Special Days Image
Sayfa 387/890 İlkİlk ... 287337377385386387388389397437487887 ... SonSon
Arama sonucu : 7120 madde; 3,089 - 3,096 arası.

Konu: TCELL - Türkcell

1. 14.09 dan satışa koyduklarımı direk 14.16 dan almışlar

2.  Alıntı Originally Posted by havaci_ist Yazıyı Oku
    14.09 dan satışa koyduklarımı direk 14.16 dan almışlar
    3 Gündür topladıklarımı 13.99 a yazmıştım. gün içi aldıklarımı da oraya yazmıştım gün içi 13.98 yaktı sadece almadı bir kademe ben de inat ettim olmazsa haftaya diye düşünmüştüm, benimkileri de avuçladılar. haziran vade viop dan da aldıklarımı götürdüler seans sonu 13.96 dan bir kısmını geri alabildim.. kırkyılınbaşı sürpriz yaptılar bakalım asıl pazartesi kaldıkları yerden devam ederler mi ? yoksa aşağı salarlar mı?
    Başarılı bir yatırım, diğerlerinin öngörülerini tahmin etmekten geçer. "Keynes"
    Üç günlük dünyada değmez hiç bir şey kalp kırmaya/ dert etmeye. @borsa_tilkisi

3.  Alıntı Originally Posted by havaci_ist Yazıyı Oku
    14.09 dan satışa koyduklarımı direk 14.16 dan almışlar
    Benim 13.92 ye yazdıklarımı da 14.16 dan almışlar.
    Bu nasıl oluyor? Karanlık oda dedikleri yerde yazılana bakmadan ne bulurlarsa alıyorlar mı? Hayatımda ilk defa böyle birşey gördüm.
    AĞAÇ İSTEYEN TOHUM EKER....

4.  Alıntı Originally Posted by arpaci55 Yazıyı Oku
    Benim 13.92 ye yazdıklarımı da 14.16 dan almışlar.
    Bu nasıl oluyor? Karanlık oda dedikleri yerde yazılana bakmadan ne bulurlarsa alıyorlar mı? Hayatımda ilk defa böyle birşey gördüm.
    KAPANIŞ SEANSI

A- Kapanış Seansı

Pay Piyasasında kapanış seansı, kapanış fiyatından işlemler ve tek fiyattan işlemler uygulamaları 2 Mart 2012 tarihinden itibaren devreye alınmıştır.

Kapanış seansı, normal seans sürecinden kalan tüm emirlerin aktarılması suretiyle, belirlenmiş zaman dilimi boyunca yeni emirlerin de herhangi bir eşleşme yapılmaksızın Sisteme kabul edildiği ve bu süre sonunda en yüksek miktarda işlemin gerçekleşmesini sağlayan tek bir fiyat seviyesinin (Kapanış Seansı Fiyatı) hesaplanarak, tüm işlemlerin bu fiyat seviyesinden gerçekleştirildiği, tek fiyat yöntemiyle işlem yapılan seans bölümüdür.

Varantlar, sertifikalar ile temerrüt işlem sıraları ve yeni pay alma hakları kapanış seansına dahil değildir.

Kapanış seansı aşamalarının süreleri ve saatleri aşağıdadır:

-Emir toplama aşaması (4 dakika, 18:01 - 18:05)

- Fiyat belirleme ve kapanış seansı işlemleri aşaması (2 dakika, 18:05 - 18:07)

-Kapanış fiyatından/ tek fiyattan işlemler aşaması (2 dakika, 18:08 -18:10)

Emir Toplama Aşaması (18:01 - 18:05) : Kapanış seansına dahil olan kıymetlerde bekleyen (pasif) emirlere ilaveten, kapanış seansında fiyat belirlemeye yönelik olarak yeni alış ve satış emirlerinin Sisteme iletildiği ancak emirlerin ekleştirilmediği aşamadır. 4 dakikalık süre boyunca kapanış seansı için emir toplanmakta, iletilmiş emirler mevcut kurallar dahilinde değiştirile bilmekte yada iptal edilebilmektedir.

Emir toplama aşamasında açığa satış emri, limit emir, piyasa emri, piyasadan limite, KİE, dengeleyici emirler girilebilmektedir. Kotasyon emirleri girilebilir, değiştirilebilir, iptal edilebilir. Emirler üzerinde miktar ve fiyat değişikliği yapılabilir, emirlerin geçerlilik süreleri değiştirilebilir. Emirler iptal edilebilir. Özel işlem bildirimi yapılamaz. Denge (teorik eşleşme) fiyatı, miktarı ve denge fiyatından karşılanmayan emir miktarları yayımlanır.

Kapanış Fiyatı Belirleme ve Kapanış Seansı İşlemleri Aşaması (18:05 - 18:07): Bu aşamada, kapanış seansında emir toplanmış olan işlem sıralarında kapanış fiyatı belirlenmekte ve sonrasında belirlenen kapanış fiyatından işlemler gerçekleştirilmektedir. Sürekli işlemden aktarılmış emirler ile kapanış seansının emir toplama sürecinde Sisteme iletilmiş emirler belirlenen kapanış seansı fiyatından eşleştirilmektedir. Belirlenen kapanış seansı fiyatı, ilgili işlem sırasının kapanış fiyatıdır. Bu aşamada yeni emir girişi yapılamamakta, bekleyen emirler değiştirilememekte, bölünememekte, iptal edilememektedir. Gerçekleşen işlemler ve kapanış seansı fiyatları, gerek temsilci ekranlarından gerekse veri yayın kuruluşları ekranlarından izlenebilmektedir.

Kapanış Fiyatından İşlemler Aşaması (18:08 -18:10): ilgili kıymette en son gerçekleşen işlem fiyatı ile sınırlı olarak Sisteme yeni emirlerin girilebildiği ve girilen yeni emirlerin Sistemde kapanış seansında işlem görmediği için bu aşamaya aktarılmış kapanış seansı fiyatından beklemekte olan pasif emirlerle veya bu aşamada girilen emirlerle öncelik kuralları çerçevesinde karşılaşarak işlemlerin gerçekleştirildiği son aşamadır.

2 dakika sürmekte olan bu aşamada, Sisteme girilebilecek yeni alış ve satış emirleri sadece gerçekleşen en son işlem fiyatından olabilmekte ve aynı fiyattaki bir pasif emir ile karşılaşması halinde öncelik sırasına göre işleme dönüşmekte, işlem görmemesi halinde öncelik kuralları çerçevesinde pasif emir olarak beklemektedir.

Son işlem fiyatından işlemlerin yapıldığı seans durumudur. Limit fiyatlı emirlere izin verilir (Fill and Kill ve Açığa satış emirleri dahil). Kotasyon emirleri girilebilir, değiştirilebilir, iptal edilebilir. Son işlem fiyatına eşit emirler üzerinde miktar artırma ve azaltma yapılabilir. Son işlem fiyatından farklı fiyatta bekleyen emirlerde miktar artırmaya izin verilmez, azaltmaya izin verilir.

Kapanış Seansında Fiyat Marjı Uygulaması

Kapanış seansında bir sermaye piyasası aracına girilen emirlerin fiyatları sermaye piyasası aracında gerçekleşen son normal emir işlem fiyatının ±%3 ünden daha fazla farklı olamaz; %3 marj uygulanarak bulunan üst fiyat, en yakın aşağı fiyat adımına; alt fiyat ise en yakın yukarı fiyat adımına yuvarlanarak belirlenir. Serbest marjlı payların kapanış seansında da son işlem fiyatına göre ±%3 fiyat marjı uygulanmaktadır.

Her ne kadar kapanış seansında ±%3 fiyat marjı uygulansa da bir sermaye piyasası aracında o gün için hesaplanan baz fiyata göre belirlenmiş ±%20 lik fiyat değişim sınırlarının dışında bir fiyattan kapanış seansında emir girilmesine izin verilmemektedir. Örneğin; bir payda o gün için baz fiyatın 3,00 TL, fiyat değişim sınırlarının ise 2,40 TL - 3,60 TL olduğu düşünüldüğünde; bu payın kapanış seansı öncesindeki son işlem fiyatı 3,58 ise ilgili payda kapanış seansında %3 marj kapsamında girilebilecek minimum emir fiyatı 3,48 TL, maksimum emir fiyatı ise 3,60 TL olabilecektir (% 20lik fiyat marjına göre hesaplanan günlük alt veya üst fiyat limiti geçilemez). Farklı marj uygulanan ISKUR.E gibi paylarda o gün geçerli olan fiyat limitleri dikkate alınır.

Bir sermaye piyasası aracının emir defterinde, kapanış seansına aktarılan emirler arasında son işlem fiyatının ±%3 ü içerisinde belirlenen kapanış seansı üst fiyat sınırından daha yüksek bir fiyattan alış emri veya kapanış seansı alt fiyat sınırından daha düşük bir fiyattan satış emri bulunuyorsa, bu sermaye piyasası aracında ilgili seansın baz fiyatına göre hesaplanmış o gün için geçerli olan fiyat değişim sınırları uygulanır (son işlem fiyatına göre ±%3 marj uygulanarak hesaplanan fiyat değişim sınırları kullanılmaz). Örneğin bir payda son işlem fiyatının 4,00 TL olduğu düşünüldüğünde kapanış seansındaki fiyat marjları 3,88 TL - 4,12 TL olacağından, kapanış seansına aktarılan emriler arasında 4,12 TL den daha yüksek bir fiyattan alış emri veya 3,88 TL den daha düşük bir fiyattan satış emri bulunuyorsa kapanış seansında ±%3 fiyat marjı uygulanmaz, sadece payın baz fiyatını esas alan ±%20 günlük fiyat değişim sınırları geçerli olur.
    Başarılı bir yatırım, diğerlerinin öngörülerini tahmin etmekten geçer. "Keynes"
    Üç günlük dünyada değmez hiç bir şey kalp kırmaya/ dert etmeye. @borsa_tilkisi

5. borsa tilkisi kardeş çok teşekkür ederim. Bizler de sayenizde öğrenmiş olduk.
    Mevzuata boğulmuş bir borsamız var. Neden? Burası borsa kim kimi öperse diyebilmek için.

6. Bu işin şakasının olmadığı iyice belli oldu. Herkes pusuda.
    Ava gideni avlıyorlar. Artık dürüst ve gerçekçi olmak zorundalar.
    Maliyetinin 1/5 fiyayatına kimse mal toplayamaz.
    Vodofone bile Telsim i 5 milyar dolara aldı 5 milyar dolar yatırım yaptı.
    Tcell in piyasa değeri 4,5 milyar dolar. Yolda bulan vermez.... malınıza sahip olun.

7. 29 Mayıs 2020 Cuma
    Bist 105.020
    Turkcell 14.16
    Dolar 6.80
    Altın 380.00 TL
    Faiz %9.00 civarı

Arkadaşlar
    1998 yılından beri bu piyasanın içinde olan birisiyim. Temmuz 2000 yılında Halka Arzdan 46.00 TL den TURKCELL alan birisiyim. O zaman bize 17 milyar 800 milyon dolar !!! piyasa değerinden Turkcell hisselerini kakalamışlar. Ben halka arz için 10 lot için başvuru yaptıysam bize 3 lot falan vermişlerdi. O derece de yoğun talep vardı. Biz o zamanlar halka arzdan birşeyler almaya çalışıyorduk ama niye aldığımızı da bilmiyorduk!!!

Aynı Turkcell tam 20 yıl sonra 4 milyar 500 milyon dolar piyasa değerinde işlem görüyor. Yani 4 te 1 fiyatında.

Tabiki o zamanlar şöyle olmuştu. 17.800 milyar dolar halka arz piyasa değerinden, Eylül 2001 de 1 milyar 700 milyon dolara düşen bir şirket olmuştu. O yıllarda yabancı yatırımcılar mahkemeye vererek paralarını aldılar. Ama biz Türkiye deki küçük yatırımcılar hep beraber zarar etmiştik. Geçen 20 yılda TURKCELL doğru düzgün hiçbir hareket yapmadı. Evet az bir süre değil. Tam 20 yıldan bahsediyorum.

Turkcell halka arz tarihi olan Temmuz 2000 ayından tam 20 yıl sonra Temmuz 2020 de bir güzellik yapar da 20.00 lere doğru bir hareket yapabilir mi? Bunu hep beraber izleyip göreceğiz.

Herkese bol kazançlar dilerim.

8.  Alıntı Originally Posted by Sabırlı Borsacı Yazıyı Oku
    29 Mayıs 2020 Cuma
    Bist 105.020
    Turkcell 14.16
    Dolar 6.80
    Altın 380.00 TL
    Faiz %9.00 civarı

Arkadaşlar
    1998 yılından beri bu piyasanın içinde olan birisiyim. Temmuz 2000 yılında Halka Arzdan 46.00 TL den TURKCELL alan birisiyim. O zaman bize 17 milyar 800 milyon dolar !!! piyasa değerinden Turkcell hisselerini kakalamışlar. Ben halka arz için 10 lot için başvuru yaptıysam bize 3 lot falan vermişlerdi. O derece de yoğun talep vardı. Biz o zamanlar halka arzdan birşeyler almaya çalışıyorduk ama niye aldığımızı da bilmiyorduk!!!

Aynı Turkcell tam 20 yıl sonra 4 milyar 500 milyon dolar piyasa değerinde işlem görüyor. Yani 4 te 1 fiyatında.

Tabiki o zamanlar şöyle olmuştu. 17.800 milyar dolar halka arz piyasa değerinden, Eylül 2001 de 1 milyar 700 milyon dolara düşen bir şirket olmuştu. O yıllarda yabancı yatırımcılar mahkemeye vererek paralarını aldılar. Ama biz Türkiye deki küçük yatırımcılar hep beraber zarar etmiştik. Geçen 20 yılda TURKCELL doğru düzgün hiçbir hareket yapmadı. Evet az bir süre değil. Tam 20 yıldan bahsediyorum.

Turkcell halka arz tarihi olan Temmuz 2000 ayından tam 20 yıl sonra Temmuz 2020 de bir güzellik yapar da 20.00 lere doğru bir hareket yapabilir mi? Bunu hep beraber izleyip göreceğiz.

Herkese bol kazançlar dilerim.
    Aynen şahidim ve katılıyorum. Buna ilaveten newyork borsasına da devlet töreni ile açılan ilk ve tek şirket oldu.
    Herşey aynı varsaysak bike O tarihteki abone sayısı ve gelirleri on kat arttı.
    Yani 5-10 kat iskontolu bir fiyat var. Sen ben bunu görüyoruz da elin gavuru uyuyor mu? Yoksa gözüne far tutulmuş tavşan misali bizleri kıpraşamıyan bir hale getirip malımızı elimizden kapmaya mı bakıyor.????

Sayfa 387/890 İlkİlk ... 287337377385386387388389397437487887 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •