Sayfa 752/890 İlkİlk ... 252652702742750751752753754762802852 ... SonSon
Arama sonucu : 7120 madde; 6,009 - 6,016 arası.

Konu: TCELL - Türkcell

1. 2020 net karı pay başına net 1,94 TL
    Şirketimiz 1 lirasını dağıtarak net karın %50 sini dağıtma taahhütünü fazlasıyla yerine getirdi
    Bunun önemli bir güven unsuru olduğunun altını çiziyor ve yönetimi kutluyorum
    Ancak itiraz ettiğim ve hoşuma gitmeyen iki husus var

1- Neden benim temettümü 3 taksitle veriuoruve benim paramı kullanıyorsun ?

2- 2019 karının dağıtılmayan %25 lik kısmını neden dağıtmıyorsun? İşleri pandemiden etkilenmeyen tüm şirketler 2020 karının yanında bunlarıda dağıtıyor iken bizim işlerimiz rekor iyi olduğu halde bunu gargaraya getirmek en hafif tabirle şark çakallığıdır. Genel kurula katılabilir isem bunu dile getireceğim, katılamaz isem yazımı okuyup katılacak olan arkadaşlar olursa lütfen bu durumu dile getirsin.

Hak verilmez alınır, bunlar bizim helali hoş hakkımız olan kar paylarımız. Hem bu sene ki temettülerimizi 3 taksit yapıp paralarımızı işletmelerini hemde 2019 karının dağıtılmayan %25 lik kısmının üstüne çökmelerini kınıyorum. Tamam paralar şirkette kalıncada güzel ancak hiç değilse 2019 da dağıtmadığını bedelsiz olarak verip hem paranın kasada kalmasını sağlar hemde bedelsiz verip yatırımcına güzellik yapmış olabilirdin!

Genel kurulda bu konuları gündeme getirmek şart
    Az insan çok huzur

2.  Alıntı Originally Posted by Burutay Yazıyı Oku

Ayrıca TTK'nun amir hükümleri gereği normal olarak Ocak-Mart aylarında yapılması zorunlu olan ancak SPK'nun bu konuda spesifik bir düzenleme yapmamış olması sebebiyle olsa gerek, BİST kapsamındaki şirketlerin hep daha geç tarihlerde yapmayı adeta bir gelenek haline getirdikleri geçmiş yıla ilişkin olağan genel kurul toplantısını, TCELL bu yıl ne zaman yapacak acaba?

Artık, ortada daha geç bir tarihte OGK yapmayı mazur gösterecek hiç bir haklı gerekçe de (devam eden dava süreci, ortaklar arası kavga dövüş vb) yok. Dolayısıyla , TCELL'in olağan genel kurulunun en geç bu Nisan veya Mayıs ayı içerisinde toplanması lazım.

Bu toplantı, bir an önce yapılsın ya da en azından yapılacağı tarih ve gündem açıklansın ki ak koyun kara koyun belli olsun.

Yatırım tavsiyesi değildir.
    Turkcell yönetimini, hem Olağan Genel Kurul Toplantısının en geç önümüzdeki Nisan veya Mayıs aylarında yapılması gerektiği konusundaki tahminimi haklı çıkardıkları hem de yatırımcıları tarafından öngörülebilir bir şekilde davrandıkları için tebrik ediyorum.

Dağıtılacak temettüye gelince, dağıtılacak temettü miktarı şirketin kar dağıtım politikasına uygun ve makul. Zaten ciddi anlamda kısa ve uzun vadeli kredi borcu olan böyle bir şirketin elde ettiği karın tamamını dağıtması rasyonel değil. Şirketin karlılığını olumsuz bir şekilde etkilerdi.

https://www.turkcell.com.tr/tr/hakki...lara%20tabidir.

"Şirket dağıtılabilir net karının en az %50'sini nakit olarak dağıtmayı hedeflemektedir."

Dağıtılacak karın oranı; 1 TL. lik nominal değeri olan hisse başına % 117. 53 oranında bir kar dağıtımına tekabül ediyor. Ancak nominal değeri 1 TL. olan hissenin piyasa değerinin bu günün kapanışı itibariyle 16.72 TL seviyesinde olduğu düşünüldüğünde; dağıtılan kar payının, hissenin piyasa fiyatına (bir anlamda yatırımcının hisseye yatırdığı ya da bağladığı para tutarına) olan oranı (1.17 TL /16.72*100=) % 7,03'e denk geliyor.

Tabii ki bu oran borsaya rakip finansal enstrüman olan mevduat faizlerine göre çok daha düşük bir oran ama, şirketin tüm aktif kıymetlerinin ve Paycell , BİP, Superonline vb gibi kağıt üzerindeki değerlerinin çok ötesinde içsel değerleri olan varlıklarının ve şerefiyesinin en az enflasyon oranında hatta belki de çok daha üstündeki bir oranda arttığı varsayıldığında; dağıtılan bu kar yatırımcı açısından kazanılmış ilave bir reel getiri anlamını taşıyor.

Tabii ki temettünün dağıtıldığı gün, hissenin fiyatı otomatik olarak temettü miktarı kadar azalıyor ve normalde temettü ek bir kazanç sağlamıyor gibi görünüyor ama ne yapacaksın, bir şirketin temettü dağıtıp dağıtmadığı konusunu takip etmeyen ve dağıtılan temettü miktarı kadar tutarın hissedarların hesabına geçtiği gün hisse fiyatından kesildiğini bilmeyen saf ve bakir yatırımcılar, bu olayı hisse fiyatının ucuzlaması gibi algılayıp, fiyatı oldukça kısa bir sürede temettü öncesi fiyata götürebiliyorlar ve böylece temettü; gerçekten de yatırımcının aldığı bir tür ürem-nema ya da faize dönüşebiliyor.

Son olarak, Superonline'ın halka arzı ile ilgili konu 15 Nisanda yapılacak Olağan Genel Kurul Toplantısının Gündeminde yok. Ancak bu durum, Superonline'ın halka arzının gerçekleştirilmeyeceğinden değil, bu konudaki hazırlıkların henüz bitmemiş olmasından ya da halka arz kararının bizzat halka açılacak şirket olan Superonline'ın kendi Olağan Genel Kurulunda alınacak olmasından kaynaklanıyor olabilir. Zaten olması gereken usul de budur.

Turkcell yönetimi, bana göre, temettü dağıtımı kararını oyalamadan / gecikmeden almak suretiyle rüştünü ispatlamıştır. Kendilerini canı gönülden tebrik ediyorum.

Umarım Superonline'ın halka arzı konusunda da aynı kararlılığı gösterir ve borsaları etkileyen şu olumlu konjonktür (dünya genelindeki bol para miktarı ve düşük faiz ortamı vb) değişmeden eyleme geçerler.

Uyarı Notu : Bu bir yatırım tavsiyesi olmayıp, sadece makul ekonomik ve finansal gerekçelere dayalı olarak yapılmış bir kişisel kanaat, tahmin ve daha çok bir temenni açıklamasından ibarettir. Bu tip tahmin, yorum ya da öngörülerde yanılmanın adeta esas, isabet ettirmenin ise neredeyse istisnai bir durum olduğu ve manipülasyonun bin bir türlüsünün fasılasız bir şekilde her gün sahneye konulduğu borsada, daima bir ters köşeye yatma ihtimalinin bulunduğu unutulmamalı ve herkes yatırım kararını; sadece kendi akıl ve muhakeme yeteneğine dayalı olarak vermelidir.
    Son düzenleme : Burutay; 17-03-2021 saat: 01:28.

3. Temettünün bir kerede veya üç kerede verilmesi sorun değil. Yurtdışında çoğunlukla üç dört ayda bir veriliyor zaten.

4. Turkcell'in 5G alanında geliştirdiği beş proje Avrupa Birliği Horizon 2020 Ar-Ge programına kabul edildi - Basın Açıklaması

Kuruluştan konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

Turkcell, Türkiye'nin 5G iletişim teknolojilerinde daha fazla söz sahibi olması için çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Turkcell'in 5G alanında yürüttüğü dört yeni inovasyon projesi daha Avrupa Birliği Horizon 2020 Ar-Ge programına kabul edildi. Otonom sürüş iletişimi konusundaki 5G-MOBIX projesinin ardından dört yeni 5G projesine daha hibe desteği almaya hak kazanan Turkcell, Avrupa Birliği'nin 5G teknolojilerinin geliştirilmesi konusunda yürüttüğü inovasyon programında ülkemizden en çok proje geliştiren operatör oldu. Yeni nesil şebeke teknolojileri ve 5G dikey sektörlerine yönelik yenilikçi uygulamaları hayata geçiren projelerde Turkcell mühendisleri çeşitli liderlik görevlerini üstleniyor. Bu sayede Avrupa'da 5G teknolojilerinin geliştirilmesinde Türkiye de önemli bir katkı sağlamış oluyor.
    Horizon 2020 Ar-Ge projelerinin Turkcell için yerli ve uluslararası paydaşlar ile etkileşime geçmeye, hızla dijitalleşen sektörlerin iletişim gereksinimlerini anlamaya ve sektörlerdeki yerli ekosistemin oluşmasını desteklemeye yönelik önemli bir katkı sağladığına dikkat çeken Turkcell Şebekelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye'nin Turkcell'i olarak teknolojideki öncü rolümüzü 5G'de de sürdürüyoruz. Avrupa Birliği'nin Ar-Ge ve inovasyon destek programı Horizon 2020'de beş Ar-Ge projemiz ile yer almamız bunun en güzel göstergelerinden biri. Türkiye'nin adını 5G ve ötesi teknolojilerinde söz sahibi olan ülkeler arasına yazdırmak bizim için çok önemli. Bu programda Türkiye'den en fazla 5G projesine destek alan operatör olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu süreçte kazanılan üst seviye teknik yetkinlikler ve kurulan iş birlikleri; şebekenin, uzman ekiplerin, iş birimlerinin 5G'ye ve ötesinde gelecek nesil iletişim teknolojilerine hazır olmasına önemli ölçüde katkı sağlayacak."
    Avrupa Komisyonu tarafından yürütülen 80 milyar Euro bütçeli araştırma ve inovasyon programı olan Horizon 2020 ile teknoloji geliştirme ve araştırma projelerine destek sağlanıyor. Bütçesi bir havuz mantığıyla birlik üyesi ve Türkiye gibi asosiye statüdeki bazı ülkelerin yıllık ödemeleriyle oluşturulan bu program kapsamında Avrupa Komisyonu, açtığı çağrılar vasıtasıyla Ar-Ge projelerine hibe desteği sunuyor. Programın Türkiye'deki koordinasyonunu yürüten TÜBİTAK'ın açıkladığı üzere son iki yılda katıldığı proje sayısının artmasıyla aldığı toplam hibe desteği ilk defa ödediği tutarın üzerine çıkan Türkiye'nin başarısında Turkcell'in bu beş projesinin de büyük katkısı bulunuyor.
    TURKCELL'İN DESTEK ALAN HORIZON 2020 5G AR-GE PROJELERİ
    5G-MOBIX: Kasım 2018'de başlayan Avrupa Birliği Horizon 2020, 5G-MOBIX projesinde araç haberleşmesi için işbirlikçi, bağlı ve otonom hareketlilik denemeleri, 5G'deki temel yeniliklerden faydalanarak sınır geçiş senaryolarında gerçekleştirilmekte ve bu sayede 5G altyapısının bu tip uygulamalar için uygunluğu, olası kurulum senaryoları ile standardizasyon gereksinimleri ve spektrum boşlukları değerlendiriliyor. Turkcell, Türkiye-Yunanistan koridorunun ve konsorsiyumdaki standardizasyon faaliyetlerinin lideri olarak öne çıkıyor.
    BEYOND5: Bu proje kapsamında bir inşaat alanı olarak tasarlanan sahaya hizmet veren 5G deneme şebekesi üzerinden aktarılan yerleşik sensör verileri vasıtasıyla inşaat araçlarının izleyeceği rotanın bulut veya sınır bilişim yöntemleri ile işlenerek araçlara iletilmesiyle araçların uzaktan yönetilmesi hedefleniyor. Haziran 2020'de açılış toplantısını yapan proje konsorsiyumu, şu aşamada demoların gereksinim analizlerini belirliyor.
    ADACORSA: Bu proje ile afet sonrası acil durum ve geçici erişimin gerektiği çeşitli kullanım senaryoları için özel bir 5G iletişim altyapısının düşük veri iletim gecikmesi odağında İHA'lar yardımıyla tasarlanması ve gerçekleşmesi hedefleniyor. Bu bağlamda Turkcell, söz konusu projede bir demo liderliği de üstlendi.
    STORAIGE: Aralık 2020'de hibe desteği kazanan bu projede ise dünya standartlarında yarı iletken teknolojilerinin geliştirilmesi ve sanayileştirilmesi amaçlanıyor. Turkcell, konsorsiyumdaki tek telekom operatörü olarak insansız yer araçlarının 5G üzerinden uzaktan yönetimine ek olarak yapay zekâ ve uç şebeke temelli bir 5G mimarisi üzerinde çalışacak.
    DRAGON: Turkcell, Ar-Ge projelerindeki çalışma alanlarını 5G kullanım senaryoları ile sınırlamıyor. Aralık 2020'de başlayan DRAGON adlı bu projenin temel amacı, D-band (130-174.8 GHz) radyo spektrumu kullanımıyla çok yüksek hızda veri iletimi elde edilerek bu sayede kısa mesafelerde fibere alternatif olacak çözümün geliştirilmesi. 5G ve ötesi donanımların altyapı ihtiyaçlarına yönelen bu projede, Turkcell tek operatör olarak saha çalışmalarının liderliğini üstleniyor.

5.  Alıntı Originally Posted by demir ceyhan Yazıyı Oku
    Temettünün bir kerede veya üç kerede verilmesi sorun değil. Yurtdışında çoğunlukla üç dört ayda bir veriliyor zaten.
    Nasıl sorun değil yahu sn arkadaşım
    Yurtdışında enflasyon mu var?
    Faiz mi var ?
    enflasyonun alıp başını gittiği
    Faizlerin %17-20 olduğu ülkemizde
    Temettüyü 3 takside bölmek senin alacağın temettüyü eritmektir
    Benim paramı kullanmaktır
    Boşversene
    Az insan çok huzur

6. ANALİZ-Şirket Haberleri(Deniz Yatırım)

17/03/2021 09:54:16

Deniz Yatırım Tarafından Hazırlanan Şirket Haberleri Analizi:
    "Turkcell
    Tavsiye AL
    Fiyat/Hisse TRY16.72
    Hedef Fiyat/Hisse TRY22.00
    Getiri Potansiyeli 32%
    HAO 54%
    Piyasa değeri TRY36,784 mln
    TCELL Hisse başına toplam 1,1753577 TL brüt temettü kararı / olumlu
    Turkcell Yönetim Kurulu, hisse başına toplam brüt 1,1753577 TL, net 0,9990540 TL nakit kar payının üç eşit taksit halinde ödenmesine karar verdi. Taksit tarihleri 30 Nisan 2021, 30 Temmuz 2021 ve 27 Ekim
    2021 olarak belirlendi. Karar, 15 Nisan 2021 tarihinde yapılacak olan
    Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda ortakların onayına sunulacak. Son kapanışa göre %7,0 oranında brüt temettü verimliliğine işaret etmektedir. Haberin hisse performansı üzerindeki etkisinin sınırlı olumlu olmasını bekliyoruz.

Turkcell Kapanış (TL) : 16.72 - Hedef Fiyat (TL) : 21.62 - Piyasa
    Deg.(TL) : 36784 - 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 88.7 ^ TCELL TI Equity-
    Öneri :AL Get.Pot.%: 29.3 Analist: [email protected] Turkcell,
    2.6 milyar TL (hisse başı 1,754 TL) brüt nakit temettü dağıtımı kararı aldı. Turkcell, 2.6 milyar TL (hisse başı 1,754 TL) brüt nakit temettü dağıtımı kararı aldı. Tutar %61 dağıtma oranına ve %7 temettü verimine işaret ediyor. Temttü ödemesi 30 Nisan, 30 Temmuz ve 27 Ekim tarihlerinde üç eşit taksitte yapılacak. Temettü tutarı bizim 2.1 milyar TL temettü beklentimizin üzerinde gerçekleşti. Hafif olumlu." İşyatırım

TCELL Turkcell hisse başına 1.18TL (0.39*3 ve toplam 2.6mr TL temettü) temettü dağıtılması için teklif verdi. Temettü tutarı %61’e yakında bir dağıtım oranı ve yaklaşık %7’lik temettü verimine işaret ediyor. Temettü tarihleri önerisi 30 Nisan 2021, 30 Temmuz 2021 ve 27
    Ekim 2021’dir. Önerilen temettü beklentimizin altında kalmıştır. Hafif
    Negatif. Oyak yatırım

Turkcell Yönetim Kurulu, 2020 net karından %7.0 temettü verimine işaret eden hisse başına TL1.1754 temettü dağıtımını Genel
    Kurul’a teklif etti. (Hafif pozitif)
    Bu nakit temettü beklentimiz olan %50’nin hafif üzerinde %61 temettü dağıtım oranına işaret etmektedir.
    Hisse başına 1.1754TL nakit temettü dağıtımı beklentimiz olan hisse başı 0.95TL’nin hafif üzerindendir.
    Turkcell Yönetim Kurulu, 15 Nisan 2021 tarihinde yapılacak Genel
    Kurul toplantısında onaylanmak üzere 3 eşit taksitte Mayıs, Temmuz ve
    Ekim aylarında temettü dağıtacaktır."
    Ata yatırım

Turkcell (TCELL) Yönetim Kurulu, brüt 2.585.787.148 TL kâr payının, 1 TL nominaldeğerli beher pay için brüt 1,1753578 TL (net
    0,9990541 TL) olarak nakden, 30 Nisan, 30 Temmuz ve 27 Ekim tarihlerinde üç eşit taksitte pay sahiplerine dağıtılması hususunun,
    15 Nisan 2021 tarihinde yapılması planlanan 2020 yılına ilişkin Olağan
    Genel Kurul Toplantısı'nda Şirket pay sahiplerinin onayı için teklif edilmesine karar vermiştir. Açıklanan brüt kar payı dağıtımı tutarı,
    %61 toplam dağıtılabilir kar payı/net dağıtılabilir dönem karı oranına, ve Turkcell payları için halihazırda %7.0 oranında kar payı verimine işaret etmektedir. Şeker yatırım

Turkcell Yönetim Kurulu, 15.04.2021 tarihli Genel Kurul'da görüşülmek üzere, brüt 2,886 mlyr TL (hisse başı: 1,17535 TL) temettünün, 3 eşit taksitte (30.04.2021, 30.07.2021 ve 27.10.2021) dağıtılmasını önerdi. Bu rakam %61,0% dağıtım oranı ve %7,0 temettü verimine işaret ediyor. Açıklanan rakam bizim 1,32 TL'lik beklentimizin %12 altında. Biz şirketin 2019 yılında kısıtlamalar nedeniyle ödeyemediği temettüye ek olarak, 2020 karından %50 kar dağıtım oranı açıklamasını bekliyorduk. Şirketin 2019-2020 yılı toplam temettü dağıtım oranı %45,4 olarak gerçekleşti."
    Akyatırım

Teknik Görünümler

TCELL

-Yükselen trend bölgesinden güç kazandı.
    -16.40 yatay ara direnç bölgesi geçildi.
    -RSI göstergesi düşen trend direnci geçildi.
    -20 / 50 günlük hareketli ortalamalar üzerinde kapanış gerçekleşti.
    -Yükselişin devam etmesi durumunda 17.30 ana direnç seviyesi takip edilebilir.
    -Aşağı alanda 16.40 seviyesi destek konumunda.
    - Spot Fiyat : 16.72

Albforex

Turkcell (TCELL, Pozitif): Şirketin Yönetim Kurulu hisse başına 3 eşit taksitte ödenecek toplam brüt 1,1754 TL kar payı dağıtım teklifini Genel Kurul onayına sunmaya karar vermiştir. Teklif edilen nakit kar payı hak kullanım tarihleri 30 Nisan, 30 Temmuz ve 27 Ekim
    2021'dir. Dünkü hisse kapanış fiyatına göre temettü verimi %7,36 olarak hesaplanmaktadır
    Ziraat yatırım

Turkcell (TCELL, Pozitif): Şirket, brüt hisse başına toplamda
    1,1753577 TL’lik kar payı dağıtım teklifinin Genel Kurul’a sunulmasına karar verildiğini ve teklif edilen nakit kar payı hak kullanımını üç eşit taksitte ve her biri 0,3917859 TL olmak üzere ilkini 30 Nisan, ikincisini 30 Temmuz, üçüncüsünü ise 27 Ekim olarak açıkladı. Buna göre, toplam temettü verimliliği %7’ye işaret ediyor. Halk yatırım

7.  Alıntı Originally Posted by demir ceyhan Yazıyı Oku
    Temettünün bir kerede veya üç kerede verilmesi sorun değil. Yurtdışında çoğunlukla üç dört ayda bir veriliyor zaten.
    Aynen. ABDde özellikle 4 taksit yanılmıyorsam.

Sayfa 752/890 İlkİlk ... 252652702742750751752753754762802852 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •