Special Days Image
Sayfa 4/4 İlkİlk ... 234
Arama sonucu : 32 madde; 25 - 32 arası.

Konu: Temettü Emekliliği İle Hedef Finansal Özgürlük

1. İsdemir ve Ereğli'den harika temettü açıklamaları geldi. Yatırımcılarına hayırlı olsun

2.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Doğru düşündüğün noktalar var bunları soyleyeyım ağabey.

-İnsna doyumsuz ve daha fazlasını ıstıyor bu noktada sana %500 katılıyorum bır noktada dur dıyebılmek çok önemlidir. Bu sebeple cebe gırmeyen para benım gözümde kazanılmamış paradır. O parayı cebe atıp yemeyi bileceksin.

Borsadan para mı kazandın hanı göremedim hayatın hala aynı dedirtmeyecen çekecen altına BMW yi arkasına da yazacan baba yadigari değil borsa ticareti ozman anlayacaklar bu adam nerden kazanmış :D yoksa su kadar kazandım bu kadar kazandım sadece sanal. BU sebeple relaize çok önemli. bunu yapmak basarmakta bır okadar zor.

Katılmadıgım noktalar;

-Ne kadar kar payı alacagını bılmek önemli değildir.

-Grafik fiyat barları çok önemlidir.

-Emekli olmamışların, emekli olmuş ve tıkır tıkır parasını her ay alanlara bunun matematiğini anlatmak zor. Hele hele bakış açısını yıllarca değiştirememiş emeklı insanlara

Açıklayayım. Kar payının ne kadar alacağını bılmek neden önemsizdir. Birikimlerin zamanla 500,000 TL ye ulaşsın. O gün geldiğinde de hissen senin portfoyune göre 10,000 TL hak edeceğin şekilde temettü dağıtacağını varsayalım.

O gün ne oluyor ? portfoyun 490,000'e indiriliyor. 10,000 TL side hesabına yatıyor güle güle harca diye.

Fakat çoğu kişi 500,000 TL duruyor portfoyde +10,000 TL hesabıma yatıyor sanıyor. Malesef faiz gibi değil Portfoyunuzun içinden yatacak para eksiltilip banka hesabınıza yatıyor. HEM FİKİR OLMAYAN VARSA ARACI KURUMUNU ARAYIP SORSUN. ONUN MATEMATİĞİNİ AÇIKLAMAYACAĞIM KONU UZUYOR TOPLAMA CIKARMA BILEN HERKES AYNI SONUCA ULAŞACAKTIR İSTİSNASIZ AKSI ISPAT EDILEMEZ.

Hal böyle ise aynı senaryoyu baştan saralım 500,000 TL ye ulaştık ve o gün geldiğinde hisse bu sene temettü ödemeyecem dedi. Ancak ödeseydi 10,000 TL hesabınıza yatacaktı ama odemedı. Sizde istiyorsunuz ki keşke ödeseydide harcasaydım. Peki şirket kar payını ödeMEMESİNE rağmen Siz aynı kar payını alabileceğinizi BİLİYORMUYDUNUZ ?

Çoğu "Yeni üye" BİLMİYOR!!! Bu imkansız diyor. Ama rakamlar yalan söylemez.

Tamam merakınızı gidereyim. 500,000 TL olan portfoyun 10,000 TL lik kısmını satacaksınız. İŞTE BU GIZLI FORMUL

HAHAHA ne yani bu kadar basitmiydi. EVET buna inan. kar payı övgüyle bahsedilen kar payı yani temettü bu kadar basit bir matematikle nasıl bağdaştırılabilir diyorsunuz eminim ama aslında rakamlar bu kadar basit oldugunu matematikle gösteriyor. hadi yapalım şunu;

10,000 TL hesabınıza yatar portfoyunuz ise 490,000 TL ye düşer.

Siz arada bir fark görüyormusunuz ? Ben göremiyorum ahhh pardon tabi ya lotunuz eksılıyor değil mi ?

Filmin sonunu bilerek getirmeyeceğim spoiler vermek istemiyorum merak eden filmin sonunu hesaplayıp kıtaplayıp kendı bulsun. ama her iki filmin senaryosu farklı yazılmış olsada...

“Bir matematikçi sanmaz fakat bilir, inandırmaya çalışmaz çünkü ispat eder.”
    Henri Poincare

BU konuyu kapattık meraklılar hesaplasın... benden açıklama beklemeyın kagıdı kalemı alın hesap makınesını acıp hesaplayın aaaaaa spoiler yok dedik.

Grafik fiyat barları aksine çok önemlidir. Yukarıdaki filmin sernayosunu değiştirir. O filmi çözmeye başlarken anlayacaksınız. Grafik barlar herşey demek fiyat hareketi herşey demek o fiyat yukarı gitmezse hiçbirşey kazanamayacaksın demek. istersen her sene 10 kere kar payı dagıt grafik barları yukarı gıtmedıkçe herşey BAM BAM BAM BOM BOŞ...

“Bilim deyince, onda hakikat diye öne sürdüğü önermelerin pekin olmasını ister; pekinlik ise en mükemmel şekliyle matematikte bulunur. O halde bilim o disiplindir ki; önermeleri matematikle ifade edilir. O zaman matematiği kullanmayan disiplinler bilimin dışında kalacaklardır.”

M.Kemal Atatürk
    nacizane olarak tek fark ettiğim temettü geliri ile ilgili olarak, hisse senetleriniz sizde kalır, şirket çalışır kar eder ve büyür size ertesi sene yine lot sayınız oranında temettü verir. Bu döngü şirketin işleri bozulmadığı sürece böyle devam eder. Alınan temettülerle lot sayısıda arttırılabilinir ki buda ileriki yıllarda daha fazla temettü geliri olarak geri döner. Ama elinizdeki hisseleri satıp satıp yemeye başlarsanız hisse sayısı azalmaya başladıkça bir yerden sonra bitiyor ve sonumuz geldi olur. Bu iş kabaca altın yumurtlayan bir tavuğa benzetilebilinir. Tavuk sağlıklı ve yumurta üretecek kapasiteye sahipse hep sizi besler, tavuk hasta olursada kesip çıkarsınız başka sağlıklı bir tavuğa geçersiniz. tabi yüksek temettü verimi büyümeyi baltalar, %10 civarını temettü verimi olarak geçmemekte fayda var. Tercihen %5 civarı temettü şirketin büyümesine balta vurmaz. Yatırımcıyıda arada mutlu eder.

3.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Borsadan para mı kazandın hanı göremedim hayatın hala aynı dedirtmeyecen çekecen altına BMW yi arkasına da yazacan baba yadigari değil borsa ticareti ozman anlayacaklar bu adam nerden kazanmış :D yoksa su kadar kazandım bu kadar kazandım sadece sanal. BU sebeple relaize çok önemli. bunu yapmak basarmakta bır okadar zor.
    Ocak 2019 da yazmışım. 2021 martta gerçek olmuş o sebeple paylaştım.

Alıntı Originally Posted by mamilan Yazıyı Oku
    nacizane olarak tek fark ettiğim temettü geliri ile ilgili olarak, hisse senetleriniz sizde kalır, şirket çalışır kar eder ve büyür size ertesi sene yine lot sayınız oranında temettü verir. Bu döngü şirketin işleri bozulmadığı sürece böyle devam eder. Alınan temettülerle lot sayısıda arttırılabilinir ki buda ileriki yıllarda daha fazla temettü geliri olarak geri döner. Ama elinizdeki hisseleri satıp satıp yemeye başlarsanız hisse sayısı azalmaya başladıkça bir yerden sonra bitiyor ve sonumuz geldi olur. Bu iş kabaca altın yumurtlayan bir tavuğa benzetilebilinir. Tavuk sağlıklı ve yumurta üretecek kapasiteye sahipse hep sizi besler, tavuk hasta olursada kesip çıkarsınız başka sağlıklı bir tavuğa geçersiniz. tabi yüksek temettü verimi büyümeyi baltalar, %10 civarını temettü verimi olarak geçmemekte fayda var. Tercihen %5 civarı temettü şirketin büyümesine balta vurmaz. Yatırımcıyıda arada mutlu eder.
    buda söylediğiniz durumun hesaplanmış hali. Lotların aslında azalsa da getirinin değişmediğini lotların hiçbir zaman bitmeyeceğini eğer ki bitecekse şirketin artık temettü dağıtamayacağını kanıtlamaya çalıştım.

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

4.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Ocak 2019 da yazmışım. 2021 martta gerçek olmuş o sebeple paylaştım.

buda söylediğiniz durumun hesaplanmış hali. Lotların aslında azalsa da getirinin değişmediğini lotların hiçbir zaman bitmeyeceğini eğer ki bitecekse şirketin artık temettü dağıtamayacağını kanıtlamaya çalıştım.

Hesaplamanızda temettü verimini neye göre aldınız? Çünkü her yıl aynı verimde olmamış.
    Verilen temettüyü tekrar hisseye dönüştürdüğümüzde de çıkan sonuç aynı mı ?
    Bir de ikisinde de %25 her sene yukarı gideceğini varsaymışsınız. Yatırımcılar hisseleri alırken her yıl % kaç kar edeceğini bilmiyor. O yüzden teoride doğru gibi gözükse de reelde bunun böyle olacağının kesin bir ispatı yok bence.
    Tam tersi de geçerli sadece temettü veriyor diye bir hisseyi almak da doğru değil . Mesela bunun için Tüpraş alan biri 2 yıldır temettü alamıyor.

Ama ilk 2 sorunun cevabını merak ettim . Benim vaktim olursa ben de hesaplayacağım.

5.  Alıntı Originally Posted by erdi Yazıyı Oku
    Hesaplamanızda temettü verimini neye göre aldınız? Çünkü her yıl aynı verimde olmamış.
    Verilen temettüyü tekrar hisseye dönüştürdüğümüzde de çıkan sonuç aynı mı ?
    Bir de ikisinde de %25 her sene yukarı gideceğini varsaymışsınız. Yatırımcılar hisseleri alırken her yıl % kaç kar edeceğini bilmiyor. O yüzden teoride doğru gibi gözükse de reelde bunun böyle olacağının kesin bir ispatı yok bence.
    Tam tersi de geçerli sadece temettü veriyor diye bir hisseyi almak da doğru değil . Mesela bunun için Tüpraş alan biri 2 yıldır temettü alamıyor.

Ama ilk 2 sorunun cevabını merak ettim . Benim vaktim olursa ben de hesaplayacağım.
    Temettü verimliliği hisse fiyatına göre verilen temettüyü oranladıgınız da çıkan birşey yani aslen ha 3 olmuş ha 20 olmus birşey farkettirmiyor. Ancak tam sayıların ve karşılaştırmanın düzgün olabilmesi açısından temettü verimlilik oranı sol taraftaki tablodaki satılan lotun tam karsılıgı kadar.

2. soru evet temettülerle tekrar hisse alınıyorsa diğer tabloda da hiç lot satılmasına gerek kalmıyor böylece hesapladıgınız da aynı getiriyi üretiyorlar.

Yani aslında temettülerle hisseleri geri alıyorsanız hisseniz hiç temettü dagıtmamıs versiyonunu alıp tutuyormuşsunuz gibi oluyor.

3.soru
    Yatırımcıların her yıl % kaç kar edeceğinin bilip bilmemesinin bir önemi kalmıyor. siz her yıl farklı % lerle yükseltip düşürün birşey farketmiyor maksat burada hesaplamanın aynı ikiz şirket üzerinden yapılması böylece temettü alıp almamanızın hiçbir işe yaramadığını göstermek.

aslında temettü veren bir şirketin temettü vermeyen versiyonu olsaydı ne olurdu seklindeki bakış açısıyla içerdeki anlamsızlıgı görebilmeniz açısından verilmiş bir örnek aynı örnegı kendı tablonuzla da farklı % yükselişler hatta düşüşler yaratarak yapabilirsiniz.

Önemli olan mantığı anlayarak hakketen niye temettü veriliyor ki o zaman sorusunu sorabilmeniz.

İçerdeki matematiği anlayabilirseniz. temettü almakla almamak veya alıp gerisin geri hisseye sokmak gibi şeylerin hiçbirinin bir öneminin olmadığı aslıdna hisse ne kadar yukarı gıderse bizim tüm kazancımız bununla oluştugunu algılayabilirsiniz.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

6. Bu iş için gsp fonu mantıklı mıdır

7.  Alıntı Originally Posted by Icarus88 Yazıyı Oku
    Bu iş için gsp fonu mantıklı mıdır
    Yıllık %2.7 fon yönetim gideri var bence çok yüksek. Yatırım fonlarında sanırım vergi avantajı oluyor galiba ama temettü gelirinin yarısını belki yarısından da çoğunu fon şirketine ödemek istemem şahsen. Türkiye'de nakit temettü ödeyen ve düşük masraflı alternatif de yok maalesef.
    Ziraat'in ZTM diye temettü şirketlerine yatırım yapan fonu var beğendiğim, yatırım yapmayı isterim, üstelik fon yönetim gideri yıllık %0.25 yani GSP'nin 10'da birinden bile düşük ama o da nakit temettü ödemiyor. Bir kaybınız yok aslında temettüler fonda birikiyor ama sonuçta temettü ödemeyen temettü fonu da saçma biraz.

8. Uzun vadeci ve temettü emeklisi olmanın en güzel yanı kendinize zaman ayırabilmek.

Yılda 2-3 kere portföydeki şirketler ne yapmış ne etmişler diye bir göz gezdirip haberleri okursunuz sadece. Onun dışında vaktinizi paraları yemekle harcarsınız.

Al-satçıların hayalini bile kuramadığı mevzular bunlar çünkü onların çoğu farkında değil ama kumar bağımlısılar aslında. Onların işi, hobisi, hayatı al/sat yapmak. Başka bir şeyden zaten isteseler de zevk alamazlar.

Sayfa 4/4 İlkİlk ... 234

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •