Sayfa 2/2 İlkİlk 12
Arama sonucu : 16 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Hem yaz hem kış lastiği yerine 4 mevsim lastik mantıklı mı?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Karadenizin yeşillikler diyarı..şehri İstanbul .
    Gönderi
    19,577
     Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Yazin yaz kisin kis lastigi kullanirim son 7 senedir..
    Ileride 4 mevsim lastigine gecebilirim (Michelin CrossClimate)

Syg,
    ben kullanıyorum....
    Forum kurallarını okumak için tıklayınız

Forumun Altın Kuralı : Forumda okuduğunuz bilgileri fikir vermesi amacıyla ve mantık süzgecinden geçirerek değerlendirin. Hiç kimse sizi tanımadan size para kazandırmak heveslisi değildir. Hayatta karşılaşmadığınız ve adını soyadını dahi bilmediğiniz bir kişinin tavsiyesi ile senet almaya/satmaya kalkışmayın, sonu %99 hüsran olacaktır..

Not: hisse başlıklarında dini ve siyasi ile futbol taraftarlığı yazıları kabul edilmiyor.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,808
    Bence kayaga filan gidilmeyecekse mesela Kartalkaya'ya cikilmayacaksa Istanbul gibi bir sehirde 4 mevsim yeterli olur.
    Syg,

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Bence kayaga filan gidilmeyecekse mesela Kartalkaya'ya cikilmayacaksa Istanbul gibi bir sehirde 4 mevsim yeterli olur.
    Syg,
    Olmuyor, benim tampon canli sahidi!
    DOLAR 5 GAYME OLACAK!
    Bu imza, Subat 2017 tarihine aittir!

4. Lastik bir aracın bence en önemli ve en hayati parçası, kolayına ve ucuzuna kaçmayıp üç kuruş fazla verip kışın kış yazın da yaz lastiği takmak en iyisi.Son pişmanlık fayda etmiyor.

5. 4 mevsim lastik yeni yağmış karda ve buz üzerinde hiçbir işe yaramıyor. Bence eğer kışın aracınızı kullanıyorsanız yaş-kış değiştirerek devam edin. Kafanız rahat olsun.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Bursa/İzmir
    Gönderi
    5,166
     Alıntı Originally Posted by anti panik Yazıyı Oku
    Merhaba Değerli Forumdaşlar,

Bildiğiniz gibi ülkemizde artık kış lastiği kullanımı kanunlarla düzenlenmiş durumda.
    Bolca kar yağdığı zaman büyük şehirlerde kayan ve patinaj yapan araba görüntüleri azaldı.
    Yazın yaz lastiği, kışın ise kış lastiği kullanmak yüksek güvenlikli sürüş sağlıyor.
    Ve kış lastiği takan sürücü sayısı artmaya devam ediyor.

Fayda maliyet açısından olaya bakarsak aracın üzerine taktığımız lastikler 5 yılda azda kullansak çokda kullansak eskiyor. Ve lastik ömrü kabaca 40.000-50.000 km civarı.
    Yani 5 yılda bir takım kış, bir takım yaz lastiğiyle toplam 80.000-100.000 km yapmak gerek.

Bu seviyede aracımızı yoğun kullanıyorsak yazlık ve kışlık lastik kullanımı mantıklı.

Ancak birçok sürücü benim gibi yılda 10.000-15.000 km yapıyor.

Bu durumda 4 mevsim lastikler özellikle İstanbul, izmir, bursa gibi yılda 1-2 hafta kar gören aşırı buzlanma olmayan şehirlerimizde daha mantıklı.

Konuyu deşeleyeyim biraz.

Eski aracımda Michelin Crossclimate yani 4 mevsim lastikler vardı. 3 yıl ve 4 mevsim kullandım. Kışın birkaç kez Uludağ a da çıktım.
    Sorun yaşamadım. Sadece normal kış lastiğine göre virajlarda daha erken yerden kopuyordu. Yani virajlara daha “desturluâ€â€™girmek gerekliydi. Karlı zemin de olsa düz çizgide fren performansı muhteşemdi.

Araç değiştirdiğim için yeni 4 mevsim lastik gerekti ve araştırıp Nexen Npriz 4 mevsim aldım.
    Test ve gezmek için Uludağ da 2.oteller bölgesine kadar gittim.
    Düz çizgide sert fren, sert viraj alarak fren vb banamısın demedi. Kar lastiği kadar başarılı.
    Fiyatı da makuldu.

Not: lastikçilere 4 mevsim tavsiye edermisin diye sormayın pek sevmiyorlar. Çünkü onların işi azalıyor. Olay cüzdana gidiyor.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Bursa/İzmir
    Gönderi
    5,166
    Yasal olarak bu hafta sonu kış lastiği kullanımı sona eriyor.
    Kış lastiği takanlar söktürmek için lastikçilere gitmesi gerek.

Nasıl kışın yaz lastiği kullanmak tehlikeler arzediyorsa yazın da kış lastiği kullanmak tehlikeler arz ediyor. Örneğin sıcaklık arttıkça fren mesafesi uzuyor ve lastik hızlı aşınıyor.

4 mevsim lastik takanlar aynen kaldığı yerden yazın da devam.

8. eskıden dort mevsım vardı ne guzel gunlerdı. şimdi lastıklerı depodan cıkar yukle getır götür

Sayfa 2/2 İlkİlk 12

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •