Special Days Image
Sayfa 106/106 İlkİlk ... 65696104105106
Arama sonucu : 847 madde; 841 - 847 arası.

Konu: Temettu Etkisizligi

1. Verdiğiniz bilgiler ve harcadığınız emek için çok teşekkür ederim Erhan Bey, söylediklerinizin bir kısmını uyguluyorum, bir kısmını da uygulayacağım inşallah.

2.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    soruya yönelik cevabımı ileteyim birde nacizane tavsiyelerimi vereyim.

1-Enflasyon da tıpkı bizde oldugu gibi şirketin dogru degerlenmesınde bir ölçek 100 lıraya aldıgın araba nasıl kı bugun 300 ise 5 milyon TL öz sermayeye sahip şirket artık 15 milyon TL değerinde

Öz sermaye varlıklarıda barındırıyor biliyorsun varlıklarda ki enflasyon sebepli değer artışı şirket öz sermayelerinin artmasına sebep oluyor.

Öz sermayeler artacaksa piyasadaki yani borsadaki değeri de artmalı. bu sebeple o çılgın cıkıslar yaşandı ve yaşanıyor.

Bİlancolar tarafına gelirsek biliyorsun bir sektörde bir sürü kalem var en başta petrol girdiler çıktılar maliyetler dolar vesaire çimento da da ne olmuş olabilir eskisi kadar ev yapılmıyor olabilir yapılıyorsa dahi maliyetler çok yüksek olmuştur örnegın çimento çıktı bunun sevkiyatı petrol fiyatları sebebiyle maliyeti artıyor. Çimentoyu satıyor fakat tekrar üretirken çok daha yüksek maliyetle üretiyor neden doların cıkısı veya enflasyon çimentonun satışından gelen para ile tekrar üretilemiyor. Yani demek istediğim. Bir çimento şirketi nasıl büyür ve kar eder.

5 çuval çimento satar sattığı 5 çuvalın parasıyla 7 çuval üretir 7 yi satar onun parasıyla 10 çuval üretir.

Fakat enflasyon dolar petrol ve diğer kalemlerdeki oynaklık bu hesaplamanın yapılmasını imkansızlaştırdı.

5 Cuval sattı parasını aldı yeni çimento üretecek bir baktı ki kazandıgı parayla 4 çuval üretebiliyor. Niye bu süre zarfında maliyetler arttığı için. Haliyle gelir gider dengeleri öngörülemez bir hal aldı fiyat verecek çimentoya hangi fiyatı versin yüksek fiyat verse satışlar düşüyor. düşük fiyat verse zarar ediyor. haliyle bunlar bir şirket analizinde önemli dengeler.

BU dengeler hangi yönde düzelirse şirketler de buna göre düzelir veyahutta öngörü olarak bir şirket yönetimi ne kadar ileriyi önceden görebilir ve buna göre önündeki puslu havayı kaldırırsa o derece başarılı olacaktır.

2- Çimento sektöründe en önemli gider kalemlerden birtanesi nakliyedir. çimsanın bulundugu yer farklı akcansanın bulundgu yer farklı. Haliyle nakliye masraflarının önemli ölçüde düşebilmesi için konum da önemli bir yer eder.

İş tabi konuma kadar düşünce o bölgede ne kadar çimento satabiliyor kimlere satabiliyor o bölgede ne kadar inşaat yapılıyor gibi gibi bir sürü maliyet hesabı ortaya çıkıyor. petrol fiyatlarındaki artışla beraber iş iyice çıkmaza girebiliyor.

Haliyle 2 hisse arasında ki bu denge veya dengesızlık durumu görüldüğü üzere bir çok parametreden etkilenmektedir.

Olaylara daha geniş bir bakış açısıyla bakmak çok daha doğru olacaktır. Mesela iştirakler yine keza önemli çimsa kimlere ortak kimlere çimento veriyor o şirketlerin durumu ne.

Ben afyonda oturuyorum afyon çimento mesela çuvalların üstünde cimsa yazar cimsa afyon çimentonun %51 ine sahip. DOlayısıyla afyon çimentonun durumu çimsayada etki edecek

Vesaire vesaire sanırım anlaşılmıştır olayın detayına girdikçe aslında sadece bir dünya olmadıgını marsın saturnun oldugu görüyorsun. daha da genişleyince bir sürü yıldız oldugunu görüyorsun sonra daha geniş çerçeveden bakınca aslında bir samanyolu oldugunu. Daha da geriye gidince tıpkı senın saman yolun gibi milyarlarca saman yolu oldugunu. O sebepledir ki;

BİR ŞİRKETE ORTAK OLMAK Eğer doğru ve çok daha karlı yatırım yapmak istiyorsak. Elimizdeki temettüye grafiğe ona buna bakarak 3 5 parametreyle olacak iş değildir. Çok daha geniş bakmak lazım her konu için. Mesela temetüye burada bakarken konuşurken en geniş açıyla baktık vermese nolurdu verilince ne değişti vesaire vesaire.

TAVSİYELER;
    1- Çok geniş açıyla hisseyi analiz edin basit bir mantıkla değil örnegın şu o kadar komık bir bakış açısıdır ki her duydugumda sadece gülüyorum. "Yazın altın fiyatları yükselir düğünlerden dolayı" Tam bir cahilliktir aslında bu.

Altın fiyatları dünyadaki ONS fiyatından etkilenir ülkemizde Ons üzerine birde dolar eklendiği için hem dolardan hem onstan etkilenir senin ülkendeki altın alış ve satışları KOSKOCAMAN ONS'u %0,001 belki etkiler. Fakat öyle bir inanış var. BİLİMDEN VE MATEMATİKTEN UZAK BİR BİÇİMDE. BEN TEMETTÜYEDE BU SEKILDE BAKILDIGINI DÜŞÜNÜYORUM. TEMETTÜMÜ VERİYORMUŞ HA O ZAMAN İYİ TAMAM YÜKSELİR.

2-Araştırmacı olmak sorgulamak felsefe yapmak olayı anlama ve anlamlandırmaya calısmak bu özelliğinizin oldugunu düşünüyorum. Çünkü sorunuzun içinde bunlar var. Anlayarak yatırım yapmak en mantıklısı. Sonuç olarak para kazanmak istiyoruz o halde hisseler neye göre yükselir hangi parametrelerden etkilenir didik didik etmek lazım. Koşulsuz inanmamak lazım. Her soylenenı sorgulamak lazım.

3-Madem yenisin bir adet borfin fast web mali analiz mutlaka al kendince hobi amaçlı şirketlerin bilancolarını incele geçmiş bilancolarına bak fiyat hareketlerine bak çeşitli bilanco kalemleri ne olunca hisse fiyatı ne olmuş anlamlı ilişkkiler bulmaya çalış.

4-Her neye yatırım yaparsan yap mutlaka her 3 ayda bir bilancolarına göz gezdirmeyi unutma hiçbirşey bilmesen bile fast web deki satış ve karlılık grafikleri illaki bir bakış açısı verecektir. Bunu küçümseme.

5- Her zman malda olmana gerek yok etrafındaki insanların yatırım mantıklarına bak özellikle kaybedenler, ben özellikle dinlerim 1 senede 365 gün var. BU adamlar genellikle 350 gün malda kalırlar. yani sadece 15 gün dışarda kalırlar. Oysaki grafiklere bakılırsa bazı dönemler nakiite olunmalı bazı dönemler ise malda olunmalı ve bu oran istatistiksel olarak kabaca %70 civarındadır. Yani 1 senede yaklaşık 121 gün nakitte kalmalı 243 gün malda oturmalıyız. Bu zamanlamaları doğru noktalara denk getirdiğinde hem enflasyonu geçer hemde alıp tutandan daha fazla kazanırsın. Sürekli al sat demiyorum DİKKAT ET. 121 gün yani 4 ay. Mesela hisseler doygunluga ulaşmıştır. Çıkar 4 ay faizde kalırsın. SOnrasında tekrar alır en az 8 ay tutarsın vesaire.

6-FAİZ - DOLAR - ENFLASYON üçgenine mutlaka bak Bunlar genel tüm hisseler için ortak parametrelerdir.

7-Ne istediğin çok önemli stratejini belirlemede düzenli ama az getiri istiyorsan daha büyük şirketlere ve sektörlere yaymalısın portfoyu. bist30 max bist50 dışına cıkmamaya çalışırsın. Yok, hızlı büyümek istiyorsan. portfoyun 3/2 sini küçük belki bist 100 dışı henüz bebek şirketlerde kullanmalısın. Kendinden pay biç 5 milyon TL öz sermayen olsa buna %100 üretmek çok daha zordur. ancak 50 bin TL ye %100 üretmek çok daha kolaydır. Şirketlerde böyledir. Büyüdükçe büyüme hızları yavaşlar. Dogal olarka büyüme yavaşladıkça getiri bir önceki zamana nazaran düşer fakat stabilite artar.

Bu hep böyledir zaten. risk = getiri demektir. bak faize banka faizi stabildir ama getirisi düşüktür. Bankalar çok daha yüksek faiz vermeye basladıkların da bilirsin aslında büyük riskler içeriyordur. İMAR BANKASI Çok yüksek faizler verip durumu kurtarmaya calıstı ancak başaramayıp battı gibi gibi.

Mevduat faiz oranları diye arat ismini az duydugun bankalar genelde daha yuksek faız verırler cunku daha fazla rısk ıcerırler.

8-Sonuç olarak; ilerdeki zenginliğin en temelde risk iştahınla dogrudan orantılı olacaktır.
    Erhan Bey merhaba, öncelikle detaylı bir biçimde çimento sektörü hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ben ziraatten işlem yapıyorum, ziraatin finnet2000 diye bir siteyle anlaşması var, hisse seçerken yaptığım şeyler tam olarak şunlar;

1)Hissenin sırasıyla 5-10-15-20 yıllık ve ilk halka arzından beri dolar bazındaki yükselişine bakıyorum. Sonra geçmiş temettülerini ve temettüdeki artış azalışlarına bakıyorum.
    2)Daha sonra genelde 2012 ile son yılı bazen ara yıllardaki toplam borç ve toplam aktiflerini dolar bazında kıyaslıyorum. Buna galiba cari oran diyorlar tam emin değilim. Örneğin 2012 son çeyrekteki toplam aktifi toplam borca bölüyorum, atıyorum kafadan 3 mü çıktı. 2021 son çeyrekteki toplam borcu 3 ile çarpıyorum. Daha sonra 2021 son çeyrekteki toplam aktifle arasındaki farka bakıyorum eğer açık varsa 2012'den 2021'e kadar verdiği toplam temettü miktarını topluyorum bunu çıkarıyorum yine fark kapanmamışsa bu defa şirketin faaliyet raporlarını açıyorum orada yazan yatırım miktarlarını ve bağışlarını çıkarıyorum. Fark kapanmadığı taktirde hisseyi herhangi bir şekilde almıyorum.
    3)Şirketin sahiplerini inceliyorum. Borsaya açık pay oranına bakıyorum. Sahiplerinin sağ-sol fark etmez herhangi bir şekilde siyasi olarak güçlü bağı varsa hisseyi almıyorum. Çünkü uzun vadeci yatırımcı olacağım, yarın öbür gün iktidar değişir şirketind değeri düşer diye düşünüyorum. Borsaya açık pay oranı yüzde 60 'ın üstünde ise ya da sahiplerinde pay yüzde 35 in altında ise yine hisseyi almıyorum. 4)Faaliyet raporundan imtiyazlı paylara bakıyorum, imtiyazlı paylara dağıttığı kar oranına bakıyorum eğer toplam dağıtılan payın üçte birinden yüksek ise imtiyazlı paylara dağıtılan kar miktarı o hisseyi almıyorum.
    5)Şirketin favök ya da vafök ikisi de aynı diye biliyorum emin değilim vergi öncesi faaliyet karı diye biliyorum geçmiş yıllara göre onlara bakıyorum. Dolar bazında azalma varsa almıyorum.
    6)Şirketin yıllık satış miktarına dolar üzerinden bakıyorum, yine dolar üzerinden bir azalma varsa almıyorum aynı kaldıysa sürdürülebilirlik kısmını incelemeye çalışıyorum.
    7)Şirketin faaliyet raporunda argeye herhangi bir miktar para harcanmamışsa o hisseyi satın almıyorum.

Bana bilançoları inceleyebileceğim bir program önermişsiniz galiba, finnet2000 ile bu saydıklarımı görebiliyorum, lakin dediğiniz programı da inceleyeceğim. Bir kere stockeys diye bir siteden bir aylık ücretli üyelik satın almıştım. Orada finnette olmayan şirketin yılda yaptığı yatırım miktarını dolar üzerinden gösteriyordu. Lakin daha sonra bir şirketin faaliyet raporunda yazanla sitede yazan miktar arasında büyük fark olduğunu görünce oradaki üyeliğimi yenilemedim. Yani güvenilir site bulmak da zor bu durumda.

Çimsa ve çimento sektöründe ise dediğiniz gibi sadece dünya yok uzay var resmen. Benim anlamadığım çimsada bu yukarıda saydıklarımı incelediklerimde 2010 ile 2016 arasında lira cinsinden 1.2 milyat tl açık görüyorum. 2012 ile 2021 arasında yaptığımda ise açık 2 milyar tl ye çıkıyor. Ve bu açık dolar olarak da artıyor. Lakin benim yukarıdaki verilere uyan takip ettiğim pek çok hisseden daha çok yükselmiş ve daha çok temettü vermiş. Ayrıca şirkette bu kadar açık olmasına rağmen büyümeye devam ediyor. Yurtdışından yeni şirket satın alıyor madem parasal olarak açık var niye bu kadar temettü dağıtıyor, bu mantığı anlamaya çalışıyorum. Çimsa örnek sadece mesela Oyak çimentoyu da aynı yöntemle araştırıyorum, 2017'ye kadar tutuyor. 2018-2021 arası açıklar başlıyor onu da hisselerde normal karşılıyorum çünkü pandemi döneminde açık olması normal diye düşünüyorum. Lakin bunları yaparken dediğim gibi herhangi bir bilgim ya da tecrübem yok borsada, bu siteyi tesadüfen gördüm, iyi de olmuş çünkü benim çevremde oturup borsa hakkında sohbet edebileceğim herhangi bir insan yok, burada hem sohbet imkanı var hem de bir şeyler öğreniyorum o çok güzel bence.

3. açık dediğin borç falan galiba.

kaldıraç kullanıyor da olabilirler. Yani bazen örnegın kredi almanın maliyeti daha düşüktür yatırımdan daha fazlasını aldıgı için kredi maliyetine (faizine) katlanarak yatırım yapmayı tercih edebilir.

Belki böyle bir şeydir.

Bunun dışında güzel analizler yapmışsınız.

yatırım hayatınız da başarılar dilerim.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

4. Açık dediğim şöyle sayıylar örnek vereyim örneğin: 2012 son çeyrekte şirketin toplam aktifi 3 milyon tl. Toplam borcu ise 1 milyon tl. Şimdi toplam aktif/toplam borç 3 yapıyor ya. 2021 son çeyrek toplam borç mesela 3 milyon tl olsun, 3 milyon tl ile 3 ü çarpıyorum. Olması gereken toplam aktif 9 milyon tl ediyor gözümde lakin 2021 son çeyrek toplam aktife bakıyorum 7 milyon tl. Yukarıdaki son mesajımda belirttiğim yatırım, temettü gibi değerler toplamı 1 milyon tl olsa,9 milyondan çıkarıyorum mesela 8 milyon tl kaldı diyelim. Lakin aktif 7 milyon tl. Bu durumda aradaki 1 milyon tl benim size bahsettiğim açık oluyor. Toplam aktif/Toplam borca cari oran mı diyorlar tam bilmiyorum. Teknik bilgim yok. Bakkal hesabı gibi yapıyorum. Bu oran değişebilir ama 10 yıllık sürelerde bakıyorum, o bahsettiğim açık artıyorsa şirket benim için değersiz oluyor. Böyle böyle elemeye çalışıyorum kafamda şirketleri. Bir de anlayamadığım yer olursa buraya yazıp öğrenmeye çalışıyorum, çimsa örneğinde olduğu gibi. Kaldıraç olayını şirketlerin kullandığını bilmiyordum. Benim için ek bir bilgi oldu. Anlamadığım bilmediğim daha çok şey var mesela şirket başka bir şirketi satın aldığında ya da borsadaki hisselerini geri topladığında aktifleri artıyor mu yoksa hiç bir şekilde etki etmiyor mu bilmiyorum. Benim bildiğim aktifleri artmalı ama bu sitede kordsa forumunda bahsetmişlerdi yurtdışından şirket alırsa eğer oradan elde ettiği geliri bizim ülkede temettü olarak dağıtamıyormuş sadece o ülkede temettü dağıtabilirse o dağıtılan temettüden sonra bu ülkede temettü dağıtabiliyormuş, ne kadarı doğru bilmiyorum. Zamanla öğreneceğim. Teşekkür ederim her şey için, size ve forumun geri kalan insanlarına da yatırım hayatında başarılar dilerim.

5.  Alıntı Originally Posted by B.A.L Yazıyı Oku
    Açık dediğim şöyle sayıylar örnek vereyim örneğin: 2012 son çeyrekte şirketin toplam aktifi 3 milyon tl. Toplam borcu ise 1 milyon tl. Şimdi toplam aktif/toplam borç 3 yapıyor ya. 2021 son çeyrek toplam borç mesela 3 milyon tl olsun, 3 milyon tl ile 3 ü çarpıyorum. Olması gereken toplam aktif 9 milyon tl ediyor gözümde lakin 2021 son çeyrek toplam aktife bakıyorum 7 milyon tl. Yukarıdaki son mesajımda belirttiğim yatırım, temettü gibi değerler toplamı 1 milyon tl olsa,9 milyondan çıkarıyorum mesela 8 milyon tl kaldı diyelim. Lakin aktif 7 milyon tl. Bu durumda aradaki 1 milyon tl benim size bahsettiğim açık oluyor. Toplam aktif/Toplam borca cari oran mı diyorlar tam bilmiyorum. Teknik bilgim yok. Bakkal hesabı gibi yapıyorum. Bu oran değişebilir ama 10 yıllık sürelerde bakıyorum, o bahsettiğim açık artıyorsa şirket benim için değersiz oluyor. Böyle böyle elemeye çalışıyorum kafamda şirketleri. Bir de anlayamadığım yer olursa buraya yazıp öğrenmeye çalışıyorum, çimsa örneğinde olduğu gibi. Kaldıraç olayını şirketlerin kullandığını bilmiyordum. Benim için ek bir bilgi oldu. Anlamadığım bilmediğim daha çok şey var mesela şirket başka bir şirketi satın aldığında ya da borsadaki hisselerini geri topladığında aktifleri artıyor mu yoksa hiç bir şekilde etki etmiyor mu bilmiyorum. Benim bildiğim aktifleri artmalı ama bu sitede kordsa forumunda bahsetmişlerdi yurtdışından şirket alırsa eğer oradan elde ettiği geliri bizim ülkede temettü olarak dağıtamıyormuş sadece o ülkede temettü dağıtabilirse o dağıtılan temettüden sonra bu ülkede temettü dağıtabiliyormuş, ne kadarı doğru bilmiyorum. Zamanla öğreneceğim. Teşekkür ederim her şey için, size ve forumun geri kalan insanlarına da yatırım hayatında başarılar dilerim.

anladım kaldıraç dediğim şey kredi yani kredi çekmek kaldıraç kullanmak demektir.

https://youtu.be/7SbafP_45Bs?t=460

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

6. Anladım, verdiğiniz link çok güzel, aslında benim borsa hakkında özellikle bilanço okumak için merak ettiğim bilgilerin çoğu verdiğiniz kanalda var. Tekrar teşekkürler.

7. Temettü mevsimi geldi de geçiyor bile.

Sayfa 106/106 İlkİlk ... 65696104105106

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •