Sayfa 52/172 İlkİlk ... 242505152535462102152 ... SonSon
Arama sonucu : 1374 madde; 409 - 416 arası.

Konu: Algoritmik Trade Sistem Sinyalleri ve Gerçek Hesap Paylaşımlı (Şeffaf)

1.  Alıntı Originally Posted by NUTCRACKER Yazıyı Oku
    stratejinize bir şey demiyorum çalışmak lazım. benim dediğim aynı sembolü farklı vadelerde kullanarak ekstra bir avantaj sağlayamazsınız (arbitraj dışında) yapmak istediğiniz her şeyi tek vadede yapabilirsiniz.
     Alıntı Originally Posted by atakanözbaki Yazıyı Oku
    Uzak vade ve yakın vade hiç aynı yönde pozisyonda olmayacak. Yakın vade hep uzak vadenin zıttı yönünde pozisyonda olacak.

Örnek veriyorum elimde 1200 tl var bist 30 un grafigini açtım yön aşağı yönde . Ben düşüş trendinin hala devam edecegini düşünüyorum. Ekim yada aralık vadede bist 30 dan short açtım. Sistem % 5-6 bir dönüş olursa sinyal olacak şekilde tasarladım. Ayda 1-2 sinyal üretecek büyük trend dönüşlerini yakalayacak şekilde tasarlanacak. Eğer bist 30 düştü sorun yok karlar cebe . Fakat ana trend aşağı oldugu halde piyasa artı gidiyor % 0.5 - % 1 artıya geçti. Bunun nekadar sürecegini bilemeyiz belki ana trend bile değişir. Bizim için önemli degil. Biz böyle artı günler için kısa periyodlu grafige göre yakın vadede sadece long poisyon açacak bir sistemde tasarladık Ne yapacagız. Şimdi yakın vade nedir nisan vadede ek teminat gerekmeden long açacagız. Bu kısa periyodlu sistemin sinyalne göre long- flat, long flat şeklinde sinyal üretecek. Eğer trend değişimi yoksa, geri düşüş devam edecekse yakın vade uykuya geçecek. ( Burada ne yapmış oldum bu artı açan günde uzak vadeden zarar ettim , fakat yakın vadeden o zararı telafi etmiş oldum. )

Dedimya amaç büyük lokmayı almak.
    nutcrackere yine katılıyorum. Tek vadede bu durumu gerçekleştirebilirsiniz uzak vadeye hiç ihtiyacınız yok oraya bir sistem koymaya orada pozisyon actırmaya hiç gerek kalmadan tek vade de aynı soyledıklerınızı yapabılıyorsunuz.

İlla yeni vadede ters pozisyon açmandakı amac ne

Uzuk vadeye yavaş calısan sistemi koy abi ŞORT FLAT VE LONG SİNYALİ OLSUN NASIL mı ?

30-50 Lik HAREKETLI ORTALAMA BU KISA VADE OLSUN.

30-150 LİK HAREKETLI ORTALAMA BUDA UZUN VADE OLSUN.

30 LUK 50 LİĞİ AŞAĞI KESTIYSE veeeeeeeeeeeeee 30 LUK 150 LİĞİDE AŞAĞI KESTIYSE ŞORT AÇ

TAM TERSİ DURUMDA DA LONG AÇ

30 LUK 50 LİĞİ AŞAĞI KESMİŞ ANCAK 30 LUK 150 LİĞİ AŞAĞI KESE"MEDIY"SE FLAT

30 LUK 50 LİĞİ YUKARI KESMİŞ ANCAK 150 LİĞİ YUKARI KESE"MEDIY"SE FLAT.

BÖYLECE PİYASA AŞAĞI YUVARLANIYOR SİSTEMİNİZDE ŞORTTA GİDERRRRRRR.

AZ BİRŞEY TEPKİ GELDİĞİNDE SİSTEM ÖNCE NAKİTE GEÇERRRRRRRRRRRRRRRR LONG AÇMAZ

ARDINDAN TEKRAR AŞAĞI HAREKET DEVAM EDERSE ŞORT AÇARAK DEVAM EDER LONG AÇIPTA TEPKILERDE ZARAR ETMEZ.

TEPKİLERDE ONCE NAKITE GEÇER BİR SAGA SOLA BAKAR BEKLER ANA YONMU DEGISIYOR NE POH YIYOR DIYE BEKLER.

:D
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

2. Vadeli piyasalarda uzun dönem vadeye long açmak ve pozu vade sonuna kadar tutmak fikri USD gibi sürekli yükselme eğiliminde olan bir enstrümanda ilk bakışta mantıklı gelebiliyor ancak sonuçlar beklenildiği gibi olmuyor.

Dolar şu an 5.90 diyelim ve aralık vadeye long açacaksınız ve aralık vade fiyatı da şu an atıyorum 6.50. Sizin poz aldığınız fiyat 6.50. Vadeli piyasalarda vade sonuna yaklaşıldıkça vadeli ile spotun fiyatı birbirine yaklaşır vade sonu ise neredeyse eşitlenir.

Bu durumda sizin bu işlemden karlı çıkmanız için doların gerçek fiyatının yıl sonunda 6.50 bin üzerinde olması gerek. Örneğin spot dolar seneyi yükselerek 6.30 dan kapattı diyelim. 6.30-5.90 = 40 kuruş yükseldi. Siz dolar 5.90 iken aralık vadede 6.50 den long olduğunuz için ve vade sonunda spot dolar ile vadeli dolar fiyatı eşitleneceğinden 6.50-6.30 = 20 kuruş zarar edersiniz.

Dolar yıl sonunda yükseldiği halde zarar ettiniz. Dolar sabit 5.90 kapatırsa fiziki doları olan birisi zarar etmezken vadelide işlem yapan kişi 6.50-5.90=60 kuruş zarar eder ki kaldıraçlı piyasa olduğu için sermayenin tamamı erir.

HUAWEI G7-L01 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3. Elimizdeki sistemin repaint yapıp yapmadıgını nasıl anlayabiliriz. Sistemi robota bağlamadan anlamanın yöntemi varmıdır.

4.  Alıntı Originally Posted by atakanözbaki Yazıyı Oku
    Elimizdeki sistemin repaint yapıp yapmadıgını nasıl anlayabiliriz. Sistemi robota bağlamadan anlamanın yöntemi varmıdır.
    Tasarim yaparken gelecek barlari kullanmayacaksiniz. Gecmis data ile calisacaksiniz boylece repaint olma ihtimalini ortadan kaldirmis olursunuz.

SM-G960F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5.  Alıntı Originally Posted by atakanözbaki Yazıyı Oku
    Elimizdeki sistemin repaint yapıp yapmadıgını nasıl anlayabiliriz. Sistemi robota bağlamadan anlamanın yöntemi varmıdır.
    kurduğunuz matematiksel algorıtmanın saglamasını yapmanız lazım.
    Bu şekliyle çok zor. Mantıksız bir durum olup olmadığını kontrol edin repaintin en büyük sebebi gelecekte yaşanmışlıklara göre karar vermesinden kaynaklanıyor. Yani grafikteki hareketi görüyor sonra ben buradan almıştım zaten diyor.

Hani insanlar şöyle der ya; geleceği görür sonra ben zaten içimden geçiriyordum almayı tam orada alacaktım aslında ama erhan benim kafamı karıştırdı almadım. Aslında alacaktım bilmiştim ne güzel kar edecektim derler. Ancak bunu grafiği gördükten sonra derler. Grafiği görmeden önceki ruh halleri ve düşüncelerine göre mantıklı olan almamaktır. Ancak ne hikmetse grafik yaşanınca ben alacaktımdaaaaaaaa..... :D diye biter cümle. Tam tersi olsa almamakla iyi etmişim derler. İşte repaint tam da böyle birşey Sİsteminizin kurgusunda yaşanmış bir duruma yorum yapıp hesaplama yapıp Al veya sat oku koyuyorsa repinttir.

Bir başka repaint durumu algoritmik hatalar.

Şu çizginin üzerinde al şu çizginin altındaysa sat. Dediniz ancak koşul her iki durumda da geçerliyse sistem sapıtır hem alır hem satar milisaniyeler içinde bir suru emir gönderir. Fiyat 2,00 sende bana dedinki 3 Liranın altındaysa sat 1 Liranın üzerindeyse AL dedin şimdi ben bir bilgisayar olarak ne yapmalıyım sence ?

İlk koşula bakıyorum 3 liranın altındamı evet ozman satayım dıyor satıyorum sonra 2. koşuluna bakıyorum 1 liranın üzerinde ozman alıyorum sonra tekrar koşulları her milisanıyede bılmem kac kere kontrol edıyorum. Bakıyorum 1. koşul tamam tekrar sat 2. koşula geçiyorum tekrar al.

Yani insana verdiğiniz komut mantıksız ise bilgisayara verdiğiniz komutta mantıksızdır. Bunun sonucu da repaint olarak yansır. İnsana söylediğinde ise Ne diyon olm sen kafayımı yedin hangini yapacam ben cevabını alırsınız.

Biraz mizahsen anlatıyorum olayları

Mesela bir reapint örnegi daha Bir sonraki barın düşüğü bir önceki barın kapanişinden küçükse bir önceki bar sat.
    DİKKAT!!!!

Bir sonraki bar yaşanmadan buna karar veremem Bu yaşandıktan sonra gidip bir önceki bara sat koyamam Çünkü orası artık yaşandı ve bitti. Hayatı geri saramayız. Bunun gibi algorıtmalar repainte ve geleceğe göre geçmişe sinyal bırakırlar.

Bunlardan yana bir sorun görmediyseniz ancak yinede test etmek ve emin olmak istiyorsanız sanalda bağlar sonucları takip edersiniz.

Ancak repaint öyle birşeyki ufacıık bir ihtimalle bile gerçekleşebilir başıma geldi çünkü.

TAM 1 sene boyunca 0 sorunla sistem takır takır emirleri gönderdi. Öyle bir grafik oluştu ki Oluşma ihtimal %0,1 olan bir ihtimal oluştu. Sİstem al sat al sat diye milisaniyede emirler göndermeye başladı. 1 senedir aktif kullandığım bir sistem hiçbir zaman repaint yapmamışken nolduda burada repaint yaptı veya saçmaladı diye kontrol ettiğimde.

Çok çok ufak bir ihtimal yüzünden matematiksel sonuclarımın küsürati sebebiyle öyle bir durum oluşmuşki hem sat koşulum hemde al koşulum aynı anda gerçekleşmiş. Bir kademe inmese repaint olmadığını düşünerek devam edecekmişim bir kademe inince koşullar çakışmış.

Şöyle düşünün 120,350 Çizgim Fiyatin kapanışı ile bu çizgi arasındaki fark 50 Puansa SAT Bir önceki barın kapanışı bu çizgiden 100 puan uzaksa AL.

Fiyat ise o anda 120,300

50 Puanlık fark oluşmuş satmalı. bir önceki barın kapanışı ise 120,450 Bu koşulu kontrol ettiğnde ise arada 100 Puan fark var Yani bu koşulda AL veriyor. Her iki koşulda 1 sene boyunca hiçbir zaman AYNI ANDA gerçekleşmemiş 1 sene geçtikten sonra o gün böyle bir ihtimal gerçekleşmiş. Sistemde sapıttı haliyle.

Sİsteminiz karma karşıksa tüm ihtimalleri hesaplayıpta repaint deme ihtimaliniz cok zor matematik profesörü filan olmak gerek.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

6. Nut ve Erhan arkadaşlar teşekkür ederim.

Erhan bey siz okuduğum kadarıyla hep kopmlex sistemler tasarlamışsınız. Bunların sytem testırını yapabildinizmi.

7.  Alıntı Originally Posted by atakanözbaki Yazıyı Oku
    Nut ve Erhan arkadaşlar teşekkür ederim.

Erhan bey siz okuduğum kadarıyla hep kopmlex sistemler tasarlamışsınız. Bunların sytem testırını yapabildinizmi.
    Her sistemim komplex değildi. Çok fazla deneme yaptım demek daha doğru olur saçma sapan indikatörler filan yaratırdım. Örneğin Rsinin Tomasını Alıp TOmanın HHV LLV sinin arasındaki farka bakmak gibi absürt yeni indikatörler yarattım. Sistemin KZ eğrisinin RSİ Sini ölçüp Çıkan RSİnin Parabolicini alıp Çıkan parabolicin içine ADX sokmak gibi. Siz diyin 100 ben diyeyim 500 Tabi tüm bu çalışmalarımı kaydetmemek büyük bir hataydı yaptım yaptım bu iyi değil diyip değiştirdim.

5 yıl sonunda anladım ki aslında yaptıgım tüm sistemlerin içine açıklama olarak şu tarihte şu şu yapıldı diye not alıp kaydetseymişim gelecekte performanslarını görürdüm. Ancak çoğu sistemim malesef bu şekilde kaydetmemiştim.

Size önerim şu yaptıgınız sistemleri mutlaka kaydetip içine tarih atın. 4 yıl sonra açtıgınız da ben bu sistemi şu tarihte yapmışım ne üretmiş acaba diye merak edip bakarsınız. Benim sistemlerim de tarih yok açıyorum bir sistemi son 3 yılda çok iyi getirmiş ancak ben bunu 5 yıl öncemi yaptım 1 sene öncemi yaptım ne zaman yaptım hatırlamıyorum.

Tabiki yaptığım tüm sistemlerin performansları görülüyor.

Son 1,5 yıldır para yönetimiyle uğraşıyorum. Sistem olarak sanki kendimi sınıra gelmiş gibi hissediyorum. Yani belirli bir sınırı performans olarak artık geçemiyormuşum gibi hissettim. Birşeyler ekliyorum ama hani getiri her yılda en fazla 1000 puan artıyor. Belirli bir puan sınırının üzerine artık çıkamaz oldum çıksamda tatmin edici veya sağlıklı olmayacağını düşünmeye başladım. Ha ykoç var bu sınırı kırmış durumda Benim sistem performansı olarak tıkandığım noktayı ykoç delmeyi başarmış. Bir kez daha tebrik ediyorum kendisini ben onca denemeye rağmen o sınırı geçemedim. Hani bunu nasıl örnekleyeyim.

Sistemleri araba motoru gibi düşünün. 1,2 Motor ile alabileceğiniz max beygir sınırlıdır daha üst sınırlara çıkamazsınız. Motoru modifiye etmek gibi bu iş. Eskiden 1,2 motorlu sistemler yaratırdık. aldığımız beygir 80 di. Daha sonra motor silindirini büyütmeyi öğrendik. silindiri büyüttük 2,0 3,0 hacminde motorlar yani sistemler geliştirdik haliyle beygir arttı. 300 beygire dayandık. Şimdi 3,0 motorun üzerine çıkamıyorum çünkü arabaya sığmıyor daha büyüğü yada mühendislik gereği sağlıklı değil. Peki 3,0 motor hacmi ile 300 beygiri nasıl geçerim.
    Çeşitli eklemeler bujileri değiştirdim egzoz değiştirdim, hava filitresini değiştirdim vesaire. EE bitti modifiye edilecek başka birşey kalmadı aldığım beygir 350 ye çıktı. Daha ne ekleyeceğim veya değiştireceğim buji kablolarını değiştiriyorum 351 oluyor. Hani artık yaptığım modifiyeler 1-2 beygir ekliyor. Yaptığım masrafa değmiyor.

BU sınırlarda tıkandım kaldım. İşte burada aklıma TURBO geldi. TURBO dan kastım ne para yönetimi. 3,0 motor 350 beygir gücündeki bir araca turbo eklersen 400 450 500 beygirlere çıkarsın. Motor aynı motor beygir aynı beygir bir turbo ekleyerek beygiri inanılmaz arttırıyorsunuz. Bende bunun adına para yönetimi diyorum.

Bunun sayesinde 2018 de çok verimli beygir değerlerine ulaştım. Dinamik bir turbo bilgisayar kontrollü bir turbo gibi düşünün. Ne zman turboyu devreye alıp almaması gerektiğini bilerek turboyu açıyor. Tabi bu turbo çok tehilekli aynı zamanda çünkü turbonun gücü biraz kontrolsüz geliyor anında spin attırabilir. 2018 i sağsalim atlattık.

Şu anda üzerinde çalıştığım yeni teknoloji ise Hem yeni ve daha büyük bir turbo hemde yeni modern bir şanzıman. Şanzımanı hiç küçümsemeyin çok büyük farklar yaratıyor motor ve diğer bileşenlerle uyumlu ise.

Şu an yaptığım testlerle motor turbo ve şanzıman dişli oranlarını ayarlamaya çalışıyorum. Şanzımandakı değişiklikler alacağım beygiri etkiliyor hasas bir çalışma yapmam lazım çünkü bir kere üretebilirim. Geriye dönüp dur bu arabayı at çöpe birdaha revize et işine girmek istemiyor fabrikadan çıksın ve sorunsuz yürüsün istiyorum. Eşeğimi sağlam kazığa bağlamak istiyorum. Bİr kere üret temiz ve sorunsuz üretmek istiyorum bu aracı.

Peki diğer sistemlerimden diğer araçlarımdan ne farkı olacak derseniz. Bir kere çok kararlı kontrolsüz güç oluşmayacak bu şanzıman ve vites oranlarıyla denge kuracağım 3. vitesten 4 e geçtiğinde normal üzerinde beygirlere çıkmayacak olması gerekenj optimal dişli oranlarını ayarlayacağım ki vites geçişlerini neredeyse hissetirmeyecek. Böylece ani tepkilerin önüne geçeceğim ve sürücü daha güvende hissedecek kendini.

Anlaşılabilecek bir dilde dilim döndüğünce aktarmaya çalıştım yapmak istediklerimi birbiriyle okadar uyumlu bir örnek oldu ki sistemin nasıl çalıştığını öğrenseniz erhan verilebilecek en iyi örneği vermişsin dersiniz. Kısaca yaptığım yeni çalışma para yönetimi (turbo) ve bu paranın nasıl ve ne zaman kullanılacağı (şanzıman ve dişli oranları) ayalaryıp = en verimli beygir gücünü almak.

Hatta yaptığım çalışmayla ilgili sansürlü bir istatistik sonuçları paylaşayım. BU çalışma sayfası yaptığım hazırlığın 20 de 1 'i bile değildir.

BU tabloda gördüğünüz şey aslında teorik teknik bir bilgi şanzıman oranı alınan tork ve alınan beygiri görüyorsunuz. kazanacağınız para ne olur ne olmaz bu bilgiler yer almıyor.

8.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    hizliresim fotografları gorunmuyor baska yere upload ediyorum artık.

Portföy başlangıç tarihi : 01.01.2019 İlk yatırım 1.904 TL / 349,90 $

Portföye eklemiş tasarruf miktarı:
    +1.000 TL (06.03.2019 / 15:15 )
    +500 TL (13.03.2019 / 11:10)

Bugun: 30.03.2019/19:00
    Bugünkü Portföy değeri 3.365 TL / 602,59 $

TOPLAM Kar/Zarar +3,84 TL / +0,69 USD

3 Ay geçti aracı kuruma iyi para kazandırdık
    En son burada kalmışız

Portföy başlangıç tarihi : 01.01.2019 İlk yatırım 1.904 TL / 349,90 $

Portföye eklemiş tasarruf miktarı:
    +1.000 TL (06.03.2019 / 15:15 )
    +500 TL (13.03.2019 / 11:10)
    +1000 TL (16.04.2019 / 02:00)

Toplam Yatırım 4.404 TL

Bugun: 27.04.2019/19:00
    Bugünkü Portföy değeri 3.390 TL / 570,93 $

TOPLAM Kar/Zarar -949,31 TL / -159,83 USD

Sayfa 52/172 İlkİlk ... 242505152535462102152 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •