Sayfa 101/400 İlkİlk ... 519199100101102103111151201 ... SonSon
Arama sonucu : 3200 madde; 801 - 808 arası.

Konu: ALKA - Alkim Kağıt

1.  Alıntı Originally Posted by akrep4401 Yazıyı Oku
    ne yazayım dostum klasik ky zihniyeti ilkin gidip hisse alır sonra araştırır :)))
    bu arada harbi girdiğin bir hisseye hemen yüzlerce methiye düzmen karşdakilerini rahatsız etmiş olur bilirsin acem de bu tarz yaklaşırdı en son insanlar ne hale düştü bilerek yaptığını düşünmüyorum ama yinede tarzını doğru bulmuyorum ve ky zarar vereceğini düşünüyorum
    methiye değil ..çoğu gerçeklerdir ..gerçek olmayanlar da yanlış bilgimden olmuştur ki bunu burada itiraf ettim zaten...zarara gelince ben 4,21 den aldım hisse şu anda 4,27 dir...yani kimsede pek zarar olmamıştır..

teknik olarak da hisse iyi durumdadır..düşenini yukarı kırmıştır..ama herkesin düşüncesi farklıdır...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

2.  Alıntı Originally Posted by akrep4401 Yazıyı Oku
    hissede haftalıkta güzel bir formasyon var son kısmı kalmış bencede erken çıkmışssın macd çok güzel yani sen çıktığın için bu seviyeden 10k lot alımı yapacağım en kısa zamanda :))))
    sen alacam dedikten sonra hisse çıkacaktır artık...ben sana başarılar diliyorum dostum...ben şu an için biraz daha beklemeyi tercih ediyorum...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

Bizlerde size bol kazançlar diliyoruz sayın keko.

4.  Alıntı Originally Posted by hasan polat Yazıyı Oku
    Bizlerde size bol kazançlar diliyoruz sayın keko.
    teşekürler dostum...bu hisseye mayıs ayına kadar tutma potansiyeli ile gelmiştim..fiyat olarak da 5,00-6,00 aralıkları hedefimdi..ama olmadı arkadaşlar..bunun dışında teknik olarak hisse zaten iyi durumdadır..temel olarak da iyidir...eğer düşündüğüm şeyler de gerçek olsaydı temel olarak beklentisi çok çok iyi olacaktı...

kalan arkadaşlara ben başarılar diliyorum...son bir kaç yıldır girip de en kısa sürede çıkmak zorunda olduğum ilk hissedir alka...toplam 3-4 iş günü hissede kaldım..

5. Bu kadar topik yoğunsa yakında 2.90 da alırız bu kağıdı . Hayır gelmez. Ne kadar az takipçi ve boş sayfa o kadar bol kazanç. Gün sonu 4.20 kapatırsa dua edelim.

Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku
    teşekürler dostum...bu hisseye mayıs ayına kadar tutma potansiyeli ile gelmiştim..fiyat olarak da 5,00-6,00 aralıkları hedefimdi..ama olmadı arkadaşlar..bunun dışında teknik olarak hisse zaten iyi durumdadır..temel olarak da iyidir...eğer düşündüğüm şeyler de gerçek olsaydı temel olarak beklentisi çok çok iyi olacaktı...

kalan arkadaşlara ben başarılar diliyorum...son bir kaç yıldır girip de en kısa sürede çıkmak zorunda olduğum ilk hissedir alka...toplam 3-4 iş günü hissede kaldım..
    Sayın keko hatanızı anlayıp doğruları yazdığınız için çok saolun , sizlerde bol kazançlar . Ama yukarı çıksa iyi olacaktı daha mal verecektik

7.  Alıntı Originally Posted by Atma Yazıyı Oku
    Sayın keko hatanızı anlayıp doğruları yazdığınız için çok saolun , sizlerde bol kazançlar . Ama yukarı çıksa iyi olacaktı daha mal verecektik
    senin de beni ısrar ile uyandırmandan dolayı teşekür ediyorum..ısrarla uyarmazsaydın sanırım bende merak edip araştırmayacaktım...tekrardan teşekürler...satmak için ise bekle bence hissenin temeli ve tekniği iyidir...doların çıkması ile alka da yukarı çıkacaktır....o vakit satarsın dostum...

8. yaygın olsa da, inşaat sektöründen temizlik ve paketlemeye kadar pek çok alanda hayatımızın vazgeçilmez ürünlerinden... Günlük hayatta bu kadar hayati bir önem taşıyan kağıdın geçen yılki Türkiye üretimi yaklaşık 250 bin ton. Türkiye’nin kağıt açığı ise 800 bin ton civarında. Ortada böyle bir tablo varken yazı ve fotokopi kağıdı üreten yerli firmalar, damping uygulamaları ve kalitesiz ithal kağıtların iç piyasaya kontrolsüz sokulması nedeniyle üretim yapamaz duruma geldi. Sektör temsilcileri, eğer tedbir alınmazsa faaliyet gösteren 5 fabrikanın kapanabileceğine dikkat çekiyor. VEGE Kağıt Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Güven, “Dampingle mücadele edemez hale geldik. Bununla ilgili gerekli yerlere baş vurduk. Hem bizi hem de yurtdışı firmaları inceleyecekler. Ancak bu hemen sonuçlanacak bir konu değil. Tedbir alınmazsa fabrikalar kapanacak†diye konuştu.

“Bizim üretttiğimiz kağıtla dışardan gelen kağıtların kalitesi aynı olmalı†ifadelerini kullanan Güven, “Gümrüklere denetim sistemi kurulmalı. Haksız rekabetin önüne geçilmeli. Türkiyenin kağıt ihtiyacı var. Piyasadaki oyuncular aynı şartta oynamalı aksi takdirde bıçak kemiğe dayandığının ötesine geçtik artık, kesmeye başladı†şeklinde konuştu.

‘İthalden % 8, bizden % 18 KDV alınıyor’

İthal gelen kağıtların hem fiyatlarının hem de kaliteleri düşük olduğuna dikkat çeken Güven, şu ifadeleri kullandı: “Biz üretimimizi Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) standartlarına göre yapıyoruz. Ancak yurtdışından gelen kağıtlarda hiçbir özellik belirtilmiyor. Kağıdın gramajı yok, yapısını oluşturan kimyasallar belli değil. Kağıdın ana maddesi selülöz yurtdışından geliyor. Selilözün tonu yaklaşık 650 dolar. Bunun fotokopi kağıdı olması için yaptığımız masraflar var. O da yaklaşık 250 dolar. Tonunda 900 dolarlık bir satış olması gerekir. Piyasada 700-800 dolar arasında değişen fiyatlarla ithal kağıtlar satılıyor. Selülöz alırken bize yüzde 18 KDV uygulanıyor. Satarken yüzde 8 KDV ile satıyoruz. Arada yüzde 10’luk bir fark var. 3 ile 5 milyon TL arasında değişen KDV farkını almamız 1.5 yıl sürüyor. Bir de üstüne ciddi masraflar yapıyoruz. Kağıdı ithal edenlere ise alırken de satarken de yüzde 8 KDV uygulanıyor. Türkiye’de 5 tane kağıt üreten fabrika var. Şu an 5 fabrika full kapasitede çalışmıyor. Yaklaşık 5 aydır kağıt makineleri çalışmıyor. Geçen yıla göre ciroda yüzde 16 azalma var. 2014 yılı bizim açımızdan daha zor bir yıl olacak.â€

Devlet Malzeme Ofisi’nin (DMO) her yıl ciddi miktarlarda kağıt aldığını kaydeden Güven, “Bu yılki ihaleye biri yabancı 2’si Türk 3 firma katıldı. Yabancı firma 1 cent farkla ihaleyi kazandı. Devlet İhale Kanunu’na bakarsanız yerli malı yüzde 15 daha pahalı olsa bile tercih etmeleri gerekiyor. Siz devlet kuruluşusunuz yerli üreticiyi desteklemeniz gerekir†ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin ihtiyacı 700-800 bin ton

Geçen yıl kağıt üretiminin Türkiye’de 240 bin ton civarında gerçekleştiğini aktaran Güven, şöyle devam etti: “Türkiye’nin ihtiyacı 700-800 bin ton civarında. Türkiye’ye kağıt en çok Endonezya, Malezya ve Çin’den geliyor. Ekonomi Bakanlığı’na müracaat ettik. TSE ile konuştuk. Bizden istediğiniz standartları yurtdışındaki firmalara neden uygulamıyorsunuz diye sorduk. Örneğin kağıdın gramajı 80 gram olması gerekirken yurtdışı firmaları 75 gramdan veriyor. Kiloda yüzde 5 eksiklik meydana geliyor. Bu dışardan anlaşılamaz. Etikette de yazmıyor. Kağıdın beyazlığı, nemi ve selülözün yapısı gibi özellikler çok önemli bunlara hiç bakılmıyor. Gümrüklerde denetim yok.â€

Kombassan Kağıt Genel Müdürü Cemallettin Tunç Efe, “Selüloz fiyatları uluslararası piyasada belli bir baz fiyatın altında satılmamasına rağmen aynı selülozdan yapılan mamul nerdeyse maliyetlerinin altında Türkiye limanları teslimi satılmaktadır†diye konuştu.

Efe, Türkiye’de üretilen kağıtların uluslararası kalite ve standartlara uygun olduğu halde ithal ürünlerin bir kısmında kalite yönünden büyük sıkıntılar mevcut olduğuna dikkat çekerek, “Etiket bilgilerinde eksiklikler ve yanıltıcı bilgiler tüketicinin yanıltılmasına neden oluyor†dedi.

Kapasitenin altında üretim gerçekleştiriliyor

2012 yılında Türkiye’de yaklaşık 1milyon tona yakın bir tüketim mevcut olmasına rağmen Türkiye’de 1. hamur yazı tabu kağıdı üreticilerinin kapasitelerinin altında bir üretim gerçekleştirdiğine dikkat çeken Efe, “Toplam yerli üretim 280 bin, geçen yıl, yıllık tüketim aynı kalmasına rağmen yerli üretim daha da azaldı. Dampingli fiyatlarla mücadele etmek durumundayız. Konuyla ilgili olarak bakanlıklar nezdinde başvurularda bulunduk dampingli fiyatların tespiti yönünde taleplerimizi ilettik†ifadelerini kullandı.

“Bu süreçte ne kadar haklı olursanız olun işin içine Dünya Ticaret Örgütü, Avrupa Birliği ve ikili ticaret anlaşmaları devreye giriyor†açıklamasında bulunan Efe, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye, AB’nin dış ticaret rejimine taraf olmasına rağmen, AB’nin yeni ticaret anlaşmalarına da aynı anda taraf olamıyor. Ancak Türkiye’nin pazarı sözleşme gereği olarak AB’nin yeni ticaret anlaşması yaptığı ülkelere de açılırak, haksız rekabetin daha da derinleşmesine yol açıyor. Gelişmiş ülkeler, kendi yerli sanayilerini korumak amacı ile ithalatları zorlaştırıcı yönde prosedür ve belge,bilgi isterlerken, ihracatlarını arttırıcı yönde teşvikler uyguluyor. Bu kapsamda haksız rekabeti önleyici tedbirlerin alınması, ithal kağıtlarda kalite denetimlerin ithalat aşamasında yapılması, yerli üreticiler lehine uygulanacak fiyat farkının ihalelerde 1. hamur yazı tabı kağıtları içinde zorunlu hale getirilmesi, Türkiye piyasalarında dampingli fiyatla haksıs rekabet eden firma ve ülkelerin tespit edilerek gerekli önlemlerin alınması, yerli sanayicilerimize eşit şartlarda rekabet imkanı sunacak.â€

‘Fabrikalar kapanırsa 22 bin kişi etkilenir’

İthal edilen kağıtların kalitesiz

Sayfa 101/400 İlkİlk ... 519199100101102103111151201 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •