Alıntı Originally Posted by zifige Yazıyı Oku
Peki bugün 292 lira altın. Aldım max düşüş 42 lira belirledim diyelim. 250 ye geldi teminatım kalmadı. bu sonuçta finansal bir emtia oldu oldu 230 liraya geldi. 230 liraya gelirken kontrat azaltarak devam mı ediyoruz pozisyonda ? Birde uzun vadede yüzde 10 vade farkı da var. Bu kötü senerya altının yükselen bir grafiği var ama kötü senaryo için fikir teatisi.
eğer yeni bir maxdd olursa ben oyundan çekilirim. Zaten tepede girmeyeceğim. Sistemleride açarken tepeden belirli bir puan aşağı indiğinde açıyorum.

Ancak herşeye rağmen çakılır ve mc ye düşürürse, bu aldığım bir riskti ve bu risk gerçekleşti kaybettim diyeceğim.

Neticede bu bir ticaret sen önlemlerini alırsın. Aldığın mal kötü çıkar zararına satarsın onun gibi yani.

Bu risk gerçekleşmezse de parayı kazanırsın.

Bir yatırımcının şunu çok çok iyi anlaması gerektiğini düşünüyorum. RİSK = GETİRİ

RİSK YÜKSEKSE = GETİRİ YÜKSEKTİR
RİSK DÜŞÜKSE = GETİRİ DÜŞÜKTÜR

Herneye yatırım yaparsanız yapın tarla arsa herhangibir girişim start up evya bir malı ucuzdan alıp pahalıdan satmak olsun.

Riskiniz yükselmişse aslında potansiyel getiriniz de o derece yüksektir.

Önemli olan bunların bilincinde olarak bir yatırım yapmak ne kadar risk aldığınız 3 aşağı 5 yukarı bilmeli ne kadar getiri sağlayacağınızı da 3 aşağı 5 yukarı bilmelisiniz sonra bu oranlar bu yatırımı yapmaya değecekse o yatırımı yapmalısınız.

Ya riskli olan taraf gerçekçeleşirse korkusuyla vazgeçerseniz zaten hiç yatırım yapmayın anlamı çıkıyor.

Ticaret bu riskte var getiride var örneğin.

Diyelim çaydanlık alıp dükkanınızda satacaksınız Türk tedarikçilerde 50 TL maliyeti İşte kaça satacaksınız 70 lıraya örneğin. Fakat aynısı çinde de var çindeki tedarikçede ise size maliyeti 20 TL yine 70 e satacaksınız.

Fakat çindeki ürünü sadece internetten getirtebilirsiniz. Karşı taraf dolandırıcı olabilir ürünün kalitesi düşük olabilir vesaire vesaire.

Yani bir oyun planı kurmalısınız eğer çindeki urunu alırsanız riskiniz daha yüksek ancak potansiyel getirinizde yüksek ürün düzgünse. Değilse zararına satacaksınız veya ürün elinizde patlayacak.

Bunun gibi oyun planını kurgularsınız risk ve getiri analizi yaparsınız. Size uygunsa mantıklıysa o işe girişirsiniz ve batacaksınız batarsınız çıkacaksınız çıkarsınız o yatırımdan.

Hem çok para yapayım deyip hemde riskede girmeyeyim diyebileceğiniz bir yatırım şekli bulan varsa banada söylesin kredi çekip gireyim.

"RİSK(İ) ÜSTLENMEYEN KİŞİ YATIRIMCI DEĞİLDİR"
-Erhan açıkgöz