Sayfa 720/890 İlkİlk ... 220620670710718719720721722730770820 ... SonSon
Arama sonucu : 7120 madde; 5,753 - 5,760 arası.

Konu: TCELL - Türkcell

Bedelodenmistir Guest
    Hahahaha saçma diyen ric neresi saçma. Gerçekler acıdır. Bak ucuz demiyorum. 50 100 milyar dolar ABD de tech şirketleri diyorum. Bu fiyata bırak tech şirketi masa sandalye şirketi yok. Sorun ne mi yazdık.

Halkbank Vakıfbank da varlık fonunda geldiğimiz yer ortada. Tazelere saçma geliyor.. olsun var olsun..

2. Doğal bir satış değil. Bu fiyat şaka gibi.. filler tepişsin. Ky olarak seyrediyoruz. Elden gelen tek şey sabır... ytd.

3.  Alıntı Originally Posted by Burutay Yazıyı Oku

Bu arada, biraz tekrar olacak ama sanırım imtiyazlı hisse durumu bu şirketin halka açılmasından bu yana var (yanılıyorsam düzeltirsiniz) demek ki sen alırken bu önemli hususu fark etmedin. Ayrıca, TVF'nin kısa veya orta vadede bu imtiyazından vazgeçeceğine ilişkin hiç bir işaret de ufukta görünmüyor dolayısıyla eğer ben senin yerinde olsaydım kendimle tutarlı olur ve bir mucizenin gerçekleşmesini bekleyeceğime...

Sanırım biz bir süre daha bu hisseyi elimizde tutmaya yani senin tabirinle aşağılanmaya devam edeceğiz ama hiç olmazsa sen kendini aşağılatmaya devam etmesen diyorum.

Anladın sen onu��

Yatırım tavsiyesi değildir.
     Alıntı Originally Posted by Bedelodenmistir Yazıyı Oku
    eskide nerede vardı imtiyazlı hisse ? nereni düzeltelim birader. hadi bakalım kendini düzelt.. bizi bu hususla aydınlat..
    Bak arkadaşım, ben bir çok kez ifade ettim bu hisseye yatırım yapalı gerçekten de çok uzun bir süre olmadı ve biraz da daha önce hantal ve para kazandırmaz bir hisse olarak gördüğüm için bu şirketle ilgili gelişmeleri yakından takip dahi etmemiştim doğrusu. Dolayısıyla imtiyazlı hisselerle ilgili yazmadan önce bir araştırma yapmadım ve olsa olsa yöntemi ile sadece tahminimi belirttim (ki bu yanlış bir tutumdu) ve o yüzden yanılma ihtimalimi bildiğimden; eğer yanılıyorsam beni düzeltirsiniz dedim.

Nitekim bu konuyu şirketin KAP'a yolladığı haberler doğrultusunda araştırınca, şirketin ana sözleşmesinin paylar ile ilgili 7. maddesinde değişiklik içeren sözleşme değişikliğinin 31.08.2020 tarihinde teklif edildiğini, 03.09.2020 tarihinde SPK'ya başvurulduğunu ve 21.10.2020 tarihli Şirket Genel Kurul Toplantısında da onaylanarak kabul edildiğini öğrendim. Yani evet ben bu konudaki tahminimde yanılmışım ve sen haklıymışsın.

Ancak ben de, böylesi bir şirkette imtiyazlı hisselerin varlığını negatif bulduğumu senin mesajından sonra yolladığım şu mesajla zaten belirtmiştim.

Alıntı Originally Posted by Burutay Yazıyı Oku
    Bunu ben de aynen katılıyorum, nitekim çok düşük bir hisse oranı ile şirketin bütününe hakim olup onu yönetiyor olmak, her şey bir yana, hiç de demokratik bir durum değil ve bu durum ayrıca, % 50'den fazlası halka açık olan bir şirketi, onun halka açık hisselerini toplayarak ele geçirmek isteyen yatırımcıları kesinlikle bu tarz bir hisseye yatırım yapmaktan caydıran bir unsur niteliğinde.

Teşekkürler.

Ancak TCELL'deki bütün hisse hareketlerinin ve bu son düşüşün spesifik nedeni tek başına imtiyazlı hisse meselesi olamaz. Çünkü yatırımcıların çoğu, bir şirketin yönetimini ele geçirmek hedefi ile değil, değer artış kazancı + temettü şeklinde kazanç elde etmek için bir şirketin hisselerine yatırım yapar ve Hatice'ye (yani yöneticilerin kim olduğuna) değil neticeye (şirketin elde ettiği net kara, bu karlılığın istikrarlı olup olmadığına , yıllar içerisinde şirketin büyüyüp büyümediğine ya da büyüme potansiyeli olup olmadığına, F/K'sına ve temettü dağıtıp dağıtmadığına vb.) bakar.

Son olarak , bu imtiyazlı hisse meselesi sadece 4 aylık bir mesele oysa bu şirket 03.07.2000 tarihinde 20 Milyar USD piyasa değeri üzerinden halka arz edilmiş ve 20 yıl 8 ay sonra yani bu gün itibariyle piyasa değeri 4.797 Milyar USD'ye düşmüş ve bu değer kaybının gerçekleştiği toplam sürenin 20 yıl 4 aylık kısmında ne yazık ki imtiyazlı hisse diye bir mevzu yok. Yani burada hissenin mali performansının kötü olmasının yegane sebebi imtiyazlı hisselerin varlığıymış ve eğer bu durum ıslah edilirse sanki her şey düzelecekmiş bir portre çizmek de pek doğru değil.

Ayrıca, zaten herkesin canı çok sıkkın bir de sen gıcık gıcık laflar edip milletin daha fazla canını sıkma istersen.

4. 24/02/2021

Bedelodenmistir Guest
    Eski sorunları ayrı. Şimdi de imtiyazli hisse ve varlık fonu ortaya çıktı. Şirket hisseleri aynı tarihi diplerinde dolar bazlı. Bir düzelme yok yeni sorun ortaya çıktı.

Sen olayın farkında değilsin.

İncinmiş..

Bedelodenmistir Guest
    Eskiden patronlar bir özelleştirmeden şirket alır borcunu parası yokken aldığı şirketin parası ile oderdi....

Neredenn nereyeee

7.  Alıntı Originally Posted by Bedelodenmistir Yazıyı Oku
    Eski sorunları ayrı. Şimdi de imtiyazli hisse ve varlık fonu ortaya çıktı. Şirket hisseleri aynı tarihi diplerinde dolar bazlı. Bir düzelme yok yeni sorun ortaya çıktı.

Sen olayın farkında değilsin.

İncinmiş..
    Kardeşim sen şu sıralarda bir "idrak yolları enfeksiyonu" filan mı geçiriyorsun? Ben imtiyazlı hisse meselesinin yatırımcılar açısından hiç bir önemi yok filan demiyorum sadece bir çok yatırımcı şirketin karlı olup olmadığına bakar ancak eğer birileri böylesi bir şirketi halka açık hisseleri toplayarak ele geçirme niyetindeyse evet imtiyazlı hisse durumunda onların hevesi kursağında kalır ve doğrudur onlar bu tarz bir şirketle hiç ilgilenmezler. (Ayrıca kamusal yönetime dahil şirketlerin / bankaların batmasına izin verilmez yani borsa şirketlerine yapılan yatırımlardaki en büyük risk olan iflas riski bu tip bir şirkette yoktur)

Alıntı Originally Posted by Bedelodenmistir Yazıyı Oku
    belki seçim olur yeni iktidar gelir bu varlık fonunu kapatır. umut tükenmez. yoksa bu şekilde varlık fonu şirket al satlarda çağrıda yapmıyor hiçbir faydası yok hisse sahiplerine gelişmelerde..

ne çağrı var ne birşey var... eeee

yatırım yap ülkeye...

te allam ya...

yazdıkça rahatliyorum...
    Ama eğer sen şu yukarıdaki mesajında dediğin gibi "belki seçim olur yeni iktidar gelir bu varlık fonunu kapatır." umuduyla bu hisseyi tutmaya devam ediyorsan, yandı gülüm keten helva. Demek ki sen bu hisseyi en az genel seçimlerin yapılacağı 2023 yılına kadar elinde tutacaksın demektir.

Hangi iktidar, işsizliğin, yoksulluğun ve salgın kaynaklı bir çok toplumsal ve ekonomik sorunun zirve yaptığı böylesi olağanüstü bir dönemde seçime gider ?

Kaldı ki iktidar değişse bile, yeni gelenlerin bu Varlık Fonunu kapatacağını ya da TCELL'in yönetiminden çekileceğini nereden çıkarıyorsun. Bunun bir garantisi var mı? Böyle muğlak bir beklentiyle bir hisse yıllarca elde tutulabilir mi?

Nitekim Varlık Fonunun atası Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı Fonudur ve bu kurum 1984 yılında kurulmuş ve o yıldan bu yana bir çok iktidar değişikliği olmasına rağmen kaldırılmamış, sadece Toplu Konut idaresinden ayrılıp özerk bir kurum haline getirilmiş, unvanı değiştirilmiş ancak varlığını devam ettirmiştir.

Son düzenleme : Burutay; 24-02-2021 saat: 23:05.

Bedelodenmistir Guest
    Malesef yatırım yaptim halkbank sonra Vakıfbank

Oralarda varlık fonundan guzelce dersimi aldım

Malesef yatırım yapmak zorundayım dolar alacak değilim.

Yine en bana güzel gelen şirket malesef Turkcell oldu. Gitti oda gene varlık fonu oldu.

Burada yine ilk fırsatta eski sporcuları yönetime inşallah getirmezler..

Yapacak birşey yok abi umutt bekliyoruz. Varlık fonu inşallah bu şirketi koç holding gibi kurumsal bir yere satarlar. Ya seçim olur birşey olsun artık.

Gene carparlarsa hayatım biter zaten birşey kalmadı..

Sayfa 720/890 İlkİlk ... 220620670710718719720721722730770820 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •