Sayfa 215/290 İlkİlk ... 115165205213214215216217225265 ... SonSon
Arama sonucu : 2313 madde; 1,713 - 1,720 arası.

Konu: GOLTS - Göltaş Çimento

1. Off off, harika kârlar varmış)) küçük yatırımcı kalmadı galiba 😎

Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    2019 yılı PTF ortalaması 260

2022 yılı (1 ocak-20 şubat) PTF 1200

https://www.milliyet.com.tr/yerel-ha...-tuttu-6703426

Gömbe Yaylası'nın üstünde, Batı Toroslar'ın en yüksek tepesi olan 3024 metre yüksekliğindeki Akdağ'ın eteklerinde yer alan 1990 metre yüksekliğindeki Yeşilgöl, dondu..... Göl yatağında yaklaşık 3 metrenin üstünde kar var. Her yer buzla kaplı. Gölün etrafında yine 2 metrenin üstünde kar var.

eşen 1 barajında doluluk yüzde 65 lere çıkmış...karların erimiye başlamasıyla giderek artar....

bu sene göltaş enerjiye piyango vurdu....yüksek (tama yakın) kapasite ve önceki yıllara göre 4-5 kat artmış enerji fiyatları ile dudak uçuklatacak kar getirmesi kaçınılmaz...

Eşen Çayı (Xanthos), Muğla-Antalya sınırını oluşturan akarsu. Kaynağını Akdağlar'dan alır, Seki Yaylasını geçer, Ören'de güçlü kaynaklarla beslenir, Önce Akçay, daha sonra da Karaçay ile birleşerek denize ulaşır[1].

PTFiyasa takas fiyatı

2019 yılı göltaş enerji
    ciro=118; esas faaliyet karı= 77milyon ;

2022 de -benzer üretim ile- ne kadar kar açıklayabilir?

360 ciro; 300 milyon esas faaliyet karı...getirebilir....

2019 da: 306.817.717 (üretim MWh) 118.080.034 TL...1MWh=384.8
    PTK yazmışım sehven PTF olarak düzelttim

GÖLTAŞ ÇİMENTO, asıl işinde çok iyi finansal göstergeleri var...

bana göre sanayi şirketlerinde en önemli gösterge olan brüt karlılıkta sektörün en iyisi olan NUH dan sonra ikinci sırada (nuhun özel limanı ve deniz kenarında olması nedeniyle ihracatta kar marjının daha yüksek olması özel avantajı var)..OYAK, ÇİMSA VE AKÇANSA dan brüt karlılıkta yüzde 10-20 daha iyi...

son yıllarda artan döviz fiyatları ve son 2 yıldır ülkedeki kuraklık (az yağış alamsı nedeniyle) döviz bazında açık pozisyonu olan bağlı ortağı göltaş ENERJİ ve iştiraki ORMA nedeniyle iyi karlar ve temettü ödeyememe sıkıntısına düştü.. ORMA nın ciddi kar edememesi nedeniyle göltaş çimentoya olan ticari ve diğer borçlarını ödeyememesi ile göltaş ın bilançosundaki bozulma daha da katmerleşti...

-artık ORMA iyi bilanço ve karlılık göstermeye başlayacak gibi duruyor...bu sene batı torosların çok fazla yağış alması nedeniyle GÖLTAŞ enerji çok ciddi kar getirecektir, ayrıca yekdeme olan borcun büyük kısmı da ORMA daki birikmiş alacakları ile ödeniyor...bunun devam edeceğini düşünüyorum...

--göltaş ın iki ayak bağı bundan sonra ciddi destek olarak yer alacaktır...

--bu da dolar bazında sudan ucuz olan GÖLTAŞ ı gerçek değerine taşıyacaktır diye düşünüyorum...

--12 aylık bilançolar da ciddi kur zararı yazacağını da biliyorum...kur zararı kağıt üzerinde....şirketler döviz bazında kazanıyorlar ( göltaş enerji dolaylı olarak)...
    Son düzenleme : ft-2; 20-02-2022 saat: 22:24.

ORMA nın

" Göltaş Enerji" -- 74.528.575 --14.669.970--- 48.677.424
    http://www.orma.com.tr/wp-content/up...31-12-2020.pdf
    (dip not:28)
    ye borcu 140 milyon civarında....göltaş enerji nin YEKDEM borcu 160 milyon civarında...neredeyse karşılıyor...

göltaş enerji davayı kazanabilir de...çünkü ilk mahkeme göltaş enerjiyi haklı bulmuş ve bu parayı yekdem den tahsil etmiş idi....şimdi istinaf da kaybetti, parayı geri ödüyor...üst mahkemede kazanırsa ciddi bir geliri daha olacak...kazanma sa da tahsil edemediği alacağı tahsil etmeye başlamış...ORMA bir yandan yeniden yapılanan borcunu rahatlık ile öder iken 6 ayda 40 milyona yakın da ticari borcu nu azaltmış...yani ORMA da iyi kazanıyor artık...

--ÇİMENTO SEKTÖR nün duayeni sn. İsmail Tarman 5-6 yıldır bu şirketin hisselerini boşuna toplamaz. yüzde 12-13 ortaklığı var..dolar bazında maliyeti epey yüksektir, bu hissede patronların bile maliyetleri epey yüksektir....

--bu olumlu hava-konjüktürde yükselmeyecek de ne zaman yükselecek?

6. Hocam güzel bilgiler vermişsin saol. Fakat ozsermaye 333 piyasa değeri 688 iken kur zararı 200 milyon gelecek ozsermaye nin yarısından fazla pd yuzde 25 den fazla

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Res Tantum Valet Quantum Vendi Potest

Alıntı Originally Posted by BME Fund Yazıyı Oku
    Hocam güzel bilgiler vermişsin saol. Fakat ozsermaye 333 piyasa değeri 688 iken kur zararı 200 milyon gelecek ozsermaye nin yarısından fazla pd yuzde 25 den fazla

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    --yukarıda ciddi kur zararı yazacağını zaten belirttim...borcun döviz ile dövize endeksli gelirinden fazla ise ku zararının bir önemi yok...

--alarko da ciddi kur zararı yazcak, ama hisse 1-2 ay içinde yüzde 100 gitti.. neden, artan elektrik fiyatları nedeniyle ciddi karlar açıklayacak onun için... alark ın maliyeti döviz bazında ve ithal kömür olmasına rağmen yükseldi...

--göltaş enerji 2019 daki yüksek enerji üretimini yakalayacak gibi, hava durumu onu gösteriyor...karlar eriyince mart-nisana doğru doluluk ve enerji üretimi ve karlılık artacak. enerji fiyatlarının yüksekliği epey sürecek gibi...göltaş enerjinin zateb ciddi bir borcu yok...bu seneki karı ile göltaş ciddi bir temettü geliri elde eder...

--ben, kayıtlı sermaye tavanının bedelli için yükseltildiğini düşünüyorum...ORMA nın 200-250 milyon TL kadar sermayeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. bedelli artrımından gelecek 60 milyon, göltaş enerjinin karından gelecek 100-150 milyon temettü eklendiğinde:

-ORMA ihtiyacı olan nakit için 250 milyon bedelli sermaye artrımına gider...ORMA nın çoğunluğu holding de ve holdingin parası olduğunu sanmıyorum..bu bedelliye katılamaz ya da cüzi katılır...çoğunluk hissesi göltaş çimentoya geçer...göltaş da büyümesi ve karlılığı artacak (mobilya sektöründe ciddi bir bir ihracat büyümesi var) ORMA şirketini tam konsolide eder...böylece dev bir şirket olmuş olur...konsolide cirosu mevcut cironun iki katına yaklaşır...yüksek cirolu, yüksek karlı bir GÖLTAŞ...aklın yolu birdir...daha iyi bir çözüm de ben göremiyorum...

--yazdıklarım, kendime yazılardır...yatırım niyeti ile değerlendirmeyin...yanlış gördüklerim ya da düşündüklerim var ise uyarılsın diye yazıyorum.

https://tr.viewweather.com/w5127696-...g-antalya.html
    eşen çayı barajının kaynağı... karlı bir hafta

Sayfa 215/290 İlkİlk ... 115165205213214215216217225265 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •