Herkese merhaba

Konu, 100% teknik analiz ile ilgili olmadığı için buraya yazmak istedim.

Youtube, twitter, instagram, facebook vb. bir çok sinyal ve eğitim veren kişi veya kurumlar var. Eğitimden çok, sinyal veren kişilere dikkat etmek gerekiyor. Kimileri dürüst ve bir çoğu ise kesinlikle dürüst değil. Çoğu yatırımcı, bu şahısların verdikleri sinyallere güvenerek, körü körüne elinde ne var ne yok hisseye yatırıyorlar.

Sinyal verenlere güvenir veya güvenmezsiniz. Bu sizin bileceğiniz iş. Fakat size iki soru sormak istiyorum:

1. Bir an için, sinyal aldığınız yerin, dünyanın en iyi trader'ı olduğunu varsayalım. Sizce bu kişinin doğruyu tutturma oranı 100% olabilir mi? Böyle bir şey sizce mümkün mü? 75% olduğunu farzedelim. Peki siz kaybeden 25%'lik sinyale denk gelmiş olabilir misiniz?

2. Ve en önemli soru: Bir işleme girmeden önce kaç para kaybetmeyi göze aldığınızı ve maksimum kaç para kaybedebileceğinizi biliyor musunuz?

Ben, gerek yurtdışında, gerek Türkiye'de bir çok eğitim aldım. Yüzlerce video seyredip, kitaplarını okudum. Yapay zeka, machine learning (makina öğrenimi diyemiyorum bir türlü) üzerine çalışmalar yaptım. Bilinen bir çok stratejinin, geçmişe dönük testlerini yazdım (manuel değil, otomatik). Körü körüne bunlara uyarak işlem yapmak kumardan farksız.

Borsa ve forex için bir benzetmem var: Şayet riskinizi bilmiyorsanız, pahalı bir bilgisayar oyunu oynuyorsunuz.

Örnek: 10.000 ₺ paranız var. Her bir trade için kaç para kaybetmeyi göze alıyorsunuz? 200-1000-5000 ... ? Peki bunu nasıl ayarlayacağınızı biliyor musunuz? Ben bu kağıda güveniyorum diyerek sonuna kadar gidiyor musunuz?

Riskinizi yönetin. Riskinizi yönettiğiniz sürece, piyasalardan kalıcı bir gelir elde edebilirsiniz.

Risk yönetimi için oluşturduğum videoyu aşağıdaki linkten seyredebilirsiniz:

https://youtu.be/GFrqoTxsZmM

Yorumlarınızı paylaşırsanız sevinirim.

NOT: Videoda ve bu yazıda anlattıklarım birer yatırım tavsiyesi değil eğitim amaçlıdır.