Sayfa 67/172 İlkİlk ... 1757656667686977117167 ... SonSon
Arama sonucu : 1374 madde; 529 - 536 arası.

Konu: Algoritmik Trade Sistem Sinyalleri ve Gerçek Hesap Paylaşımlı (Şeffaf)

1.  Alıntı Originally Posted by saruhan Yazıyı Oku
    hocam çok teşekkürler..Düşünceleriniz ve tecrübeleriniz benim için çok değerli

aynı sistem aşağıdaki resim sadece işlem sayısını düşürebilmek için filtre uygulanmamış hali
    34 ortalama işlem bana yüksek geldi (5 dakikalık..resimde gözümden kaçmış)
    Sn. Saruhan, sistemin içinde kaç adet indikatör kullandınız filtreler dahil söyleyebilir misiniz?

HUAWEI G7-L01 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2. Hiç bir sistemin

parayı bağladım makineye , kazanıyor bende yan gelip yatıyorum modunu sana hediye edeceğini düşünmüyorum Erhan

Bu son derece ütopik bir olay ve başarılı olacağına inanmıyorum

Optimizasyon meselesine gelince , optimizasyon yaptığında algılanması gereken tek gerçek optimizasyon yapılmaması gerektiğidir

Optimizasyon sonuçları şaşırtıcı derecede genelde hep aynı kapıya çıkar , hızlı olsun dersin çok puan verir ama kayma ve testereden alır

Ağır abi olsun dersin , kayma ve testereye vermezsin ancak az puan verir ve zararda çok bekletir

Yani palacanin makineleri ki bunlar zaten tüm dünyadaki kazları özellikle de emerging market kazlarini yolmak için özenle ve itinayla ayarlanmış makineler olduğu için optimizasyonlari artı teknik indikatorlerin ne zaman nasıl sinyaller vereceğini çok iyi bilirler

O indikatör dediklerini de zaten piyasa yapıcılar tarafından hediye edilmiştir bu aleme

Tradera bir şeylere bakmasi icin bir takım araçlar verecekler ki o da kendini çaresiz hissetmeyip engin düşünce ve analiz gücünü kullanarak zahmetsizce bativersin

Onun yerine ortalamalar ve destek direnç kanallarına bakarak oyun kurmanin yani strateji oluşturmanin bu piyasada ayakta kalmanın tek yolu olduğunu düşünüyorum

Çünkü strateji kişiye özgüdür , piyasa yapıcı ve programladigi robotları senin aklındaki stratejiyi bilemez

Oyunu da iyi kurguluyorsan , STOP ve benzeri

Kazanma olasılığı çok yukselir

Yani ben bir kere kafa yorayim sonrasını hep bir formüle devredeyim ve de rahat edeyim hesabı yok yemez yese de seni tatmin etmez etmesi de mümkün değil

çünkü piyasa yapicinin algoritmaları bu mantık üzerinden gidenlerin karşılaşabileceği tüm olasılıkları değerlendirip fiyat barlarini bunu hesap ederek oluşturuyor

Eğer optimizasyon sonuçlarını farklı bir gözle değerlendirmeyi denersen bu gerçeği açık net şaşırtıcı bir şekilde görürsün

Bu piyasada işlem yapıp para kazanilacaksa sürekli kafa yorulacak oyun kurulacak strateji oluşturulacak

Diğer gelişmiş ve gelişmekte olan ülke borsaları tahvilleri takip edilecek

Vesaire vesaire

Ticaret statik değil dinamik akıyor çünkü

Yani kolay değil , başka türlü yedirmezler adama

Yoruldun mu , uzak duracaksın piyasadan o zaman

Özetle demem o ki KUTSAL KASE YOK !!!

DİYE DUSUNUYORUM BELKİ DE YANİLİYORUM

3. @viper hocam tanıdıgım 3 kişi her yıl %50 ila %100 arası getiri sağlıyor sabit sistemleriyle. Birden fazla sisteme bağlı paraları Düzenli olarak bu aralıkta para kazanıyorlar yıllık bazda.

Benim kendi edindiğim tecrübeler de;

2014 yılında bu işe ilk girdiğimde yarattığım sistemler hala aynı ortalama istatistiksel getirisini sağlamış. Burada da bahsedip gösterdim bir tanesini. Tabi ben çok kısa aralıklarla habire sistem değiştirdiğim için o sistemde kalamamıştım.

2014 yılından beri hala daha beni batıramadılar. Kayıplarım oldu kazançlarım da oldu. Ancak bir türlü batmadım wps1 ilk giriş sermayem dışında hiç para eklenmedi. beni sistem batırdı diyene de rastlamadım batanlar malesef manuel trade sonucu batıyorlar.

İlk etapta bana da ütopik geliyordu çoğu şey. Bir ara umutlarımı tamamen kaybetme noktasına gelmiştim. Sonrasında gördüm ki aslında ütopik dediğimiz çoğu şey gerçekleşebiliyor.

Mesela WPS 1 bir yılda parayı 14 Katına çıkarttı. Şaka yapmıyorum %1400 altı üstü bir formul ve algoritma dersin düzgün kurgulandıysa bu ütopik kazanç gerçek oluyor.

Para o boyutta büyüyünce insan ne yapacağını şaşırıyor. Sistem bıraksak 30 katına çıkacaktı para yanlız piyasa okadar parayı kaldırmıyordu tabi bir alıyor sistem barlar uzuyor bir tarafa bir satıyor barlar öteki tarafa Tabi dayanamayıp müdahle ettik paranın bir kısmını çektik. Kalan kısmın da da sistem tersine işlem açıp bekleyip zarar ettik. 30 katına çıkacak para 14 kattan geriye sarmaya başladı.

Optimizasyon konusu tartısmaya açık, ortada bir sistem varsa bu oyle veya böyle optimize edilmiştir diyenlerdenim. Optimizasyon yaptırılmasa bile.

İndikatörler konusunda böyle düşünmüyorum o indikatörler öyle veya böyle matematikten az bucuk anlayan birileri tarafından yine bulunacaktı. Zaten kullandıkları 4 tane parametre var açılış kapanış yüksek düşük. Bu 4 parametreyi bölüp çarpıp bir indikatör oluşturuyorlar. Yani bir rsi yi sende bende keşfedebilirdik. Uzmanlık gerektiren çok özel şeyler değil. Aynı şekilde bir kutsal kase hiç değiller.

İndikatörlerden gelelim sistemlere yani algoritmalara algoritmik trade edenlere;

Sistemlerin büyük bir kısmı işlemlerin ortalama %70 inden ZARAR %30'undan kar ediyorlar. yani 100 tane Sİnyal varsa 70 tanesi yanlış. Bugun yazı tura atıp işleme girsen bile bu oranı rahatlıkla geçebilirsin. Fakat dikkat edilmesi gereken ne kadar doğru sinyal olduğu değil. Doğru sinyallerden ne kazanıyor, yanlış sinyallerden ne kaybediyorsun.

Sistemlerin başarılı sonuçlar üretmesindeki en büyük sebep karlı işlemlerde yüksek kazanç, zararlı işlemlerde düşük zarar sağladıkları için totalde pozitif getiriler üretiyorlar. Bunun yanında sizinde bahsettiğiniz gibi sana bir oyun planı sunmuş oluyor.

%100 başarılı işlem yapan bir oyun planı var mı elimizde malesef yok. BUgun manuelde trade etsen destek dirençte baksan işlemlerin %100 başarılı olmayacak illaki zarar edip stopladığın zamanlar olacaktır.

İşte sistemlerin bir avantajı daha. Disiplinli bir şekilde oyun planını sürdürmeni sağlıyorlar. Stop olması gerekiyorsa oluyor kar alması gerekirse alıyor almaması gerekiyorsa bekliyorlar. Oysaki insan oğlu manuel trade ederken stop olacağı yerde 3 5 kere olsa bile 6. da stopuna uymayıp değiştirmeye başlıyor ya geri çekiyor yerini değiştiriyor yada iptal etme eğilimi gösteriyor. Keza aynı şekilde kar alacağı yerde az daha bekleyeyim moduna geçiyor. Kar alınmayacak yerde de buradan dönerse kaybederim diyerek erken kar al yapıyor. Elinde bir istatistik yok başarı oranını ölçen birşey yok ne kadar tutarlı veya tutarsız işlem açtığının farkında değil. Psikolojisi her gün değişiyor. Sürekli strateji değiştiriyor.

Şuraya çıkarsa kar al yapacam diyor ertesi gün piyasa çok iyi daha da gider diyip dün inandığı şeye bugun inanmıyor. Strateji sabit değilki başarını nasıl ölçeceksin. Düşün bu duruma ne kadar katlanabilirsin. Nasıl istikrar sağlayacaksın. Her gün piyasa analiz etmeklemi gececek günlerin kaç yaşına kadar ? Bilgisayar başında oturmadığın günler dükkan para üretemeyecek para kazanmak istiyorsan mecburen o makinenin başına geçip analiz etmek zorunda kalacaksın.

Bunlara katlanmaktansa; formüllerle matematik ve istatistiklerle para kazanılacağına inanmıyor olsak bile buna vakit harcamak daha anlamlı geliyor bana. Manuelle nereya kadar gidebilirsin ki sürdürülebilir değil. Her geçen gün kafandakı kar al ve stop sevıyelerı değişiyor. Böyle bir trade o gün o sene o ay karlı olsa bile gelecek yılın dramatik bir biçimde kötü geçecektir. çünkü belirli bir kalıp yok çizgilerin seviyelerin stopların kar al'ların her geçen gün evriliyor değişiyor. Bunlar bir kalıpsa zaten sen manuel değil sistematik trade ediyorsun demektir. Bir de bilgisayar başına oturma meselesi var hepimiz işi gücü olan adamların sosyal hayatımız var hastalandığımız veya tatilde oldugumuz zamanlar var. her gün sabah 9 da otur akşam 6 da kalk kaç kişi bu işi yapabilir. İllaki oturamadığın zamanlar olacaktır. yok ben uzun vadeli trade ederim dersen bu seferde kazanç tatmin edici olmamaya başlayacak.

TÜm bunları kafamda birleştiriyorum. Algoritmalarla uğraşmak daha mantıklı belki hiçbirzaman para kazanamayacağım belkide istikrarlı bir biçimde sürdürülebilir kar edeceğim. Bu yolda emek ve vakit harcamak daha mantıklı yaptığın şeyi ölçebiliyor geriye dönük test edebildiğin gibi geleceğe dönükte test edebiliyorsun. Bilimsel matematiksel istatistiksel bir yöntem. Hele ki 1 yılda 14 katlık bir kazancı gerçek portföyümde görmüş birisi olarak... Bu yoldan vazgeçmem çok çok zor. Sen paranı 1 yılda 14 katına çıkarsan algoritma işiyle para kazanılmaz dermiydin demezmiydin. KAZANILMAZ desen dahi tesadüf desen dahi bir sonraki 14 katlık kazanç için vakit ve emek harcamayı daha mantıklı bulurdun. Tesadüfen kazandım ama belli mi olur belki seneye de yarattığım kalıp yine 14 kat kazandırır diye şansını denersın.

Hergün analiz edip bilgisayar başına oturup kazanmayı ummaktan daha fazla umut vadediyor algorıtmalar BENCE...!
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

4.  Alıntı Originally Posted by Wolfie Yazıyı Oku
    Sn. Saruhan, sistemin içinde kaç adet indikatör kullandınız filtreler dahil söyleyebilir misiniz?

HUAWEI G7-L01 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Filtreler de dahil 12 adet ...

5. slm Erhan
    nedir son durum? sistem nasıl gidiyor?

6. Birgun sizin ne dediginizi anlayabilecek miyim?

7. Birazdan paylasacam eve geciyorum

Neyi anlayamadiniz hocam
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

8.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Hesap özetini artık geçmişten itibaren gösteremeyeceğim.

A1 in hesabında 53,67 TL para kalmış onuda bir ara çekerim.

OLanı biteni bir analiz edelim.

4.553,35 TL + 53,67 = 4.607,02 TL TOplam PORTFOYE SAHİBİM

BUnun 368,30 TL si KAR 55,68 TL si Zarar

Dolayısıyla Ocaktan Bugune totalde 368,30-55,68 = 312,68 TL Net KAR var.

4.607,02 TL nin 312,68 TL si Kar İlk yatırımım 2000 TL civarıydı Zamanla Tasarruflarımıda ekleyerek TOtalde karla beraber bu tutara ulaşmış olduk.
    toplam paramız 5,291 TL + (a1 capital)55 TL olmak üzere = 5,346 TL ye yükselmiştir.

A1 Den kalan Ocaktan ıtıbaren KAR = 368,30 TL idi

Yeni kurumdaki total KAR = 692,04 TL

TOplamda 01.01.2019 - 14.07.2019 tarihleri arasındaki NET KAR = 1060 TL

Sayfa 67/172 İlkİlk ... 1757656667686977117167 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •