yıllık getiri düştüğünü zamanın uzadığını göreceksiniz.

Zamanı arttığınızda yıllık getirinin düştüğünü riskin düştüğünü göreceksiniz.

Dolayısıyla uygulayacağınız stratejılerde bu para yönetimi veya sistem veya gunluk tradede olabilir. uzun vadeli yatırımda olabilir. ZAMAN ve hedef denklemlerı sizin risk ve getiri kısmınızı değiştirmenize sebep oluyor.

Benim felsefem şu noktadan ilerliyor çoğunlukla zaman parametresini kısa tutmam gerekiyor eminim ki bir çok kişide kısa sürede para kazanmak istiyordur ve zaman bir başka yatırımcı içinde kısa tutulması iyidir.

Ancak zamanı kısaltırken getiriyi arttığının farkında olsa da riskin arttığının çoğu zaman farkında değil. Yani zıt yöne gelişim kavramından habersiz. Bazıları zamanı öylesine kısıyor ki risk parametresi %150 lere çıkıyor.

Bazıları ise zaman farktöründen habersiz. 10,000 TL sini hedef olarka 100,000 TL yapmak istiyor. kendiside 55 yaşında. Riske odaklanarak risk seviyesini düşürüyor. ancak farketmeden getiriyi kısmış zamanıda uzatmış oluyor.

getirinin düştüğünün farkında olsa bile geçen zamanın farkında olmuyor ulaşacağı hedefe ulaşabileceğinin farkında ancak kaç yaşında ulaşabileceğini hiç ölçmüyor. 70 yaşına geldiğinde gerçekten parasını 100,000 e geldiğini görüyor. Bir başarı var mı var. hedefine ulaşmış ancak ertesi gün hayatı bitecek ve ölecek. niçin bu hedefe ulaşmak istedik kimin için ne için niçin 15 yıl boyunca didindin trade ettin analiz ettin veya para biriktirdin. çolugun çocugun için ise eywallah diyecek sözüm yok. Ancak insan bence kendisi için yatırım yapmalı. kendisi istediği noktaya geldiğinde zaten çevresine de katkı sağlayacaktır.

Bazılarıda hedef ayarlamıyor hedef yok ancak risk getiri ve zaman parametrelerinin hepsi yüksek. denklemin içine hedefi koymadıgınız da denklem çalışmıyor. dikkat ettiniz mi riski yükske ayarladınız yıllık getiriyide yüksek ayarladınız zamanıda 40 yıla çektiniz hedef yok ya 40 yıl boyunca böyle gideceksiniz demektir. buda senın totalde başarısızlıgınla sonuçlanabilir. ancak belirli hedeflere ulaşınca bu oranları değiştireceksiniz bir şansınız var demek olurda oraya bir kere gelirseniz derin bir nefes alıp risklerinizi düşürebilirsiniz.

Bir sonrakı yazımızda bu denklemı formul halıne getirip geliştirmeye calısacagım.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

8.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Bugüne şu şarkıyla girelim. "KAZA"

"bi öpücük patlat, bi silahla ateşle sadece tutunacak birine ihtiyacım var."

Portföy başlangıç tarihi : 01.01.2019 İlk yatırım 1.904 TL / 359,94 $

Bugun: 29.01.2019/18:24

Portföye eklemiş eklemiş tasarruf miktarı 0 TL

Bugünkü Portföy değeri 2.361 TL / 445,00 $

TOPLAM Kar/Zarar +459 TL / 86,49 USD

Herkese bol kazançlar dilerim.

Sayfa 24/172 İlkİlk ... 1422232425263474124 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •