Sayfa 4/653 İlkİlk ... 234561454104504 ... SonSon
Arama sonucu : 5224 madde; 25 - 32 arası.

Konu: DURDO - Duran Doğan Basım

1.  Alıntı Originally Posted by kwon3 Yazıyı Oku
    Sn. Durdo biraz aşagi gelirsen almayı düşünüyorum.. Hadi çok bekletme.. Lutfen..
    Ucuza mal yok diyor bas parayi al karoyu diyor...
    Kendi kusurunuzun hamalıyken
    Başkalarının kusurunu kınamayın...

2. Bugun gedzanin yuzde 8 yapmasi biraz destek oldu beklemeye devam ya asagi inip malimi verecek yada arkasindan bakacaz.

3. Kasabin onundeki kedi gibi asagida yalanip duruyoz bakalim o ciger gelcekmi. Tabi bu arada diger tahtalardan kazaniyoz ordan kazandiklarimizida buraya yigacaz

Bu günkü takası paylasırmisiniz dostlar...kim alıyor kim satıyor. .???

Anlamıyorumki kapanış seansına 6,79 civarı giripde nasıl olurda 6,70 çıkabiliyor genede haftalık kapanışın iyi olmasını umuyor diliyorum

Alıntı Originally Posted by lokasyon Yazıyı Oku
    Anlamıyorumki kapanış seansına 6,79 civarı giripde nasıl olurda 6,70 çıkabiliyor genede haftalık kapanışın iyi olmasını umuyor diliyorum
    dostum bir ara 5,70-6,00 aralığından satmak istediğini hatırlıyorum...biz de en kısa sürede sizi güzel bir kar ile durdodan yolcu yapmak istiyorduk..fiyat geriledikçe lokasyon arkadaşımızın karı azalır ve düğünde bir sıkıntı oluşabilir diye düşünüyorduk..hisse hala elinde mi dostum ??
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

bu arada dün akşam FED faiz kararını açıklamış...faizi artırmamış..dünya genelinde borsalarda güzel çıkışlar olmuş...dolar ise 5,22 lere geriledi..türkiyedeki kriz yavaş yavaş hafifleyecektir...şirketler şu anda 4-5 fk dan değerleniyorken ileriki zamanlarda 7-10 fk lardan talep görebilirler...kısacası borsanın önü de açılıyor...borsa için tek risk seçimler kalıyor..

yalnız daha önce de söylemiştik biz şu anda durdo için dövizin düşmesini istiyor olabiliriz (döviz yükümlülüklerinden dolayı ) ama yaptığı ihracat miktarını gördüğümüzde bu sefer de dövizin çıkışını isteyebiliriz...ihracat cirosu çeyreklerde 75 milyon tl lere varırsa ve bu cironun tüm ciroya oranı %75-85 lere varırsa ?? (ki beklentilerimiz de o yönde ) o vakit dövizin çıkmasına duacı olabiliriz..

krizin hafiflemesi ile hem şirketlerin fk oranları yükselecek hem de yurtiçi ciro ve karları artacak...2018 yılı ilk çeyrekte 22 milyon olan yurtiçi ciro krizin etkisi ile 19,3 milyona kadar düşmüş idi..işte kriz bitecek olursa bu ciro artık 30 milyon tl lere dayanacaktır..
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

aslında şirketlerin hangi fk ile değerlenmesi gerektiği konusu bankaların mevduatlara verdiği faiz ile doğrudan alakalıdır...örneğin banka yıllık %20 faiz veriyorsa , anaparanızı 5 yılda amorti ediyorsunuz demektir..o halde borsaya herhangi bir hisseye yatırdığınız paranız da en az kendini 5 yılda amorti edebilmeli...

faizlerin oranı ise enflasyon oranı ile doğrudan bağlantılıdır...faiz genelde yıllık enflasyon oranından fazla oluyor..böylece bankaya yatırılacak paranın enflasyon karşısında erimeyip kar edeceği garantisi veriliyor bankalarca...

bu bağlamda berat albayrak önümüzdeki yılda enflasyon %14-15 lere sonraki yılda ise %8 lere düşeceğini söyledi..buna göre eğer bu gerçekleşecek ise ?? faizler de o oranda düşecektir..faizlerin düşmesi de şirketler fk oranını yükseltecektir...

%8 e düşecek bir enflasyonda , bankaların vereceği en yüksek faiz %10 olur...yani anaparayı 10 yılda amorti eder demek olur..o durumda bir hissenin de o vakit de yapacağı yıllık kar ile anaparanızı 10 yılda amorti edebilmeli olur..

bu anlattıklarımızın özeti şudur : şu anda şirketlerin fk oranı 4-5 iken bu oran önümüzdeki iki yılda 10 lara çıkacak demektir..

örneğin bir şirket yıllık 100 milyon kar ediyorsa şu anki 4-5 fk ya göre borsadaki değeri 400-500 milyon olmalı...önümüzdeki iki yılda ise bu şirketin değeri 1 000 milyon olmalı...yani şirketlerin değeri iki yılda iki kat artmalı...

o yüzden de durdonun gelecek karına göre değerleme yaparken önümüzdeki iki yılda iki kat daha çıkma potansiyeli olacaktır..

Sayfa 4/653 İlkİlk ... 234561454104504 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •