Sayfa 218/339 İlkİlk ... 118168208216217218219220228268318 ... SonSon
Arama sonucu : 2712 madde; 1,737 - 1,744 arası.

Konu: TUCLK - Tuğçelik Aluminyum Metal Mamulleri

Forumda çok değerli bilgilere sahip arkadaşlar var.

Ben endekse fazla bakmam, endeksten bağımsız kazandırma potansiyeli olan hisseleri seçmeye çalışırım. TUCLK de bunlardan biri.

TUCLK in bu sefer beklediğimden fazla düşmesi beni düşündürdü. Bir haftadır Sıfır otomobil almak için bayileri dolaşıyorum.
    Hepsinde ortak sıkıntı aynı; otomobil yok. 20 Gün 1-2 ay süreler söyleniyor.
    Oto sanayiinde çip krizini duymuştum ama bu boyutta olacağını düşünmemiştim.
    Bu kapsamda bayilere sınırlı sayıda otomobil veriliyormuş.
    Model seçiyorsunuz istediğiniz donanım yok, buluyorsunuz rengi istediğiniz renk değil. ...

Benim sıfır aldığım ama 20 gün sonra gelecek arabanın 2020 model 2. ellerine de baktım. Nerdeyse sıfır fiyatına yakın, arada 20 bin lira fark var sadece. Üstelik donanımı da eksik. Sunroof , ısıtmalı koltuklar, metalik renk, yol takip ... 2. el olanda yok. Yani aslında sıfırdan daha pahalıya geliyor.

Neyse konumuza dönersek, soru şu; otomobil üretiminde yaşanan sıkıntı TUCLK üzerinde ne kadar etki eder?
    Gerçi bir dönem olumsuz etkilese de, sonuçta birikmiş siparişler sonraki dönemlerde patlama yaşanmasına sebep olacaktır.

Size göre 3. çeyrekte satış dalgası yaratacak kadar olumsuz etkilenme olur mu? Şu andaki düşüşün sebeplerinden biri midir?

3. Otomobil üretiminde yaşanan sıkıntıların (çip krizinin) belirli bir dönemle sınırlı kalacağını düşünüyorum. Otomobil talebinde ciddi bir azalma olmadıkça, arz sıkıntıları geçici olacaktır. Derinlemesine bir araştırma yapmadım ama tuclk yeni iş anlaşmaları ile mevcut işlerde ki azalmayı telafi edebilir gibi gözüküyor.

Bu çip krizi üzerinde kafa yormak lazım aslında, bu otomotiv firmalarına çip üreten hangi firmalar var kim kime üretiyor. Oturup bunu araştırmak lazım aslında buradan önemli fırsatlar çıkabilir. Ama ben şahsen zaman sıkıntısı yaşıyorum.

4. Çip krizi ile ilgili şirkete farklı zamanlarda en az 3-4 kere mail attım her seferinde herhangi bir olumsuz etkisi olmadığını söylediler. Bilançolarda da olumsuz bir etkisi olmadığı görülüyor.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul-amasya
    Gönderi
    3,005
    otomobil olmaması çip krizi yüzünden, fazla duygusallık iyi olmaz arkadaşlar ..
    Mal sahibi Mülk sahibi..hani bunun ilk sahibi .. mal da yalan mülk te yalan..var birazda sen oyalan..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul-amasya
    Gönderi
    3,005
    Mal sahibi Mülk sahibi..hani bunun ilk sahibi .. mal da yalan mülk te yalan..var birazda sen oyalan..

7.  Alıntı Originally Posted by ümit05 Yazıyı Oku
    otomobil olmaması çip krizi yüzünden, fazla duygusallık iyi olmaz arkadaşlar ..
    henüz duygusal boyuta geçmedi, tuclk le ilişkimiz ben şahsen henüz yeni yeni sempati geliştirmeye çalışıyorum. çip krizini inkar etmiyorum, tuclk e etkisinin sınırlı olacağı fikrindeyim.

8.  Alıntı Originally Posted by playmaker Yazıyı Oku
    Forumda çok değerli bilgilere sahip arkadaşlar var.

Ben endekse fazla bakmam, endeksten bağımsız kazandırma potansiyeli olan hisseleri seçmeye çalışırım. TUCLK de bunlardan biri.

TUCLK in bu sefer beklediğimden fazla düşmesi beni düşündürdü. Bir haftadır Sıfır otomobil almak için bayileri dolaşıyorum.
    Hepsinde ortak sıkıntı aynı; otomobil yok. 20 Gün 1-2 ay süreler söyleniyor.
    Oto sanayiinde çip krizini duymuştum ama bu boyutta olacağını düşünmemiştim.
    Bu kapsamda bayilere sınırlı sayıda otomobil veriliyormuş.
    Model seçiyorsunuz istediğiniz donanım yok, buluyorsunuz rengi istediğiniz renk değil. ...

Benim sıfır aldığım ama 20 gün sonra gelecek arabanın 2020 model 2. ellerine de baktım. Nerdeyse sıfır fiyatına yakın, arada 20 bin lira fark var sadece. Üstelik donanımı da eksik. Sunroof , ısıtmalı koltuklar, metalik renk, yol takip ... 2. el olanda yok. Yani aslında sıfırdan daha pahalıya geliyor.

Neyse konumuza dönersek, soru şu; otomobil üretiminde yaşanan sıkıntı TUCLK üzerinde ne kadar etki eder?
    Gerçi bir dönem olumsuz etkilese de, sonuçta birikmiş siparişler sonraki dönemlerde patlama yaşanmasına sebep olacaktır.

Size göre 3. çeyrekte satış dalgası yaratacak kadar olumsuz etkilenme olur mu? Şu andaki düşüşün sebeplerinden biri midir?
    Bunu bende şirkete bu hafta sorduğumda siparişlerde 3.Ç için bir etki olmadığını ifade ettiler.

Burada beyaz eşya sektörü emniyet sübabı. Keşke daha çok sektöre iş yapabilise ilerleyen zamanlarda. Savunma,havacılık vb.

Sektörler arası doygunluk veya kısıtlama olduğunda dengelemek adına yüzdesel değişim planı yapabileceklerini düşünüyorum.

Çip tedariki konusunda sıkıntı yaşayan şirketler diğer aksam parçaları için belki stoklu çalışmak isteyebilir başka parçalardan da

tedarik sıkıntısı yaşamaması adına.

Syg.

Sayfa 218/339 İlkİlk ... 118168208216217218219220228268318 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •