Sayfa 69/172 İlkİlk ... 1959676869707179119169 ... SonSon
Arama sonucu : 1374 madde; 545 - 552 arası.

Konu: Algoritmik Trade Sistem Sinyalleri ve Gerçek Hesap Paylaşımlı (Şeffaf)

1. Matriks arkasında uufuk abi ile kıvanç bey var. Onların formülleri olmasa bir çok kişi robot kullanamaz. IQ ile beraber matrikse c# formülleri yazacak uufuk , kıvanç abi gibi yardımcı arkadaşların olması lazım. Yoksa IQ hiç büyüyemez,pazar payı düşük kalır.

C# dilinde gelişmiş bir algoritmayı yazmayı geçtim, basit bir 2 hareketli ortalamanın keşişmesini yazmayı ögrenmek için insanların üzerinde epeyce bir çalışması lazım. Çünkü hiç bilmeyen için gerçekten zor.

2.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    demosunu incelediyseniz nasıl birşey biraz bilgi verebilirmisiniz. İdealle olan farkları neler ideal gibi tonlarca hazır metotlar varmı yoksa herşeyi biz tek tekmı tanımlayacağız izlenimleriniz neler?
    Erhan hocam son gunlerde butun enerjimi ideale vermekteyim. Meragimi gidermek icin ozellikle grafik, indikator ve sistem/robot tarafini biraz inceledim. Dikkatimi cekenleri elimden geldigince yazmaya calisirsam:

- IQ yu ilk actigimda bana mevcut versiyionun devamiymis gibi gorunmedi. IDeali ilk kullandigima benzer neyin nerde oldugunu bilmemek gibi bir durumuyla karsilastim diyebilirim. Ancak birkac alt baslikta mevcut versiyonun devami hissi veren benzerlikler de var.

- Grafige indikator ekleme/cikarmayi mevcut versiyona benzer buldum

- Idealde sistem dedigimiz, IQ da Strateji olarak adlandirilmis. 5 kadar hazir strateji var (cross MA gibi). Anlayabildigim kadariyla sistem ve robot, Strateji adi altinda birlesik bir yapida.

- Strateji penceresi acildiginda mevcut stratejiler kucuk pencereler olarak siralanmis ve her starteji penceresinde "optimizasyon", "kodu goster", "calistir" gibi butonlar var

- Yeni strateji olusturuldugunda, solda tum indikatorlerin ve fonsiyonlarin, sagda ise C# kodunu oldugu bir nevi explorer denebilcek editor penceresi aciliyor. Indikatorlere/fonsiyonlara cift tiklandigi sagdaki C# kodunun icerisine eklendigini goruyorsunuz.

- Hazir kod, idealde lib.cs veya user.dll formatindaki gibi en uste "using System".."public class" aralarda emir gonderme, "cross" gibi IQ ya ozgu fonsiyonlarinin oldugu bircok satir hazir sablon olarak aciliyor. Bu kod uzerinde ekleme cikarma yapabiliyorsunuz ve en sonunda derleme yapip bitiriyorsunuz. iDealGo modulu ilk bakista cok daha kullanisli duruyor.

- Trading platformu mevcut versiyona benzer yapida ancak halihazirda sadece deneme ortamina giris mumkun. Herhangi bir kurum listede bulunmuyor dolayisiyla trade etmek mumkun degil.

- Sistem olusturmak bir sihirbazla basliyor ancak devaminda kompleks bir algoritma olusturmak icin C# bilgisi gerekecektir. Kisiye ozgu, standart MA kesimi gibi kaliplarin disinda bir sistem olusturmanin idealdekinden daha kolay olacagini dusunmuyorum.

- Idealde halihazirda sizin de dediginiz gibi tonlarca ornek var IQ un bu seviyeye gelmesi yillar alabilir. Ayrica hic kod bilmeyenler icin idealGo gibi cok buyuk kolaylik saglayan bir modul eklendi.
    Son düzenleme : 3c1a; 21-07-2019 saat: 13:56. Sebep: duzeltme, ekleme

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,704
    ideal veri terminalinde hiç bilmeyen biri basitçe sistem yapabilir mi arkadaşlar? amatör olarak bu işe girmek için neleri yapmak bilmek gerekir, aşamaları neler bunların?

4. 3c1a Çok teşekkür ederim bugun bir arkadaşında makinesine bağlandım oda demosu uzerınden bana gösterdi biraz MATRIKS IQ'yu. Objektif bir biçimde gördüklerimi Paylaşayım. SOnuç olarak bizler yatırımcıyız Hangi taraf işimize geliyorsa o tarafla çalışırız her iki firma ile de bir bağlantımız, çıkar ilişkimiz yok. Ha uzun süredir idealle işlem yapıyorum. Sahiplerine kadar tanıyorum ve tanıştım da yüz yüze en nihayetinde ben para kazanmaya geldiğim için bana para kazandıracak hangisiyse ona yönelirim. O sebeple objektif yorum yaptığımı bilin istedim.

1-Tasarım; Bana sorarsanız bir programın yada herhangi bir şey önce biraz albenisi olmalı. Matrıks bu konuda gerçekten çok zayıf kalıyor. Yani arayüzü gördüm. Menülerde İcon kullanmamışlar Neredeyse doğru dürst ikon yok yazılar çok küçük Görsel yönü çok zayıf yapmışlar biraz daha fazla ayrıntılı açıklamalar olabilirdi. Hani alelacele şu programı piyasa sürelimde tasarım işini sonra yaparız demişler gibi. performans raporlar tatmin edici değil Kar zarar grafiği anlık değil kar grafiğini ayrı sinyal grafiğini ayrı görüyorsun. YÖne göre renklendırılen barlar ve yine OK şeklinde barlar yok. Okadar küçük görünüyor ki AL mı verdı Satmı verdi uzaktan anlayabilmek çok zor.

2-İdeale göre daha fazla özellik sağladığı bir gerçek Ne gibi Örneğin idealde sadece sabit lotla simulasyon ve Optimizasyon analizi yaparken matriks ıq'da lot sayısına göre lotları arttırıp azaltarak sistem yazılıp simule edilebiliyor. İdealde lota göre işlem yaptırabiliyorsun tabiki ancak back test ve optimizasyon yaptıramıyorsun. Hayal edebildiğine gidebilirsiniz Her iki tarafta da Örnegın haberlere göre emir gönderme özelliği Matrıkste belirtilmiş. Aslında idealde de yaptırabilirsiniz Aynı şeyi her iki tarafta alabildiğine gidiyor. Fakat ideal simulasyonlama konusunda eksik.

3-Matriks ıq nun raporlama yani sonuç ekranı hiç tatmin edici değil 3 4 tane önemsiz parametreyi gösteriyor işlem sayısı kar vs gibi gerisi yok. İdeal rapor konusunda daha ayrıntılı Karlı işlem yüzdesi Pf MAx dd gibi önemli bir çok parametreyi raporluyor.

4-Optimizasyon penceresi Matriks ıq kesinlikle çok daha hızlı ve ileri düzey yapılmış Aynı anda birden fazla optimizasyonu tek bir pencerede hızlı birşekilde yaptırabiliyorken idealde ayrı pencerelerde birden fazla simulasyon yaptırıyorsunuz ancak hız konusunda ideal uzun olan yöntemi kullanıyor. Ancak Optimizasyonun raporlarındakı ayrıntıya gelince ideal yine ön plana çıkıyor. Raporlama konusunda ideal çok daha iyi iken hız ve pratiklik açısından matriks bir kademe üstte yer alıyor.

5-Yapay zeka vb şeklinde menuleri var matrkisin idealde böyle birşey yok ancak bu yapay zeka tam olarak ne yapabiliyor derseniz İsmi KADAR HAVALI değil Ne yaptığını tam olarak anlayamamakla beraber tek yaptığı şey gelecekte fiyatın nereye çıkacağını tahmın etme işlevini sağlıyor gördüğüm kadarıyla ancak Ahım şahım birşeyde değil. Çünkü tahminleri Sıradan bir borsacıdan farksız. Hatta totalde kar üretme olasılığı Sıradan bizim modellediğimiz algorıtmalardan bile kötü diyebilirim. Yani en azından test ettiğim datadaki sonuçlar berbat seviyedeydi. Negatif getiri üretti. Sanki o menu öylesine yapılmış hani buda bulunsunda insanlar birşey var zannetsin gibi duruyor ilerde gelişir daha farklı şeyler eklenır orasını bılmıyorum ozman yorum yaparız ancak şu an için pek bir işlevi oldugunu söyleyemem.

6-Gelelim kodlamaya İki tarafta aynı şeyi kodluyorsunuz diyebilirim. Fakat ideal bu işte daha eski oldugundan ön plana çıkıyor. Ne gibi idealde tonlarca metot var. İki tane ma kesişimli bir sistemi kodlama 10 Satırlık iş İken aynı şeyi Matrıks IQ da kodlama 50-100 satıra kadar yayılıyor. Metot ne demek C # önce ondan bahsedeyim. Methot tek satırda işlemini yaptırmayı sağlıyor ne gibi. Örneğin 5 tane sayıyı toplamak için metot oluşturmazsanız.

Yakşalık 15 -20 satırlık kod yazmanız gerekebilirken bunu metot şeklinde tanımladıgınızda. Şöyle bir kod yeterli oluyor.
    Sistem.TOPLA(20,20,20,20,20);
    5 Tane 20 yi toplama işlemini bu satır yapıyor Bunun gibi idealde bir sürü metot tanımlı. Matrıkste metotlar çok sığ kalıyor.

SONUÇ: Matriks IQ henüz çok çok yolun başında geliştirilmesi gereken bir çok yer ve birçok hata var program da dedim ya aceleye gelmiş piyasa sürülmüş bir sürüm görüntüsü var. Matriksin ideal seviyesine ilerlemesi en yakın 1 yıl alır. Deli gibi çalışırlarsa, Savsaklayarak çalışırlarsa bu süre çok daha uzun bir zaman alabilir. İdealinde Matriksinde kendine göre avantaj ve dezavantajları mevcut. Şu an için İdeale 10 üzerinden 8 verirken matrikse 10 üzerinde 6 verirdim. MAtriks Görselini düzeltir, raporlama kısmını ayrıntılar ve hataları giderirse 10 üzerinden 9 Puanı alacağı şimdilik kesin diyebilirim. Tabi bu süre zarfında idealde boş durmuyor. Habire kendi programlarına yeni yeni özellikler ekliyorlar. Arayüzü matrıksten çok daha basit ve kolay anlaşılabilir şekilde bir çok işi kolayca halledebiliyorsunuz kısa yollar vesaireler çok daha iyi. Matrıkste kısa yollar çok az sayıda bir enstürümanın ismine sağ tıklayamıyorum bile.

Genel mama gördüklerim bunlardı. İki tarafta C# temelli olduğu için, İş dönüp dolaşıp kodlamaya gelecektir. Hangi tarafta daha kolay sistem tasarlarsınız. Bence şu aniçin ideal çok daha kolay kalıyor matrıkisin yanında. Yine keza yatırımcıya sunduğu sistem raporu daha sağlıklı düzeyde. Matrıks'e Henüz idealle kıyaslanma düzeyine hazır değil gibi yani bu yaptığım yorumlarla matrıksede haksızlık etmeyelim Henüz kıyaslamak için erken olduğunu belirteyim. Çünkü matrıks henüz sadece tanıtım noktasında hadi satın alında trade edin noktasında değiller. BU SEBEPLE MATRIKS SATIŞA SUNULANA KADAR. KIYASLAMA YAPMAMIZ ÇOK DOĞRU OLMAYACAKTIR. Şimdilik gördüklerimi aktardım okadar Her iki taraf içinde ön yargılı olmamak gerekir.

Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku
    ideal veri terminalinde hiç bilmeyen biri basitçe sistem yapabilir mi arkadaşlar? amatör olarak bu işe girmek için neleri yapmak bilmek gerekir, aşamaları neler bunların?
    Bir video çekebilirim belki bununla ilgili. İdealde sadece tıklamalarla da sistem tasarlayabiliyorsun. Hiç kod yazmadan

Ancak Viop üzerinden anlatım yaparım, çünkü en uygunu orası hisse filan trade edecem ben Viop piyasasına gırmem diyorsan algorıtmalara hiç gerek yok şimdilik.

Hepsini bir videoda anlatayım olmadı. Aşamalardan tıklamalı sıstem yaratamaya kadar. Ancak dediğim gibi VİOPxu30 üzerinden anlatırım Zaten değişen birşey yok Tüm mantık aynı olacaktır.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

5. Yurtdışında c# temelli çalışan ninja trader, muti station, ctader gibi plartformlar var. Bunlar için yazılmış expertler, algoritmalar var. Binlerce bulunabilir. bu formüller kendi plartformuna göre tasarlanmış. Kendine özgü dili var. Fakat bu formülleri kullanarak üzerinde değişiklikler yaparak, idealin c# diline çevirebilirmiyiz. Bir noktada programların kullandığı bir çok kod yazım dili birbirine benziyormuş. Mesela biraz anlayan bili metastock formüllerini matrikse çevirebiliyor.

6. idealin içindeki indikatörleri robota çevirmeyi, üzerinde anlayabilecegim kadar değişiklikler yapabilmeyi , basit düzeyde eklemeler, çıkarmalar yapabilmeyi , optimizasyon yapabilmeyi öğreneyim. Bende önceden beri ideale geçme taraftarıyım.

Mesela hareketli ortalama keşişmesinin basitten emaya çevirme, üzerinde optimize yaparak istediğim parametreyi bulmak, çeşitli filtreler ekleye bilmek, farkı trendlerde farklı parametreler kullanabilmek gibi temel şeyleri yapabilsem ilk aşamada yeter diye düşünüyorum. Zati matriksten indikatörlerin hangisini ne yaptıgını az çok biliyoruz. 100-200 satırlık kodlar korkutuyor.

7. Basit anlatim videosu cekivereyim
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,704
     Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Basit anlatim videosu cekivereyim
    umarım çok uzun çekmezsin. seyrederken yaşlanmak istemiyorum.
    Teşekkürler şimdiden.

Sayfa 69/172 İlkİlk ... 1959676869707179119169 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •