Sayfa 256/653 İlkİlk ... 156206246254255256257258266306356 ... SonSon
Arama sonucu : 5224 madde; 2,041 - 2,048 arası.

Konu: DURDO - Duran Doğan Basım

1. duran doğan sektörde bir ilk ve tek olan, ambalajdan gıdaya migrasyonu ölçebilecek laboratuvara sahip...
    Sokrates der ki : “ Akıllı insanlar herkesten ve her şeyden öğrenirler...Sıradan insanlar sadece kendi deneyimlerinden öğrenirler. ..Cahiller ise zaten her şeyi bilirler..”

2. Bu kadar olumlu veriye ragmen tahtacinin hala asaği basmasinida ben anlam veremiyorum...
    Kendi kusurunuzun hamalıyken
    Başkalarının kusurunu kınamayın...

3.  Alıntı Originally Posted by METEHAN Yazıyı Oku
    Bu kadar olumlu veriye ragmen tahtacinin hala asaği basmasinida ben anlam veremiyorum...
    herkesin kafasında acaba soruları var...by lar da somut verilere göre hareket etmek istiyorlar...o yüzden de kimse çok da risk almadan pozisyonunu almak istiyor...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

4. arkadaşlar bu güne kadar sürekli durdodan çeyreklerde 10-15 milyon kar bekliyorum diyordum...biraz önce başka bir şekilde yeni bir hesap yaptım..bakalım bu hesabım size mantıklı gelecek mi ??

öncelikle 2018 yılı üçüncü çeyrekte dolar 4,60 tan 5,94 e çıkarak %29 çıkmış idi...o vakit 66,5 milyonluk döviz açığı vardı ve bunun olumsuz miktarı toplamda 19,3 milyon idi...o döviz çıkışından dolayı 4 milyon zarar yazılmış idi...

son çeyrekte ise dolar 5,94 ten 5,30 a inerek %11 lik bir düşüş yapmış idi...bu düşüşün 86 milyonluk döviz açığında olumlu etkisi ise 9,5 milyondu...

......................... şimdi iki çeyreğin ortalamasını alarak genel bir kanıya ulaşmaya çalışalım.................

şimdi i her iki çeyrekte de yeni makina çalıştı (üçüncü çeyrekte bir ay çalışmasına rağmen ,tüm bir çeyreğin üretimini yaptığını sonradan gördük ) neredeyse şartlar birbirine yakındı...

o halde dövizin iki çeyrekte toplamda olumsuz etkisi 19,3-9,5 =10 milyondur...

her iki çeyrek sonucunda oluşan kar 14,5 milyon ise dövizin olumsuz olmaması halinde kar 24,5 milyon gelecekti...

her iki çeyreğin ciro toplamı 129 milyondur...bu durumda net kar marjı 24,5/129 =%19 olur...

2019 yılı ilk çeyrekte 75 milyon ciro bekliyorsak yukarıdaki net kar marjına göre oluşacak net kar 14,25 milyon olur...ilk çeyrekte 5,6 milyon da dövizin olumsuz etkisi varsa geriye 8,65 milyon kar kalır...

bu durumda dövizin yatay olacağı vakitlerde 14,25 milyon kar yapabilecek bir durdo ortaya çıkabilir...2019 yılı ilk çeyrekte 5,6 milyon döviz kurunun olumsuz etkisi ile 8,65 milyon kar yapabilir görünüyor...

bu karı yapabilecek bir durdonun fiyatı en az 9-10 tl aralıklarında olmalı..tabi o vakit gerekirse bakap ile bir karşılaştırma yapabiliriz..

galiba bu hesap tam da benim mantığıma uydu...siz ne dersiniz acaba ???
    Son düzenleme : keko; 13-04-2019 saat: 14:44.
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

5. 2019 ilk çeyrekte bilançomuzu hesaplamaya çalışırken denkleme katmadığmız bazı faktörler de var....bilançoyu olumlu etkileyebilecek faktörlerden bir tanesi de hammadde fiyatlarının önceki çeyreğe göre düşmüş olmasıdır...ayrıca çok üretim yapmak ürünlerin brim maliyetini de düşürür..ilk çeyrekten daha fazla ciro beklediğimize göre maliyetlerde de düzelmeler beklenebilir...

eğer tahmin ettiğimiz gibi olursa 8,65 milyon olarak hesapladığımız kar biraz daha yukarı çıkabilir...belki de 8,65-10 milyon aralıklarına kadar da çıkabilir ...bakalım bilançomuz nasıl gelecek ??

6. Keko kardeş kurdan ilk ceyrekte
    Satışlar son ceyrek gibi olursa 5 - 7aralığı gibi gelir üstü süper olur
    Kurun bilanco kapanışa yakın gelmesi kurdan zarar 7civarları kurunda faizi var
    Birde kurun ortalamasıdüşük kaldığ için kar marjı biraz düşer
    Ama satışlarda eksi veya artı karı değiştirir yeterki satışlar iyi gelsin

7. cobra arkadaş da 5-7 kar tahmini yapıyor...

benim de tahminim 8,5 milyon olsun..

tahminleri alalım arkadaşlar...

burada kaldı üç hafta...bilançoyu en yakın tahmin edeni topikçe alkışlayacağız...eğlencesine küçük çaplı bir yarışma yapalım...

8. topikteki herkesten bir tahmin lütfen...

Sayfa 256/653 İlkİlk ... 156206246254255256257258266306356 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •