Sayfa 143/172 İlkİlk ... 4393133141142143144145153 ... SonSon
Arama sonucu : 1374 madde; 1,137 - 1,144 arası.

Konu: Algoritmik Trade Sistem Sinyalleri ve Gerçek Hesap Paylaşımlı (Şeffaf)

1.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Bende son bir kaç gündür gerek idealgo kullanarak gerekse kısmende olsa manuel işlem yaparka 1 2 lotla çevirmeye çalıştım. Yani deneme yapmaya çalıştım.

2 adet ihtimaliniz var ya kaybedeceksiniz yada kazanacaksınız.

Diyelim 130,000 den İşleme girdiniğiniz an KOmısyonun 0 oldugunu varsayarsak. 130,050 den kar alırsanız 50 puan 129,950 stop yaparsanız -50 puan zarar edeceksiniz.

Yani olasılık %50 gibi görünüyor.

Fakat işin içinde komısyon dediğimiz maliyet giriyor.

Tıpkı POKER de oldugu gibi pokerde de komısyonu oder oyuna girersiniz. Oyuna eliniz iyiyse girmeniz lazım ki olaslıgı yükseltin Eliniz kötüyse hiç girmemek lazım cunku zaten hem komısyon odeyeceksınız hemde kazanma olasılıgınız düşük. Yani 0 a 0 cıksanız bile komısyona gidecek paranız.

Şimdi borsaya bakarsak ihtimal %50 değil %49,5 kazanma olasılıgınız %50,5 kaybetme olasılıgınız var.

Çünkü oyuna girdiğiniz an komısyon ödüyorsunuz. Yani eşit derecede kar al ve eşit derecede stop koydugunuz da totalde uzun vadede batacağınız anlamına geliyor %0,5 lik fark yüzünden.

Şimdi düşündüm de mecburen kar al seviyeniz biraz daha ilerde olamlı örnegın 75 puan kar al seviyeniz ise 50 puan stoploss seviyeniz olması gerekiyor. BU seferde Piyasanın 50 puan düşmesimi yoksa 75 puan çıkması mı daha kolay. Doğal olarak 75 puan gitmesi biraz daha uzak bir hedef 3 kademe birden cıkması gerekırken 50 puan düşmesi için 2 kademe yetiyor.

BU sefer komısyonu kurtarıyorsunuz ancak girdiğiniz 10 işlemden 3 ü kar alıyor 7 tanesi stop oluyor.

TÜm bu varsayımlar yönü bilmediğinizi tahmin etmediğinizi varsayarak işlemlerinizi rasgele herhangibir seviyeden açtıgınızı varsayımıyla oluşan durumlardır.

DOlayısıyla POKERE yine geliyor iş. Yani rasgele herhanbiri ele girmek yerine elin iyi ise oyuna girmeye geliyor mesele.

Peki borsada elinin iyi oldugunu nasıl anlıyorsun... ve oyuna girmen gerektiğini nasıl anlıyorsun.

Elin iyi olmasındaki kasıt şu aslında yönün ilk ne tarafa gidebileceğini tahmin edebilmekle alakalı.

Yönün agırlıklı olarak yukarı yönde gideceğini varsaydıgında 2 kademeye stop 2 kademeye kar al koydugunda Totalde oyunda para kaybetme olasılıgını 0 a indiriyorsun.

yani 10 tane oyuna giriyorsun 7 tanesinden karla ayrılıp 3 tanesınden stopla ayrılıyorsun. Buda demek oluyor ki oyunda kar ediyorsun ancak bu sadece komısyon masraflarını ödeyerek oyunda yine aynı parayla tutunmanı saglıyor.

Dolayısıyla daha fazlasını yapman gerekiyor. Örnegın ya yönü dah agüçlü bir şekilde tahmin edeceksin. Yada kar al ve stop seviyeni açacaksın yani stopu 3 kademeye girdiysen kar alın 5 kademeye koyacaksın mesela.

Fakat bunu yaptıgımızda piyasanın 3 kademe aşağı inme olasılığı daha kolayken 5 kademe yukarı cıkma olasılıgı daha zor. Dolayısıyla mecburen yonu bilme olasılıgınızı güçlendirmeniz gerekiyor.

Bir sonraki yazıda yönü nasıl daha iyi tahmin ederiz konusuna değinmeye calısacagım.
    Erhan Hocam son günlerde benimde kafamı kurcalayan konuya çok güzel değinmişsiniz.

2 yönlü sistemlerde testere dönemlerde oldukça fazla zarar yazma ihtimali dopabiliyor. bende son zamanlarda ana yön tahmini yapıp o yöne tek yönlü sistem kurma fikri olgunlaştı. Ha ana yönü doğru tahmin edemedik de ters yöne gitti en azından zarar etmemiş olurum.

2.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Dİğer yılları ısteme sebebım bir anormlılık olup olmadıgını anlamaktı. Çok çetrefilli galiba matrıkste her yıla tek tek bakmak.

34,000 puan net getiri bu yıl için güzel bir getiri. ancak ayda 30 işlem yapan bir sistemin böyle bir getiri sağlaması bana biraz anormal geldi.

slow tradeyı paylaşmıştım hatırlarsanız ayda ortalama 3 işlem acarak bu yıl net 43,000 toplamış vade geçişleride düşülmüş halde.

ayda 366/12 = 30 işlem ortalaması demek ise 70 (çift işlem kayma kom) * 30 işlem = 2,100 puan * 12 ay = 25,200 puan sadece gider maliyetleri yapar.

44,400 puana 25,000 daha eklersem = 70,000 puana tekabul eder. Bu açıkçası cok zor bir puan ve ortalamaların çok çok üzerinde bir getiri

Diğer yılların istatistikleri önemli. Eğer onları getiremiyorsanız şöyle kabaca bir kaç bilgiye daha ihtiyaç var.

1- Sistem ne zaman yaratıldı tarih ay gün yıl olarak ?
    2-Hangi veriler baz alınarak yaratıldı başlangıc ve bitiş tarihi ?
    3-Kaç dakıkalık grafikler üzerinde tasarlandı ?
    4-Kaç adet parametre kullanıldı ?
    5 mümkünse overal görelim
    6- sakıncası yoksa son 2 haftadakı Al sat oklarını da resimleyelim
    7- optimize edilirken en yüksek getiriyemi optimize edildi?
    8-Ne kadar süredir gerçek piyasada ?
    9-Mümkünse BİMAS hisse senedi grafiğinde ne ürettiğinide merak ediyorum. Repaint hakkında bılgı verebilir.

matrikste puan olarak yazıyor değil mi getiriler ?
    Erhan hocam merhaba. Sorularınıza şöyle cevap vereyim.
    1 Sistemibn yaratmadım. Forumlardan buldum. Deneme yaparken getirisi hoşuma gitti. İzlemeye aldım.
    2. Ne zaman yaratılmış onuda bilmiyorum ama ben 5 Dk. grafikler ve analizlerle kullanıyorum.
    3. Sistem düşük yüksek ve atr den oluşan bir sistem. Çok karmaşık gibi görünmüyor. 3 adet parametresi var.
    4.Matrikste maalesef 60000 satır sınırı varmış (Teknik ekip böyle diyor ) maalesef ben bu sistemi 2 yıllık verilerle test ettim ve 15 senelik owerall görme şansım maalesef olmuyor.Hatta Matriks sayfasında da sordum bu durumu nasıl aşabiliriz diye ama cevap alamıyorum. Bu sebeple 2 yıllık veriler karşılaştırılarak bir sonuca varmaya çalışıyorum.
    5. Gerçek piyasada hiç denenmedi ama repaint olabilir diye bugünden itibaren izlemeye başlayacağım.
    6. İlginç bir şekilde hisse senedinde maalesef çok denedim ama doğru düzgün bir kar oranı çıkartamadım.

Hocam biraz bu sistemi izleyeyim. Başka zaman sizin başınızı ağrıtayım. Çok teşekkürler yinede..

3.  Alıntı Originally Posted by zifige Yazıyı Oku
    Erhan Hocam son günlerde benimde kafamı kurcalayan konuya çok güzel değinmişsiniz.

2 yönlü sistemlerde testere dönemlerde oldukça fazla zarar yazma ihtimali dopabiliyor. bende son zamanlarda ana yön tahmini yapıp o yöne tek yönlü sistem kurma fikri olgunlaştı. Ha ana yönü doğru tahmin edemedik de ters yöne gitti en azından zarar etmemiş olurum.
    Tam anlamayadım Ana yönü nasıl tahmin edeceksiniz. Vadesi ne Örneğin 1 sene boyunca yukarı gider Şort yerine nakte geçsin mi diyeceksiniz ?

Ana yönü yukarı tahmin ettiniz sisteminiz AL Nakit şeklinde emir gönderecek ancak yanlış tahmin ettiğiniz diyelim düşen bir piyasa da Al Nakit şeklinde sürekli olarak stop olacaktır. Yani yönü yanlış tahmin etmeniz durumunda olması gerekenden cok daha fazla kayıp vereceksiniz.

Bu sorunsal bizi şu doğru sorularıa yormaya itiyor.

Yönü doğru tahmin edebiliyorsam sisteme ne ihtiyaç var ?

Alıntı Originally Posted by knife_sharppp Yazıyı Oku

Hocam biraz bu sistemi izleyeyim. Başka zaman sizin başınızı ağrıtayım. Çok teşekkürler yinede..
    K.O
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

4.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Bu sayfada bahsetmedik sanırım.

Bilanco işi bende taa geçmişten 8 yıllık bir deneyim elde ettim. 8 Yıldırda bilanco programına para ödemeye devam ediyorum.

Haliyle son 6 yıldır sistemci olmam sebebiyle hiç hisse yatırımı yapmadım. Ancak her fırsatta bilanco analiz etmeye ve hisse çıkarmaya devam ederek o tarafta nasıl bir sistem strateji geliştiririme bir B planı olarak odaklandım ve testler yaptım.

En baştan beri hep kuralları kesin sistematik bir yatırım stratejisi güttüm.

Artık neredeyse eminim. Çıkarttığım hisselerden yılda rahat %50 kar elde ediyorum. Biliyorsunuz ki şeffaf olmayı ıspata dayalı iş yapmayı seven birisiyim.

twitter hesabımda da zaman zaman aklıma gelirse sanal borsa programından aldığım hisseleri yazıyor ve resmını çekip atıyorum. Sanal borsa programını kullanma sebebim ise alış fiyatın değiştirilemez kazancın değiştirilemez tıpkı gerçek portfoyden almış gibi hesaplarına işleniyor. Yani başkaları gibi 20 tane hisse söyleyip arasından hangileri giderse, bak ben 3 ay once demiştim YOK! herşey kanıtlarla açık ve net zararsa zarar karsa kar.

BU bağlamda sadece bu yılki hisselerimi aktarayım. Jants ocak ayında aldım 9 aylık bilancolar gelince sattım %50 kar yazdı sadece onu almıstım. Kanıt twitterda geçmişe gidin görürsünüz. akış tarihi ve fiyatıda yazıyor elle değiştiremiyorsun program otomatık tarih ve alış fiyatını atıyor. Yani HİLE YOK! 9 aylık bilancoları analiz ederek tekrar hisseler belirledim.

Bunlar ODAS TTKOM TMPOL ve ORGE aslında sadece ODAS alacaktım ancak twitterda biraz geniş kapsamlı şekilde anlatacağım için belki nolur nolmaz birilerinin ilgisi çeker tutup ben gibi odasa gömmesinler en azından risk az olsun diye diğer hisseleri ekledim. Zaten hisse tarafındanki amacım yüksek riskli agrasif bir yatırım stili güdüyorum.

Peki bunların durumu nedir. twitterda alış tarihi ve fiyatları var hemen hemene 1 ay oldu olmadı.

ODAS ALIŞ FİYATI 1,46 BUGUN 2,13 KAR % 45,8
    TMPOL ALIŞ FİYATI 4,16 BUGUN 5,41 KAR % 30
    TTKOM ALIŞ FİYATI 7,00 BUGUN 7,02 KAR % 0,2
    ORGE ALIŞ FİYATI 3,73 BUGUN 5,00 KAR % 34

Başka bir sanal borsa programı daha kurdum telefona ondada sadece ODAS gomdum tum sanal parayı

NASIL analiz yaptığımı ve bilanco odaklı stratejimdende bahsedeyim.

-Bilancoda karlılıklara öz sermaye artışına bakarım buralarda iyi bir durum gördüklerimi ayırırım kenara Bazan 50 hisse bazan 70 hisse bazan 30 hisse çıkar.

-Daha sonra bu hisselerin arasında PD/DD kontrolü yaparım geçmiş yılların ortalama PD/DD si ve şu anki PD/DD

Örnegin geçmiş ortalaması 2 olup şu an pd/dd 0,50 ye düşmüşse müthiştir. Geçmiş ortalaması 1 olup şu an 0,50 2. sıradadır benim için yani aradaki makas açık olmalı. Böylece kar eden karını arttıran ve öz sermayesini büyüten bir hisseyi hiç hak etmedi çok ucuz fiyatlardan yakalamış olurum. Birde karını arttırdığı için öz sermaye gelecek bilancoda daha çok artacaktır bu durumda eğer hisse yükselmezse PD/DD daha da düşürecektir. Dolayısıyla kar etmeme olaslığınız nerede %0 eğer karlılığın artacağını dogru tahmın etmişseniz Zarar etme olaslığınız gerçekten %0 lara kadar iniyor. 7 yıldır bu stratejiyi cok fazla teste tabi tutum. Ha bir haber gelir şirkete el koyma gibi hani boyle cok buyuk bır olay olmadıgı surece zarar etme olasılığınız yok gibi birşey kriz cıkarsa bile hisse zaten cok düşük fiyatlarda oldugu için diğer hisseler %70 düşerken bu hisse %20 %30 ancak düşüyor. Tüm bunları kafadan uydurmuyorum bu arada Geçmişe dönük testte yaptım programdan 1999 yılının pd/dd öz sermayeleri ve karlarına kadar hepsini görebiliyorum cunki.

Genellikle ismi nadiren duyulmuş bist-30 ve bist-100 dışı hisseler çıkar cunku diğer ismi bilindik hisselerde hem öz sermaye artışı cok büyük olmuyor hemde pd/dd ucuz fırsatlar bulamıyorsun. Ancak bunların dışındaki hisselerde ucuz kalmış fırsatlar denk geliyor.

Agrasif bir yatırım stratejisi güdüyorum cunku amaç alabileceğim en büyük karı almak yoksa okadar bilancoyu niye analiz edeyim. Bir emek veriyorum buna değsin istiyorum.

Teknık robot vesaire gibi hiçbir kriter yok. Bİlancoya bakar analizi yapar alır geçerim. Bir sonrakı bilanco tarihine kadar beklerim Ha hissenin pd/dd si normal değere 3 ay içinde çıkarsa ancak ozman erken cıkarım onun haricinde bilancoyu gormeden hiçbir hisseyi satmam. Strateji kuralları kesindir. AL SAT asla olmaz Çok yükseldi dur alttan birdaha alırız şu bu hiçbirisi yok KURAL KESİN PD/DD istediğim seviyeye çıkmadığı sürece 3 aylık bilancoyu mecburen goreceksin lami cimi yok!!!

Zaten seçtiğim hisselerin pd/dd genellikle ciddi manada ucuz oluyor bu sebeple 3 ay içerisinde %100 filan prim yaparsa ancak ozman pd/dd normal seviyesine gelir. Buda pek mumkun olmayacagı için genellikle bir sonrakı bılancoyu gordukten sonra değiştiririm. Bilanco ıyı gıder ve daha ıyı ve ucuz bır hısse yoksa mevcut hıssede devam ederım JANTS oldugu gıbı 9 ay boyunca tutum.

Aldıgım hisselerin haberıymıs spekilatoruymus hiç işim olmaz. Çıkışlar hızlı oldugu için çoğu kişi bana sen haber almışsın içerden bılgı almışsın gibi cumlelerle eleştirir. Geçmişte böyle eleştiriler gelmiştir. İnanın ne içerden haber alırım nede hisselerin haberlerine bakarım. Tek baktıgım şey bilancodur. Hisselerim Spekülatif çıkışlar yapmaz. Cok hızlı yükseldiği için öyle bir algı oluşturuyor. Ancak spekülatif çıkışlar çıktıgı fiyatta kalıcı olarak duramazlar. Benim seçtiğim hisseler cıktıgı fıyattan düşmezler. Cunku cıkıs sipekülatif değildir.

Stratejide hedef fiyat vesaire yoktur. Tek kriter bilanco ve pd/dd oranıdır. Pd/DD oranı normalleşirse satılır normalleşmemişse bilanco beklenir. Cıkarttığım hisselerdeki tüm yorumlar bir sonrakı bılanco dönemine kadar geçerlidir. Gelen bilancoyu begenmezse DİREK SATARIM. haliyle yaptıgım tum yorumlar gelecek 3 ay içindir.

BİLANCO ODAKLI YATIRIM STRATEJIM BU. İŞTE BU STRATEJİYİ PAY VADELİLERDE YAPACAGIM.

Pay vadelilerde bist 30 hisseleri var. bunların içinde aynı yukarda yaptıgım analizi yaparak pay vadelisini satın alacağım. Böylece kaldıraç gücünü kullanmış olacağım. Ancak handikap şu sadece 30 hisseleri oldugu için böyle çok ucuz kalmış pd/dd si sürünen fırsatlar bulma ihtimaliniz çok güç. Yatırımcılar bu hisseleri pek sana bana bırakmıyorlar hemen fiyatlamaya giriyorlar. Haliyle unutlmuş ucuz kalmış farkedilmemiş hisse pek cıkmıyor. Ancak kriterlere göre sıralayıp en ucuz kalmışı alırsam yinede bir şansım olabilir evet 1 ayda %50 prim yapmayacak ancak bir sonraki bilanco dönemine kadar %20 bile gitse kaldıraçla %60 %100 lere varan getiriler elde etmemi sağlayacak.

Dolayısıyla bir algorıtmaya ihtiyaç yok geçmiş dataya suna buna hıc ıhtıyaç yok.

İlerleyen zamanlarda da bir youtube kanalı acıp tum yatırım felsefemı anlatan vıdeolar hazırlamayı planlıyorum anlatmaktan keyif alan birisiyim.

NOT: Bu kadar bilanco tarafında ve hisse tarafında iyi olmana rağmen niçin algo trade işine gerek duydun yıllarını heba ettin derseniz. Bilanco tarafı çepte bir yatırım banko derız ya benım ıcın banko ancak buradakı kazancın yetersiz oldugunu düşünüyorum. Yani yılda %200 %300 belki daha fazla getiriler elde etmem gerektiğini düşündüm. Birde her seferınde 3 ayda bir 300 tane şirketin bilancosuna bak et yorucu bır ıs cıddı mesai alıyor. Acaba yattıgım yerden şöyle %200 %300 kazanırmıyım hesabına girdim.

Bu amacla pasif gelir yanı hıcbırseye dokunmadan kar elde etmek için algo trade işine sardım. Tabi burasıda ayrı bir dünya. Bir sürü deneyim o bu şu dısardan göründüğü gibi değilmiş dedittirdi. Haliyle ciddi deneyimler elde ettim. Şu anda da bunun meyvelerini yeme vakti geldi çattı. Hiçbirşey yolunda gitmese bile B planı olan BİLANCO ODAKLI yatırımın testlerine devam ettiğim için. En kötü ihtimalle BORSA tarafına geri dönerim. Ancak ilk hedefım algo tarafında yattıgım yerden para kazanmak olmuyorsa evet diğer taraf zaten çepte. oraya döner yine para kazanırız.

PARA GELİR VE GİDER AMA AKILI KİMSE ALAMAZ!
    ***Yaptığınız çalışmada PD/DD kontrolünü yaparken; Şuan örnek 2019/9 döneminde olduğumuzu düşünelim.
    1)Ortalamayı alırken sadece yıla mı bakıyoruz 2018/9, 2017/9 gibi Yoksa 2019/9 dan geriye doğru 2019/6, 2019/3, 2018/12 gibi mi?
    2)Bir de son kaç yılın (dönemin) ortalamasını alıyorsunuz?
    3)Karını ve öz sermayesini artıran şirket seçerken bir önceki döneme mi bakıyorsunuz? 2019/9 ile 2019/6 yı mı karşılaştırıyorsunuz?
    4)Hisseyi aldıktan sonra ne kadar zaman bekliyorsunuz? İstediğiniz fiyata gelmezse maksimum zaman sınırı var mı?
    5) PD/DD geçmiş ortalamaya gelince mi satıyorsunuz?
    Cevaplarsanız sevinirim.Teşekkür ederim.

5.  Alıntı Originally Posted by livingstone Yazıyı Oku
    ***Yaptığınız çalışmada PD/DD kontrolünü yaparken; Şuan örnek 2019/9 döneminde olduğumuzu düşünelim.
    1)Ortalamayı alırken sadece yıla mı bakıyoruz 2018/9, 2017/9 gibi Yoksa 2019/9 dan geriye doğru 2019/6, 2019/3, 2018/12 gibi mi?
    3)Karını ve öz sermayesini artıran şirket seçerken bir önceki döneme mi bakıyorsunuz? 2019/9 ile 2019/6 yı mı karşılaştırıyorsunuz?
    4)Hisseyi aldıktan sonra ne kadar zaman bekliyorsunuz? İstediğiniz fiyata gelmezse maksimum zaman sınırı var mı?

https://youtu.be/O7De4YyEKsw

Sunu izleye koyun cevap verecegim.sorulara ayrica
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

6.  Alıntı Originally Posted by livingstone Yazıyı Oku
     Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    https://youtu.be/O7De4YyEKsw

Sunu izleye koyun cevap verecegim.sorulara ayrica
    Yıllık 504 TL yıllık üyelik ; yaralı bir mali analiz yazılım sitesi, ve büyük bir yardımcı bence keyfe keder bile alınabilir !
    Ben faydalanmak isterdim , kendi işinin patronu olursun borsa yatırımcısı olarak ; 2001 9/11 den sonra borsa ya dönmek zor oluyor be ))

bir kazık soruda ben sorayım.

20 tane hisse aldınız .. her biri eşit miktarda parasal büyüklükte.

10 tanesi yükselişe girdi. 5 tanesi durumu stabil ne kar ne zarar. 5 taneside düşüşte.

böyle bir çalışma yapan var mı ? veya bunu nasıl ölçümleyebiliriz.

örneğin zararda olan o beş hisseyi satıp yükseliş içindeki hisselerin arasınamı almak lazım. veya yükselişten elde edilen karları zararda olan hisselere eklememi yapmamız lazım.

hangi durumda parayı iyi yönetmiş oluruz ?

istatistik , test , optimize edilebilir mi ?

fikirler ?
    Ateşleri ateşlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak.

8.  Alıntı Originally Posted by EMLAK Yazıyı Oku
    bir kazık soruda ben sorayım.

20 tane hisse aldınız .. her biri eşit miktarda parasal büyüklükte.

10 tanesi yükselişe girdi. 5 tanesi durumu stabil ne kar ne zarar. 5 taneside düşüşte.

böyle bir çalışma yapan var mı ? veya bunu nasıl ölçümleyebiliriz.

örneğin zararda olan o beş hisseyi satıp yükseliş içindeki hisselerin arasınamı almak lazım. veya yükselişten elde edilen karları zararda olan hisselere eklememi yapmamız lazım.

hangi durumda parayı iyi yönetmiş oluruz ?

istatistik , test , optimize edilebilir mi ?

fikirler ?
    AÇıkçası okadar fazla hisse normalde almam tavsiyede etmiyorum. Çok fazla hisse taşıyorsam bunun 2 nedeni vardır ya analiz etmeyi bilmiyorumdur. Yada analizlerime yeterince güvenemediğimden riski dağıtmaya çalışıyorumdur.

Ancak yinede bu kadar hisse almışsam. Öceliğim düşen hisseler için niye düştü sorusuna cevap bulabilmektir. Burada anlamlı bir sebep bulabiliyorsam O hisseleri satar diğer hisselerime yatırırım. Anlamsız bir düşüş varsa Doğal olarak miktarı arttırmaya çalışırım. Bunuda değerine geldiğini düşündüğüm veya değerine çok yaklaştıgını düşündüğüm hisseleri satarak yaparım.

Yani soru biraz hisse analizine olan güveninize bağlı olarak değişiyor.

Zaten hisse analizlerimde de ben benzer bir mantığı uyguluyorum. 3 ay vade ile alıyorum bir sonrkai bilanco 3 ayda geldiği için. Bilancolar geldikçe yeni potansıyelli hisseleri buluyorum. Mevcut hissseminde daha potansıyelli olan hisse varmı diye bakıyorum.

Diyelimki Eski hissem yeni bilancosuna göre %30 daha yukarı gidebilir.
    Ancka yeni çıkarttığım hisse %40 yukarı potansiyel taşıyorsa Eskiyi satar yeniye zıplarım. Eski kötü oldugu için değil eskiden daha potansıyelli hisse buldugum için.

Bunun haricinde 3 ay dolmadan bilanco görmeden sattıgım hisse neredeyse yok gibidir.

Eğer bir hisse almışsam bilancosu öz sermayesi vb gibi durumlar avantajlı ve atıyorum %50 potansıyel içerdiği için almışımdır. BU hisse sebepsizce düşmüşse artık %50 değil %70 %80 daha fazla potansıyel içeriyor demektir.

Yeni bilancolar geldiğinde tüm hisseleri tekrar taradıgımda zaten bana yine aynı hissenin bu sefer daha çok potansıyel içerdiğini gösterecek.

Senin verdiğin örnekte ise sanki bir rasgelelik var gibi rasgele 20 tane hisse seçtim. İşte bunlardan düşenleri aldım vesaire gibi bir mantık var. Böyle bir mantık varsa zaten Herne yaparsak yapalım başarı ihtimalimiz oldukça düşük.

Düşünsene elinde TKNSA vardı düşüyor diye daha fazla pay eklesen külliyen zarar edecektin.

Sayfa 143/172 İlkİlk ... 4393133141142143144145153 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •