Sayfa 10/172 İlkİlk ... 891011122060110 ... SonSon
Arama sonucu : 1374 madde; 73 - 80 arası.

Konu: Algoritmik Trade Sistem Sinyalleri ve Gerçek Hesap Paylaşımlı (Şeffaf)

1.  Alıntı Originally Posted by seruven Yazıyı Oku
    Merhaba Erhan bey,

Algoritmanız oldukça mantıklı görünüyor. Bunun dışında Xu030'u baz aldığınızı düşünerek söylüyorum sadece borsanın kendi içindeki dinamikleri dikkate alarak karar veren bir mekanizma olmuş durumda. Peki acaba bunun dışında kalan etmenleri de bu algoritmaya katmayı düşünüyor musunuz ? Örneğin SP500 veya Dow Jones %2 düşüşle kapamışken ve nikkei endeksi düşüşte iken sabah açılışın büyük ihtimalle endeksin satıcılı başlayacağını düşünebiliriz. Akşam fiyat kapanışına göre verilen AL oku bu durumda geçerliliğini bir miktar yitirmez mi ?
    algoritmaya başka piyasaları entegre ederek dahada geliştirebiliriz. Ancak bildiğin gibi dünyanın tüm borsa verileri elimizde yok. Mesela dow endeksinin 5 dk veri seti sınırlı 1 seneyi kapsıyor yaratacagınız sıstemın back testide mecburen 1 seneyi kapsayacak. Yani veri dediğimiz şey aslında bakarsanız en önemli şey. Tabi tüm bu verilere baktırmak mantıklı mı sistem başarısını arttırır mı büyük bir soru işareti. Bazan basitlik en iyisi oluyor çoğu algoritmik trade fonu oldukça basit algorıtmalar kullanıyor. Benimki viop grafiklerini baz alıyor xu100 ü baz almıyor xu100 sistemi görsel açıdan diğer insnalara fikir olsun borsa nereye gidebilir ihtimalini göstermek için yarattım. Kullandığım sistemle bir bağlantı kurmadım.

Alıntı Originally Posted by mathmax Yazıyı Oku
    Erhan Bey böyle bir çalışma yaptığınız ve bu kadar açıklıkla paylaştığınız için tebrik ederim. Ben de yıllarca Ototrade ile ilgilendim. Hala da devam ediyorum. En büyük problemim sisteme müdahale etmek. Dolayısıyla tam olarak sistemli hareket etseydim ne olurdu bunu cevabı bende asla olamadı. Çünkü belli koşullar oluşunca birseyler daha denemek istiyorsun. Yarattığın anayasaya uymamayi bir kez deldiğin vakit disiplin de tamamen yok oluyor. Dolayısıyla insanların disiplinli olmak için algolara ihtiyacı olduğu kadar algolarin gerçek güçlerini gösterebilmek için de disiplinli traderlara ihtiyaçları var. Ben o trader olamadım. Belki bundan sonra olurum.
    Şunu ifade etmek isterim. Yaşadığım şehirde algotrading ile ilgilendiğimi bilen bu trading camiasından insanlar var. Bu sebep ile bir gün iki genç yanıma geldiler. Kendileri de bir algo yaratmışlar. Onlara yatırım yapmamı istediler. Yarattıkları algoyu çok değerli buluyorlar. Çünkü tik grafiklerine kadar veri satın alıp backtest yapmışlar. Ve görmüşler ki 2000 usd 30.000.000 usd olmuş. Çok Etkileyici bir sunum yaptılar nümerik olarak. Kabul ettim. Kar üzerinden %20 ödeyeceğim. Başlangıçta 2000usd lik bir deneme haftası yapalım dedik. Sonra 10 25 50 100 bin olmak üzere artiracagiz filan. İki ay geçti. 2000 usd 2400 oldu. Aynı anda bu işlemleri aynı dönemde backteste aldık. 2000 11.000 usd görünüyordu backtestte. Sonra bu çocuklar arasında sorun çıktı filan. Konuyu kapattık. Diyeceğim şu backtest çok fazla bir şey ifade etmiyor. Bence önemli olan gerçek hesapta disiplinli yuruyebilmek.

SM-N9000Q cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Benim 4 senemi yiyen durumda bu oldu sistem müdahlesi ya daha iyisini ürettim. Bazan sisteme olan güvenimi yitirip manuel işleme geçtim kayıplarımın coğunu manuelde geçtiğim sıralarda yedim. tekrar sistem tekrar manuel tekrar yeni bir sistem o sistemden o sisteme bu daha iyi bu daha iyi diye diye 4 senede bir suru sıstem yarattım. En son bir sistemde sabahat ettim içine ekledıgım ufak bır para yönetimi sayesinde 2018 %1500 lük bir getiriyle kapattım. 1. serverimda hala o algo devam ediyor.

1. serverla ilgili bilgi vermeyecektim ancak anlattıklarınızla hemen hemen benzeştiği için ufakca bahsedeyim.

1. serverimdaki algo tik barlara emir gönderiyor. ayrica sinyalden önce emir göndererek kayma maliyetini minimuma düşürüyor. Grafikleri zorla al yaktırmaya zorluyor diyiyim. para yönetimi var içeredeki sermayeyi kontorl ederek lot eksiltip azaltabiliyor. düşüşte farklı çıkışta farklı sermayeyle işleme giriyor. vb.

2.servera dönerse bende sizin arkadaşlarınızın yaşadığı durumu şu an klasık bır sıstemle gerçek hesap bilgilerini paylaşarak gidiyorum bakalım sistem gelecekte aynı başarıyı gösterecek mi + olarak gerçek hesapta ben aynı şeyleri görebilecekmiyim sorusuna cevap niteliğinde olacak.

Alıntı Originally Posted by capepoint Yazıyı Oku
    Erhan Bey;
    Hayırlı olsun yeni başlığınız....;iki sorum var....
    1-bu 5 dk lık sisteminizin max DD nedir ve hangi tarihte gerçekleşmiş
    2-Kişisel yatırımlarınızı değerlendirdiğiniz sistemlerde değişen piyasa şertlerina göre optimizasyon yapıyormusunuz; ne sıklıkla yapıyorsunuz..
    teşekkürler...başarılar
    1-İşlem maliyetleri dahil 14,000 puan 2011 son ayı
    2-1. severimdaki algoda bir değişiklik yapmadım herşey yolunda gidiyor. Piyasa şartlarının değişip değişmediğine nasıl karar vereceğimi bilmiyorum algolarımın istatistikleri marjınal bır değişim gösterirse elbetteki yeni bir algoritma yazılması gerekir.

Alıntı Originally Posted by mathmax Yazıyı Oku
    Bu arada şunu da eklemek isterim. Sizin acinizdan da yararı olacak ise bir demo hesap açıp yaptığım işlemlerin tüm hesap ayrıntılarını buradan paylaşabilirim.
    Böylece benim yaptığım algolar da bir işe yarıyor mu birlikte ölçebiliriz.
    tabiki bundan memnun oluruz.

Alıntı Originally Posted by siradanhisseler Yazıyı Oku
    elinize emeğinize sağlık komisyon ve kaymaları sisteme dahil etmeniz çok iyi olmuş.
    eywalahh teşekkür ederim.

------------------------------------------------------------------------------------------------------

arkadaşlar bir araya gireyim dedim. Herşey iyi güzel hoşta dün gece sürekli düşünmek zorunda kaldım.

sistemci arkadaşlarımdan birtanesinin uyarıları biraz kafamı kurcaladı. Burası 0 toplamlı bir oyun. Algo işi türkiyede henüz ilerlememiş seviyede sen insanlara bu iş ile iligli bilgi paylaşıyor ve onların bu yola biraz özendirmiş oluyorsun. BU hem senin bindiğin dalı kesmen hemde bize zarar vermen anlamına geliyor. Sistemci sayısı arttıkça pasta bölünmeye başlayacak. Kazançlar düşecek bu piyasa da birilerinin kaybetmesi birilerinin kazanması gerekiyor. Bizler algocu olmanın belli avantajlarını belki kullanıyoruz ve onlardan daha iyiyiz ve aslına bakarsan birbirimizinde rakibiyiz dedi. Yapmak isteyen adam araştırır bulur yapar dedi.

Bu uyarı sadece bir kişi değil bir çok kişi yaptı bana erhan paylaştıkça pastadaki miktar düşecek boşver bindiğin dalı kesme bu iş yayıldıkça getiriler düşecek dediler.

Şöyle bir durup düşündüm. Ben çok şey yaşadım çok para harcadım bu işe ar-ge sürecinde bir sürü paralar kaybettim. Bana kimse kayma nedir anlatmadı. Ben kaymayı 6 ay sonra sistem getirisi ile gerçek hesapta büyük bir fark oluşunca anladım. Daha bunun gibi istatistikle alakalı neçe bilgiyi yaşayarak öğrendim.

Şimdi insnalara bu tarz bilgileri vererek aslında onların daha hızlı yol almasını ve benim kadar büyük bir maliyet ödemeden hızlıca yol almalarını sağlayacak bilgiler paylaşıyorum. Daha doğrusu planlıyordum. Paylaşmanın bana verdiği haz çok yüksek boyutlarda mutlu oluyorum hoşuma gidiyor bildiklerimi aktarmak. Ancak bakıyorum da bu durum dünya sistemine aykırı. Bildiklerini anlattıkça başarıya ulaşmam o derece zorlaştırıyorum. coca cola firmasındna örnekleyelim adamların kolanın içine hangi karşımları katarak bu tadı oluşturdukları büyük bir sır kimseyle paylaşmıyorlar. O tad sayesınde en büyük şirketler olmuşlar ve kendilerine yeni bir rakip yaratıp pastadan nemalanmasını sağlarlarsa kazançları düşecek.

Bu bir çok firmada olan birşey hemen hemene tüm firmalarının arka planlarında başarıya götüren bir sırları var ve bunu özellikle saklıyorlar.

DÜnden beri düşünüyorum napsam napsam diye siz olsanız napardınız para kazandıran bir sisteminiz var. Bunun oluşumundaki sırları paylaşırmıydınız birebir aynısını yapma ihtimaliniz oldukça düşük çünkü bir sürü farklı kombinansyon var ancak paylaştığım her bilgi aslında sizlerin bu süreci cok kısa zamanda ve gerçekten bu bilgileri kullandığınızda maliyet ödemeden ilerlemenizi sağlayacak.

sadece ben değil bu işin içine giren herkese zarar vermeye başlayacak hani olur ya çiğ köfteci dükkanının çok iyi kazandırdığını öğrenen herkes gidip çiğ köfteci açar ve sonra hepsi tek tek batar. Pastayı bölüştükçe getirileri maliyetleri karşılayamaz. DÜnyanın heryerinde bu sistem geçerli kazancımızı saklamak sırlarımızı vermemek kendi bindiğimiz dalı kesmemek için aslında bildiklerimizi söylememek arz ediyormuş gibi.

Kafam hala bulanık ne yaparsam doğru bırsey yaparım dıye düşünüp düşünüp duruyorum hala karar vermedım bir yanım paylaşmanın hazını istiyor bir yanım para kazanmak için sistemcilik işime devam ederek bu pastanın tüm nimetlerinden yararlanmalıyım diyor. Zaten süreç biz istemeden yükseliyor her gün algorıtmalardan bahsedip duruyorlar merakı olmayan adam bile bu işe merak salmaya başladı bu biz sistemciler için çoğunlukla kötü birşey. Sistemcierin sayısı arttıkça pasta bölüşülecek. Bende bu sürecin hızlanması için sanki elimden geleni yapıyormuşum gibi hissettirdi.

Ne paylaşırsam paylaşayım benim geldiğim seviyeye gelmeniz yinede büyük bir zamanınızı alacağı aşikar önden gitmiş olmanın ve bu piyasanın sırlarını önceden deneyimlemiş olmanın avantajını yaşayacağım yinede ama durduk yerede benim seviyeme erişmeniz içi duvarları yıkıyor olmak pek mantıklı ve akıl karı gibi görünmüyor.

Siz olsanız napardınız birde sizin fikirlerinizi alayım...

Zamana karşı filminin bir repliğinde şöyle der nette bulamadığım için yazayım dedim.

Kısaca filmden bahsedeyim. Fİlmde para yerine zaman var paranın yerini almış zaman kazanmak için calısıyorsunuz falan birde bankalar var zaman bankaları film karakterlerimizde bankaları soyup beleş zamanı herkese dağıtıyorlar bu sistemden kurtulmak için. Şimdi bunu bizim işe ile olan bağlantısıyla ilgili bir bölümü yazıya dökeceğim.

Kasadan 1 milyon zaman cıkar ve
    -Ne kadar işe yarayacağını biliyorsun değil mi ?
    -ne kadar işe yaramayacağını da biliyorum insnalara 1 milyon zaman versen bile tek yapacağın onları ızdırabını uzatmak olacaktır.
    -Yaşamlarını uzatmış olacaksın.
    -yanlış yere bu kadar zaman pompalamak sisteme zarar verir.
    -umarım öyle olsun böyle yaşamamalıyız sonsuz yaşam için doğmadık.
    -öylemi. Dengeyi bir nesil belki 2 nesil için bozabilirsin. Ama kendiniz kandırmayın hiçbirşey değişmeyecek çünkü herkes sonsuz yaşamayı ister. Herşey aksini gösterse bile insanlar ölümsüzlik için bir şansları olduğunu düşünürler ve kendisinin istisna olduğunu düşünür. AMA GERÇEK ŞU BİRİLERİ İÇİN GERİ KALANLARIN ÖLMESİ GEREK!

fiLM DİYORKİ GÜÇLÜ OLAN KAZANIR GÜÇSÜZ OLAN KAYBEDER BUNU BOZMAYA CALISIP ZAMANI (PARAYI) HERKESE DAGITSANIZ BİLE BİRİLERİ HALA DAHA ŞANSI OLDUGUNU VE YAŞAYABİLECEĞİNİ YANİ PARA KAZANABILECEGINI ÖLMEMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNECEK. BU SEBPELE NE YAPARSANIZ YAPIN BU SİSTEME MECBURUZ DOLAYISIYLA BİRİLERİ KAYBETMELİ VE DİĞERLERİ KAZANMALI

BU SEBEPLE BAZI BİLGİLERİ VERMENIZ ZAMANI (PARAYI) ONLARA DAĞITMANIZ HİÇBİR İŞE YARAMAYACAKTIR. ÇÜNKÜ GÜNÜN SONUNDA HALA BİRİLERİ BENCİL DÜŞÜNECEK DİYOR.

Acaba ben bildiklerimi anlatarak sisteme zarar mı veriyorum ?

birde şu videoyu buldum biraz abartmış gibi ama hoşuma gitti hani.

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

2.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    algoritmaya başka piyasaları entegre ederek dahada geliştirebiliriz. Ancak bildiğin gibi dünyanın tüm borsa verileri elimizde yok. Mesela dow endeksinin 5 dk veri seti sınırlı 1 seneyi kapsıyor yaratacagınız sıstemın back testide mecburen 1 seneyi kapsayacak. Yani veri dediğimiz şey aslında bakarsanız en önemli şey. Tabi tüm bu verilere baktırmak mantıklı mı sistem başarısını arttırır mı büyük bir soru işareti. Bazan basitlik en iyisi oluyor çoğu algoritmik trade fonu oldukça basit algorıtmalar kullanıyor. Benimki viop grafiklerini baz alıyor xu100 ü baz almıyor xu100 sistemi görsel açıdan diğer insnalara fikir olsun borsa nereye gidebilir ihtimalini göstermek için yarattım. Kullandığım sistemle bir bağlantı kurmadım.

Benim 4 senemi yiyen durumda bu oldu sistem müdahlesi ya daha iyisini ürettim. Bazan sisteme olan güvenimi yitirip manuel işleme geçtim kayıplarımın coğunu manuelde geçtiğim sıralarda yedim. tekrar sistem tekrar manuel tekrar yeni bir sistem o sistemden o sisteme bu daha iyi bu daha iyi diye diye 4 senede bir suru sıstem yarattım. En son bir sistemde sabahat ettim içine ekledıgım ufak bır para yönetimi sayesinde 2018 %1500 lük bir getiriyle kapattım. 1. serverimda hala o algo devam ediyor.

1. serverla ilgili bilgi vermeyecektim ancak anlattıklarınızla hemen hemen benzeştiği için ufakca bahsedeyim.

1. serverimdaki algo tik barlara emir gönderiyor. ayrica sinyalden önce emir göndererek kayma maliyetini minimuma düşürüyor. Grafikleri zorla al yaktırmaya zorluyor diyiyim. para yönetimi var içeredeki sermayeyi kontorl ederek lot eksiltip azaltabiliyor. düşüşte farklı çıkışta farklı sermayeyle işleme giriyor. vb.

2.servera dönerse bende sizin arkadaşlarınızın yaşadığı durumu şu an klasık bır sıstemle gerçek hesap bilgilerini paylaşarak gidiyorum bakalım sistem gelecekte aynı başarıyı gösterecek mi + olarak gerçek hesapta ben aynı şeyleri görebilecekmiyim sorusuna cevap niteliğinde olacak.

1-İşlem maliyetleri dahil 14,000 puan 2011 son ayı
    2-1. severimdaki algoda bir değişiklik yapmadım herşey yolunda gidiyor. Piyasa şartlarının değişip değişmediğine nasıl karar vereceğimi bilmiyorum algolarımın istatistikleri marjınal bır değişim gösterirse elbetteki yeni bir algoritma yazılması gerekir.

tabiki bundan memnun oluruz.

eywalahh teşekkür ederim.

------------------------------------------------------------------------------------------------------

arkadaşlar bir araya gireyim dedim. Herşey iyi güzel hoşta dün gece sürekli düşünmek zorunda kaldım.

sistemci arkadaşlarımdan birtanesinin uyarıları biraz kafamı kurcaladı. Burası 0 toplamlı bir oyun. Algo işi türkiyede henüz ilerlememiş seviyede sen insanlara bu iş ile iligli bilgi paylaşıyor ve onların bu yola biraz özendirmiş oluyorsun. BU hem senin bindiğin dalı kesmen hemde bize zarar vermen anlamına geliyor. Sistemci sayısı arttıkça pasta bölünmeye başlayacak. Kazançlar düşecek bu piyasa da birilerinin kaybetmesi birilerinin kazanması gerekiyor. Bizler algocu olmanın belli avantajlarını belki kullanıyoruz ve onlardan daha iyiyiz ve aslına bakarsan birbirimizinde rakibiyiz dedi. Yapmak isteyen adam araştırır bulur yapar dedi.

Bu uyarı sadece bir kişi değil bir çok kişi yaptı bana erhan paylaştıkça pastadaki miktar düşecek boşver bindiğin dalı kesme bu iş yayıldıkça getiriler düşecek dediler.

Şöyle bir durup düşündüm. Ben çok şey yaşadım çok para harcadım bu işe ar-ge sürecinde bir sürü paralar kaybettim. Bana kimse kayma nedir anlatmadı. Ben kaymayı 6 ay sonra sistem getirisi ile gerçek hesapta büyük bir fark oluşunca anladım. Daha bunun gibi istatistikle alakalı neçe bilgiyi yaşayarak öğrendim.

Şimdi insnalara bu tarz bilgileri vererek aslında onların daha hızlı yol almasını ve benim kadar büyük bir maliyet ödemeden hızlıca yol almalarını sağlayacak bilgiler paylaşıyorum. Daha doğrusu planlıyordum. Paylaşmanın bana verdiği haz çok yüksek boyutlarda mutlu oluyorum hoşuma gidiyor bildiklerimi aktarmak. Ancak bakıyorum da bu durum dünya sistemine aykırı. Bildiklerini anlattıkça başarıya ulaşmam o derece zorlaştırıyorum. coca cola firmasındna örnekleyelim adamların kolanın içine hangi karşımları katarak bu tadı oluşturdukları büyük bir sır kimseyle paylaşmıyorlar. O tad sayesınde en büyük şirketler olmuşlar ve kendilerine yeni bir rakip yaratıp pastadan nemalanmasını sağlarlarsa kazançları düşecek.

Bu bir çok firmada olan birşey hemen hemene tüm firmalarının arka planlarında başarıya götüren bir sırları var ve bunu özellikle saklıyorlar.

DÜnden beri düşünüyorum napsam napsam diye siz olsanız napardınız para kazandıran bir sisteminiz var. Bunun oluşumundaki sırları paylaşırmıydınız birebir aynısını yapma ihtimaliniz oldukça düşük çünkü bir sürü farklı kombinansyon var ancak paylaştığım her bilgi aslında sizlerin bu süreci cok kısa zamanda ve gerçekten bu bilgileri kullandığınızda maliyet ödemeden ilerlemenizi sağlayacak.

sadece ben değil bu işin içine giren herkese zarar vermeye başlayacak hani olur ya çiğ köfteci dükkanının çok iyi kazandırdığını öğrenen herkes gidip çiğ köfteci açar ve sonra hepsi tek tek batar. Pastayı bölüştükçe getirileri maliyetleri karşılayamaz. DÜnyanın heryerinde bu sistem geçerli kazancımızı saklamak sırlarımızı vermemek kendi bindiğimiz dalı kesmemek için aslında bildiklerimizi söylememek arz ediyormuş gibi.

Kafam hala bulanık ne yaparsam doğru bırsey yaparım dıye düşünüp düşünüp duruyorum hala karar vermedım bir yanım paylaşmanın hazını istiyor bir yanım para kazanmak için sistemcilik işime devam ederek bu pastanın tüm nimetlerinden yararlanmalıyım diyor. Zaten süreç biz istemeden yükseliyor her gün algorıtmalardan bahsedip duruyorlar merakı olmayan adam bile bu işe merak salmaya başladı bu biz sistemciler için çoğunlukla kötü birşey. Sistemcierin sayısı arttıkça pasta bölüşülecek. Bende bu sürecin hızlanması için sanki elimden geleni yapıyormuşum gibi hissettirdi.

Ne paylaşırsam paylaşayım benim geldiğim seviyeye gelmeniz yinede büyük bir zamanınızı alacağı aşikar önden gitmiş olmanın ve bu piyasanın sırlarını önceden deneyimlemiş olmanın avantajını yaşayacağım yinede ama durduk yerede benim seviyeme erişmeniz içi duvarları yıkıyor olmak pek mantıklı ve akıl karı gibi görünmüyor.

Siz olsanız napardınız birde sizin fikirlerinizi alayım...

Zamana karşı filminin bir repliğinde şöyle der nette bulamadığım için yazayım dedim.

Kısaca filmden bahsedeyim. Fİlmde para yerine zaman var paranın yerini almış zaman kazanmak için calısıyorsunuz falan birde bankalar var zaman bankaları film karakterlerimizde bankaları soyup beleş zamanı herkese dağıtıyorlar bu sistemden kurtulmak için. Şimdi bunu bizim işe ile olan bağlantısıyla ilgili bir bölümü yazıya dökeceğim.

Kasadan 1 milyon zaman cıkar ve
    -Ne kadar işe yarayacağını biliyorsun değil mi ?
    -ne kadar işe yaramayacağını da biliyorum insnalara 1 milyon zaman versen bile tek yapacağın onları ızdırabını uzatmak olacaktır.
    -Yaşamlarını uzatmış olacaksın.
    -yanlış yere bu kadar zaman pompalamak sisteme zarar verir.
    -umarım öyle olsun böyle yaşamamalıyız sonsuz yaşam için doğmadık.
    -öylemi. Dengeyi bir nesil belki 2 nesil için bozabilirsin. Ama kendiniz kandırmayın hiçbirşey değişmeyecek çünkü herkes sonsuz yaşamayı ister. Herşey aksini gösterse bile insanlar ölümsüzlik için bir şansları olduğunu düşünürler ve kendisinin istisna olduğunu düşünür. AMA GERÇEK ŞU BİRİLERİ İÇİN GERİ KALANLARIN ÖLMESİ GEREK!

fiLM DİYORKİ GÜÇLÜ OLAN KAZANIR GÜÇSÜZ OLAN KAYBEDER BUNU BOZMAYA CALISIP ZAMANI (PARAYI) HERKESE DAGITSANIZ BİLE BİRİLERİ HALA DAHA ŞANSI OLDUGUNU VE YAŞAYABİLECEĞİNİ YANİ PARA KAZANABILECEGINI ÖLMEMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNECEK. BU SEBPELE NE YAPARSANIZ YAPIN BU SİSTEME MECBURUZ DOLAYISIYLA BİRİLERİ KAYBETMELİ VE DİĞERLERİ KAZANMALI

BU SEBEPLE BAZI BİLGİLERİ VERMENIZ ZAMANI (PARAYI) ONLARA DAĞITMANIZ HİÇBİR İŞE YARAMAYACAKTIR. ÇÜNKÜ GÜNÜN SONUNDA HALA BİRİLERİ BENCİL DÜŞÜNECEK DİYOR.

Acaba ben bildiklerimi anlatarak sisteme zarar mı veriyorum ?

birde şu videoyu buldum biraz abartmış gibi ama hoşuma gitti hani.

Bence bilgileri paylaşmak iyi birşey herkes algo trade ederse herkes daha fazla kazanır. Çünkü hacim ve volatilite artar. Kapalı çarşıya toplanmış altınçılar veya Galata Köprüsündeki balıkçılar gibi.

3.  Alıntı Originally Posted by siradanhisseler Yazıyı Oku
    merhaba sisteme [email protected] eklermisiniz. Merak ettim sistem sinyallerini
    eklemdım hocam

İyi bir sistem 1 dk lık grafik üzerinde dahil çalışır ve kar sağlar yanıldığınızı rahatlıkla söyleyebilirim. Tavsiyem her zamanki bakışınızı tamamen silin ve baş ne olabilir diye düşünün
    başarılı bir sistem tüm perıyotlarda düzenli getiri üretmeli kısmına katılıyorum genel anlamda öyledir fakat sistemler artık biraz daha gelişmiş çoğu zaman aynı sıstemın bır kopyasını 1 dakıkalık perıyota gıydırıp test edemıyorsunuz. periyotu 1 e indirmek iç taraftakı matematiği bozuyor. ancak dediğim gibi ne kadar düşük periyot bence avantajın o derece artması demektir. bu 20 dakıkalık sistemin daha kötü oldugunu göstermez. 20 kdaıkalıktada 30 dakıkalıktada harika sıstemler üretilebilir. Parada kazandırır. Bendede var kazandırıyorlarda ben potansıyelden bahsettim. sistemin hareket aralığını arttırıyorsunuz daha düşük periyotlar da.

Bir çok konuda size katılıyorum. Ne kadar çok işlem o kadar çok doğruluk ihtimali. Profit factor hesaplarken -(eksi) tarafa komisyon ve kaymaları da ekleyerek profit faktorü tekrar hesaplayın. İşte o zaman profit factör 1,5 ise iyi bir sistemdir, 2.5 ise mükemmel ve eğer 3,5 is dünya klasmanına girer.
    sistemin resmini attığım kısımın kz bölümünde işlem maliyetleri dahil yazıyor pf oranı ancak ne kadar doğru hesapladı ölçmedim. Pf oranı önemli bir değer iken bunun yorumlanmasının da en az oran kadar önemli oldugunu düşünüyorum az işlem sistemlerin pf oranı genelde yüksek ilerleyen yıllarda düşer bu oran örneğin:

10 yıllık veri var elimizde ve yavas bir sistem yarattık toplam işlemi 100 olsun pf oranıda 5 çıksın. başarılı işlem %30 olsun.

aynı veri ile hızlı sistem yarattık 1000 adet işlemi var pf oranı 1,50 olsun başarılı işlemde %30 olsun.

Şimdi baktığımız zaman yavaş sistem daha iyi görünür pf si 5 işlem maliyetleri düşük tutar az işlemli oldugundan.

Fakat veriyi uzat ve yavas sistemi toplamda 1000 adet işlem açacak sekılde veriyi uzat pf oranı büyük ihtimalle 1,5 seviyesine kadar inecektir. işlem sayıları eşiit iken pf oranını ölçmeliyiz. aynı şekilde çok işlemli sistemin ilk 100 işlemini baz aldıgınız da da pf oranı mevcut orandan daha büyük çıkacaktır.

Bu durumları test ettim bu arada veri ne kadar çok ise ve açılan işlem ne kadar fazla ise istatistiklerin sapma ihtimali okadar düşüyor. TÜm istatistikler pf oranı karlı işlem % si üretlilen ortalama puan ne kadarlık bir verinin ve ne kadar çok işlemin yeterli istatistikleri verdiği ise henüz ben bilmiyorum. Bildiğim tek şey olabildiğince fazla veri ve olabildiğince çok işlemle sistem yaratmak. Tabi maliyet unsurunu düşünerek.

Sizde bu konudakı deneyımlerınızı aktarın böylece yeni deneyimlerde kazanabılırız. Yani bunun doğrusu şudur derken arkasına sıgındıgınız doneyı araştırmayı deneyımı bıze aktarın bu yanlıstır dıyıp çekilmeyin de mesela anlatın bıze neden oyle oldugunu olması gerektıgını.

Farklı düşünen çok fazla üstad var ama ben optimizasyona karşıyım. Çünkü bir başladınmı asla sonu gelmez çünkü piyasa dinamik ve optimum değerler sürekli değişir.
    Size katılıyorum fakat optimizasyona bakış açım farklı benım. aslında tüm sistemler optimizedir back test yapıyoruz cunku back test ne demek parametrelerı yazıp koyuyoruz geçmişe bakıyoruz iyi görünüyorsa kullanıyoruz bunun optimizasyondan farkı ne ? ha elle optımıze etmışım ha bilgisayara optimize ettirmişim. belkide tesadufen yazdıgım parametreler bilgisayara optimize ettirsemde en iyi değerlere denk gelmiş olabilir. Yani tesadufen en iyi değerleri yazıp kullanmış olabilir halbukı bılgısayara optımıze ettirmemiştim. rasgele parametre girdim ve iyi sonuc verdi diye kullandım. Bir optimizasyon söz konusu değil ama nerden bılıyorsun ? belkide seçtiğin parametreler en iyi optimizasyon parametresi. O sebeple ben tüm back testi yapılan sistemlerin optimize sistemler oldugunu düşünüyorum. kafanda bir strateji vardır bunu kurup back testine hiç bakmadan kullanacaksan ozman optimze etmemiş olursun bu kezde sisteminin ne kadar sağlıklı calıstıgı konusunda hiçbir fikrin olmaz. Aynı zmanda yazdıgın stratejının en optimize değerlerini kullanıyor olma ihtimalin herzman var olacaktır. Optimizasyon cok geniş çaplı bir konu burada anlatmak ıcın aslında.

Bu kadar çok işlem yapan bir sistem için başarı yüzdeniz %60 üzerinde olmalı kesinlikle. Atladığınız bir başka nokta profit factorünüz çok düşük sistem aslında zarar ediyor. Profit faktor hesaplarken komisyon ve kaymalarıda hesaba katmalısınız. kendime ait sistemlerden birinde profir faktör 7,45 gözüküyor ama dediğim gibi maliyet ve kaymaları cıktıgımda elde sadece 3,9 civarı kalıyor.

Sizi tanımıyorum bu sebeple çok büyük konuşmaktan çekiniyorum. Sistem olayı ciddi tecrübeler barındıran bır yer her türlü tecrübeye açık olmayı gerektiriyor. Bence biraz kendınızden bahsedın sistemcilik işinde ne kadar süredir varsınız bu işte ne kadar vakit geçirdiniz ne tür badireler atlattınız kaç yıllık veri ile sistem geliştiriyorsunuz hangi platformu kullanıyorsunuz. Birazdaha kendiniz hakkında bilgi verebilirseniz taşlar daha çok yerine oturacaktır.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

4. başarılı bir sistem tüm perıyotlarda düzenli getiri üretmeli kısmına katılıyorum genel anlamda öyledir fakat sistemler artık biraz daha gelişmiş çoğu zaman aynı sıstemın bır kopyasını 1 dakıkalık perıyota gıydırıp test edemıyorsunuz. periyotu 1 e indirmek iç taraftakı matematiği bozuyor. ancak dediğim gibi ne kadar düşük periyot bence avantajın o derece artması demektir. bu 20 dakıkalık sistemin daha kötü oldugunu göstermez. 20 kdaıkalıktada 30 dakıkalıktada harika sıstemler üretilebilir. Parada kazandırır. Bendede var kazandırıyorlarda ben potansıyelden bahsettim. sistemin hareket aralığını arttırıyorsunuz daha düşük periyotlar da.
    20 dakikalık verilerdeki dinamikler ile 1 dakikalık verilerdeki dinamikler çok daha farklı ve değişir.Yani 20 dk verilerdeki bir sistemi 1 dk verilerde kullanamazsınız. Hatta a hissesinin dinamikleri ile b hissesinin dinamikleri farklıdır. Ve sistemin gelecektede çalışması için hisse senedinde bist 10 dışına çıkmadan, endeks veya emtialar üzerinde geliştirmek gerekli diye düşünüyorum.Hisseye patron değil piyasa hakim olmalı.

Fakat veriyi uzat ve yavas sistemi toplamda 1000 adet işlem açacak sekılde veriyi uzat pf oranı büyük ihtimalle 1,5 seviyesine kadar inecektir. işlem sayıları eşiit iken pf oranını ölçmeliyiz. aynı şekilde çok işlemli sistemin ilk 100 işlemini baz aldıgınız da da pf oranı mevcut orandan daha büyük çıkacaktır.
    1000 işlemde %60 üzerinde başarı ve ideal verilerine göre en az 6 üzeri pf yaparsanız para kazanır sistem. 10 yıllık veri konusunda haklısınız böylece her piyasa şartını test edebilirsiniz. Ben bahsettiğim şeyleri bildiğim için söylüyorum. Nasılını anlatmam için sistemimi paylaşmam gerekir bunuda malumunuz istemem.Sistemi anlatsam anaaaaa haklıısn vallaha dersin ama bu mümkün değil. Benim sana yardım edeceğim konu sadece ulaşman gereken hedef olabilir.

Size katılıyorum fakat optimizasyona bakış açım farklı benım. aslında tüm sistemler optimizedir back test yapıyoruz cunku back test ne demek parametrelerı yazıp koyuyoruz geçmişe bakıyoruz iyi görünüyorsa kullanıyoruz bunun optimizasyondan farkı ne ? ha elle optımıze etmışım ha bilgisayara optimize ettirmişim. belkide tesadufen yazdıgım parametreler bilgisayara optimize ettirsemde en iyi değerlere denk gelmiş olabilir. Yani tesadufen en iyi değerleri yazıp kullanmış olabilir halbukı bılgısayara optımıze ettirmemiştim. rasgele parametre girdim ve iyi sonuc verdi diye kullandım. Bir optimizasyon söz konusu değil ama nerden bılıyorsun ? belkide seçtiğin parametreler en iyi optimizasyon parametresi. O sebeple ben tüm back testi yapılan sistemlerin optimize sistemler oldugunu düşünüyorum. kafanda bir strateji vardır bunu kurup back testine hiç bakmadan kullanacaksan ozman optimze etmemiş olursun bu kezde sisteminin ne kadar sağlıklı calıstıgı konusunda hiçbir fikrin olmaz. Aynı zmanda yazdıgın stratejının en optimize değerlerini kullanıyor olma ihtimalin herzman var olacaktır. Optimizasyon cok geniş çaplı bir konu burada anlatmak ıcın aslında
    Söylediğim hedefe ulaşırsan dediğimi daha iyi anlayacaksınız. İndikatörlere bence insan psikoloji olarak bakın. İnsan psikolojisi asla değişmez korku korkudur endişe endişedir. Bu korkunun ve endişenin şiddeti o ana göre değişir geçmiş verilere veya indikatörlere göre değil.

Sizi tanımıyorum bu sebeple çok büyük konuşmaktan çekiniyorum. Sistem olayı ciddi tecrübeler barındıran bır yer her türlü tecrübeye açık olmayı gerektiriyor. Bence biraz kendınızden bahsedın sistemcilik işinde ne kadar süredir varsınız bu işte ne kadar vakit geçirdiniz ne tür badireler atlattınız kaç yıllık veri ile sistem geliştiriyorsunuz hangi platformu kullanıyorsunuz. Birazdaha kendiniz hakkında bilgi verebilirseniz taşlar daha çok yerine oturacaktır.
    Tüm sistemlerde 10 yıl veri kullanırım daha dogrusu verilerin anlamlı olduğu en uzun zaman aralığı. Misal THYAO da 5 dk veri kullanacaksam 2016 öncesine asla bakmam çünkü tamamen anlamsız hareketler var. Platform olarak FN.4.0 ile başladım sonra metastock sonra matriks ideal şimdi MT5 üzerine çalışıyorum. Bunların hepsinde her istediğimi yazar ve yapabilirim.Buraya aboneyim ama çok girmiyorum. Yazdıklarını okumamın sebebi bir arkadaşımın linkini whatsapp dan benle paylaşması, sonra okumam ve emek sarf ettiğini görerek yardımcı olmak istemem.Söylediklerimi ciddiye alır ve sorgular isen emin ol başarıyı yakalarsın. İlham dediğin bir anda gelir ve geldiğinde herşey senin için çözülecek. yapman gereken bol bol kitap okumak mümkünse yabancı kaynak. Sevgiler

5. Bu arada buralara çok girmiyorum ulaşmak istersen siradanhisseler diye tweeter adresim var. En azından orada bildirim geliyor. Bu arada çok bildiğim birşey yok. Sadece kafayı yerken bir gün bir fikir geldi ve onun üzerine gittim. herşey kısmet ile bağlantılı birazda.

6. Üstadim beni bigliye aç ve açığım her türlü karşıt görüş bilgi vesaire dinlemekten keyif alırım. Kendimde böyleyimdir.

Ancak tüm bunları yaparken dürstlük ve şefaflık en ön plandadır benim nazarım da.

Birşeye karşı argumanlarım var ise o bilgiler ışığında bunları göstererek karşı tarafı ikna etmeye veyahutta öğretmeye çabalarım.

Dünya düzdür deyip bunun sebebini açıkalmazsa sundugumuz arguman ikna edici olmayacaktır. Nedenlerini sunmamız özelliklede şefaf olabılmemız lazım konu başlığından yazılanlara kadar farkettiyseniz şeffaflıktan neredeyse ödün vermiyor ve bunu her cümlemde hem uyguluyor hemde üzerinde duruyorum.

Sizin sunduğunuz argumanların ıkna edici dayanakları olup olmadıgı konusun da fikir sahibi değilim. Cünkü sebeplerinin nasıl oldğunu aktarmıyorsunuz. Benim elde ettiğim deneyimlerle çelişen bazı noktalar da mevcut başarılı işlem %60 olup pf oranı 6 olan bildigim herhangibir sistem yok. elbetteki bu oranların hepsinin ne kadar büyük olması okadar iyidir buna şüphem yok.

Fakat sizin sundugunuz bu bilgi borsacı birine %100 gidecek hisseyi bulursan para kazanırsın demek gibi birşey. Bunun para kazanmak oldugunu zaten bir çok kişi biliyor ve %100 ün ne kadar çok büyürse okadar iyi olacağını da.

Ama böyle birşey gerçekten var mı böyle bir sistem var mı yapabildiniz mi sonuç olarak sistem performansını veya gerçek hesap extrasını göstermek ikna edici olacaktır. Yapım ve felsefem gereği her söylenene şüpheci yaklaşan bir kişiliğe sahibim. Bilimsel methodlara da bayılırım. Daha açık ve daha yol gösterici şeffaf olmadan sizden birşeyler öğrenemem. Mümkün olmayacaktır.

Algoritma işi sürekli gelişim ve değişimin yaşandıgı bir saha yeni getiriler yeni tecrübeler yeni bilgiler ışıgında daha iyi sistemler elde etmek çok mumkun olmaz oyle sey dedıgınız seyın aslında mumkun olabıldıgını gordugumuz bır saha. BU sebeple verdiğiniz hedef pf yüksekliği ve karlı işlem oranının %60 olması bir hedef olarak çalışılabilir zaten her geçen gün bu oranları ne kadar büyütebilirime odaklanıyoruz bu oranların büyümesi senin getirinin de ne kadar iyileşeceğinin göstergesi yani bu hedef ise zaten bu hedef için çalışmaktayım. Bir sistem yaratıp arkama yaslanmıyorum. her hafta her gün yeni sistemler üretmeye ve arge calısmalarıma devam ediyorum.

Ancak verdiğiniz hedefe gideceğim yol haritasını sunmamış ve böyle bir haritanın ucunda bir yerlerinde böyle bir sistem hazinesi yatıp yatmadığı konusunda elimizde bir argumen yok. Yani en azından siz bunu başardı iseniz bir performans raporu böyle bir sistemin mumkun oldugu konusunda daha ikna edici olabilir. Evet sonuç olarak bu işin türlü hileleride yok değil repaint yapmış sistem vesaire gibi. tam olarak ikna edici olmayacaktır yinede ama en azından biraz daha şeffaf olmanızı saglar diye düşünüyorum.

Emekleriniz ve tecrübelerinizi paylaşmış olmanızdan ötürü teşekkür ediyorum. Ancak daha fazla yol haritası ve şefaflık hepimiz için daha yararlı olacaktır.

7. Hiç birşeyi paylaşmak zorunda değilim. Yazdığınız şeylere yaptığım yorumlardan bile doğruluğu hissetmeniz gerekirdi.
    Attached Images Attached Images
    Son düzenleme : siradanhisseler; 06-01-2019 saat: 15:27.

8. Erhan hocam hangisi sizi mutlu edecekse (ediyorsa) öyle devam edin.

Tecrübelerinizi ve ogrendiklerinizi paylaşmak size haz veriyor ve mutlu ediyorsa paylaşıma devam. Yok eğer çok para kazanmak daha mutlu ediyorsa o zaman bu topici sonlandırın.

SM-G930F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 10/172 İlkİlk ... 891011122060110 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •