Sayfa 80/181 İlkİlk ... 3070787980818290130180 ... SonSon
Arama sonucu : 1448 madde; 633 - 640 arası.

Konu: TBORG - Türk Tuborg

1. Ne sahipsiz kağıt yaa arkadaş... 7,93 ten pat 7,54 way anasını..!! Y.t.d.

2. 1- tahta sıg,
    2-tahta yönlerndiriliyor tek elden,
    1 ve 2 ye katılıyorsunuzda;

3- komplo teorime ; "tarihinde verdiği en yüksek temettüyü kasadan alıp çıkartıp kendine vermiş olabilirine" katılmıyorsunuz...ne garip... strange but true

2 si değil, 3 ü de mantıklıdır... ve türkiyede olabilmesi muhtemel bir senaryodur.

al-sat değildir.

3. Ewet.... Garip ama gerçek..!

4.  Alıntı Originally Posted by mahal Yazıyı Oku
    1- tahta sıg,
    2-tahta yönlerndiriliyor tek elden,
    1 ve 2 ye katılıyorsunuzda;

3- komplo teorime ; "tarihinde verdiği en yüksek temettüyü kasadan alıp çıkartıp kendine vermiş olabilirine" katılmıyorsunuz...ne garip... strange but true

2 si değil, 3 ü de mantıklıdır... ve türkiyede olabilmesi muhtemel bir senaryodur.

al-sat değildir.
    Şirketin geneline bakıyorum. 96%sina sahip olduğunuz şirketin kasasından parayı temettü ile alabilirsiniz, temettuye de borca da herkes hissesi oranında ortak. Blok hisse satışı yapmak istiyorlarsa iskontolu işlem görmemesi için nakdi almak istemiş olabilirler ama bu durumda 4%u halka açık şirketin hissesine de arka arkaya tavan yaptırmanız mantikli olur.

Ben ortada faaliyeti iyi ve karlı ancak son dönemde net karını düşürecek kadar büyük finansal kaldıraç kullanmasını gerektirecek kadar yüksek temettü dağıtan bir şirket görüyorum.

2015'ten beri hiç bir çeyrek net pozisyon ekside degildi, 2019 2. Çeyrek hariç. Yatırımcı yapısı olarak da ozkaynaga dayalı işletmeleri daha güvenli buluyorum. Devlet regülasyonlarina ve ek vergilere (ÖTV) tabi sektörlerde konjonktür bir anda değişirse akla kara yer değiştirebilir. 2016da doas hisse başı 4,5 lira borçla 11-12 liradan işlem görürken şimdi hisse başı 9-10 lira borçla 5 liradan işlem görüyor.

Bunları soylemisken şunu da eklemek isterim: ben finansallarina ve iş sektörüne göre fiyatı oldukça uygun buluyorum. Kredinin, muhtemelen geçmiş dönemlere gore satışlara oranı artmis ticari alacakları tahsil edene kadar sermaye ihtiyacını karşılamak amaçlı kullanıldığını düşünüyorum. Alacakları tahsil etmeleri durumunda borcu çevirebilirler, sadece yüksek temettü nedeniyle kredi faizine para ödemiş olurlar.

Önümüzdeki dönemde alacakların tahsilatını izleyecegim..

Saygılarımla
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

5.  Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    Şirketin geneline bakıyorum. 96%sina sahip olduğunuz şirketin kasasından parayı temettü ile alabilirsiniz, temettuye de borca da herkes hissesi oranında ortak. Blok hisse satışı yapmak istiyorlarsa iskontolu işlem görmemesi için nakdi almak istemiş olabilirler ama bu durumda 4%u halka açık şirketin hissesine de arka arkaya tavan yaptırmanız mantikli olur.

Ben ortada faaliyeti iyi ve karlı ancak son dönemde net karını düşürecek kadar büyük finansal kaldıraç kullanmasını gerektirecek kadar yüksek temettü dağıtan bir şirket görüyorum.

2015'ten beri hiç bir çeyrek net pozisyon ekside degildi, 2019 2. Çeyrek hariç. Yatırımcı yapısı olarak da ozkaynaga dayalı işletmeleri daha güvenli buluyorum. Devlet regülasyonlarina ve ek vergilere (ÖTV) tabi sektörlerde konjonktür bir anda değişirse akla kara yer değiştirebilir. 2016da doas hisse başı 4,5 lira borçla 11-12 liradan işlem görürken şimdi hisse başı 9-10 lira borçla 5 liradan işlem görüyor.

Bunları soylemisken şunu da eklemek isterim: ben finansallarina ve iş sektörüne göre fiyatı oldukça uygun buluyorum. Kredinin, muhtemelen geçmiş dönemlere gore satışlara oranı artmis ticari alacakları tahsil edene kadar sermaye ihtiyacını karşılamak amaçlı kullanıldığını düşünüyorum. Alacakları tahsil etmeleri durumunda borcu çevirebilirler, sadece yüksek temettü nedeniyle kredi faizine para ödemiş olurlar.

Önümüzdeki dönemde alacakların tahsilatını izleyecegim.
    .

Saygılarımla

son paragraf altını cizdiğim kısım aktarmak istediklerime tercüman olmuş,
    ucuz kredi var sa değerlendirmek iyi olmaz mı... alacaklar gelecekse hemde çok çok fazla.

al-sat değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by mahal Yazıyı Oku
    son paragraf altını cizdiğim kısım aktarmak istediklerime tercüman olmuş,
    ucuz kredi var sa değerlendirmek iyi olmaz mı... alacaklar gelecekse hemde çok çok fazla.

al-sat değildir.
    Dağıtılabilir karın 125%ine, kasadaki nakit ve finansal yatırım miktarının neredeyse tamamına karşılık gelecek miktarda temettu dağıtıp sonrasında da 5 yıldır hiç olmamış şekilde net pozisyonu eksiye çekecek şekilde kredi kullanmadım ben. Kredi de 23% faizle ucuz sayilmaz bence.

Alacakların satışlara oranı geçen sene aynı döneme gore dikkat çeker seviyede yükselmiş, 100%'den 125%'e..

Bu yükselen alacak nedeniyle daha fazla sermaye ihtiyacı oluşturacak bir dönemde bu yükseklikte temettü dagitimini yapmazdım. Daha az temettü öder ve kredi faizine de daha az öderdim..

Saygılarımla
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

7. Kirk 7 lakaplı kişi....

‘Alacakların tahsilini izleyeceğim’ gibi çok akıllara ziyan bir cümle kurmuşsun....

Sen hiç hayatında ticaret yaptın mı? Hiç teminat mektubu diye bir şey duydun mu?

Tborg malı nasıl satıyor zannnediyorsun....müşteriye ya senin sözün senettir....eline ne zaman para geçerse ödersin geçmez ise canın sağolsun metoduyla mı satıyor sence ?

Tborg gibi Tofaş gibi aefes gibi Arçelik gibi tüm Kurumsal firmaların satış koşulu banka teminat mektubu iledir ve bayi olma şartı da budur....

Özetle sen alacakların tahsilini izleme...

bayi ödemez ise aynı gün tborg bankaya gidip teminat mektubunu nakde çevirerek alacağını tahsil eder....

Kurumsal firmalarda alacak tahsil riski diye bir risk yoktur....ytd.

8.  Alıntı Originally Posted by Silent is gold Yazıyı Oku
    Kirk 7 lakaplı kişi....

�Alacakların tahsilini izleyeceğim� gibi çok akıllara ziyan bir cümle kurmuşsun....

Sen hiç hayatında ticaret yaptın mı? Hiç teminat mektubu diye bir şey duydun mu?

Tborg malı nasıl satıyor zannnediyorsun....müşteriye ya senin sözün senettir....eline ne zaman para geçerse ödersin geçmez ise canın sağolsun metoduyla mı satıyor sence ?

Tborg gibi Tofaş gibi aefes gibi Arçelik gibi tüm Kurumsal firmaların satış koşulu banka teminat mektubu iledir ve bayi olma şartı da budur....

Özetle sen alacakların tahsilini izleme...

bayi ödemez ise aynı gün tborg bankaya gidip teminat mektubunu nakde çevirerek alacağını tahsil eder....

Kurumsal firmalarda alacak tahsil riski diye bir risk yoktur....ytd.
    Bu laubali ve buyurgan ifadelerinizle, benim bir şirket ortağı olarak muhtemel ortaklarımla yaptığım fikir alışverişi ve şirket faaliyetlerini takip yöntemlerim konusunda sınır koyma hakkına ve haddine sahip değilsiniz. Sizi engelliyorum.
    ---------------

Sayfa 80/181 İlkİlk ... 3070787980818290130180 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •