Sayfa 80/172 İlkİlk ... 3070787980818290130 ... SonSon
Arama sonucu : 1374 madde; 633 - 640 arası.

Konu: Algoritmik Trade Sistem Sinyalleri ve Gerçek Hesap Paylaşımlı (Şeffaf)

1.  Alıntı Originally Posted by atakanözbaki Yazıyı Oku
    sistem performansını ise zaten paylaşıyorum aylık bazda ne ürettiğini göstermemi isterseniz sistemin net getirisini aylık bazda da gösterebilirim. Zaten ayda bir onuda paylaşıyorum. OCAKTAN BU YANA ÜRETİLEN PUANI

Evet onu kastediyorum.
    Temmuz XX PUAN / 1 LOT
    Agustos YY PUAN GİBİ

Bu aydan itibaren başlayabilir.
    Şöyle lotlarımı ne zaman arttırdım ve hangi puanda arttırdıgımı hatırlamıyorum. forumda geçmişte yazmışımdır muhtemelen ancak 75 sayfa olmuş bulmam çok zor Lot arttırırken belırlı bır ay başı veya gün belirlemedim rasgele bugun arttırayım dıyerek arttırdım. O sebeple bulmaya üşeniyorum.

Zaten performans ne üretip üretemediğini gösteriyor. Görseli paylaşayım daha iyi anlayacaksınız.

GETİRİ EĞRİSİ ÜRETİLEN PUAN - 2,650 İŞLEM SAYISI 253 MAXDD -15,905 PUAN

AYLIK BAZDA PUANLAR(GETİRİ NOMİNAL YAZAN YER)

Bilmeyenler için VİOPTA 10 LOTu sisteminize bağlamışsanız Üretilen veya kaybedilen puan = TL Anlamına gelmektedir.

Mesela -2,650 PUAN kaybetmiş sistem ocaktan bu yana 10 Lot ile trade etseydim -2,650 TL zarar da olacaktım PUAN ile TL aynı çıkacaktı.

1 Lotla trade etseydim ne olacaktı -265 TL zarar yazmış olacaktım.

100 Lotla Trade etseydim -26,500 TL zarar yazacaktım.

Gördüğünüz gibi sadece bir virgul(,) sağa veya sola kaydırmış oluyoruz.

Kar zararın en basit ve yalın haliyle hesaplanması bu şekildedir. Görseller 10 lotla ne ürettiğini gösterir. Görselde çıkan puanın TL karşılığı birbirine eşittir. Dolayısıyla basitce 1 lotla ne ürettiğini sadeleştirerek öğrenebilirsiniz.

1 lotla kaç TL kazandığınızı hesapladığınız da, 3 lotla, 8 lotla veya 13 lotla ne üretileceğinide kolayca hesaplayabilirsiniz.

-------------------- Peki sistem -2650 puan zarar etmiş ise 1 lotla trade ettiysem benim -265 TL zarar yazmış olmam gerekirdi. 2 lotla trade etmiş isem -265*2 = 530 TL zarar da olmam gerekirdi. Hiçbir şekilde karda olma ihtimalim olmamasına rağmen portfoy nasıl oluyor da KAR gösteriyor.

1- Kayma ve komisyon maliyeti olarak 35 PUAN düşüyorum her sinyalden. Ancak gerçek hesabımdakı Kayma maliyetlerim 35 den daha düşük gerçekleşiyor öreğin 30 veya 25 şeklinde gerçekleşiyor.

2-Sistem genellikle çok zarar ürettiği zaman 2. lotu ekledim. Yani kz eğrisi dipteyken lot eklemiş oldum şu anda da dipten bir miktar yukarda kaldığı için bende bir miktar sistem göre karlı görünüyorum.

3-Kişisel bir hata sebebiyle yanlış hatırlamıyorsam 2 adet sinyal kaçırdım robotu kapalı da unutmuşum. bunlardan bir tanesi zararıma olurken bir tanesi karıma oldu puanları hatırlamıyor ancak 2 tarafıda toplasak belki 500 puan daha karlı şekilde robotu açmışımdır. Belkide onun etkisiyle sisteme göre biraz karda görünüyor olabilirim. Zararıma olmşta olabilir hesaplamadım sadece varsayım.

NOT bunların haricinde sisteme isteyerek veya sistem dışı hiçbir şekilde müdahle edilmemiş, Manuel herhangibir işlem açılmamıştır.

ANLAŞILMAYAN BİRŞEY VARSA SORU SORABİLİRSİNİZ!
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

2. Erhan emeklerine sağlık, sayfanızı sıklıkla takip ediyorum, başarılar

3. Teşekürler Erhan verilerden herşey anlaşılıyor. 3 ay iyi gitmiş. Bu ay epey kötü performans göstermiş.

Benim sistemde gün içi zirveden long açıyor, dipten short açıyor sürekli bu ay terste kaldı.

Sistemcilerin sistem performansını izlemeye çok ihtiyaç duyuyorum. gün içinde ne yapmış , aylık performansı ne olmuş. Kendi sistemimle kıyaslama yapmak istiyorum. Sistem karşılaştırma topigi eski ktif günlerinde olsa ne güzel olurdu yada yerli myfxbook gibi bir site olsaydı keşke.

İdeale geçeyim çok kafanızı ağrıtacağım. İdealin imkanlarından sonra şu anki kullandıgım sistemi sistem olarak bile görmüyorum artık.

4. Erhan bey tecrübelerinize dayanarak sizce kayma maliyeti ni düşürmek için;
    1. Bar kapanışı ile birlikte mi
    2. Bar kapanışını beklemeden mi
    3. Bar kapanışından belli bir süre sonra mı işlem yaptırmak doğru.

5.  Alıntı Originally Posted by HALİL KALKAN Yazıyı Oku
    Erhan emeklerine sağlık, sayfanızı sıklıkla takip ediyorum, başarılar
    teşekkürler....

Alıntı Originally Posted by atakanözbaki Yazıyı Oku
    Teşekürler Erhan verilerden herşey anlaşılıyor. 3 ay iyi gitmiş. Bu ay epey kötü performans göstermiş.

Benim sistemde gün içi zirveden long açıyor, dipten short açıyor sürekli bu ay terste kaldı.

Sistemcilerin sistem performansını izlemeye çok ihtiyaç duyuyorum. gün içinde ne yapmış , aylık performansı ne olmuş. Kendi sistemimle kıyaslama yapmak istiyorum. Sistem karşılaştırma topigi eski ktif günlerinde olsa ne güzel olurdu yada yerli myfxbook gibi bir site olsaydı keşke.

İdeale geçeyim çok kafanızı ağrıtacağım. İdealin imkanlarından sonra şu anki kullandıgım sistemi sistem olarak bile görmüyorum artık.
    Evet bu ay tüm sistemler için berbattı hele bugun daha bi biçtiler. negatife döndü portfoy. İdeal konusu tartısmaya açık bıle degıl.

Alıntı Originally Posted by ozmen Yazıyı Oku
    Erhan bey tecrübelerinize dayanarak sizce kayma maliyeti ni düşürmek için;
    1. Bar kapanışı ile birlikte mi
    2. Bar kapanışını beklemeden mi
    3. Bar kapanışından belli bir süre sonra mı işlem yaptırmak doğru.
    1. sorun zaten kapanış barıyla gönderilmesiyle ortaya çıkıyor. çözümü şu olabilir bar sayısını mumkun oldugunca düşürün. aracı kurumunuzun emir gönderim hızı yüksek olmalı algorıtmanızın kodlaması olabıldıgınce kısa ve öz olmalı. bu sekilde milisaniyeler kazanarak 2 kademe kayacakken 1 kademe kayabilirsiniz.

2.bar kapanısını beklememek kapsamlı bır ıs her sistem uyum sağlamaz 2 tane ma kesişimi barların kapanmasıyla hesaplanıyor. bar kapanmadan bırbırını kesip kesmeyeceğini önceden bilemeyeceğiniz için her sisteme uyum sağlamayacaktır. Ancak sinyal kesinleştikten şu kadar puan fark açılmışsa emir gönder diyeibilirsiniz buda performans raporunuzu değiştirecektir. Dolaylı yoldan maliyet ödeyebilirsiniz.

3.trend takip eden sıstemlerde bar kapanısından bellı bır sure sonra emir göndermek saglıklı görünmüyor. çünkü trend çoğunlukla hızlıca harekete başlayarak gerçeleşiyor sistem sinyali yakarken barlar hızlı bır bıcımde trend yonunde hareket etme eğilimi gösteriyor. al sınyalın 1 dakıka sonra aldıgınız aslında oldukça uzak bir fiyattan emrinizin gitmesi muhtemel.

Benim 1. wps serverim sinyal yanmadan önce emir gönderiyor. diyelimki 120,000 de AL yanacak zaten anlık emir gönderiyor bu sebeple AL sevıyesı onceden kesin belli fiyat 119,975 iken emri gönderiyor benim alışımla fiyat 120,000 oluyor veya 120,025

alış maliyetim 119,975 ile 120,025 arasında bir yerlere yerleşiyor bazan 120,000 bazan 120,010 bazan 119,990 şeklinde böylece sinyal seviyesine göre 10 15 puan kayıyor bazen 0 bazen ise pozitif yönde kayıyorum. Sinyal benim alışımla tetikleniyor aslına bakarsanız.

Bunu önlemenin tonlarca yontemı olabilir. Hayal gücünüze bağlı kademelerdekı lotları okutup buna göre emir göndertilebilir. sistem sinyallerı kesileştikten sonra alış ve satış belirlenebilir. Aluş emrını parçalara bölerek gönderebilir.

ANcak tüm bunlar için ciddi kodlama gerektiren işler.

Ben aslında robotların bu tur işlevleri bir tıkla yerine getirebilmesi için bir modul yazıyorum bu tarz stratejileride entegre etmeye calısacagım o sayede herhangibir sistemci o modulle entegre bır bıcımde bu tarz stratejılerı kendı sıstemınde kullanabilmiş olacak. Bakalım uzun soluklu bır ıs.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

6.  Alıntı Originally Posted by atakanözbaki Yazıyı Oku

Optimizasyon formülü yazmaya çalışıyorum. Bir çok farklı kombinasyon denedim. Fakat hesaplatmayı yapan bir formül yazamadım. Üsteki formülde derleme kısmında hata vermiyor. Fakat optimizasyon kısmında hesaplama yapmıyor. Hatanın nerede oldugu bir türlü bulamadım. EMA ile TOMA yazan optimize edilmeyen kısım fakat optimize edilecek bunun kısım bunu kesişim şartına bağlı .

Bear abi formül örnegi için teşekür ederim. Yeni başlayan biri için epey üst düzey bir örnek olmuş. Fakat optimizasyon kısmını anlaya bildim. Benzer şekilde üsteki formülü yazdım olmadı.
    Kurgu Toma 30,5 ve Ema 5 altında şu parametrelerle üstünde farklı parametrelerle çalışsın. Buna Segmentasyon diyorlar sanırım.
    Erhan hocanın ödevlerindeki mantık ile yapıldı.
    Öncelikle bu gönderiyi okuyalım. Repaint yapabilir. https://www.hisse.net/topluluk/showt...91#post3622591

Sistem Kodu:
    Kod:
    var V = Sistem.GrafikFiyatSec("Kapanis");

var P = Sistem.Parametreler[0]; // P = 30
    var Y = Sistem.Parametreler[1]; // Y = 5

var TOMA = Sistem.TOMA(P, Y);
    var EMA = Sistem.MA(V, "Exp", P);
    var EMA1 = Sistem.MA(V, "Exp",4);
    var EMA2 = Sistem.MA(V, "Exp",5);
    var TOMA1 = Sistem.TOMA(9, 0.4);
    var TOMA2 = Sistem.TOMA(3, 0.3);

//Degiskenler    
    var Eb1 = Sistem.Liste(0); 
    var T1A = Sistem.Liste(0);
    var T2A = Sistem.Liste(0);
    var X1 = Sistem.Liste(0);

var SonYon = "";

for (int i = 2; i < V.Count; i++) // Her barı tek tek tararken
      {
    // Hesaplamalar
    		Eb1[i] = 
    		EMA[i] > TOMA[i] ? 1 :  EMA[i] < TOMA[i] ? 2 :  
    		Eb1[i] ;

T1A[i] = 
    		EMA1[i] > TOMA1[i] ? 3 :  EMA1[i] < TOMA1[i] ? 5 : 
    		T1A[i] ;

T2A[i] = 
    		EMA2[i] > TOMA2[i] ? 7 :  EMA2[i] < TOMA2[i] ? 11 :  
    		T2A[i] ;

X1[i] =  Eb1[i] == 1 ? (Eb1[i] * T1A[i]): Eb1[i] == 2 ? (Eb1[i] * T2A[i]):
                    X1[i]; 

//Sistem
    		if ( (X1[i] == 3 || X1[i] == 14) && SonYon != "A") 
    			{
    			Sistem.Yon[i] = "A";   
    			SonYon = Sistem.Yon[i]; 
    			}

if ( (X1[i] == 5 || X1[i] == 22) && SonYon != "S") 
    			{
    			Sistem.Yon[i] = "S";  
    			SonYon = Sistem.Yon[i];
    			}

}
    Sistem.GetiriHesapla("31/12/2004", 0.025 ); // Şu tarihten başlayarak kz hesapla ve her işlemin kaymasına bu puanı düş.
    var KarZarar = Sistem.GetiriKZ;// ortaya çıkacak kz eğrisine KarZarar isimli değişkene ata

Sistem.Cizgiler[0].Deger = Eb1; //Panel2 
    Sistem.Cizgiler[1].Deger = T1A; //Panel2 
    Sistem.Cizgiler[2].Deger = T2A; //Panel2 
    Sistem.Cizgiler[3].Deger = TOMA; //Panel1 
    Sistem.Cizgiler[4].Deger = EMA; //Panel1 
    Sistem.Cizgiler[5].Deger = X1; //Panel2 
    Sistem.Cizgiler[6].Deger = KarZarar; //Panel3
    OPT Kodu:
    Kod:
    var V = Sistem.GrafikFiyatSec("Kapanis");

var TOMA = Sistem.TOMA(30, 5);
    var EMA = Sistem.MA(V, "Exp", 30);

//Degiskenler

var Eb1 = Sistem.Liste(0); // x1 isminde boş bir liste oluştur.
    var T1A = Sistem.Liste(0);
    // var T2B = Sistem.Liste(0);
    var T2A = Sistem.Liste(0);
    //  var T2B = Sistem.Liste(0);
    var X1 = Sistem.Liste(0);
    var SonYon = "";

//Optimizasyon-----------------------------------------------------------------------------------------
    for(int P1 = 4 ; P1 <10; P1++) {
    var EMA1 = Sistem.MA(V, "Exp",P1);

for (int P2 = 2 ; P2 <10 ; P2++) {
    var EMA2 = Sistem.MA(V, "Exp",P2);

for (double P4 = 2; P4< 10; P4+=1) {
    for (double P5 = 0.1; P5< 0.7; P5+=0.1) {
    var TOMA1 = Sistem.TOMA(P4, P5);

for (double P6 = 2;P6< 10; P6+=1) {
    for (double P7 = 0.1; P7< 0.5; P7+=0.1) {
    var TOMA2 = Sistem.TOMA(P6, P7);

// önceki taramadaki pozisyonları temizle
          for (int i = 1; i<V.Count; i++)
                   Sistem.Yon[i] = "";  

// strateji
    	for (int i = 1; i < V.Count; i++) // Her barı tek tek tararken
    	    {
                    // Hesaplamalar
    		Eb1[i] = 
    		EMA[i] > TOMA[i] ? 1 :  EMA[i] < TOMA[i] ? 2 :  
    		Eb1[i] ;

T1A[i] = 
    		EMA1[i] > TOMA1[i] ? 3 :  EMA1[i] < TOMA1[i] ? 5 : 
    		T1A[i] ;

T2A[i] = 
    		EMA2[i] > TOMA2[i] ? 7 :  EMA2[i] < TOMA2[i] ? 11 :  
    		T2A[i] ;

X1[i] =  Eb1[i] == 1 ? (Eb1[i] * T1A[i]): Eb1[i] == 2 ? (Eb1[i] * T2A[i]):
                     X1[i]; 

//Sistem
    		if ( (X1[i] == 3 || X1[i] == 14) && SonYon != "A") 
    			{
    			Sistem.Yon[i] = "A";   
    			SonYon = Sistem.Yon[i]; 
    			}

if ( (X1[i] == 5 || X1[i] == 22) && SonYon != "S") 
    			{
    			Sistem.Yon[i] = "S";  
    			SonYon = Sistem.Yon[i];
    			}

}

Sistem.Optimizasyon("E1 E2 T1 T1Y T2 T2Y", P1,P2,P4,P5,P6,P7);
    }
    }
    }
    }
    }
    }

7. topiğe katkı sağlayan herkese teşekkür ederim başta erhan hocama şimdi bitirdim çok katkısı oldu benim için neyin ne olduğunu öğretti diyebilirim. Şimdi yavaştan kodlama işine gireceğim inşaallah.

8.  Alıntı Originally Posted by cloud Yazıyı Oku
    topiğe katkı sağlayan herkese teşekkür ederim başta erhan hocama şimdi bitirdim çok katkısı oldu benim için neyin ne olduğunu öğretti diyebilirim. Şimdi yavaştan kodlama işine gireceğim inşaallah.
    başarılar dilerim.

@ozmen eline saglık

Sayfa 80/172 İlkİlk ... 3070787980818290130 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •