Arama sonucu : 4 madde; 1 - 4 arası.

Konu: Borsada işlem yaparken bilinmesi gereken en önemli şey: Risk Yönetimi

1. Borsada işlem yaparken bilinmesi gereken en önemli şey: Risk Yönetimi

Herkese merhaba

Konu, 100% teknik analiz ile ilgili olmadığı için buraya yazmak istedim.

Youtube, twitter, instagram, facebook vb. bir çok sinyal ve eğitim veren kişi veya kurumlar var. Eğitimden çok, sinyal veren kişilere dikkat etmek gerekiyor. Kimileri dürüst ve bir çoğu ise kesinlikle dürüst değil. Çoğu yatırımcı, bu şahısların verdikleri sinyallere güvenerek, körü körüne elinde ne var ne yok hisseye yatırıyorlar.

Sinyal verenlere güvenir veya güvenmezsiniz. Bu sizin bileceğiniz iş. Fakat size iki soru sormak istiyorum:

1. Bir an için, sinyal aldığınız yerin, dünyanın en iyi trader'ı olduğunu varsayalım. Sizce bu kişinin doğruyu tutturma oranı 100% olabilir mi? Böyle bir şey sizce mümkün mü? 75% olduğunu farzedelim. Peki siz kaybeden 25%'lik sinyale denk gelmiş olabilir misiniz?

2. Ve en önemli soru: Bir işleme girmeden önce kaç para kaybetmeyi göze aldığınızı ve maksimum kaç para kaybedebileceğinizi biliyor musunuz?

Ben, gerek yurtdışında, gerek Türkiye'de bir çok eğitim aldım. Yüzlerce video seyredip, kitaplarını okudum. Yapay zeka, machine learning (makina öğrenimi diyemiyorum bir türlü) üzerine çalışmalar yaptım. Bilinen bir çok stratejinin, geçmişe dönük testlerini yazdım (manuel değil, otomatik). Körü körüne bunlara uyarak işlem yapmak kumardan farksız.

Borsa ve forex için bir benzetmem var: Şayet riskinizi bilmiyorsanız, pahalı bir bilgisayar oyunu oynuyorsunuz.

Örnek: 10.000 ₺ paranız var. Her bir trade için kaç para kaybetmeyi göze alıyorsunuz? 200-1000-5000 ... ? Peki bunu nasıl ayarlayacağınızı biliyor musunuz? Ben bu kağıda güveniyorum diyerek sonuna kadar gidiyor musunuz?

Riskinizi yönetin. Riskinizi yönettiğiniz sürece, piyasalardan kalıcı bir gelir elde edebilirsiniz.

Risk yönetimi için oluşturduğum videoyu aşağıdaki linkten seyredebilirsiniz:

https://youtu.be/GFrqoTxsZmM

Yorumlarınızı paylaşırsanız sevinirim.

NOT: Videoda ve bu yazıda anlattıklarım birer yatırım tavsiyesi değil eğitim amaçlıdır.

2. Başarılar. Şuan izleme fırsatım yok, video nuzu müsait vaktimde izleyeceğim.

Gerekli bir konu.
    Ancak eleştiri kabul eder iseniz, nacizhane bir eleştiri yapmak istiyorum.

Ben şu soruyu tuzak olarak görüyorum; kaç para kaybetmeyi göze alırsınız? Bu soru bana oldum olası samimiyetsiz ve yönlendirici gelmiştir. Çünkü kişi kaybettiği parayı belirledi ve kaybetti diyelim. Peki daha sonra ne yapacak?
    Bunun yerine risk yönetimine dolar %10 çıkarsa korunma riskiniz nasıl olacak? Nasıl bu riskten kaçınırız? Bence bu tür çalışma daha mantıklı.
    Eğer konuyu detaylandırırsanız konuya destek olabilirim.
    Tekrar başarılar.

3.  Alıntı Originally Posted by berryforeva Yazıyı Oku
    Başarılar. Şuan izleme fırsatım yok, video nuzu müsait vaktimde izleyeceğim.

Gerekli bir konu.
    Ancak eleştiri kabul eder iseniz, nacizhane bir eleştiri yapmak istiyorum.

Ben şu soruyu tuzak olarak görüyorum; kaç para kaybetmeyi göze alırsınız? Bu soru bana oldum olası samimiyetsiz ve yönlendirici gelmiştir. Çünkü kişi kaybettiği parayı belirledi ve kaybetti diyelim. Peki daha sonra ne yapacak?
    Bunun yerine risk yönetimine dolar %10 çıkarsa korunma riskiniz nasıl olacak? Nasıl bu riskten kaçınırız? Bence bu tür çalışma daha mantıklı.
    Eğer konuyu detaylandırırsanız konuya destek olabilirim.
    Tekrar başarılar.
    Merhaba

Mesaj için teşekkürler. Videoyu izlerseniz sanırım daha net anlarsınız. Amaç para kaybetmek değil elbette. Girdiğimiz her trade'i kazanma şansımız olmadığını biliyoruz. Risk yönetiminde, "bu trade için kaç para risk ediyorum?" sorusunu soruyorsunuz kendinize. Herşey kötü giderse günün sonunda kaybedeceğiniz miktarı, işleme girmeden önce biliyor olacaksınız.

Düşünsenize 10.000 ₺ paranız var. X hissesini satın aldınız. Peki bu işlemde kaç para risk edeceksiniz? Diyebilirsiniz ki ben 500 ₺ risk edeceğim. Stop seviyeniz neresi? şu rakam... O halde kaç lot almanız gerektiğini hesaplayıp ona göre işleme giriyoruz. Aslında müsait olduğunuzda videoyu izlerseniz daha netleşir herşey.

Bu arada daha sonra ne yapacak sorusunun cevabı şu:
    Her işlem için, hesabınızda o anda bulunan paranın 2%'sini (veya siz kaç belirlediyseniz) risk ederseniz, paranız sıfırlanmaz, riskinizi kontrol etmiş olursunuz, kazanan bir stratejiniz var ise paranız daha hızlı büyür.

Umarım açıklayıcı olabilmişimdir. Anlaşılmayan bir yer olursa sorabilirsiniz. Zira risk yönetimi en önemli konu bana göre.

4. Borsa hakkında kulaktan dolma bilgilerle asla işlem yapmayın. Bende acemiydim her şeye inandım çok büyük zararlar elde ettim. Şimdi artık uyandım doğru kaynaklardan bilgiler aldım deneye deneye kazanmayı öğrendim. Borsa nasıl oynanır hakkında bu yazıyı buldum. Okumanızı tavsiye ederim..

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •