Sayfa 258/339 İlkİlk ... 158208248256257258259260268308 ... SonSon
Arama sonucu : 2711 madde; 2,057 - 2,064 arası.

Konu: TUCLK - Tuğçelik Aluminyum Metal Mamulleri

1.  Alıntı Originally Posted by cgknypc Yazıyı Oku
    Şirkete Nersan'la ilgili alacak mahsuplaşmasını sormuştum (herkes gibi). KAP açıklamalı cevap gelmiş. Bana göre yeterli bir cevap. Patron şirkete nakit girişinde bulunmuş.

" Merhabalar;

Şirket nakden ödemesi gereken tutarı sermaye avansı hesabına aktarmış olup onay sürecine kadar şirket fon ihtiyacını karşılamak üzere kullanabilcektir. Yani ortada bir borç ilişkisi bulunmamaktadır. Konuyla ilgili KAP Platformunda aynı şekilde ulaşan soruların yoğunluğuna istinaden özel durum açıklaması yapılmıştır. Aşağıda bulunan link üzerinden açıklamaya erişebilirsiniz

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/982846 "
    Planlanan yatırımlarda Euro/TL 15.50 esas alındığı için kurdaki hareketliliğin sorun oluşturma ihtimalini şirkete sordum. Sağ olsunlar sorulara aynı gün içinde cevap veriyorlar. Cevabı sizinle de paylaşayım tekrardan.

"Merhabalar;

Kur oynaklığı şirketlerin öngörülebilirliğini zedeleyen bir durum olmakla birlikte ihracat yapan bir şirket konumunda olduğumuz için bu durumu en az zararla atlatmaya çalışıyoruz. Planlanan yatırımlarımızı gerçekleştirmek ve yatırımcılarımızla paylaşmak yakın vadeli hedeflerimiz arasında bulunmaktadır. Bu konuda bir sorun oluşmayacak.

Saygılarımızla…"

2. Kızma tahta yapıcı abla endeks kağıtlarını verip döneriz fırsat ver

3. Tuğçelik erektrikli araç bataryaları için yatırım yapacaktı
    Resmî gazete de 30 milyarlık destek çıkmış
    Tuğçeligede bu paradan bir şey düşerim aceba

4. https://www.haberler.com/son-dakika-...614581-haberi/

Merkez Bankası: İhracatçı ve ithalatçı firmalara kur riskini yönetebilmeleri için vadeli döviz satışı gerçekleştirilecek.
    --------------------------------------------------------------------------------------

BİLGİ :

İhracatçı Firmalar Açısından Kur Riski :
    Kur riskinden söz edebilmek için firmanın açık pozisyonu bulunmalıdır. Söz gelimi ihracatçı bir Türk firmasının dolar cinsinden vadeli bir dış satış işlemine sonrasında artı pozisyon oluştuğunu yani firmanın gelecekteki döviz cinsi alacaklarının borçlarını aşarak açıkta bir pozisyon yarattığını varsayalım. Bu gibi bir senaryoda, Türk firmasının ithalatçı firmadan ödeme alacağı tarihe ilişkin kur beklentisi bugünkü kurdan düşüş yönünde ise bu firma adına ihracattan doğan gelirini düşürmesi olası olan bir kur riski doğmuştur. Makul bir finans yönetimi anlayışında, söz konusu Türk firmasından kur riskine karşı çeşitli hedging(korunma) tedbirlerinden birine başvurması beklenmelidir. Söz konusu işlemde ithalatçı olan firma da örneğin bir Rus firması gibi ulusal para olarak doları kullanmıyorsa Rus firması açısından da açıkta olan ancak eksi yönlü bir pozisyon oluşmuştur. Rus firması açısından da kur riski doğmakla birlikte, bu riske karşı tedbir alıp almamak Rus firma yöneticilerinin kurlara ilişkin kendi beklentisince şekillenecektir. Şayet bu firma Rus firması yerine bir Amerikan firması olmuş olsaydı yalnızca Türk firması adına tek taraflı bir kur riskinden söz edilebilirdi. Söz konusu ithalatın ulusal para cinsinden maliyeti Amerikan firması açısından daha anlaşma tarihinde kesinleşmiş olacaktı ve dolayısıyla da Amerikan firması adına herhangi bir risk durumu söz konusu olmadığından hedging tekniklerinden birine başvurması da beklenmezdi.

Yukarıdaki paragrafta Türk firması adına kurulan senaryoda diğer bütün koşullar aynı olmakla beraber yalnızca Türk firmasının gelecekteki dolar kuru beklentisini artış yönünde olmakla değiştirelim. Dolar cinsinden vadeli ödeme seçeneğiyle yapılan ihracat sonrası Türk firması yine artı yönlü açık bir pozisyona sahiptir ve firmanın gelecekteki nakit akışlarına ilişkin belirsizlik yani kur riski devam etmektedir. Ancak gelecekteki nakit akışında firma lehine sonuçlar doğurma olasılığı anlamına gelen firmanın dolar kurunda artış beklentisi, firmayı bu kur riskini üstlenerek karını artırmak yönünde cesaretlendirecek ve böylelikle firmadan her biri farklı bir maliyeti de beraberinde getiren hedging işlemlerine başvurması beklenmeyecektir. Ne var ki bu yönde bir korunmama kararı alındığında, vade tarihine kadarki süreçte kur dalgalanmalarının firmanın beklentilerinden şaşması her zaman için olası olduğu için firmanın planlanan karı garanti altına alınmış olmaz.

(Alıntı : https://www.tesadernegi.org/uluslara...netilmesi.html )
    Son düzenleme : nttur1; 22-12-2021 saat: 09:31.

5. Bedelli açıklamasından bu yana iş ve yeni oyuncu yapı kredi toplamda 800 bin lot mal almış, herkes sattı mı?

6. Ben uyardım patron çakar geçer dedim dinletemedim. Çaktı geçti. Helal olsun diyorum.

Yok "SPK ceza yazmış ama sonradan silinmiş ceza". Ateş olmayan yerden duman çıkar mı hiç ? Şimdi ky düşünsün dursun ben nerde hata yaptım diye.

Twitterda özellikle çok takipçili arkadaşların dikkatli olması lazım low cap hisse ismi verirken. Çünkü öyle bir tayfa var ki bu arkadaşların yazdıklarına körü körüne inanıyorlar, sorgulamıyorlar. İşin acı noktası da işi bilen bu arkadaşlar pozisyonlarını kapattıklarında diğer tayfa maalesef kapatamıyor/gecikiyor kapatmakta. Papağan gibi de herkesın ağzında aynı laflar "elektrikli araç ve alüminyum".

7. Cusanla ikisinden çok iyi bilanço bekliyorum. Bilanço belki bu tatsız olayı unutturabilecek yegane şey olur

8. Zannediyorum dibi gördük.Ne dersiniz.

Sayfa 258/339 İlkİlk ... 158208248256257258259260268308 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •