Special Days Image
Sayfa 257/653 İlkİlk ... 157207247255256257258259267307357 ... SonSon
Arama sonucu : 5224 madde; 2,049 - 2,056 arası.

Konu: DURDO - Duran Doğan Basım

1. 9.8 milyon (gönlümden geçen).

2. Gönlünüzden veya kafanızdan geçen ne varsa paylaşın dostlar...

bu hisseyi elinde bulunduran veya ekmeğini yiyen herkese farzdır bu cevap...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

3. Bende 7 civari bekliyorum... Ama önemli olan faaliyet kari...

4.  Alıntı Originally Posted by POLARIS Yazıyı Oku
    Merhabalar,
    Sayın keko,
    2019 yılı tahminlerini özet halinde ekte.
    Tablonun sonundaki EFK, diğer EFK gelirlerini yada giderlerini içermemektedir.

Genellikle, geçmişle ilgili datalar gözönüne alındığı zaman daha anlaşılır olduğu için

tabloyu daha büyük ekliyorum. Ne, nasıl olmuş-nasıl olabilirliği açısından.
    Buradaki amacımda sizlerden yeni fikirler edinmek,varsa yanlışlarımı görmek.

Net kar rakamı tahminini çok değişken olduğu için eklemedim.
    Kur farkları,borçlanmalar,ödenen faizler vs.

"bana göre son iki çeyreğe göre değerlendirme yapmanız daha doğru

olacak..belirlediğiniz oranları bu şekilde uygulamak daha doğru bir sonuç

verecektir..."

Enflasyon oranı,her dönemin kendi çarpanları,ve bahsettiğiniz gibi son dönem

çarpanları arka planda zaten çalışıyor.Son iki dönemin momentumu daha yüksek

alınıyor.

Direk son iki dönemden etkileştirildiği zaman, sapma çok abartılı olabiliyor.

"örneğin 2019 yılı ciro tahminiz 230 milyon civarı çıkmış."

Evet, özellikle enflasyon,büyüme hızı,piyasanın küçülme riskleri çarpanları

etkilediğinden bu değerleri elde ediyoruz.

Bu çalışmalar Tamamı ile sayısal değerlerin analizinden ibarettir.
    Burada sonradan oluşabilecek, yada şirket sırları gibi sonuçları etkileyebilecek

çarpanlar yoktur. Siz ek çarpan olarak tekrar ekleyebilir yada çıkarabilirsiniz.
    Örneğin,bahsettiğiniz yeni makine parkı.yeni bir müşteri,yeni bir pazar vs. katma

değer yaratacağından istediğiniz % çarpanını ilave edebilirsiniz.

Sizlerde HASILAT- EFK-NET KAR tahminlerinizi eklerseniz karşılaştırma

olanağımız doğar.

Esenkalınız...

*** Bir formül hatasını buldum.

Sayın polarisçalışmanız çok güzel olmuş. Lakin rakamları çok düşük tutmussunuz.mesela 8 küsür milyon brüt kar geçen sene bilancoyu incelersenjz 39 milyon ciroda yapılan brüt kardir. Şu an 65 milyon ciro beklenirken bu brüt kar çok düşük. Geçen seneye göre hesap ettiyseniz brüt kar marj oranlari bile değişmiştir.
    Zira sirket yepyeni bir kisveye dönüşmüştür. Lütfen tekrar bir değerlendirme yapiniz

5. Sayin keko 75 milyon ciroyu neye dayanarak söylüyorsunuz bilmiyorum.lütfen son iki bilançosu baz alırsanız yanilirsiniz.geçen sene ciro 39 milyon.%50 ciro arttığını varsayalım yuvarlak 60 milyon ciro olur.
    Benim beklediğim 65 milyon ciro ve 6.5 milyon net kardir.polar kardeşime hiç katılmıyorum. 8 milyon küsür brüt kar bekliyor.o zaman biz zarar yazariz.

6. Oldu ya 75 milyon ciro zaten bizi ucurur☺keşke diyorum.

Alıntı Originally Posted by Traderix Yazıyı Oku
    Sayın polarisçalışmanız çok güzel olmuş. Lakin rakamları çok düşük tutmussunuz.mesela 8 küsür milyon brüt kar geçen sene bilancoyu incelersenjz 39 milyon ciroda yapılan brüt kardir. Şu an 65 milyon ciro beklenirken bu brüt kar çok düşük. Geçen seneye göre hesap ettiyseniz brüt kar marj oranlari bile değişmiştir.
    Zira sirket yepyeni bir kisveye dönüşmüştür. Lütfen tekrar bir değerlendirme yapiniz
    Sayın Traderix,
    Teşekkür ederim.Sizin ve diğer arkadaşların görüş ve fikirleri benim için oldukça değerli. Okudukça tabloları tekrar tekrar gözden geçiriyorum. Size göre rakamların düşük olmasının nedeni şu,Türkiye ve Avrupa ekonomisinde daralma var.
    Enflasyon var. Bu rakamların içinde enflasyon farkları da var. Belkide biraz daha temkinli yaklaştığım için böyle olabilir.
    2019 maliyetlerin,kredi faizlerinin arttığı bir yıl. Ne kadar devam eder ilk ve sonraki dönemlerde göreceğiz. Borçlar az değil,dolayısı ile ilk dönem bilanço gelsin,rakamları tekrar karşılaştırıp revize edebiliriz.

Borsada fırsatlar bitmez.En iyiye yakınını iyi tahmin edebilirsem,vede iyi fiyatlardan alabilirsem,yeni fırsatların getireceği avantajda daha iyi olacaktır. Şu an araştırmadayız. Yarının nasıl olacağını kimse kestiremiyor. Belirsizlik çok şey götürüyor.
    O yüzden değer analizi yapıp likidasyon değeri-firma değeri-defter değeri daha iyi olanları arıyorum.Çok ucuz olması önemli değil ama çok sağlam olması önemli.

Esenlikler dilerim...
    BİZ DEĞERİNİ ÖLÇERİZ,FİYATINA PİYASA KARAR VERİR.
    BURADA YER ALAN BİLGİLER YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİL,TAMAMI İLE ANALİZDİR.

8.  Alıntı Originally Posted by Traderix Yazıyı Oku
    Sayin keko 75 milyon ciroyu neye dayanarak söylüyorsunuz bilmiyorum.lütfen son iki bilançosu baz alırsanız yanilirsiniz.geçen sene ciro 39 milyon.%50 ciro arttığını varsayalım yuvarlak 60 milyon ciro olur.
    Benim beklediğim 65 milyon ciro ve 6.5 milyon net kardir.polar kardeşime hiç katılmıyorum. 8 milyon küsür brüt kar bekliyor.o zaman biz zarar yazariz.
    2018 son çeyrekte zaten yurtiçi ciro 27 milyon idi..bu çeyrekte bunu 30 milyona çıkardım...canlı mevsim olması nedeniyle...

ihracat ise üçüncü çeyrekte 42,6 milyondu...son çeyrekte ise 40,5 milyon geldi...ben ise çok da fazla abartmadan 45 milyon bekliyorum...yine canlı mevsim olmasına bağlıyorum..başka bir neden de yeni makinaların sürekli yeni yerli ve yabancı müşteri çekeceği varsayımına da dayanıyorum..

bu ciro artışı ile daha önce hesapladığımız net kar marjını uygularsak bulduğum kar zaten bellidir...

aralık ayından beridir düşük seyreden hammadde fiyatlarının olası olumlu etkilerini de şu an için hesaplamaya katmadım..olası ciro artışının kar marjını iyileştirebileceğini de işe katmadım...tabi öte yandan borçların olası faiz giderlerini de katmadım..bunların birbirini götürebileceğini tahmin ediyorum..

sizin tahmini de bir yere not alalım...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

Sayfa 257/653 İlkİlk ... 157207247255256257258259267307357 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •