Sayfa 103/653 İlkİlk ... 35393101102103104105113153203603 ... SonSon
Arama sonucu : 5224 madde; 817 - 824 arası.

Konu: DURDO - Duran Doğan Basım

yorumlar genelde kararsızlık bi belirsizliğe işaret eder nitelikde ya kagıdı sılkeleyıp epeydır yapmadıkları iyi bi + ya cevırebılırler yada direkt direği dikebilir gibi bi izlenim edindim umarım 2.si olur

2. Yurtdışı satışları ise sırası ile 18 18 ve 43 milyon gelmişti...üstelik 43 milyon gelen üçüncü çeyrekte yeni makina tek bir ayın faaliyetinden bu geliri elde etmişti..biz de şirketi arayıp acaba biriken siparişler mi tek bir aya sıgdirilip üretim yapılmış diye sormustuk. .şirket ise hayır normal üretimimiz demişti..

Şimdi verilere baktigimizda toplamda 128 milyon ihracatın olduğunu görüyoruz. .o halde Son çeyrekte 49 milyon ihracat olduğunu anlıyoruz. .üçüncü çeyrekte ise 43 milyondur. .arada 6 milyon fark var..

Bundan şunu anlıyoruz. .şirketin üçüncü çeyrekteki ihracat miktarının önemli bir kısmı birikmiş siparişlarmiş. .yatırımcı İlişkileri bu konuda yeterince bilgisi olmadan konuşmuştur. .ben yatırımcı ilişkilerdeki görevlilere dayanarak 70-75 milyon civarı ihracat bekliyordum..

Açıkçası bu konuda yanıldım . ..Ama gelen 49 milyon ihracat miktarı da iyi bir rakamdır. .aralık ayının nisbeten gevşek olduğunu göz önüne aldığımızda bu miktarın da artacağını söyleyebiliriz. .

Sürekli artan müşteri portföyü ile beraber hem yurtiçi hem de yurtdışı satışlarının artacagini söyleyebiliriz...

Yalnız döviz bazlı borcun 75-80 milyon civarı olmasına karşılık ihracat miktarının 49-60 milyonlarda olması durdonun döviz çıkışlarından olumsuz etkileneceğini gösteriyor. ..

Yalnız dünya konjoktorune baktığımızda fed in faiz artışlarıni durdurması, Çin -ABD ticaret savaşlarının sona yaklaşıyor olması vede turkiye ekonomisinin oturmaya başlaması ile dovizin stabil veya aşağı inme eğiliminde olması durdonun döviz riskini azaltıyor. .

Durdocu ların bir gözünün döviz de olması gerekiyor..

3. bu bilanço
    birşey gösterdi
    insanlar vardır
    süşündükleriyle
    yaptıkları
    tutarlı olacak

4. Durdoda 27 yurtiçi + 49 yurtdışı cirosu yapmış ve toplamda 76 milyon ciroya ulaşmıştır. .bizim beklentimiz 80-90 milyondu..bunda 4 milyonluk bir hatamiz olmuş..

Yıllıkta 300-400 milyon arası ciro yapar diyorduk..bu çeyrekte gelen toplam 76 milyon / ki bu çeyrek en düşük ceyrektir/
    2019 yılı boyunca rahatlıkla 300-350 milyonun yakalanacağını gösteriyor. .bu konuda da yapılmadik...bazı arkadaşlar hala yıllık 138 milyon ciroya göre konuşuyorlardı. .şimdi görüldü ki durdo 2019 yılında rahatlıkla 300 milyonun üzerinde kar yapacak...

Buda yeni durdonun önemli verilerinden biridir..

5.  Alıntı Originally Posted by lokasyon Yazıyı Oku
    yorumlar genelde kararsızlık bi belirsizliğe işaret eder nitelikde ya kagıdı sılkeleyıp epeydır yapmadıkları iyi bi + ya cevırebılırler yada direkt direği dikebilir gibi bi izlenim edindim umarım 2.si olur
    Bilanço kötü değil ama ben de dahil daha yuksek bir kar bekliyorduk o yuzden biraz durgunluk var ...
    Kendi kusurunuzun hamalıyken
    Başkalarının kusurunu kınamayın...

6. her gün buralarda yazanlar bile durdodan
    böyle bir bilanço beklememiş
    ne yapmışlar
    anlamadım

4. çeyrek net faliyet karı
    11. milyon

bu ülkee okur yazar olmak lagzım

bilanço borsanın gelen en iyi bilançosu olabilir

araştırmak lagzım

çakallar sarmış etrafı

7. Yurtiçi ciro tüm ciroda yüzde 35 ,yurtdışı ihracat ise yüzde 65 e ulaştı. .bu oranın yüzde 75 lere varmalidir bekliyordum..Ama ihracat tam beklediğim gibi olmayınca bu miktar bu sekilde şekillendi..

Bu oranı tutturamadım..bunun başlıca nedeni yatırımcı ilişkilerinin bana yanlış bilgi vermelerinden kaynaklandı..biriken siparişler yoktur bilgisini vermişlerdi..

8. Gelen kar normalde 24 milyondur...4 milyonu üçüncü ceyreğin zararına mahsup edilmiş...geriye 20 milyon net kar kalmıştır. .bu kardan da kurumlar vergisi verilince net kar 15.5 milyon kalmıştır. .

24 milyon karın 10 milyonu tahminen döviz düşüşünden gelmiştir...

Vergi kesilmeden 14 milyon kar yapmış bu çeyrekte. .benim beklentim 16-25 milyon aralığı idi..bu miktardan daha düşük geldi..ihracattaki beklentimiz gerçekleşmediği için bu sekilde oldu..

Az kar veya zarar aciklayacak diyenler ve bu yüzden çıkış yapanlar bence bu kar miktarı süpriz oldu..

Vergiler de kesildikten sonra ve döviz gelirini de dustugumuzde nette 9.5 milyon kar yapmıştır durdo..yuvarlayacak olursak 10 milyon kar nette kalmıştır. .

Buda 2019 yılında döviz stabil kalırsa yıllıkta 40-50 milyon kar yapabilecektir..

Bu karı yapacak bir sanayii şirketi 4 veya 5 fk değerinden degerlenmelidir..buna göre biz 2019 yilinda 40 milyon kar yapacağını varsayarsak vede yine az miktarda olan 4 fk dan degerleyecek olursak 160 milyon piyasa değeri ortaya çıkar...buda hissenin 10 tl olması gerektiğini işaret eder..

40 milyon karı 5 fk ile degerlersek 12 tl lik bir fiyat ortaya çıkar. .

Eğer 2019 yılında 50 milyon kar yapacak olursa bu fiyatların 12-15 tl lere olması gerekiyor..

Sayfa 103/653 İlkİlk ... 35393101102103104105113153203603 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •