Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku
Kendi kendine öğrenen ve de kendini geliştiren yapay zeka sistemini acaba hisse senedi/endeks otomatik al-sat ticaretine başarıyla uygulayabilmiş sistemler var mıdır? Herhangi bir grup yada kişinin bu konuda başarılı bir sistemi varsa ortaya çıkmasını istemezdi sanırım.
Hocam bu yapay zeka sistemi vesaier bunlar kynin ulaşabileceği ve bu kadar basitçe yaratabileceği şeyler olsaydı zaten bu seviyeye kadar inmezdi.

Yani buradaki ismin ilizyonluğuna kanıpta atlamamak lazım bunların yorumlanması verinin uzunluğu vesaire gibi tonlarca öğrenilmesi gereken mesele var iki tıkla yapay zeka kurdum para basıyorum diye birşey yok.

Buradaki yapay zeka modellemeleri kabaca şu mantıkla çalışıyor olayı basitleştirirsek.

Her yıl %30 yukarı giden hisse senedi var diyelim. bugunkü fiyatı 10 TL ise seneye kaç lıra olur ? 13 TL olur.

Tabiki bu derece basit olmasa da bunun gibi birşey yapıyor. Yani model bulmaya çalışıyor karşık kombinansyonlarla.

Şunun gibi her yıl ortalama %30 yukarı giden hisse aynı zamanda çarşamba günleri hep %2 yukarı da kapatan hisse bugun 10 lıraysa seneye çarşamba günü kaç lirada olur.

Gibi bir yaklaşımı var diyebiliriz. Bunları günlüklere saatliklere indirebilirsin. Yapay zekaya ne kadar çok parametre verirsen o kadar iyi sonuç üretebilir.

Mesela

-Haftalık istatistikleri analiz et günlük hareketleri analiz et twtterdaki mehmetin twitlerinin doğrulugunu analiz et indikatör modellerini analiz et dow jonese bakarak korelasyon analiz et dolara ve faize bakarak bisti analiz et vesaire vesaire daha sonra tüm bunları kombıne ederek bana bir sonraki fiyatın kaç olacağını söyle.

Aslında insan nasıl işlem yapabilirin bilgisayara uyarlanmış hali.

Sen nasıl al sat yapıyorsun twitleri okuyorsun yurt dışına bakıyorsun teknık analiz çiziyorsun indikatörlere bakıyorsun. tüm bunlara kendince bir olaslık atıyorsun. Daha sonra bu olaslıkların toplamı AL veriyorsa alıyorsun.

Yapay zeka tüm bunları komplike bir biçimde optimize ederek tahminlerinde başarı sağlayabildiği modellemeyi sana gösteriyor.

TR de örneği var mı bilmiyorum ancak yurt dışında uygulayanlar vardır. Yapay zeka olayını bu kadar basite indirgeyemezsiniz. Bunlar yapay zekanın çalışma modellemelerinden bir kaçı, önemli olan ona veri sunabilmek data sunabilmek. Öğrenen yapay zeka ise bam başka birşey zaten.

Öğrenen yapay zeka olayı aslında oldukça zevkli yazılımcı için bir nevi cocuk büyütmek gibi. Her gun yeni bir data sağlayıp işe yarar bir model çıkartıp çıkartmadığını incelemek lazım ancak herşeye rağmen gerçekten para kazandıran bir yapay zekanın uzun süre boyunca kendını kanıtlayabilmesi gerekir.