Sayfa 100/101 İlkİlk ... 50909899100101 SonSon
Arama sonucu : 806 madde; 793 - 800 arası.

Konu: orta vade model portföy ( temel-teknik-kademe analizi )

1.  Alıntı Originally Posted by Abomber Yazıyı Oku
    Topik 99 sayfa olmuş 100 e 1 kalmış Sn Aksakal en başından beri tüm sayfaları okudum.. Kısa ve net " harika! " . Bu topikte okuduklarımı kendi portföyüm üzerinde test ettim kaç tanesi bu kriterlere veya formasyonlara uyuyor diye, durum vahim sadece birkaç hisse Kendime yeni bir izleme listesi ve akabinde yeni bir portföy oluşturmam gerekecek. Burada öğrendiklerim içerisinde beni en çok heyecanlandıran bu bahsetmiş olduğunuz haftalık grafikteki sağlıklı bir dip oluşumu konusu. Evet sizin model portföyünüzde bulunan Migros taki dip oluşumuna benzer bir oluşum tespit ettim. Temeli sağlam teknik zaten iyi ayrıca diğer birçok kritere de uyan bir hisse. Burada hisse ismi zikretmek istemiyorum ama bu bahsettiğim hisseye ufak çaplı giriş çıkışlar yaptım ve belli bir fiyata geldikten sonra burası tepe noktası deyip tamamen çıkış yaptım. Daha sonra topikteki geçmiş sayfaları okuyunca farkettim ki aslında hisse hareketine yeni başlamış.. Teşekkürler sn Aksakal.
    ben tesekkur ederim sayin forumdasim.

bahsettiginiz hisseyi bilmedigim icin yorum yapamiyotum lakin eger gercekten mgros dakine benzer bir olusumsa cok saglikli ve menzili uzun bi olusumdur yola cikmis olsa bile ekmek yedirir ..

bu arada hassasiyet gosterip hisse ismi zikretmediginiz icin ayrica cok tesekkur ederim .

bol kazanclar.

2.  Alıntı Originally Posted by Aksakal Yazıyı Oku
    ben tesekkur ederim sayin forumdasim.

bahsettiginiz hisseyi bilmedigim icin yorum yapamiyotum lakin eger gercekten mgros dakine benzer bir olusumsa cok saglikli ve menzili uzun bi olusumdur yola cikmis olsa bile ekmek yedirir ..

bu arada hassasiyet gosterip hisse ismi zikretmediginiz icin ayrica cok tesekkur ederim .

bol kazanclar.
    Hatta şimdi bir daha baktım bu sefer aylık grafiğe baktım. Aylık grafikte 2014 yılının başından beri oluşan dip oluşumu geçtiğimiz haftalarda yukarı yönlü bozulmuş. Keşke buraya grafik atabilsem de ( daha tam çözemedim grafik yüklemeyi) sizden de teyit alsam hem bu konu hakkında da eksik kalan bir yerler varsa öğrenmiş oluruz. Doğru bir oluşum ise de herkes faydalanmış olur.

3.  Alıntı Originally Posted by Abomber Yazıyı Oku
    Hatta şimdi bir daha baktım bu sefer aylık grafiğe baktım. Aylık grafikte 2014 yılının başından beri oluşan dip oluşumu geçtiğimiz haftalarda yukarı yönlü bozulmuş. Keşke buraya grafik atabilsem de ( daha tam çözemedim grafik yüklemeyi) sizden de teyit alsam hem bu konu hakkında da eksik kalan bir yerler varsa öğrenmiş oluruz. Doğru bir oluşum ise de herkes faydalanmış olur.
    bunu yapmayalim sayin forumdasim .

topikte artik yeni hisse paylasilmayacak .

o yuzden bu konu birda kalsin . uzamasin .grafik veya hisse ismide paylasmayalim .

fikir almak isterseniz ozelden yazabilirsiniz .

bol kazanclar.

4.  Alıntı Originally Posted by Aksakal Yazıyı Oku
    bunu yapmayalim sayin forumdasim .

topikte artik yeni hisse paylasilmayacak .

o yuzden bu konu birda kalsin . uzamasin .grafik veya hisse ismide paylasmayalim .

fikir almak isterseniz ozelden yazabilirsiniz .

bol kazanclar.
    Tamamdır teşekkürler.

5. bugunun bence odak paylasimlari bunlar .

onlerde bulunsun .

lutfen ozelden soru sorarken topigi birkac sayfa geriden baslayarak okuyalimki daha bugun hakkinsa yazilan bir konu hakkinda soru sormnin onune gecelim .
     Alıntı Originally Posted by Aksakal Yazıyı Oku
    sunu eklemek durumundayim . tek basina teknik analiz bir hictir hicbirsey ifade etmez kazandirmaz aksine zarar ettirir.

bir ara burda herkesin kendine bir liste yapmasindan bahsetmistik . olay orda aslinda. ne bilirseniz bilin afyonda islem yaparak borsada para kazanilmaz. isterse bes e katlasin bi segferde alir goturur . hisse secimi cok cok onemli ....

hacim konusundaki yorumunuza gelince. borsada tek bagimsiz degisken fiyattir
    hacimdeki gozlemler ise bagimli degiskendir. o yuzden salt hacim degisimine odakli karar vermek dogru olmaz ..

yanilmiyorsam sayin amdmclaren idi . elime kagit kalem aldim 21 hisseyi gecemedum demisti. olayin sirri orda arkadaslar .
    arkadaslar yeri gelmisken sunuda ekleyelim .

sektorune gore ucuz kalmis hisselerden uzak durun .

kynin en buyuk yanilgisi budur. pahali olan tercih edildigi icin pahalidir ucuz olanin bir derdi vardir.

mesela sekerbank.
    hisseyi hic tanimam duser cikar bilmem. evet grafikte guzel bi olusum var gibi dip bolgesi donusu olarak . lakin tum bankalar zirvelere kosarken bu endekse ragmen hissenin burda olmasi sizce dogalmi . bu hisse ucuz kalmisdiye almak mantiklimi..

kesinlikle hayir .

dedigim gibi hisseyi tanimiyorum takipte etmiyorum temel sebepleride vardir kuhakkak lakin konu zaten hisse degil . mantalite..
    duser cikar formasyon isler islemez konu bu degil .

konu boyle bir endekse ragmen dip bolgesinde olan bir bankanin tercih ucuz kalmis formasyon var diyerek tercih edilmesinjn hata olusu .
    mesela su anki endekste en buyuk hatalardan biri ucuz hisse aramaktir .

endeksin geldigi yer orta vsde olarak bence yolunun yarisi (mecazen )

boyle bir konjokturde dogru hareket devam formasyonunu tamamlamis endeksin ilk hareketine eslik etmis hisseleri almak olur .

dipteki hisse büyük olasilikla ikinci hareketede katilmayacak endeks cikiyor bizimki yerinde sayiyor muhabbetlerine konu olacaktir .

burdan artik yeni hisse paylasmayacagimi soylemistin .

ama mantaljte olarak soyle bir oneride bulunurum ..

herkes bahsettigimiz gibi bir hisse izleme listesi yaptiyss ve o liste o kriterleri sagliyorsa yapilmasi gereken basit ....

ilk harekete eslik edip dinlenme devam formasyonu olusturan hisselerde agirlik arttirmak .

listenizde ilk harekete eslik etmemis hala dip bolgesinde gezen hisse varsa onlari tercih etmekten uzak durmak .

bu yorumlarim kesinlikle portfoyumuzdeki uc hisse icin degil siizn kendi yeni tercihleriniz icin .

bu arada sunuda belirteyim bence endekste bir sikinti yok .

107 110 bandi beklentim devam ediyor .

dolarda ise cok oncedende soyledigim gibi 3.35 lerin test edilecegini dusunuyorum .
    çenemiz dusmusken biraz daha yazalim .

izleme listesi hakkinda konusalim biraz.

ben kendi adima birkac kriter soyleyim .

mesela zorlu grubunun hicbir hissesi birakin alip satmayi izleme listeme bile girmez.

dogan grubu ihlas grubu sabancinin yabanci ortak olamayan hisseleride ayni sekilde...

koc grubu is bankasi grubu sabancinin yabanci ortakligi olan hisseleri yasar grubu anadolu grubu ve kamuya ait hisseler izleme listemin temelini olusturur.

ancaktabiiki bunlardada istisnalar vardir (mrshl mesela asla bu listeye girmez. aygaz bu listeye girmez)

bunun haricinde kendi adima banka hisselerini yatirim ortaklihi ve gayrimenkul yatirim ortakliklarini listeme eklemem alip satmam .

bir baska kriterde kurumsallikta farki olan ayni sektore ait iki hissede kesinlikle kurumsal olani tercih ederim sahis ve aile isletmelerinden uzak dururum . sektor ve sirket saglam olsa bile ( mesela nuhcm bagfs va ) bhnlarin yerine kurumsal yapiya dahil olan sektor hisselerini secmek cok daha mantiklidir . ( gubrf cimsa vs )

aklimiza geldikce yine kendi sahsima ait kriterleri burda paylasiriz ... bi arkadas zahmet olmassa o kriterlerle ilgili yaziyi bulup alintilayabilirse ( sanirim bikac yazida daha soz ettik dahs sonra onlard aolursa iyi olur ) bu paylasumla birlikte liste olusturma konusu iyi bir sekil alarak tamamlanmis olur .

6. ve liste icin ana sartlari tekrar one alalim . bence cogu kisi anlamasada olayin en onemli kismi bu . topikten bi fayda saglanacaksa yuzde 95 nu listenin olusturulmasidir .

tekrar tesekkurler sayin smdmclaren

guzel soru. ....

basitce soyle anlatiyim....

zaten benim alip sattigim yani izleme ekranimda olan hisse adeti 50 bilemediniz 60 olur... ( cok ozel durumlarda bu rakama cikar )

bu hisselerde kriter
    1.
    naylon sirkrt olmamasi buyuk bir grup sirketi yahut kamu sirketi olmasi

2.
    temel analizi ( bundan sadece bilanco anlasiliyor bu cok yanlis zarar eden firmada olabilir )

3 yabanci ortak durumu ( hepsinde aramasamda tercih sebebim.olur mesela sabancinin yabanci ortakli olmayan kagitlarini asla izlemem.alip sstmam )

4
    hisseye giris cikisa musait bir derinlik....

izleme ekraninbu sekilde 50 60 hisseyle sekillendikden sonra sadece teknil analize bakarim ....

teknik naalizle hisse secerken

1
    hisseyi haftaik grafige gore secerim

2
    dip olusumlari ve devam formasyonlari ararim ( bunlar en az 2 aylik formasyonlar olmali )

3
    hacme cok dikkat ederim

4
    wkranimda sadece hacim ve fiyat olur baska indikator kullanmam

5
    haftalikta hgozume carpan hisseleri gunluk grafikte incelerim

6
    alin yada satima karar verdiysem kademeleri canli olarka izlemeye baslarim

7
    3 4 gun kademeleri izler ufak alimlar yapar kagidin reflekslerini hareketli saatlerini tahta yapicinin tarzini anlamaya calisirim

ve karar verdigim hisseye ayiiracagim portfoyun yuzde 50 yada 60 i ile ilk alimimi yaparim ....

7. unuttugumuz birkac seyide ekleyelim..

oyak grubu hisselerode gonul rahatligiyla listeye girebilecek hisselerdir .

sportifler asla bu listede yer almaz kumar kagididir .

sigorta sektoru bu listeye girmez .

bilisim sektorunden mumkun oldugunca uzak dururum listeye girmez .

şunu da ekleyelim . 10 yillik gecmisi olmayan sitketten uzak dururum bu listeye girmez .

zaten arkadaslar bu dediklerimi eleyin tablo az cok meydana cikar 50 60 hisse kalir .

8. Borsadan sifirlarin atilacagi ile ilgili bir haber okudum borsamiza olumlu yansirmi dersiniz.

Sayfa 100/101 İlkİlk ... 50909899100101 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •