Sayfa 118/289 İlkİlk ... 1868108116117118119120128168218 ... SonSon
Arama sonucu : 2310 madde; 937 - 944 arası.

Konu: GOLTS - Göltaş Çimento

1. YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.
    CİMER VE GÖLTAŞ YATIRIMCI İLİSKİLERİNE ASAĞİDAKİ SUALLERİ YÖNELTTİM VE CEVAP BEKLİYORUM. HENUZ CEVAP ALAMADİM ALDIĞIMDA BURADA PAYLAŞIRIM. MAKUL BİR CEVAP VERİLMEZSE 12 HAZİRAN DA YAPILACAK GENEL KURULA FİZİKEN VEYA İNTERNET UZERİNDEN KATILARAK AŞAĞIDAKİ GENEL KURUL GUNDEM MADDELERİNDEN 7, 10 VE 12 NUMARALI ÜÇ MADDE İCİN HAYIR OYU KULLANACAĞIM VE ŞERH OLARAK TUTANAĞA AŞAGIDAKİ İFADELERİ YAZDİRACAGİM. AŞAĞIDA YAZDİKLARİM DOĞRUDUR HAKLIDIR DİYE KESİNLİKLE BİR İDDİAM YOKTUR. BUNLAR BENİM KİŞİSEL TESPİT VE DÜŞÜNCELERİMDİR. AŞAĞIDA Kİ İFADELERİ İSTER KATILIN İSTER KATILMAYIN SADECE SİZLERDEN TEK RİCAM GERÇEKTEN YATIRIMCIYSANIZ GENEL KURULA MUTLAKA KATILIN FİKRİNİZİ İTARAZINIZI BELİRTİN OYUNUZU OLUMLU YADA OLUMSUZ LUTFEN KULLANIN %30 LUK SAHİPLİKLE %70 HAKKINI GASP ETMELERİNE MEYDANI BOŞ BULUP AT KOŞTURMALARINA İZİN VERMEYİN SADECE BU ŞİRKET İÇİN DEGİL YATIRIM YAPTIĞINIZ TÜM ŞİRKETLER İÇİN YAPIN BUNU FİKİRLERİM AKLINIZA YATARSA DESTEĞİNİZİ BEKLERİM. HAYIRLI BOL KAZANÇLAR TEŞEKKÜRLER.

7. Yönetim kurulu üyelerinin ayrı ayrı ibra edilmeleri...
    Göltaş AŞ nin nakit parasını yaklaşık %70 ine Demirel ailesi olarak sahip olduğunuz Orma AŞ ne mevduat faizine razı olarak finansal para transfer etmek suretiyle Göltaş AŞ ni daha yüksek alternatif getiri imkanlarından yoksun bıraktığınız ve elektrik satışından dahi borcunu ödeyemeyen Demirel ailesi olarak yaklaşık %70 sahip oldugunuz Orma AŞ bu nakit parayı vererek Göltaş AŞ ni yüklediğiniz yüksek yatırım riskinden dolayı hukuksal olarak uygun olsada ticari hayatın normal akışına uygun olmayan Göltaş AŞ ile Orma AŞ arasındaki finansal para aktarımı ve elektrik satışından kaynaklı alacaklar dolayısıyla Goltaş AŞ ve yatırımcılarını zarara uğratmaniz sebebiyle yönetim kurulu üyelerini ibra etmiyorum olumsuz oy kullanıyorum.

10. 2020 yılı yönetim kurulu üyelerinin üyelik ücretleri...

Sermaye Piyasası Kurulunun 3 Ocak 2014 tarihli 28871 sayılı KURUMSAL YÖNETİM TEBLİĞİ (II-17.1) 4.6.5. Yönetim kurulu üyelerine ve idari sorumluluğu bulunan yöneticilere verilen ücretler ile sağlanan diğer tüm menfaatler, yıllık faaliyet raporu vasıtasıyla kamuya açıklanır. Kişi bazında açıklama yapılması esastır. Hükmü amir olmasına rağmen yıllardır Goltaş AŞ faaliyet raporlarında yönetim kurulu üyelerine ve idari sorumluluğu bulunan yöneticilere verilen ücretler ile sağlanan diğer tüm menfaatler, Kişi bazında açıklanmayarak toplu yönetim kadrosuna ödenen ücret miktarı açıklanmaktadır. Diğer taraftan velev ki bu madde amir hüküm olmayıp tavsiye niteliğinde dahi olsa kişi bazinda ödenen ücretleri açıklamaktan yıllardır neden çekinilir.*İnsan utandığı bir şeyi söylemekten çekinir. Aile şirketiniz Göl Yatırım Holding` te asgari ücretin 2 (iki) katı seviyesinde maaş alırken Göltaş AŞ ve iştiraklerin her birinden yaklaşık asgari ücretin 20 (yirmi) katı bu kadar yüksek maaşları almanızda düşündürücüdür. Bu yüksek maaşları haketmediğinizi düşünüyorum. İmtiyazlı hisselerin gücüyle yönetimde bulunuyor ve diğer yöneticileri seçiyorsunuz. Sizde takdir edersiniz ki ekonomide güven herşeyden önce gelir ve mahkemelerce aklanmış olsanız bile Göltaş ve İştiraklerinde Egebank davasında bir şekilde ismi geçmiş Demirel ailesi mensupları dahil başka insanların da bulunması Göltaş AŞ ne güveni zedelemekte ve yatırım yapmak isteyen insanların sayısını azaltmaktadır. Mahkemelerce beraat etmiş olsalar dahi Göltaş AŞ ve iştiraklerinde ki Egebank davasında bir şekilde ismi geçmiş herkesin yönetim ayrılması şirkete olan güveni artıracaktır. Olumsuz oy kullanıyorum.

12. Yönetim kurulu üyelerine şirket konusuna giren veya girmeyen...

Demirel ailesi olarak yaklaşık %70 ine sahip olduğunuz Orma AŞ ne Göl Yatırım Holding olarak finansal desteğiniz 1 birimken Göltaş AŞ olarak yaklasik %16 iştirak oranıyla Orma AŞ ne 100 birimlik bir finansal destek verilmesi hiçbir ticari insanı adalet kavramlariyla açıklanamaz ve olumsuz oy kullanıyorum.

Çalışma 1

Sayın yetkili,

Göltaş A.Ş. yatırımcısıyım, şirketin yaklaşık %70 borsada işlem görmekte, %30 ise Göl Yatırım Holdinge aittir. (https://www.kap.org.tr/tr/sirket-bil...ve-ticaret-a-s).

Orma A.Ş.’nin yaklaşık %30 borsada işlem görmekte, %70 ise Göl Yatırım Holdinge aittir. (https://www.kap.org.tr/tr/sirket-bil...ve-ticaret-a-s)

Göl yatırım Holding ise borsaya açık olmamakla birlikte yaklaşık %100 tamamının sahibi Şevket Demirel’in kızları Neslihan Demirel, Şehriban Nihan Atasagun ve Ummahan Binhan Kesici adlı kişilerindir. (http://www.golyatirim.com.tr/pdf/Ortaklik_Yapisi.pdf)

Yatırımcısı olduğum Göltaş A.Ş. dahil olmak üzere Orma A.Ş ve Göl Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanlıkları, icracı yöneticilikler ve bağımsız yönetici dışındaki üst yönetimi atama yetkiside imtiyazlı paylar vesilesiyle Demirel ailesi mensuplarına aittir. (https://www.kap.org.tr/tr/sirket-bil...ve-ticaret-a-s)

Yatırımcısı olduğum Göltaş A.Ş. nin 2019 son çeyrek yılsonuna konsolide bilançosunun (https://www.kap.org.tr/tr/ek-indir/4...70c5d351e4650a) Dipnot -28 - ilişkili taraf açıklamaları 31 Aralık 2019 tarihi itibariyle Orma A.Ş.den 85.293.247 ₺ Ticari alacağı, 25.099.999 ₺ ticari olmayan alacağı ve 48.667.424₺ uzun vadeli ticari olmayan alacağı olmak üzere toplam 159.060.670₺ alacağı diğer bir ifadeyle Orma A.Ş. nin yatırımcısı olduğum Göltaş AŞ. ne 159.060.670 ₺ borcu bulunmaktadır.

85.293.247₺ ticari mal alışverişinden (elektrik satışı) kaynaklanan alınamayan alacağı/ ödenemeyen borcu bir kenara bıraksak bile, ticari alacağını dahi alamadığın bir şirkete/ticari borcunu dahi ödeyemeyen şirkete 73.767.423₺ nakit para transferi yapılmıştır.

Yatırımcısı olduğum şirket Göltaş A,Ş. Yöneticileri tarafından, iktisadın iki ana temel kuralı olan alternatif getiri olanakları ve yatırım riski değerlendirmeleri kötü niyetli olarak işletilmiş ve Demirel ailesinin yaklaşık %70 ne sahip olduğu Orma A,Ş ne çok büyük bir imtiyaz sağlanmış ve çok acıdır ki bu imtiyaz yatırımcısı olduğum Göltaş AŞ deki Demirel ailesinin %30 luk imtiyazlı payın verdıği güçle yapılarak yatırımcısı olduğum Göltaş AŞ ve biz küçük tasarruf sahipleri zarara uğratılmıştır. Yatırımcısı olduğum Göltaş A,Ş. Net döviz borcu ve bankalara kredi borcu bulunan bir şirkettir, şirket bu borçlarını yeniden yapılandırma yolunu seçerek yapılandırmıştır. En ufak finans bilgisi olan insanın bileceği malumun ilanıdır ki kredi yapılandırmak bir maliyettir ve Göltaş AŞ. Elindeki nakit parayı kredisini ödemek veya döviz borçları için kullanmak özetle yatırımcısı olduğum Göltaş AŞ. İçin daha karlı alternatif getiri yöntemlerini bir kenara bırakarak Demirel ailesinin %70 sahip olduğu Orma AŞ. ne mevduat faizine razı olarak Borç vererek biz göltaş yatırımcılarını zarara uğratmış ve uğratmaya devam etmekle birlikte Orma AŞ. gibi ticari olan borcunu dahi ödeyemeyen bir şirkete mevduat faiziyle borç vererek yatırım riski yüksek olan bir şirkette nakit parasını değerlendirerek yatırımcısı olduğum şirket yüksek yatırım riskine maruz bırakılmaktadır çünkü aynı getiri oranında mevduat faizi getirisini bankalar verebilmekte ve yatırım riski Orma AŞ ile karşılaştırmayacak kadar düşüktür. Demirel ailesi Göltaş A.Ş.’deki %30 luk payıyla. %66 sına sahip olduğu Orma AŞ. den elektrik satışından borcunu tahsil edemediği gibi birde üzerine nakit finansman transferi yapıyor. Ve bu alacaklarına karşı piyasa mevduat faizine razı oluyor. Göltaş A.Ş ne. Elektrik satışından dahi borcunu ödeyemeyen bir şirkete nakit para transferi yapmak borç vermek hukuka uygun olsada hangi ticaret ahlakına adaletine gelenek göreneğine sığar. Göltaş bağlı ortak ve iştiraklerinin bu kadar döviz borcu varken piyasa faiziyle Türk Lirası olarak % 66 sına sahip olduğun Orma AŞ şirketine borç vermeyi hangi ahlak adalet kavramıyla açıklanabilir. %66 sahip olduğun bir şirkete borç vererek yüksek yatırım riski almak ve daha karlı alternatif getiri çeşitleri varken daha düşük getiriye razı olmak, biz çok küçük tasarruflarını döviz veya altına yastık altına değilde Türk şirketlerine yatırım yapan küçük tasarruf sahiplerini zarara uğratmak hangi adalet ahlak kavramıyla açıklanabilir.

Bu kapsamda;

Yatırımcısı olduğum Göltaş A.Ş. İle Orma AŞ. arasındaki ticari mal alışverişi mevcut mevzuat kurallarına ve hukuka uygunmudur ve bir limiti var mıdır?

Yatırımcısı olduğum Göltaş A.Ş.’den Orma AŞ. ne yapılan nakit para finansman transferi (ticari olmayan alacaklar) mevcut mevzuat kurallarına ve hukuka uygunmudur ve bir limiti var mıdır?

Bu adaletsizliğin mimarları Demirel aile mensupları yöneticiler için,

Yatırımcısı olduğum Göltaş A.Ş. İle Orma AŞ. arasındaki ticari mal alışverişi alacak miktarının adil ahlaki hakkaniyetli haysiyetli bir limiti var mıdır? Bu limitin üzeri adil hakkaniyetli olmaz bu limitin üzeri ahlaksızlık haysiyetsizlik olur dedikleri bir limit var mıdır?

Yatırımcısı olduğum Göltaş A.Ş.’den Orma AŞ. ne yapılan nakit para finansman transferi (ticari olmayan alacaklar) miktarının adil ahlaki hakkaniyetli haysiyetli bir limiti var mıdır? Bu limitin üzeri adil hakkaniyetli olmaz bu limitin üzeri ahlaksızlık haysiyetsizlik olur dedikleri bir limit var mıdır?

Diğer taraftan bu alacak borç ilişkisinde imzası olan bu günahın sorumlulukta pay sahibi olan idari çalışan en yetkili (Finans müdürü, yatırımcı ilişkileri yöneticisi vb) personelin,

Yatırımcısı olduğum Göltaş A.Ş. İle Orma AŞ. arasındaki ticari mal alışverişi alacak miktarının adil ahlaki hakkaniyetli haysiyetli bir limiti var mıdır? Bu limitin üzeri adil hakkaniyetli olmaz bu limitin üzeri ahlaksızlık haysiyetsizlik olur dedikleri bir limit var mıdır?

Yatırımcısı olduğum Göltaş A.Ş.’den Orma AŞ. ne yapılan nakit para finansman transferi (ticari olmayan alacaklar) miktarının adil ahlaki hakkaniyetli haysiyetli bir limiti var mıdır? Bu limitin üzeri adil hakkaniyetli olmaz bu limitin üzeri ahlaksızlık haysiyetsizlik olur dedikleri bir limit var mıdır?

Saygılarımla iyi çalışmalar

NOT: YUKARIDAKİ SORULARIMI SADECE HUKUKİ BAKIŞ AÇISIYLA BAKARAK DEĞERLENDİRMEYİN ADALET VE VİCDANINIZLA CEVAPLAYIN. HER HUKUKSAL KARAR ADİL OLMADIĞI GİBİ VİCDANLIDA OLMAMAKTADIR. EVET GÖLTAŞ AŞ NİN YAKLAŞIK %17 İŞTİRAKI OLAN ORMA AŞ NİN FİNANSAL BİR BORÇ YÜKÜ VAR ELBETTE FİNANSAL DESTEK OLUNMALIDIR LAKİN %17 İŞTİRAKLİK İÇİN 160.000.000 ₺ FİNANSAL DESTEK VERİLİRKEN ORMA AŞ.DE GÖL YATIRIM HOLDİNG DEMİREL AİLESİ OLARAK YAKLAŞIK %70 SAHİPLİĞİN VARKEN YAKLAŞIK 1.5000.000 ₺ GİBİ KOMİK BİR MEBLAĞ ORMA AŞ. FİNANSAL DESTEK SUNULMASI BİZ YATIRIMCILARIN VE VİCDANIM VAR DİYEN HERKESİN VİCDANINI YARALAMAKTADIR. ORTADA BİR YÜK GÜNAH VARSA TAŞIN ALTINA HERKES ELİNİ SOKMALI VE BİR ADALET EKSENİNDE OLMALIDIR. KÜÇÜK TASARRUFLARINI DÖVİZ ALTIN YASTIK ALTINDA TUTMAYIP ÜLKESİNİ SEVEN SERMAYE PİYASALARININ GELİŞMESİNİ ÜLKENİN GELECEĞİ OLARAK GÖREN VE BU ÇERÇEVEDE TÜRK ŞİRKETLERİNE YATIRIM YAPAN GÖLTAŞ AŞ. YATIRIMCILARI OLARAK YILLARDIR ÜZGÜN VE ZARARDAYIZ VE BU ŞEKİLDE ZARAR ETMEK ÜLKEMİZE GELECEĞİMİZE SERMAYE PİYASALARIMIZA OLAN GÜVENİ VE VİCDANLARIMIZI YARALAMAKTADIR. TÜM SAMİMİYETİMLE ZARARDA OLMAK PARA KAYBETMEK ELBETTE VAR AMA BU ŞEKİLDE PARA KAYBETMEK OLMAZ OLMAMALIDIR. DEMİREL AİLESİ MENSUPLARI VE GÖLTAŞ ÇALIŞANLARI OLARAK YILLARDIR MAAŞLARINIZI HUZUR HAKLARINIZI ALIYORSUNUZ DAHA BUNUN ÜZERİNE %70 SAHİBİ OLDUĞUNUZ ŞİRKETİ KURTARMA PAHASINA BİZLERİ ZARARA UĞRATMANIZ HANGİ ADALET KAVRAMI VİCDANLA AÇIKLANIR. DAHA ÇOK KISA BİR ZAMAN ÖNCE KURUCUNUZ İFTİHAR ETTİĞİNİZ ŞEVKET DEMİREL EGEBANK DAVASI ZAMANINDA ADALET ADALET DİYE BAĞIRIYORDU DİKKATİNİZ ÇEKERİM HALA İNTERNETTE KAYITLARI MEVCUT HUKUK DİYE DEĞİL ADALET DİYE BAĞRIYORDU. ÇOK KISA BİR SÜRE ÖNCE ADALET İSTEYEN ADALET DİYE BAĞIRAN KİŞİNİN EVLATLARININDA ADALETSİZLİK PEŞİNDE KOŞMASI NE KADAR ACI. BU ADALETSİZLİK SADECE DEMİREL AİLESİ MENSUPLARINA AİT DEĞİL BU ZULME SEYİRCİ KALAN HERKESİN FİNANS MUHASEBE YATIRIMCI İLİŞKİLERİ İDARİ PERSONELİDE SORUMLUDUR. BU YATIRIMIMIZDAN BELKİ PARA KAZANAMAYACAĞIZ AMA BEN DEVLETİME MİLLETİME SAYIN CUMHURBAŞKANIMA GÜVENİYORUM BU YAPTIKLARINIZIN HESABI LİME LİME SORULACAK VE HESABINI BU DÜNYADA VERECEKSİNİZ. DİĞER TARAFTAN NİHAN ATASAGUN SON GENEL KURULDA BİZ İNANÇLI BİR AİLEYİZ DEMİŞTİ KİMSENİN İNANCINI SORGULAYACAK DEĞİLİM BENİM İNANCIMDA O DUR Kİ ALLAH BÜYÜKTÜR VE ALLAH KATINDA BUNUN HESABI SORULACAKTIR SADECE ÇOLUĞUNUZDAN ÇOCUĞUNUZDAN ÇIKMASIN DİYE DUA EDERİM SİZLER İÇİN SÖZLERİME SON VERİRKEN ALLAH BÜYÜKTÜR YAŞASIN ZALİMLER İÇİN ZULMEDENLER İÇİN CEHENNEM. SON CÜMLEM AĞIR GELEBİLİR FAKAT BU ZULME ORTAK OLANLAR ÜZERİNE ALINSIN BEN BİR YATIRIMCI OLARAK VİCDANEN RAHATIM BU KONUYU SON ÜÇ GENEL KURULDA DİLE GETİRDİM VE DEFAATLE YATIRIMCI İLİŞKİLERİNE BU ADALETSİZLİKLE İLGİLİ YAZILI OLARAK MÜRACAAT ETTİM. BEN YILLARCA SÖYLEDİKÇE DEĞİŞEN TEK ŞEY YILLAR GEÇTİKÇE ADALETSİZLİĞİN MİKTARI BÜYÜDÜ.

Çalışma 2

Sayın yetkili,

Göltaş yatırımcısıyım,
    Sermaye piyasalarının denetim ve kontrol organı SPK web sayfasındaki bilgilendirmelerde ve işletme literatüründe anonim şirketlere borsaya açık olsun yada olmasın ortak olmakla o şirketin karına kazancına ortak olunduğu gibi zararına borcuna da hissedarlar hisseleri oranında ortak olarak yatırım riskini alırlar olarak tanımlanmaktadır.

Bu evrensel işletme ilkesinden bakıldığında yatırımcısı olduğum Göltaş Aş nin %16 lık bir ortaklıkla Orma AŞ ne 159.060.670₺ destekte (85.293.247 ticari, 73.767.423 ticari olmayan Göltaş AŞ nakit finansal desteği) bulunurken ORMA AŞ de %66 sahipliği bulunan Göl Yatırım Holding in*1.500.000₺ komik bir oranda finansal desteği mevcuttur.
    Kazanç ve zarara ortak olma evrensel ilkesinden baktığımızda, Orma AŞ nin %66 sahibi olan Göl Yatırım Demirel ailesi mensupları şirket sahipleri Orma Kazancının Karınının da %66 sına sahipken Orma AŞ nin borcununun zararının günahının*1.500.000₺ gibi kısmını finanse etmektedirler. Yatırımcısı olduğum Göltaş AŞ %16 lik ortaklık için Ormanın borcunun Şirket sahipleriyle %70 lik sahiplerle kıyaslandığında yaklaşık 105 kat bir borcunu finansa etmektedir.
    Anonim Ortaklıkların hissesi oranında kazanç zarar borca ortak olma ilkesinden baktığımızda Orma AŞ borcuna bir finansman desteği verilecekse yatırımcısı olduğum Göltaş AŞ nin %16 lık ortaklık için 1 birim destek veriyorsa Göl Yatırım Holding %66 sahiplikle 4 birim finansal destek sağlamalıdır. 2020 için alınan yönetim kurulu kararıyla 2019 karından yaklaşık 24.000.000₺ kardan özetle pandeminin etkilerinden dolayı kar payı dağıtmama kararı alındı ve genel kurula sunulacak. Elinde ki nakit likit en kötü finansal degerlendirmeyle bile sıfır yatırım riskiyle mevduat faiziyle bilançonun bankalar hesabında görülmesi gereken likit ve bu pandemi sürecinde ihtiyaç olabilecek likit varlık elektrik borcunu dahi oduyemiyen Orma AŞ alacak olarak görünüyor ve temettü dagitamiyorsun. Göltaş AŞ nin %16 lık ortaklık için 1 birim destek veriyorsa Göl Yatırım Holding %66 sahiplikle 4 birim finansal destek sağlamalıdır.

Bu kapsamda,
    1. Göl Yatırım Holding banka kredisi hisse satışı borsaya açılma vb yöntemlerle finansal kaynak yaratarak Orma AŞ deki sahipliği oranında finansal destek (Göltaş AŞ nin 4 katından az olmamak şartıyla) olmayı planlamaktamıdır?
    2. Orma AŞ nin bu miktarda finansal desteğe ihtiyacı yoksa yine aynı şekilde Göl Yatırım Holding banka kredisi hisse satışı borsaya açılma vb yöntemlerle finansal kaynak yaratarak mevcut durumdaki Orma AŞ yaklaşık 160.000.000₺ finansman borcunu Göl Yatırım Holding olarak 120.000.000 ₺ Göltaş AŞ olarak 40.000.000₺ sahiplik, sorumluluk adalet dengesine getirerek Göltaş AŞ ne yaklaşık 120.000.000₺ nakit ödeme yapmayı planlamaktamıdır?

Şimdi bu sorularım Göl Yatırım Holdinge sorun hukuksal demogojisine ziyan olmasın diye aynı sorulari bir de şu şekilde sormak isterim;

3. Göltaş AŞ olarak, Göl Yatırım Holdingden banka kredisi hisse satışı borsaya açılma vb yöntemlerle kendi finansal kaynağını yaratarak Orma AŞ deki sahipliği oranında finansal destek (Göltaş AŞ nin 4 katından az olmamak şartıyla) olmalarını talep ettiniz mi etmeyi düşünüyormusunuz, etmek gerekir mi?
    2. Orma AŞ nin bu miktarda finansal desteğe ihtiyacı yoksa yine aynı şekilde Göltaş AŞ olarak Göl Yatırım Holding banka kredisi hisse satışı borsaya açılma vb yöntemlerle finansal kaynak yaratarak mevcut durumdaki Orma AŞ nin yaklaşık 160.000.000₺ finansman borcunu Göl Yatırım Holding olarak 120.000.000 ₺ Göltaş AŞ olarak 40.000.000₺ sahiplik, sorumluluk adalet dengesine getirerek Göltaş AŞ ne yaklaşık 120.000.000₺ nakit ödeme yapmasını talep ettiniz mi, etmeyi düşünüyormusunuz edilmesi gerektiğine inaniyormusunuz?

Saygılarımla iyi çalışmalar.

Çalışma 3

Sayın yetkili,

Göltaş A.Ş. yatırımcısıyım, 2019 faaliyet raporunuzu incelediğimde,
    Sermaye Piyasası Kurulunun 3 Ocak 2014 tarihli 28871 sayılı KURUMSAL YÖNETİM TEBLİĞİ (II-17.1) 4.6. Yönetim Kurulu Üyelerine ve İdari Sorumluluğu Bulunan Yöneticilere Sağlanan Mali Haklar Kısmının
    4.6.5. Yönetim kurulu üyelerine ve idari sorumluluğu bulunan yöneticilere verilen ücretler ile sağlanan diğer tüm menfaatler*, yıllık faaliyet raporu vasıtasıyla kamuya açıklanır. Kişi bazında açıklama yapılması esastır. Hükmü amir olmasına rağmen Yönetim kurulu üyelerine ve idari sorumluluğu bulunan yöneticilere verilen ücretler ile sağlanan diğer tüm menfaatler*, Kişi bazında açıklanmayarak toplu yönetim kadrosuna ödenen ücret miktarı açıklanmıştır. Amir hüküm gereği kişi bazında alınan ücretlerin* tarafıma bildirilmesini ve kap bülteniyle açıklanmasını talep ediyorum. Diğer taraftan velev ki bu madde amir hüküm olmayıp tavsiye niteliğinde dahi olsa kişi bazinda ödenen ücretleri açıklamaktan yıllardır neden çekinilir. İnsan utandığı bir şeyi söylemekten çekinir utanılacak bir şey yoksa ki yoktur herhalde en kısa sürede tarafıma bildirin lütfen. Bu basit sualim için 24 saat fazla bekletmeyiniz lutfen faaliyet raporunda SAP kurumsal kaynak planlama yazılım bilişim yatırımlarından ovuncle sürekli her yıl yazılıyor faaliyet raporuna bu SAP yatırıminin faydasını bende kişisel olarak sualim cevap süresine gore bu şekilde test etmiş olurum inşallah.
    Saygılarımla iyi çalışmalar

*Yapılan ödemeler; maaş, ikramiye, diğer düzenli ve arızi ödemeler gibi nakdi, pay, paya dayalı türev ürünler, çalışanlara pay edindirme planları kapsamında verilen pay alım opsiyonları, mülkiyeti verilen ve/veya kullanım için tahsis edilen ev, otomobil gibi gayri nakdi olarak yapılan ödemeler ve sağlanan tüm menfaatleri kapsar.

2. Hocam bu bilgiler doğru ise SPK ya e devlet üzerinden başvurmak istiyorum.ikincisi internet üzerinden genel kurul a nasıl katılacağız, açıklarsanız seviniriz,oy hakkımız olacak mı

3. Şirkete ortak olmak genel kurulda oy hakkı ve temettü hakkı verir

4. Hatta şirkete ortak olmasanız da hisse sahibi olmasanız da genel kurula katilabilirsiniz fakat oy kullanamazsınız soru soramazsiniz

5. Hocam bilgilerin doğruluğu linkler mevcut ama özetle kap veya şirketlerin web sayfalarından yatırımcı ilişkileri başlığı altında finansal raporlardan bakabilirsiniz. Özetle üç rapor,
    Goltaş AŞ finansal rapor dipnot 28 ilişkili taraf açıklamaları burada Göltaş aş alacaklarini ticari ticari olmayan ayrıntılı görürsünüz
    Birde maaşlar toplu gösterim için aynı yerde yıllık faaliyet raporu yöneticilere ödenen ücretler bakılabilir foto göndermeye çalışayım da beceremedim o kısımların fotosunu çektim göndermeyi beceremedim

6.  Alıntı Originally Posted by fly06 Yazıyı Oku
    Şirkete ortak olmak genel kurulda oy hakkı ve temettü hakkı verir
    Gardaş ortak olduğunuz şirkette etik olmayan durumlar için üzüldüm, yanlış anlamazsanız size şikayetinizle ilgili birkaç öneri sunmak istiyorum;

1-Öncelikle yazınız metni kısaltın, daha anlaşılır kılın ve ifadelerinizde karşı tarafın kişilik haklarını rencide edici söylemlerden kaçının(Hak ararken iftira, kişilik haklarına hakaret veya marka itibarını zedeleme bahanesiyle hakkınızda karşı dava açılmasında kullanacakları kozları vermeyin).

2-Sizin konunuzun ana fikri; ortağı olduğunuz % 70.i halka açık şirketiniz finansman ihtiyacından dolayı piyasa hadlerinden döviz ve tl kredileri kullanırken şirketin ortaklık münasebeti olamayan, göltaş çimentonun hakim ortağı göl holding aracılığıyla diğer şirketi orma a.ş.ni ........... TL. yalnızca tl mevduat faizi karşılığında fonlaması.

1-SPK. yapacağınız şikayette; bu fonlama karşılığında göltaş çimentonun maruz kaldığı kur farkı ve faiz farklarının borçlu orma şirketinden alınarak ortağı olduğunuz göltaş çimentoya aktarılması, şirketler arasında zaten finans kurumlarına borçlu göltaş çimentonun kreditör vasfına son verilmesini bunlar yapılmadığı takdirde ana ortak göl holding ve ormadan cezai tazminat talepli şikayetinizi spk. muhakkak olumlu cevap vermesi muhtemeldir.

2-Diğer bir şikayet merciniz; göltaşın bağlı olduğu vergi dairesine;
    şirket kredi faizi ve kur farkından dolayı ödeme yaparken şirketin finansör olarak ana ortak aracılığıyla kaynaklarını başka bir şirkete aktarılmasında TL. mevduat faizi kullanması sonucu; mevduat/ticari/kurfarkları kadarlık kısmını tranfer fiyatlaması yaparak eksik gelir hesaplanması yoluyla vergi ziyaaına ve beraberinde yapılacak veri incelemesi yoluyla k.d.v. yapılıp yapılmadığı da incelenerek hazinenin vergi alacağına halel gelip gelmediği hakkında şirket ve çaprazındaki holding ve fayda sağlanan ormada veri incelemesi yapılmasını ve inceleme sonucu hazine lehine bulunacak vergi matrahı üzerinden % 10 tarafınıza ihbar ikramiyesinin ödenmesini talep edeceksiniz.

3-Genel kurula mutlaka katılarak;
    a-başlangıç genel kurul gündem maddesine şirketin kaynaklarının haksız bir şekilde başka bir şirkete aktarılmasının incelenmesi talebiyle özel denetçi atanmasının gündeme alınmasını talep edeceksiniz(talebiniz gündeme alınması zorunludur, görüşüldüğünde reddedilse dahi kamuya açıklanması faydalıdır).
    b- hesapların görüşülmesi maddesinde; hesapları; şirket borçlu yapısından dolayı piyasada bankalara kredi faizi/kur farkı olarak yüksek oranda faiz ödeyip ..... TL. düşük oranlı kur riski olmadan mevduat faizi karşılığında orma a.ş. ye aktarılması suretiyle şirketin haksız gelir kaybına uğratılması sebebiyle ibra etmediğinizi şerh düşeceksiniz.
    c-Yönetcilerin ibra maddesinde yukarıda izah edilen haksız gelir kaybının sebebiyet veren yöneticilerde tazmin edilerek şirket kasasına ödenmesi ve yöneticeler hakkında görevi kötüye kullanmaktan dava açılmasına karar verilmesini talep edeceksiniz.
    d-Aynı yöneticiler aday gösterilmişse aynı gerekçeleri göstererek şeh düşeceksiniz.
    e-Dilekler maddesinde Şirketin halka açık olmayan % 30.luk yönetim imtiyazı olan hisseler aracılığıyla %70.lik halka açık şirket kaynaklarının; yönetim imtiyazlı diğer şirketlere aktarılmasına son verilmesini verilmediği takdirde yapılacak bilirkişi incelemesiyle halka açık %70.lik hisselerin değer tespitiye birlikte geri çağrılarak halka açıklığa ve azınlık ortakların mağduriyetine son verilmesini talep edeceksiniz.

Bu kadar mağduriyet var ise önerim;
    a-genel kurul tarihi öncesi aranızda toplanın
    b-ortak yazılı genel kurul metinlerini birlikte yazılı imzalayarak bir fiil g.kurula katılarak bu yazılı metinleri toplantı tutanağına yazılı olarak şerh verin ve şerh verdiğiniz hususları birlikte imzalayın.
    c-Toplantıda bir sözcünüz olsun.
    d-İfadeleriniz net. rakkamsal tespitleriniz ve sonuç talepleriniz kapsasın(kendinizi ifade ederken karşı tarafın koz olarak kullanacağı kişilik haklarını zedeleyici, ticari itibar, din, allah v.b. söylemlerden kaçının.
    Gerek bu forumda veya başka mecrada hakkınız için kendinizi ifade ederken, suçlu duruma düşmeyin.

Genel kurul tutanak şerhli metin kapta yayınlandıktan sonra;
    a-SPK.
    b-Vergi dairesi şikayetlerinizde
    dilekçe ekine kap duyurusunu eklerseniz müracaatlarınız daha hızlı ve etkin değerlendirilir.

Takıldığınız hususlar olursa tarafıma özelden yazarsanız size bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım.

Kolaylıklar dilerim.

7. Açıklayıcı çok kıymetli bilgi ve bilgilendirmeleriniz için çok teşekkürler söylediğiniz şekilde vergi dairesi ve spk ikincil bir başvuru yaptim. Tekrardan çok teşekkür ederim. Saygılarımla

8. Hocam spk ya yazdıklarınızı sizce bı sıkıntı yoksa bana na gönder ben de bir şeyler ekleyip başvuru yapayım teşekkürler

Sayfa 118/289 İlkİlk ... 1868108116117118119120128168218 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •