Special Days Image
Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
Arama sonucu : 32 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Temettü Emekliliği İle Hedef Finansal Özgürlük

1. Yorumlar için herkese çok teşekkür ederim. Fakat şunu açıklamam gerekiyor. Linkini paylaştığım site bana ait değil. Bunun gibi bir 2-3 tane temettü emekliliği üzerine bloglar takip ediyorum. Bu site de onlardan birisi. Bana göre temettü ortaklığın en önemli meyvesidir. Mahallenizdeki bakkal amca size gel bana ortak ol diye çağrı yapsa siz 2 nedenden dolayı ortak olursunuz 1. neden; markettin satışlarından kar payı almak 2) marketin gelecekte piyasa değerinin artmasını düşündüğünüz için ortak olursunuz Erhan Bey, şirket temettü ödemezse bu şirketi kötü mü gösterir demiş. Eğer şirket temettü vermesi gereken parayı gelecek için yatırım amaçlı kullanacaksa ve bunu yatırımcılarına düzgün bir şekilde açıklarsa bu şirketin kötü olduğu anlamına gelmez. Geçmişte böyle örnekler meydana gelmiştir. Birde Erhan Bey Mardin Çimento'dan örnek vermiş. Yüksek temettü verimliliğine karşı şirketin büyümesinin olmadığını bu nedenle sırf temettü verimi yüksek diye uzun vadeli yatırım için çok da iyi bir şirket olmadığını söylemiş. kendisine katılıyorum. Ancak linkini paylaştığım yazıda da dikkat ederseniz yazıyı yazan kişi çimento şirketlerinin yüksek temettü verimliliklerinin olmasına karşın büyümelerinin yetersiz olduğu için tercih edilmemesi gerektiğinden bahsetmiş. Temettüsüyle büyüyen şirketlerin ortağı olun demiş.

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Aselsan hic bir zaman bir temettu hissesi olmadi ki.
    Boyle bir durumda "Ucun Biri" kurali devreye girer bende.
    Syg,
    Dudu hocam neden yarısı değil de üçün biri?
    Yarısını sattan maliyet sıfırlanmış olmaz mı?

3.  Alıntı Originally Posted by finansalozgurluk Yazıyı Oku
    Yorumlar için herkese çok teşekkür ederim. Fakat şunu açıklamam gerekiyor. Linkini paylaştığım site bana ait değil. Bunun gibi bir 2-3 tane temettü emekliliği üzerine bloglar takip ediyorum. Bu site de onlardan birisi. Bana göre temettü ortaklığın en önemli meyvesidir. Mahallenizdeki bakkal amca size gel bana ortak ol diye çağrı yapsa siz 2 nedenden dolayı ortak olursunuz 1. neden; markettin satışlarından kar payı almak 2) marketin gelecekte piyasa değerinin artmasını düşündüğünüz için ortak olursunuz Erhan Bey, şirket temettü ödemezse bu şirketi kötü mü gösterir demiş. Eğer şirket temettü vermesi gereken parayı gelecek için yatırım amaçlı kullanacaksa ve bunu yatırımcılarına düzgün bir şekilde açıklarsa bu şirketin kötü olduğu anlamına gelmez. Geçmişte böyle örnekler meydana gelmiştir. Birde Erhan Bey Mardin Çimento'dan örnek vermiş. Yüksek temettü verimliliğine karşı şirketin büyümesinin olmadığını bu nedenle sırf temettü verimi yüksek diye uzun vadeli yatırım için çok da iyi bir şirket olmadığını söylemiş. kendisine katılıyorum. Ancak linkini paylaştığım yazıda da dikkat ederseniz yazıyı yazan kişi çimento şirketlerinin yüksek temettü verimliliklerinin olmasına karşın büyümelerinin yetersiz olduğu için tercih edilmemesi gerektiğinden bahsetmiş. Temettüsüyle büyüyen şirketlerin ortağı olun demiş.
    Yatirim anlayisiniza saygi duyuyorum ben uyarilarimi yaptim.

Kendinize gore haklisinizdir.

Basarilar dilerim hayirli olur insallah sizin icin.

Selametle
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

beyaz flap mezarda emekli eder fmizp en iyi temettu veren 15 lerden alan icin super otesi martta bu hisseye bakin 3 tl uzeri temettu bekliyorum gecen sene 2.10 aldik kar 2 ye katladi

SM-G9650 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,944
     Alıntı Originally Posted by tosunpasa Yazıyı Oku
    Dudu hocam neden yarısı değil de üçün biri?
    Yarısını sattan maliyet sıfırlanmış olmaz mı?
    Ben 15 den aldim 47 den satmistim 1/3 unu bu sekilde kalanlar sifir maliyetli olarak duruyor..
    Hekts da 15 olsun onun da 1/3 unu verir kalanlarla sifir maliyetli olarak yola devam ederim hem de yeni bir hisse icin kaynak yaratmis olurum.
    Benim tarzim bu..
    Baskasi baska sekilde yapabilir.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Ben 15 den aldim 47 den satmistim 1/3 unu bu sekilde kalanlar sifir maliyetli olarak duruyor..
    Hekts da 15 olsun onun da 1/3 unu verir kalanlarla sifir maliyetli olarak yola devam ederim hem de yeni bir hisse icin kaynak yaratmis olurum.
    Benim tarzim bu..
    Baskasi baska sekilde yapabilir.

Syg,
    Bunu eleştirmek anlamında söylemedim. Beğendiğim için irdeliyorum sadece.
    Siz hisse üç kat büyüdüğünde 1/3 ünü elden çıkarıyorsunuz doğru mu anladım.
    Ben iki kat büyüdüğünde yarısını diye düşünmüştüm.o yüzden sordum.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,944
     Alıntı Originally Posted by tosunpasa Yazıyı Oku
    Bunu eleştirmek anlamında söylemedim. Beğendiğim için irdeliyorum sadece.
    Siz hisse üç kat büyüdüğünde 1/3 ünü elden çıkarıyorsunuz doğru mu anladım.
    Ben iki kat büyüdüğünde yarısını diye düşünmüştüm.o yüzden sordum.
    Aynen oyle.. Ne kadar kisa zamanda o kadar iyi..
    Ben 3 rakamini severim.
    Ugurlu sayimdir.
    3 kati yapinca 1/3 unu veririm.
    Geri kalan 2/3 u bedava oldugundan o hep durur portfoyde, pek satmayi dusunmem.
    Bedava kagidin tadi da hic bir seyde yoktur ama

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

8.  Alıntı Originally Posted by yetkisiz Yazıyı Oku
    Düzenli temettü demek, özellikle belli bir yaştan sonra çok önemli...Hangi ay hangi şirketten yaklaşık ne kadar kâr payı alacağını bilmek önemlidir...O grafiklerde gördüğünüz fiyat barlarının çok fazla bir önemi kalmıyor bir süre sonra...Emekli olmayanlara bunu anlatmak gayet zor farkındayım...Hele hele erhan gibi hızlı yaşamak isteyenlere imkansız...
    Doğru düşündüğün noktalar var bunları soyleyeyım ağabey.

-İnsna doyumsuz ve daha fazlasını ıstıyor bu noktada sana %500 katılıyorum bır noktada dur dıyebılmek çok önemlidir. Bu sebeple cebe gırmeyen para benım gözümde kazanılmamış paradır. O parayı cebe atıp yemeyi bileceksin.

Borsadan para mı kazandın hanı göremedim hayatın hala aynı dedirtmeyecen çekecen altına BMW yi arkasına da yazacan baba yadigari değil borsa ticareti ozman anlayacaklar bu adam nerden kazanmış :D yoksa su kadar kazandım bu kadar kazandım sadece sanal. BU sebeple relaize çok önemli. bunu yapmak basarmakta bır okadar zor.

Katılmadıgım noktalar;

-Ne kadar kar payı alacagını bılmek önemli değildir.

-Grafik fiyat barları çok önemlidir.

-Emekli olmamışların, emekli olmuş ve tıkır tıkır parasını her ay alanlara bunun matematiğini anlatmak zor. Hele hele bakış açısını yıllarca değiştirememiş emeklı insanlara

Açıklayayım. Kar payının ne kadar alacağını bılmek neden önemsizdir. Birikimlerin zamanla 500,000 TL ye ulaşsın. O gün geldiğinde de hissen senin portfoyune göre 10,000 TL hak edeceğin şekilde temettü dağıtacağını varsayalım.

O gün ne oluyor ? portfoyun 490,000'e indiriliyor. 10,000 TL side hesabına yatıyor güle güle harca diye.

Fakat çoğu kişi 500,000 TL duruyor portfoyde +10,000 TL hesabıma yatıyor sanıyor. Malesef faiz gibi değil Portfoyunuzun içinden yatacak para eksiltilip banka hesabınıza yatıyor. HEM FİKİR OLMAYAN VARSA ARACI KURUMUNU ARAYIP SORSUN. ONUN MATEMATİĞİNİ AÇIKLAMAYACAĞIM KONU UZUYOR TOPLAMA CIKARMA BILEN HERKES AYNI SONUCA ULAŞACAKTIR İSTİSNASIZ AKSI ISPAT EDILEMEZ.

Hal böyle ise aynı senaryoyu baştan saralım 500,000 TL ye ulaştık ve o gün geldiğinde hisse bu sene temettü ödemeyecem dedi. Ancak ödeseydi 10,000 TL hesabınıza yatacaktı ama odemedı. Sizde istiyorsunuz ki keşke ödeseydide harcasaydım. Peki şirket kar payını ödeMEMESİNE rağmen Siz aynı kar payını alabileceğinizi BİLİYORMUYDUNUZ ?

Çoğu "Yeni üye" BİLMİYOR!!! Bu imkansız diyor. Ama rakamlar yalan söylemez.

Tamam merakınızı gidereyim. 500,000 TL olan portfoyun 10,000 TL lik kısmını satacaksınız. İŞTE BU GIZLI FORMUL

HAHAHA ne yani bu kadar basitmiydi. EVET buna inan. kar payı övgüyle bahsedilen kar payı yani temettü bu kadar basit bir matematikle nasıl bağdaştırılabilir diyorsunuz eminim ama aslında rakamlar bu kadar basit oldugunu matematikle gösteriyor. hadi yapalım şunu;

10,000 TL hesabınıza yatar portfoyunuz ise 490,000 TL ye düşer.

Siz arada bir fark görüyormusunuz ? Ben göremiyorum ahhh pardon tabi ya lotunuz eksılıyor değil mi ?

Filmin sonunu bilerek getirmeyeceğim spoiler vermek istemiyorum merak eden filmin sonunu hesaplayıp kıtaplayıp kendı bulsun. ama her iki filmin senaryosu farklı yazılmış olsada...

“Bir matematikçi sanmaz fakat bilir, inandırmaya çalışmaz çünkü ispat eder.”
    Henri Poincare

BU konuyu kapattık meraklılar hesaplasın... benden açıklama beklemeyın kagıdı kalemı alın hesap makınesını acıp hesaplayın aaaaaa spoiler yok dedik.

Grafik fiyat barları aksine çok önemlidir. Yukarıdaki filmin sernayosunu değiştirir. O filmi çözmeye başlarken anlayacaksınız. Grafik barlar herşey demek fiyat hareketi herşey demek o fiyat yukarı gitmezse hiçbirşey kazanamayacaksın demek. istersen her sene 10 kere kar payı dagıt grafik barları yukarı gıtmedıkçe herşey BAM BAM BAM BOM BOŞ...

“Bilim deyince, onda hakikat diye öne sürdüğü önermelerin pekin olmasını ister; pekinlik ise en mükemmel şekliyle matematikte bulunur. O halde bilim o disiplindir ki; önermeleri matematikle ifade edilir. O zaman matematiği kullanmayan disiplinler bilimin dışında kalacaklardır.”

M.Kemal Atatürk
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •