Sayfa 735/890 İlkİlk ... 235635685725733734735736737745785835 ... SonSon
Arama sonucu : 7119 madde; 5,873 - 5,880 arası.

Konu: TCELL - Türkcell

1. Yine en çok para girişi olan 3. hisse olmuşuz.
    Fiyatı yükseltmeden toplamaya devam ediyorlar..
    Nasıl bir toplamaksa 20 yıldır bir türlü tatmin olamadılar

Aslında her şey gelecek hisse geri alım açıklamasına bakar.
    Sonra bak bakalım bu ucuz fiyattan sana hisse verir mi? Paşa paşa yukarı çekecek..
    Kasada bunu yapabilecek fazlasıyla para varken neden yapmıyorlar?
    Sorular... Sorular... Düşünmekten yoruldum...

2. Turkcell son 5 yıldır Olağan Genel Kurul (OGK) Toplantılarını şu tarihlerde yapmış (Kaynak şirketin KAP sayfası)

2015 Yılı OGK: 29.03.2016

2016 Yılı OGK: 25.05.2017

2017 Yılı OGK: 29.03.2018

2018 Yılı OGK: 12.09.2019

2019 Yılı OGK: 21.10.2020

2020 Yılı OGK: ?

Görebildiğim kadarıyla şirket henüz 2020 yılına ilişkin yapılacak Olağan Genel Kurul Toplantısının ne tarih ne de gündemini açıklamadı.

Öte yandan, halka arzı gündemde olan Superonline İletişim Hizmetleri A.Ş.nin 2020 yılına ilişkin Olağan Genel Kurul Toplantısının hangi tarihte yapılacağını da bilmiyoruz.

Bu OGK meselesi bence önemli çünkü eğer bu halka arz lafları sadece laf olsun torba dolsun niyetine sarf edilmemişse ve bu yıl Superonline İletişim Hizmetleri A.Ş.nin hisseleri; gerçekten de halka arz edilecekse, bu konudaki kararın yapılacak Genel Kurul toplantılarında gündeme alınması gerekmektedir. (Halka arz , tabii ki yıl içerisinde her hangi bir tarihte yapılabilecek bir Olağanüstü Genel Kurul Toplantısında da karara bağlanabilir ama madem niyet belli ve ciddi, o halde halka arz kararının 2020 yılına ilişkin olarak 2021 yılında yapılacak OGK toplantılarında alınması ve daha sonra tekrar bir olağanüstü GK yapma prosedürüne katlanılmaması çok daha doğru olur, öyle mi?)

Kaldı ki, bir süre sonra Covid19'a karşı geliştirilen aşıların ABD genelindeki uygulama düzeyi belli bir seviyenin üzerine çıkıp da Amerika'daki ekonomik hayat tamamen normale dönmeye başladığında, FED, bu olağanüstü dönemde piyasaya enjekte ettiği trilyonlarca doları, özellikle de enflasyonist etki yaratmasın diye, yavaş yavaş geri çekmeye yani sterilize etmeye başlayacaktır. Bu durum ABD faizlerinin yükselmesine, Amerikan Dolarının değerini artmasına ve gelişmekte olan ülkelerde park etmiş olan paraların güvenli liman olan ABD'ye göçüne neden olacaktır. Bu durumun, BİST dahil gelişmekte olsun olmasın tüm dünya borsalarını olumsuz bir şekilde etkileyeceği ayniyle vakidir.

Yani, halka arzda en önemli unsur zamanlamadır ve arzulanan başarı seviyesine (hedeflenen satış fiyatı ve halka arz miktarı olarak) ulaşılabilmesi açısından Superonline'ın halka arzı meselesinin çok da geciktirilmemesi akıllıca olur diye düşünmekteyim. Yani, hele şu yatırımcıların ellerindeki hisselerin daha büyük bir kısmını toplayalım, ondan sonra düğmeye basarız düşüncesi ile bu iş zamana bırakılır ve halka arz geciktirilirse, gün gelir konjonktür öyle değişir ki ya hiç halka arza filan kalkışılamaz ya da kalkışılsa bile beklenen talep bulunamaz. Benden söylemesi...

Yatırım tavsiyesi değil makul ekonomik ve finansal gerekçelere dayalı olarak yapılmış bir kişisel kanaat açıklamasıdır.
    Son düzenleme : Burutay; 07-03-2021 saat: 00:34.

3. Halka arz için çalıştıklarını genel müdür açıkladı zaten
    Bugünden yarına hazır olabilecek bir şey değil elbette
    Ben asıl pek çok kurumsal büyük şirketler bilançosunu açıklar açıklamaz temettü ödeme miktarlarını açıklamış iken tcell neden halen açıklamadı onu merak ediyorum
    Şirkete bu sorunun cevabını almak için mailler attım geri dönüş alamadım
    Koskoca dev şirket yatırımcısını kaale almıyor
    Çok asabım bozuldu buna
    Nice ketum şirketlere mail atıp hiç ummadığım halde cevap almışlığım varken bunlara ne oluyorda ortaklarına cevap verme tenezzülünde dahi bulunmuyorlar
    Yatırımcı ilişkileri birimi çok kötü
    Yabancılara telekonferanslar düzenlerler
    Yerliyi kaale almazlar
    Benim elimde ki hissemin onlarda olandan farkı ne **
    Çok doluyum bu konuda çok ağrıma gitti
    Şikayet edeyim diyorum sonra düşünüyorum ulan oğlum kimi kime şikayet edeceksin diyor hepten darlanıyorum
    Az insan çok huzur

4. İyi ya, şirketin yönetim kurulu temettü yani ortaklara dağıtılacak kar payı konusunda teklif açıklayabiliyor ama bir kar payının dağıtılıp dağıtılmayacağına ya da dağıtılacaksa bunun oran ve tutarına sadece ve sadece şirketin adeta yasama meclisi durumundaki Genel Kurulu karar veriyor.

Yani, hem temettü hem de Superonline'ın halka arz meselesinde düğüm 2020 yılına ilişkin olarak 2021 yılının X tarihinde yapılacak Olağan Genel Kurul Toplantısında çözülecek gibi duruyor.

Yatırım tavsiyesi değil makul ekonomik ve finansal gerekçelere dayalı olarak yapılmış bir kişisel kanaat açıklamasıdır.

5. Herkese gunaydin...

Temettu ve olagan genel kurul ile ilgili bu ketum tavrin en buyuk sebebi turev piyasalar diye dusunuyorum...

Turkcell endeks 30 kontratlarinda agirligi eregli ile birlikte en yuksek olan hisse...dolayisi ile tcell in temettu miktari ve dagitim tarihi ile ilgili beklentiler endeks 30 kontratlarinda da dalgalanmalara yol aciyor ve arbitraj imkani yaratiyor...

anlik olarak mart vade 16.43,nisan vade 16.56 ve mayis vade 16.51 seklinde fiyatlaniyor...gerek temettu beklentisi gerek uzak vade olmasi sebebiyle nisan ve mayis kontratlarda islem hacmi yok denecek kadar az...

Teorik olarak nisan kontratin islem gormesi gereken deger 16.66 su anda...cok degil bir hafta once mart vadelinin altinda islem goruyordu...bu da gosteriyor ki piyasa nisanda bir temettu dagitimi beklentisinden kismen uzaklasmis...

Benim beklentim onumuzdeki gunlerde nisan ayi icerisinde olagan genel kurul karari alinip ayni ay icerisinde temettunun dagitilmasi...

Superonline halka arzi pastanin cilegi olur...

Pastanin yaninda cay da iyi gider

İyi gunleriniz olsun

6.  Alıntı Originally Posted by Burutay Yazıyı Oku
    Turkcell son 5 yıldır Olağan Genel Kurul (OGK) Toplantılarını şu tarihlerde yapmış (Kaynak şirketin KAP sayfası)

2015 Yılı OGK: 29.03.2016

2016 Yılı OGK: 25.05.2017

2017 Yılı OGK: 29.03.2018

2018 Yılı OGK: 12.09.2019

2019 Yılı OGK: 21.10.2020

2020 Yılı OGK: ?

Görebildiğim kadarıyla şirket henüz 2020 yılına ilişkin yapılacak Olağan Genel Kurul Toplantısının ne tarih ne de gündemini açıklamadı.

Öte yandan, halka arzı gündemde olan Superonline İletişim Hizmetleri A.Ş.nin 2020 yılına ilişkin Olağan Genel Kurul Toplantısının hangi tarihte yapılacağını da bilmiyoruz.

Bu OGK meselesi bence önemli çünkü eğer bu halka arz lafları sadece laf olsun torba dolsun niyetine sarf edilmemişse ve bu yıl Superonline İletişim Hizmetleri A.Ş.nin hisseleri; gerçekten de halka arz edilecekse, bu konudaki kararın yapılacak Genel Kurul toplantılarında gündeme alınması gerekmektedir. (Halka arz , tabii ki yıl içerisinde her hangi bir tarihte yapılabilecek bir Olağanüstü Genel Kurul Toplantısında da karara bağlanabilir ama madem niyet belli ve ciddi, o halde halka arz kararının 2020 yılına ilişkin olarak 2021 yılında yapılacak OGK toplantılarında alınması ve daha sonra tekrar bir olağanüstü GK yapma prosedürüne katlanılmaması çok daha doğru olur, öyle mi?)

Kaldı ki, bir süre sonra Covid19'a karşı geliştirilen aşıların ABD genelindeki uygulama düzeyi belli bir seviyenin üzerine çıkıp da Amerika'daki ekonomik hayat tamamen normale dönmeye başladığında, FED, bu olağanüstü dönemde piyasaya enjekte ettiği trilyonlarca doları, özellikle de enflasyonist etki yaratmasın diye, yavaş yavaş geri çekmeye yani sterilize etmeye başlayacaktır. Bu durum ABD faizlerinin yükselmesine, Amerikan Dolarının değerini artmasına ve gelişmekte olan ülkelerde park etmiş olan paraların güvenli liman olan ABD'ye göçüne neden olacaktır. Bu durumun, BİST dahil gelişmekte olsun olmasın tüm dünya borsalarını olumsuz bir şekilde etkileyeceği ayniyle vakidir.

Yani, halka arzda en önemli unsur zamanlamadır ve arzulanan başarı seviyesine (hedeflenen satış fiyatı ve halka arz miktarı olarak) ulaşılabilmesi açısından Superonline'ın halka arzı meselesinin çok da geciktirilmemesi akıllıca olur diye düşünmekteyim. Yani, hele şu yatırımcıların ellerindeki hisselerin daha büyük bir kısmını toplayalım, ondan sonra düğmeye basarız düşüncesi ile bu iş zamana bırakılır ve halka arz geciktirilirse, gün gelir konjonktür öyle değişir ki ya hiç halka arza filan kalkışılamaz ya da kalkışılsa bile beklenen talep bulunamaz. Benden söylemesi...

Burutay abi selamlar...

Ek bilgi olarak paylasmak isterim...

21 ekim 2020 tarihinde degistirilen sirket esas sozlesmesinde,madde 17 basligi altinda, olagan genel kurul ile ilgili toplanti vakti hesap devresinin sonundan itibaren itibaren ilk uc ay icerisinde ve senede bir defa yapilir seklinde kesin bir madde var...

Bununla birlikte ayni madde de olaganustu genel kurul ise sirket islerinin icabettirdigi hallerde ve zamanlarda toplanirlar diye belirtilmis...

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    bursa
    Gönderi
    3,695
    Nisanda17.50 olsun Bir TL temettü versin 16.50 olur ;)

Redmi Note 4 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8.  Alıntı Originally Posted by Sarahode Yazıyı Oku
    Burutay abi selamlar...

Ek bilgi olarak paylasmak isterim...

21 ekim 2020 tarihinde degistirilen sirket esas sozlesmesinde,madde 17 basligi altinda, olagan genel kurul ile ilgili toplanti vakti hesap devresinin sonundan itibaren itibaren ilk uc ay icerisinde ve senede bir defa yapilir seklinde kesin bir madde var...

Bununla birlikte ayni madde de olaganustu genel kurul ise sirket islerinin icabettirdigi hallerde ve zamanlarda toplanirlar diye belirtilmis...
    Selam Erkan'cığım

Bunu ben de biliyordum ama yine de bilgilendirme için teşekkürler. Aslında, Türk Ticaret Kanunu'nun 409. maddesinde; toplantılar ile ilgili olarak yer alan hükmü aynen getirip şirket ana sözleşmesine yerleştirmişler.

"C) Toplantılar
    MADDE 409-

(1) Genel kurullar olağan ve olağanüstü toplanır. Olağan toplantı her faaliyet dönemi sonundan itibaren üç ay içinde yapılır. Bu toplantılarda, organların seçimine, finansal tablolara, yönetim kurulunun yıllık raporuna, kârın kullanım şekline, dağıtılacak kâr ve kazanç paylarının oranlarının belirlenmesine, yönetim kurulu üyelerinin ibraları ile faaliyet dönemini ilgilendiren ve gerekli görülen diğer konulara ilişkin müzakere yapılır, karar alınır.

(2) Gerektiği takdirde genel kurul olağanüstü toplantıya çağrılır.

(3) Aksine esas sözleşmede hüküm bulunmadığı takdirde genel kurul, şirket merkezinin bulunduğu yerde toplanır."

Yani aslında kanunen, halka açık şirketler dahil tüm şirketlerin, olağan Genel Kurullarını faaliyet dönemini takip eden 3 ay içerisinde toplamaları yasal bir zorunluluk ama senin de borsa hayatında defalarca tecrübe ettiğin gibi bu yükümlülüğe uyan neredeyse hiç bir halka açık şirket yok. Nitekim şirketlerin Kurumlar Vergisi beyannamelerini Nisan ayı içerisinde veriyor olmaları, dağıtılabilir karın TTK'ya göre hesaplanan kardan, mali kara (yani vergi matrahına) göre tahakkuk eden kurumlar vergisinin düşülmesi suretiyle bulunması ve OGK toplantısını faaliyet dönemini takip eden Mart ayı sonuna kadar toplamamanın yasada tanımlanmış net bir cezai sorumluluğunun bulunmaması vb gibi nedenlerle olsa gerek, tüm şirketler, adeta kafalarına göre olağan genel kurul tarihi belirliyorlar.

Her neyse, muhtemelen herkesin malumu olan nedenlerden dolayı 2018 ve 2019 yılı OGK toplantılarını çok geciktirip ertesi yılın Eylül ve Ekim aylarına kadar sarkıtan fakat buna karşılık 2015 ve 2017 yıllarına ilişkin OGK toplantılarını da Mart ayı içerisinde toplamayı başaran şirket yönetimi, 2020 yılına ilişkin olağan genel kurulu hiç olmazsa Nisan ayı içerisinde toplar da, biz de, hem temettü hem de sair konulardaki niyetlerinin ne olduğunu tam olarak anlama fırsatını buluruz

Yatırım tavsiyesi değildir.
    Son düzenleme : Burutay; 07-03-2021 saat: 20:01.

Sayfa 735/890 İlkİlk ... 235635685725733734735736737745785835 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •