Sayfa 712/890 İlkİlk ... 212612662702710711712713714722762812 ... SonSon
Arama sonucu : 7120 madde; 5,689 - 5,696 arası.

Konu: TCELL - Türkcell

1. Bu gün, BofA ve Yapı Kredi alıcı taraftalar ama agresif bir şekilde alım da yapmıyorlar.

Bu bir yanıltmaca mı ve bu iki kurum daha sonra hızlı bir şekilde satıcı tarafa mı geçecekler, yoksa BofA, bu şekilde, yani sakin bir tempoda, 2 gündür sattığı malları yerine koymaya mı başladı?

Kim bilir?

Yatırım tavsiyesi değildir.

Alıntı Originally Posted by Burutay Yazıyı Oku
    Bu gün, BofA ve Yapı Kredi alıcı taraftalar ama agresif bir şekilde alım da yapmıyorlar.

Bu bir yanıltmaca mı ve bu iki kurum daha sonra hızlı bir şekilde satıcı tarafa mı geçecekler, yoksa BofA, bu şekilde, yani sakin bir tempoda, 2 gündür sattığı malları yerine koymaya mı başladı?

Kim bilir?
    Peki ters taraftaki BGC PARTNERS ne oluyor? BOFA 767.000 LOT almış, BGC 701.000 LOT satmış. Ayak olmasın
    Ekin biçe biçe deste olur, borsacı çarpıla çarpıla usta olur
    Burada yer alan görüş ve öneriler kişisel fikirlerimi içeriyor olup yatırım tavsiyesine girmez. Bu uyarıyı dikkate almanızı rica ederim.

3.  Alıntı Originally Posted by Burutay Yazıyı Oku
    Dün de yazmıştım, artık bir hissenin spot piyasa fiyatı üzerinde, haber ya da gelişmelerden çok, tahtayı etkileme gücü olan kişi ya da kurumların, vadeli piyasadaki pozisyonları yada yüklü miktarda açığa satış yapıp yapmadıkları etkili oluyor diye.

Sevgili Erkan, sen BofA üzerinde yapılan alımlarının yabancılar tarafından yapılan alımlar olmadığını bu emirlerin çok yakınlarda bir yerlerden veriliyor olabileceğini ima edip duruyorsun, kim bilir belki bu iman doğru da olabilir?

Peki, sence BofA üzerinden işlem yapan bu yabancı görüntülü kişi ya da kuruluşlar gerçekte kim ya da kimlerden oluşuyor ve senin bu şüphelerinin dayandığı haklı bir sebep var mı?

Nitekim şu anda Matriks Mobile'den takas bilgisini sorguladığımda TCELL'de Pazartesi günü büyük düşüşe sebep olan BofA satışlarının aslında bizim tahmin ettiğimiz gibi Deutsche Bank (Pazartesi gününe göre +70.592 lot) veya Citibank(Pazartesi gününe göre -204.672 lot)için değil HSBC (Pazartesi gününe göre -4.596.748 lot)için yapılmış olduğu görülüyor. Gerçi HSBC'de uluslararası bir bankanın Türkiye'deki temsilcisi ve ayrıca bu takasların yapılacak virmanlarla yine değişmesi mümkün hatta takaslar genellikle T+2 öğle üzeri netleşiyor ama sence HSBC üzerinden Pazartesi ve Salı günü satış yapıp hissenin canına okuyanlar ve bu hisseyle adeta kedinin fare ile oynadığı gibi oynayanlar kim ya da kimlerden oluşuyor?

Ben Sayın Sarahode'yi muhatap alarak sordum ama fikri olan herkesi tahminini ya da tespitini paylaşmaya davet ediyorum.

Yatırım tavsiyesi değil sadece merak saikiyle sorulmuş kritik bir sorudan ibarettir.
    Sevgili burutay abi...(abi diye hitap etmeyi uygun buluyorum zira daha onceki mesajlardan yasca buyugum oldugunuzu ogrendim)

Aylardir operasyonun merkezi tek tezimde ki temel dayanagim bofa ve kamu bankalarinin hareketlerinde ki paralellik...

Kasim ayinda bist 30 ralllisi basladigi zaman ortaya cikan rus satisi olsun,ocak vade de ziraat yuklu short oldugu icin bofanin tum olumlu haber akisini hic edip ziraatin pozisyonlarini korumak icin yaptigi anlamsiz satislar olsun beni bu sekilde dusunmeye itiyor...

Forumun gediklilerinden sayin melesav in da ileri surdugu gibi tahtanin viop tarafindaki pozisyonlar cok saibeli ...daha once benzeri gorulmemis sekilde ortak hareket ile belli bir haber akisiyla tahtayi kaldirip topluca basiyorlar...hareketler o kdr nizami ki kendi carpanlarindan yuzde 30 asagida islem goren tahtada kimse bunun aksine pozisyon almiyor...biz fiyatla ilgili hayal kirikligi yasarken tahta sahipleri bu pozisyonlar sayesinde hatri sayilir karlar elde ediyor...

Yine sayin melesavin cok kez belirttigi gibi bu tahtada ky sayisi sanildigi kdr fazla degil...bizim ky temel analize gore kagit almaz...bir heves alsa da bakti gitmiyor satar..

Burda esas savas yaptigi yatirim cop olmus yurtdisi fonlarla tvf arasinda zannimca...nitekim bilanco beklentisiyle yukselen fiyatta sizin de belirttiginiz uzere ilk satici hsbc gibi takasta bu fonlarin malini tutan kurumlar oluyor...

Yine viop tarafina baktiginiz zaman subat ayi icin en buyuk alicinin 16.83 ortalama ile 50 kusur bin lot uzun pozisyonu olan vakif yatirim oldugunu goruyoruz ...

Buradan hareketle spot tarafinda bofa alima gecip yine bir kamu bankasinin pozisyonlarini koruyacak mi gorecegiz...(beklentim bu yonde)

Bu ihtimalin gerceklesmemesi de bence tezimi curutmez...zira bu pozisyondan edilen zarari baska bir pozisyonla hedge etmis olabilir tahta sahibi...

Uzun yazdigim icin atlamisim...bu saibeli yapinin kimlerden olustugunu sormussunuz...daha once bir mesajimda paylastigim gibi bist te islem yapan yabanci icerisinde en buyuk pay katarlilara ait..tcell yk da ki 5 ismin 5 i de calik holding kokenli...hepsi bizzat berat albayrakla yakin isimler...berat albayragin katar ile olan icli disli iliskileri herkesin malumu...bundan sebep bu yapinin basindaki grubun her firsatta turkiyede ki teknoloji sirketlerine ilgisini gizlemeyen katarli bir yapi oldugunu dusunuyorum...

İlginize tesekkur ediyor,keyifle cayimizi yudumladigimiz gunlerin yakin olmasini umit ediyorum...

Not:yazdiklarim yatirim tavsiyesi degil tamamen kendi goruslerimdir...

4.  Alıntı Originally Posted by Oğuz Çelikdemir Yazıyı Oku
    Peki ters taraftaki BGC PARTNERS ne oluyor? BOFA 767.000 LOT almış, BGC 701.000 LOT satmış. Ayak olmasın
    Her türlü manipülatif yöntemin sahneye konulduğu (artık bir borsa klasiği haline gelmiş yöntem olan; farklı aracı kurumlarda değişik kişi ya da kuruluşlar adına hesap açıp kendinden kendine işlem yapılması ve yatırımcıların yanıltılmasında olduğu gibi) bir nitelikli dolandırıcılık müessesi ve bir tür kumarhaneye dönmüş olan borsamızda tabii ki her şey mümkün.

Yatırım tavsiyesi olmadığı izahtan varestedir.

Bedelodenmistir Guest
    arkadaşlar

kim almış satmış bunları takip etmeyin neyinize yarayacak.

bu hisse new york da işlem görüyor.

2000 yılında 20 milyar dolar yaklaşık piyasa değerinden arz olmuş kağıda kim almış satmış keriz silkeleme keriz yolma ve keriz düzeltme hareketlerini niye takip edersiniz..

Bedelodenmistir Guest
    gelelim konuya..

gene yeni hisse yapısında ayrıcalıklı hisse muhabbeti var. yönetim kurulunun çoğunluğunu seçme hakkı.

malesef ülkemizde borsada hisse fiyatlarının sürünmesine en büyük sebeplerden birisi budur. imtiyazlı hisse.

şirketin %75 ini borsadan ele geçirsen gene imtiyaz olduğu için öbür tarafta bir işe yaramıyor.

eğer kağıtlarınızın kendinizin hakkettiğiniz yere gelmesini istiyorsanız bu imtiyaz hadisesinin bitmesi gerekiyor her bir hisse kıymete binecek ve yalap şap lalalep gibi hareketler olmayacaktır.

bu şirket elon musk vs sahibi olsaydı takribi 200 milyar dolar civarı şuanki amerikan değerlemelerine göre değeri olacaktı.

evet

200 milyar dolar..

Burada yatırımcı 2000 yılında 20 milyar dolara arz olmuş hisseleriyle 20 yıldır kan kusuyor.. ahali dolar alıp duruyor..

20 milyar dolara arz edilmiş hisseler gel gelelim 5 6 milyar dolar dan satış görüyor bilmem ne teknik analiz aracı kurum almış vermiş

boş işler..

Bedelodenmistir Guest
    imtiyaz olmasa idi bu yapı çerçevesinde diğer ortak borsadan aman hisseleri alır şirketi kaptırırz korkusu olacaktı ama bu şekilde gene yok.. veya başka birisi diğer ortağın payı alıp borsadan da alım yaparak şirketin hakimi olabilirdi.

gene geliyoruz imtiyaza takılıyoruz niye alsınlar..

temettü hariç ağa bir faydası var mı bu hususun...

çok düşünmek gerek....

neden böyle sürekli..

8.  Alıntı Originally Posted by Sarahode Yazıyı Oku
    Sevgili burutay abi...(abi diye hitap etmeyi uygun buluyorum zira daha onceki mesajlardan yasca buyugum oldugunuzu ogrendim)

Aylardir operasyonun merkezi tek tezimde ki temel dayanagim bofa ve kamu bankalarinin hareketlerinde ki paralellik...

Kasim ayinda bist 30 ralllisi basladigi zaman ortaya cikan rus satisi olsun,ocak vade de ziraat yuklu short oldugu icin bofanin tum olumlu haber akisini hic edip ziraatin pozisyonlarini korumak icin yaptigi anlamsiz satislar olsun beni bu sekilde dusunmeye itiyor...

Forumun gediklilerinden sayin melesav in da ileri surdugu gibi tahtanin viop tarafindaki pozisyonlar cok saibeli ...daha once benzeri gorulmemis sekilde ortak hareket ile belli bir haber akisiyla tahtayi kaldirip topluca basiyorlar...hareketler o kdr nizami ki kendi carpanlarindan yuzde 30 asagida islem goren tahtada kimse bunun aksine pozisyon almiyor...biz fiyatla ilgili hayal kirikligi yasarken tahta sahipleri bu pozisyonlar sayesinde hatri sayilir karlar elde ediyor...

Yine sayin melesavin cok kez belirttigi gibi bu tahtada ky sayisi sanildigi kdr fazla degil...bizim ky temel analize gore kagit almaz...bir heves alsa da bakti gitmiyor satar..

Burda esas savas yaptigi yatirim cop olmus yurtdisi fonlarla tvf arasinda zannimca...nitekim bilanco beklentisiyle yukselen fiyatta sizin de belirttiginiz uzere ilk satici hsbc gibi takasta bu fonlarin malini tutan kurumlar oluyor...

Yine viop tarafina baktiginiz zaman subat ayi icin en buyuk alicinin 16.83 ortalama ile 50 kusur bin lot uzun pozisyonu olan vakif yatirim oldugunu goruyoruz ...

Buradan hareketle spot tarafinda bofa alima gecip yine bir kamu bankasinin pozisyonlarini koruyacak mi gorecegiz...(beklentim bu yonde)

Bu ihtimalin gerceklesmemesi de bence tezimi curutmez...zira bu pozisyondan edilen zarari baska bir pozisyonla hedge etmis olabilir tahta sahibi...

Uzun yazdigim icin atlamisim...bu saibeli yapinin kimlerden olustugunu sormussunuz...daha once bir mesajimda paylastigim gibi bist te islem yapan yabanci icerisinde en buyuk pay katarlilara ait..tcell yk da ki 5 ismin 5 i de calik holding kokenli...hepsi bizzat berat albayrakla yakin isimler...berat albayragin katar ile olan icli disli iliskileri herkesin malumu...bundan sebep bu yapinin basindaki grubun her firsatta turkiyede ki teknoloji sirketlerine ilgisini gizlemeyen katarli bir yapi oldugunu dusunuyorum...

İlginize tesekkur ediyor,keyifle cayimizi yudumladigimiz gunlerin yakin olmasini umit ediyorum...

Not:yazdiklarim yatirim tavsiyesi degil tamamen kendi goruslerimdir...
    Sevgili Erkan Kardeşim..

Mesajını son derece iyi bir şekilde kaleme almış ve oldukça tatminkar bir cevap vermişsin. Sayende, görece yakın zamanda işlem yapmaya başladığım bu şirket ve hisse hakkında kamuya açık kaynaklardan bulunamayacak nitelikte bilgiler öğrendim. Hem cevap verme nezaketin hem de sarf ettiğin onca zaman ve emek İçtenlikle teşekkür ediyorum.

Umarım, on yıllardır yatırımcısını üzen bu hisse, onu gerçek değerine taşımaya kararlı olduklarını, her gün ifade eden yeni yönetim ve yöneticilerinin alacağı radikal kararların sonucunda (Superonline gibi bağlı ortaklıkların halka arzı veya Paycell, Bip gibi yaygınlık kazanmış bazı aplikasyonların satışı gibi ) hak ettiği seviyelere çıkar.

Yatırım tavsiyesi değil sadece bir kişisel kanaat ve temenni açıklamasıdır.

Sayfa 712/890 İlkİlk ... 212612662702710711712713714722762812 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •