Sayfa 13/106 İlkİlk ... 311121314152363 ... SonSon
Arama sonucu : 847 madde; 97 - 104 arası.

Konu: Temettu Etkisizligi

1.  Alıntı Originally Posted by Spartan Yazıyı Oku
    http://www.hisse.net/forum/showthrea...=55286&page=72
    576 nolu girdi, linke ulasamadim ama ozeti bu girdide var.

Saygilarimla

ytd
    bu Döküman daha öncede inceledim önüme getirildi pdfyide okudum. Yine aynı şekilde buradada temettü hisseleri ile bist100 hisselerini almış ve bakın performans daha iyi demiş.

Fakat bunu yaparken atlanan çok fazla şey var.

1- karşılaştırdıkları hisseler birbiri ile denk hisseler değil. Aralarında zarar eden şirketinde oldugu bir endeks ile kar eden bir endeksi alıp temettü endeksi başarılıdır çıkarımı yapmışlar bu pdfde. Bundan 4 sene öncesinde aynı dökümana aynı bu yorumu yapmıştım.

2-Bu analizi eğer gerçekten doğru bir biçimde yapacaklarsa bilancoları ve net karı baz alarak yapmaları lazım.

3-Temettü hisselerinin normal hisselerden daha fazla prim yapması gerçekçi değil ve teorik olarak mumkun değildir. Teoride mumkun olmayan birşey gerçek olamaz.

Şimdi neden teoride mumkun olmasın dediğinizi duyar gibiyim anlatayım....

Bir şirket var ve her yıl 20,000 TL kar etsin ve böyle bir şirket bu karı elde ettiğinde borsada işlem gören hissesi bu kara karşılık %20 yukarı hareket etsin.

Bunda itiraz edilecek herhangibir durum var mı yani 20,000 TL kar eden bir şirketin hisse fiyatı her yıl %20 yukarı gidiyor.

BU şirket herhangibir temettü dağıtmıyor. borç vesaire filanda yapmıyor. her yıl 20,000 TL kar ediyor sabit şekilde.

şimdi bu şirket 5 yıl sonra ben artık temettü dağıtmak istiyorum der.

her yıl 10,000 TLlıkte temettü dağıtmaya başlar. peki ozman hisse fiyatı değişkenini kontrol edelim.

20,000 TL kar acıklar şirket hisse fiyatı o yıl %20 yukarı gider 10,000 Tl sini dağıtır hisse fiyatı %10 Düşürülür.

bir sonrakı sene tekrar 20,000 TL kar edilir hisse fiyatı düşürüldüğü yerden %20 yukarı gider yine 10,000 TL si dağıtılır %10 fiyat düşürlür. bir sonrakı sene tekrar 20,000 TL kar ve vesaire diye gider.

burada bir sorun varmı ? bunu anlamayan var mı?

peki eğer temettü veren hisse senetleri daha performanslı ise aynı örnekte şöyle hareket etmeliydi.

Aynı şirket 20,000 TL kar acıklar o sene hisse fiyatı %20 yukarı gider. 10,000 TL dagıtır hisse fiyatı %10 düşürlür.

Bir sonrakı sene hisse 20,000 TL kar eder fakat hisse fiyat %30 yukarı gitmeli hem temettüyü telafi etmek hemde bir sonrakı karı fiyatlamak için yine 10,000 TL sini dagıtır fiyat %10 düşürülür. bir sonrakı sene yine 20,000 TL kar eder. fakat hisse fiyatı düşürlen yerden %30 yukarı gider. yine temtetü dağıtılır ve vesaire.

verdiğim 3 örnekte aynı şirketin farklı temettü veren vermeyen senaryolarıyla sizlerin ve benim yaklaşımımı temsil etmekte.

Son verdiğim örnekteki Şirket sizede garip gelmedi mi ? 10 Yıl sonunda bu şirketin piyasa değeri elde edilen kara göre çok ucuk olması gerekmiyor mu ?

Peki nasıl olur her yıl kasaya 20,000 Tl giren en ustteki 2 örnekteki şirketi yatırımcılar 20,000 TL kar A karşılık hisseyi %20 yukarı götürerek cevap verdi.

10 yıl sonunda ikiside %20*10 = %200 yukarı gitmiş görünecek.

Fakat son örnekteki şirket ise her yıl 20,000 TL kar etmesine karşın ilk yıl bu %20 yukarı fiyatlama gösterirken diğer yıllar temettü telafı etmeyi varsayımına göre %30 yukarı gidiyor.

Hesaplayalım %30 * 9 + %20 = %290

Toplamda 3 şirkettinde gerek HAKIM ortakları gerekse şirket kasası bakımında 10 yıl sonunda 200,000 TL toplamda para yarattılar.

İlk 2 şirket piyasa değeri bu 200,000 TL doğru şekilde yansıttı ve şirkete buna göre değer biçerken.

Son verdiğim örnekteki şirkette %90 daha pahalı bir değer biçti ?

Sizce bu anlamlı mı ? Doğru mu ? Hangi sebeple %90 daha pahalı görünecek elde edilen kar 200,000 TL iken diğer şirketin piyasa değeri niçin 290,000 Tl görünecek ?
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

2. Eğer 3. şirket fiyatlamasını doğru kabul ediyorsanız bildiğiniz herşeyi unutun.

1-Değerleme analizi Yapmamalısınız ? Çükü 3. şirkete inan birisi değerleme analizi yaparsa saçma sapan birşey cıkar çok pahalı bir şirket görecek

2-PP/DD F/K ları unutun CUnku 3. şirketin bu rasyoları 50 60 90 larda hatta 30 yıl sonra 100 ün üzerinde görünecektir.

3-Yüksek oranda dağıtılan temettü telafi edileceği için elde edilen kar %20 fiyatlanırken temettü telafisi örnegın temetüsü %35 ise bunu telafi edeceğine göre %35 birde karı fiyatlayacak %20 = %55 lik bir yukarı hareket demek halbukı hisse sadece 20,000 TL kar etmişti. Bunu zamana yayin sizce bu everst dağı gibi uçuyor olmalı grafik değil mi

???????????
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

3. Erhan Bey, temettünün lüzumsuzluğuna ilişkin bilgileri derli toplu bir arada bulabileceğimiz böyle bir başlık açtığınız için teşekkür ederim.

Gönderdiğiniz iletilerin epeyce bir kısmına bakma şansım oldu, bir iki nokta hakkında fikirlerimi söylemek ve bir soru sormak istiyorum.

1- Buffet ve benzeri yatırımcıların hareket tarzları ile ilgili olarak yapılan yorumlardan yola çıkarak; BİST ile Amerikan borsalarının temettü açısından karşılaştırılmasının çok uygun olmayacağını düşünüyorum. Oturmuş bir piyasa ve borsa anlayışı ile henüz 20-30 yıllık bir borsa elbette bir tutulamaz. BİST'teki şirketlere bakınca bize özgü kurumsallaşma hikayeleri, bize özgü patronlar ve bize özgü dalavereler maaselef sıklıkla karşılaştığımız durumlar. Bu yüzden bizim borsamızdaki küçük yatırımcının çıpalarının yabancı borsalardan ve büyük yatırımcılardan veya şirket sahiplerinden (53 nolu gönderinizde Rahmi Koç örneği vermişsiniz mesela bizim için pek uygun örnek olduğunu düşünmüyorum) farklı olması kaçınılmaz.
    2-Bütün küçük yatırımcıların aynı düzeyde ekonomi bilgisine, aynı risk ve beklenti anlayışına, aynı seviyede borsa bilgi ve tecrübesine sahip olduğu ve benzer şekilde zaman ayırabileceği varsayımıyla çok alengirli hesaplamalar yaparak temettünün iyiliği veya kötülüğü üzerine fikirler serdetmek her zaman yararlı ve doğru olmayabilir. Ayrıca tasarruflarını borsaya yönlendirmek isteyenlerin sadece temettüye bakmaları ya da hiç dikkate almamaları gibi bir durumun söz konusu olduğunu düşünmüyorum. Az buçuk birşeyler okuyan herkesin yatırım kararını verirken oldukça karmaşık zihni süreçlerden geçtiğini düşünüyorum. Kimisi daha matematiksel olarak düşünüp şirketin temel/teknik analizini bir kuyumcu titizliğiyle ele alırken; kimisi tamamen şirketin değer hesabını yaparak mümkün olduğunca kelepir bir fiyata şirkete ortak olmak isteyebilir; kimisi de temettü ve büyüme odaklı beklentilerine göre karar verir. Bazıları da tamamen duygusal saiklerle hareket edebilirler. Bunun herhangi birisi tek doğru olsa idi buradaki arkadaşların %90'ının aynı 3-5 şirkete yatırım yapması kaçınılmaz olurdu.

Şimdi de bir sorum olacak: Alıntı yapacaktım ama ilgili gönderinizi tekrar arasam da bulamadım. İlk sayfalardan birinde borsada hisse alan birisinin ihtiyacı olduğunda hissesinin cüzi bir kısmını satarak ihtiyacını karşılamasının temettü beklemesinden daha evla olacağını yazmıştınız. Bu bağlamda;

Profesyonel borsa yatırımcıları için basit olabilir ancak herkesin anlaması için aklıma şöyle bir senaryo geldi: Manisa Demirci'de yaşayan bir çiftçi yeni oluşturduğu ceviz bahçesi için her yıl yaz aylarında 8-10 bin liralık ilaç ve gübre harcaması yapması gerekiyor ve bu durum cevizlerden güzelce verim almaya başlayacağı zamana kadar 7-8 yıl sürmesi gerekiyor. Yapacağı bu harcamanın finansmanı için 100000 TL'lik borsa yatırımı yapma kararı aldı.

A Senaryosu: Hektaş, Aksa veya bunlara benzer düzenli temettü veren *** bir şirketin hissesini alıp her sene yaz aylarında yapacağı harcamasını temettüden karşılayabilir. (***=Sizinde iletilerinizde belirttiğiniz gibi bu şirketlerin gelecek yıl temettü vereceğinin garantisi yok ancak yıllardır düzenli vermeleri aksi kanıtlanmadığı sürece bunun tekrar edeceğinin göstergesi olarak değerlendirilebilir)
    B Senaryosu: Büyüme beklentisi olan ancak temettü geleneği olmayan başka bir şirket alabilir. Bu ikinci senaryoda alacağı şirketi seçmesi için oldukça karmaşık ekonomik analiz süreçlerini işleterek geleceği doğru tahmin etmesi gerekecek. Ayrıca her yaz ilaç ve gübre için ayırması gereken para kadar hisse satışı yapmak zorunda olacağı için şirketin fiyat yükselmesinin azalan lot sayısını amorti edecek kadar yüksek ivmeli olması gerekecek.

Bu durumda yekten A senaryosu gereksizdir B senaryosu bu kişinin daha menfaatinedir denebilir mi? Şayet B senaryosunun kişinin daha menfaatine olacağını düşünüyorsanız her yıl yapılacak satış kadar azalan lot sayısının yatırımcıya uzun vadede yeteri kadar kazandırmaya devam etmesi için neler yapmalıdır? (lütfen bu kısma cevap verirken karşınızda sürekli borsa ile ilgilenen kendiniz gibi birinin olmadığını düşünün karşınızdaki kişi Manisa Demirci'de yaşayan bir çiftçi -veya oluşturulabilecek başka başka senaryolarda emekli, işi başından aşkın doktor, öğrenci, ev hanımı gibi benzer kişiler olduğunu unutmayın lütfen-

Herkese sağlık sıhhat ve bol kazanç dilerim.
    ""Koyun verdi kuzu verdi süt verdi, Yemek verdi ekmek verdi et verdi,Kazma ile döğmeyince kıt verdi...
    Benim sadık yârim kara topraktır" Koca Veysel

4. @ekzi hüseyin öncelikle yazın için teşekkür ederim.

İşte senin gibi oturalım böyle örneklerle gidelim düzgünce meseleyi anlayalım anlaşalım..

cevaplara geçiyorum.

1-Bu konuda haklısın. Tabiki bizim borsamız ile amerıkan borsasını karşılaştırma yapmamız doğru değil. Fakat Kişiler bak dividend bilmem ne bak şu şöyle yapmış diye amrıkalılardan aldıkları bazı stratejilerle gelip yazıyorlar. Zaten amacım oradaki şirketlerle yine orayı karşılaştırmak bizim şirketlere değil.

orada temettü dağıtan şirketler ile yine orada temettü dağıtmayan şirketlere bakın. Yani amerıkadaki şirketleri yine amrıkadakı temettü dağıtan başka şirketlerle kıyaslayın. Diyorum. Hani temettü hissesi performansı daha iyi deniliyor ya bu kural niçin amrıkada işlememiş diyorum.

kıyaslama şeklinde algılandıysada özür dilerim yanlış anlaşılmıştır.

2-BU meseleye gelirsek. Renkler zevkler tarzlar stratejiler. BU kural aslında her yerde var. Eğer böyle düşünürsek hiçbirşeyi anlayamayız. Bir örnek vereyim. Politikacılar niye tartışsın ki herkesin tarzı farklı kimisine göre a iyi kimisine göre b yani böyle düşünüp kimse için tartısmamaları lazım iken tartısıp konusuyorlar.

Matematik üzerine mesela 2+2 = 4 eder değil mi fakat bir başkası 2+2 = 5 eder diyor. o senin rengin zevkin o senin bakış açın diyebilirmiyiz. Temettü meselesinde olan şey aynen budur 2+2 = 4 etmesi örnegıdır. cunku tartıştıgımız şey zaten matematik.
    Farkettiyseniz ne temettü hisse almayın diye bir durum yok. Tartıştıgımız şey temettü dağıttıgında ve ya dağıtmadıgında ne olacağının matematiksel sonuçları.

Aslında siz farketmesenizde tartıştıgımız şey renk ve zevk meselesi değil tamamiyle matematik üzerine tartışıyoruz.
    Halbukı matematiksel bir sonuç üzerine tartışıldıgı nerede görülmüş ???

İşte beni yıllarca bu konuya hala daha atamama sebebim bu cunku 2+2= 5 eder diyorlar. renk ve zevk meselesı olsa bu kadar konuşulmazdı bile yıllardı bu meseleyı formda anlatabildiğim kişi sayısı 10 filandır. bir kısmı zaten biliyor ancak kalan büyük bir çoğunluk hala farkında değil. Havuz problemi gibi düşün mutlaka çözmüşsündür. 1 havuzu 1 musluk 2 saatte dolduruyor 2 muslukla havuz kaç saate dolar cevap 1 dir değilmi yani bunun tartısalacak bir tarafı yoktur. denediğinde de bu sonuca ulasırsın. İşte benle mualefet edenler yok bu havuz 1,5 saate dolar diyorlar. Haliyle bende tutamıyorum kendimi yaw nasıl 1,5 saatte dolacak acıkla bana matematiğini yap bu işin diyorum. Kİmsede matematikle açıklama yapmıyor. Bu konu başlıgında önce daha eski konu başlıgımda matematikle açıkla dediğim arkadaşlardan ikisi dur ben su erhanin gözüne sokayım diye matematikle olayı açıklamaya calıstı Ne oldu bir sor ? BU arakdaşların ikiside harbinden erhan senin dediğin doğruymuş bu nasıl oldu böyle bunca yıldır biz temettü alacaz diye boşa sevinmişiz dediler. Yazışmaları var istersen KANITLAYABİLİRİM. Daha sonra benle beraber daha önce bana mualefet olan bu iki arkadaş aynı şeyi savunmaya başladı ve formdan 2 kere benle beraber ban yediler. Aynı ben gibi yazdılar tıpkı kendilerinin mualefet ettiği gibi mualefet ettiler daha sonra bu iki arkadaş sinirlerinden yaw nasıl anlamadınız hesaplayın falan filan dediler karşı cıkmalar devam etti onlar açıklamaya calıstı karşısında bir ordu habıre karşı cıkıyor ama kımse oturup hesap etmıyordu nihayetinde sinirlerine hakım olmayan bu iki arkadaş banlandı bir süreliğine. Üstelik ben onların tartıştıgı başka bir başlıga özellikle girmiyor ve yazmıyordum. Yani kendi kendilerine tartıstılar.

ben Hodri meydan diyorum yapın matematiğini diyorum yapamıyorlar zaten yapsalar sonucu bulacaklar. Ama karşı cıkmaya devam ediliyor. Sorun kımde ?

Gelelim senaryolarına süper bir örnek işte böyle şeylerle gelip konuyu daha iyi anlayacagınızı umıt ediyorum. Gelin bana örnekle gelin. Hatta örnegınizin saglamasınıda beraber yapalım. Ben bunların HEPSİNE AÇIĞIM...

Şimdi örnegınızde A şirketinin de B şirketininde AYNI KARI ELDE ETTİĞİNİ ANCAK BİRİNİN TEMETTÜ DAĞITIP DİĞERİNİN DAĞITMADIGINI EKLEMEMIZ GEREKIR AKSİ TAKDİRDE HANGİSİNİN DAĞA KARLI OLACAĞI DEĞİŞKENLİK GÖSTERECEKTİR BU MADDEYİ BELIRTMEDİĞİNİZ İÇİN BEN BELİRTMİŞ OLAYIM TÜM BILANCO KARLARI AYNI SADECE TEMETTÜ POLITIKASI FARKLI İKİ ADET İKİZ ŞİRKET ÜZERİNDEN SERNAYOLARINIZI YÜRÜTÜYORUM.

İki şirketinde hisse fiyatı 10 TL olsun. A senaryosu SEN OL B senaryosunuda ben uygulamış olayım.

A Senaryosundakı şirket isminede A hissesi Diyelim B senaryosundaki Şirket İSMİNEDE B hissesi diyelim.

A hissesi temettü dağıtsın.
    B hissesi temettü dağıtmasın.

01,01,2018 YIlında 10 TL den SEN A şirketinde 100,000 Tllik alım Yaparsın Bende B şirketin aynı tarihte 100,000 TLlik alım yaparım.

Buraya kadar anlaştık mı artık ikimizde uzun vadeli yatırımcıyız. aynı tarihte alım yaptık analiz manaliz etmedik cunku biz anlamayız ikimizde cahiliz.

Senin hissende benim hissemde 1 yıl içinde %10 yukarı gitti aynı bilancoyu ve karı yayınladıkları için

10 TL nin %10 u kaçtır ? 11 TL doğrumu İkimizin hisseside 11 TL ye cıktı.

SOnra sen beni telefonunla aradın cahil erhannnn dedin benim şirketin 01,05,2019 da hisse başı 1 TL temettü dağıtacak. Ben ekinlerim için kaynağımı buldun diye telefon açtın bana. Ben iyi bakalım memet ağa hadi yine iyisin dedim. 01.05.2019 tarihini NOT aldım senin temettü alacağın günü not aldım.

Temettü günü geldi çattı erhan kara kara düşünüyor mehmet ağa tarlası için kaynagı temettü hissesinden alacak acaba ben ne yapmalıyım diyor. sonra aklına bir fikir geliyor SATMAK.

01.05.2019 tarihinde aynı gün HİÇBİR ANALİZ VESAİRE GEREK DUYMADAN.

mehmet ağa (yani sen) 01.05.2019 tarihinde hisse fiyatı 11 TL 1 TL temettü Dağıtıyor. Cebine kaç para giriyor Bürüt =10,000 TL para giriyor değil mi ? Hisse fiyatı otomatık olarak 10 TL ye düşürülüyor 01.05.2019 tarihinde Doğrumu ?

Senin portfoyunde artık 100,000 TL banka hesabında ise 10,000 TL bürüt para oluyor doğrumu.

Erhan aynı gün 01.05.2019 tarihinde onun hisseside 11 TL de idi temettü dağıtılmadıgı için herhangibir düşüş olmayacak 11 TL de iken erhanın portfoy değeri 110,000 TL değil mi Tam 10,000 TL edecek şekilde lot satıyor. 11 TL den aynı tarih ve zamanda (yani sabah senin temetü aldıgın gün ile aynı gün aynı dakıka)

Erhanın banka hesabında 10,000 TL portfoyunde ise 100,000 TL kalıyor erhanın hissesi hala 11 TL de.

erhan herhangibir analiz yapmasına gerek kaldımı ??? kalmadı erhan senin temettü alacağın aynı gün senin temettü tutarın kadar lot satarak senle aynı parayı elde etti mi ? Üstelik erhanın şu anda lotu seninkinden daha az ama her ikinizinde portfoy değeri 100,000 TL

BURAYA KADAR SORUN VAR MI ????????

Gelecek yıla geçelim gelecek yılda iki ikiz şirket yine aynı karlı bilancolarını yayınladılar tıpa tıp aynı karı elde ettiler.

O yıl hisseleri bu kez %20 yukarı gitti Hemen hesaplayalım A hissesinin hisse fiyatı kaç TL idi 10 TL doğrumu peki

10 TL %20 si =12 TL ye cıkar doğrumu ?

B hissesi otomatik olarak düşürülmemişti bu yüzden 11 TL idi değil mi ? peki

11 TL nin %20 si = 13,2 TL ye cıkar doğrumu ?

A hissesine yatırım yapan sen 120,000 TL portfoy değerine ulaşırsın.

B hissesine yatırım yapan ben de 120,000 TL ye ulasırım İstersen eksik lotlarımla hesapla (Lot hesaplamasını özellikle sana bıraktım eksik lotla nasıl 120,000 TL ye cıktıgımı daha iyi anla diye)

sen bana telefon açarsın cahil erhannnn 01.08.2020 yılında benim şirketim bu kez hisse başı 2 TL temettü dağıtacak ekinlerim için daha fazla para alacağım dersin. Bende iyi bakalım mehmet ağa malı götürdün derim. Ve 01.08.2020 tarihini not aldım.

01.08.2020 Tarihi gelir A hissesinin fiyatı 12 TL demiştik. B hissesin aynı tarihte fiyat 13,2 TL demiştik.

Senin temettü günün benim ise sıradan bir günüm.

Piyasa açılmadan yarım saat öncesinde bir portfoy değerlerimize bakalım senin portfoyunde 120,000 TL görünüyor aynı şekilde benim portfoyumdede 120,000 TL görünüyor senin lot kısmında 10,000 Lot görünürken benimkinde daha az eksik lot görünüyor(benim lot kısmını sana bıraktım)

Ancak ikimizide portfoy değeri eşit.

A hissesi piyasa açılınca temettü düşürlmesi sebebi ile 12 TL den 10 TL ye düşürülür. 20,000 TL BÜRÜT senin banka hesabına yatar.

Cahil erhan aynı gün aynı anda AYNI SANIYEDE 13,20 TL de olan hissesinde 20,000 TL edecek sekılde lot satar.

B hissesinin fiyatı hala 13,20 TL dir A hissesin fiyatı ise 10 TL dir.

A hissesindeki ahmet ağa 20,000 TL Banka hesabında bürüt görünürken, 100,000 TL de portfoy değerinde görür hisse sayısı hala 10,000 adettir.

B hissesindeki cahil eran banka hesabında 20,000 TL görünürken. Portfoy değerinde 100,000 TL görünür hisse fiyatı otomatık düşürülmediği için. hisse adedi ise önceki seneye göre daha da eksilmiştir.

Bir sonrakı seneyi geçelim.

Aynı ikiz şirket aynı karı ve bilancoyu yayınlar. ve o yıl iki şirkette bu kez %40 yukarı gider.

Hesaplayalım A hissesinin fiyatı 10 TL idi %40 ı = 14,00 TL eder.

B hissesi 13,20 TL idi %40 ı =18,48 TL ye yükselir.

ve vesaire aynı üstteki senaryoyu devam ettir yine bana telefon aç tarih ver ve bende yine aynı tarihte herzmankı yaptıgım şeyi aynı tarihte ve zamanda yapayım.

Değişen ne oldu ? Senin temettülerini bürüt hesapladım üstelik.

Dikkat ettinmi cahil erhanın herhangibirşey analiz etmesine bu fiyat yüksekmi düşükmü demesine gerek kalmadı.

Senin temettü aldıgın tarihte cahil erhanda kendine temettü yarattı ? DİKKAT ET YÜKSEK FİYATMI DÜŞÜK FİYATMI TEKNIK ANALIZMIŞ FİLAN GIRMEDI SENIN TEMETTÜ ALACAGIN GUN AYNI SEKILDE TEMETTÜ ALMIŞ GİBİ YAPTI. TEMETTÜYÜ KOPYALADI ÜSTELİK VERGİSİZ.

üstelik lotları seninkine nazaran her geçen yıl azalmasına rağmen senle aynı getiriyi elde etti. ve bu ornegı istersen 100 yıl boyunca uzat cahil erhanın hiçbirzman lotları 0 a ulaşamaz.

5. http://www.acikders.org.tr/file.php/...s/Ders-a-6.pdf

bu dökümanı boş yere paylasmadım bana inanmadınız bari buna inanın diye paylaştım gördüğünüz gibi bunu sadece ben değil bu adamda açıklamış. YUkardakı gönderidede bunun nasıl oldugunu anlattım!!!!!

6. buda bonus olsun ;)

Adam bile demiş :D

7.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Gelecek yıla geçelim gelecek yılda iki ikiz şirket yine aynı karlı bilancolarını yayınladılar tıpa tıp aynı karı elde ettiler.

O yıl hisseleri bu kez %20 yukarı gitti Hemen hesaplayalım A hissesinin hisse fiyatı kaç TL idi 10 TL doğrumu peki

10 TL %20 si =12 TL ye cıkar doğrumu ?

B hissesi otomatik olarak düşürülmemişti bu yüzden 11 TL idi değil mi ? peki

11 TL nin %20 si = 13,2 TL ye cıkar doğrumu ?

Bu şirketler ikiz yani her şeyi aynıysa, ikinci yılda piyasa değerlerinin arasında temettü kadar fark olması gerekmez mi? Dolayısıyla hisse fiyatlarının arasında, hissebaşı ödenen temettü kadar fark olması gerekmiyor mu?

Bu şirketler ikizse, aynı karı elde ediyorsa B şirketi neden yüzde 10 değerli oluyor?

8.  Alıntı Originally Posted by tcspirit Yazıyı Oku
    Bu şirketler ikiz yani her şeyi aynıysa, ikinci yılda piyasa değerlerinin arasında temettü kadar fark olması gerekmez mi? Dolayısıyla hisse fiyatlarının arasında, hissebaşı ödenen temettü kadar fark olması gerekmiyor mu?

Bu şirketler ikizse, aynı karı elde ediyorsa B şirketi neden yüzde 10 değerli oluyor?
    sorgulayan yatırımcı tipi işte böyle olun anlam veremediğiniz yeri mutlaka sorun ve sorgulayın.

ben yanıtlamaktan bıkmam aksine mutlu olurum.

Açıklayayım hemen aslında değerli değil değerini yansıtıyor.

Nasıl mi

A şirketi zamanla %20 yukarı gidiyor 20,000 TL kar edeceğk diye ve hakkettende 20,000 TL kar ediyor bir hisse niye fiyatlanır kasaya para girecekse fiyatlanır bir hissenin toplam içindeki malzemeler kasadaki para dahil değeri piyasa değeridir.
    piyasa değeri = dolaşımdakı lot * hisse fiyatıdır.

20,000 Tl kar acıkladı ve %20 yukarı gitti ya temettü dağıtıyor 20,000 TL yani elde dilen karın hepsini dağıtıyor bu ne demek kasadaki 20,000 TL hem sizlere hemde hakım ortakların cebine gidiyor demek yani şirketin kasasında duran para eksiliyor bu sebeple şirketin hisse fiyatı OTOMATIK olarak düşürlüyor. Bu sebeple 10 lıradan 12 lıraya kar edecek beklentısıyle gidipte gerçekten 20,000 TL kar eden bu şirket temettü dağıtıktan sonra zaten fiyatlanmış olan bu karı OTOMATIK olarka borsa bu para eksildi diye hissenin piyasa değerinden bu parayı düşüyor. Ve hisse fiyatı 12 den 10 TL ye düşürülüyor.

Buyraya kadar SORUN VARSA YAZ.

B şirketinde ise aynı kar elde edileceği beklentisi ile oda %20 yukarı gitmiş ve beklentıgı gibi 20 bin TL kar acıklanmıştı.

Fakat kasadan duran 20,000 TL hiç dagıtılmıyor şirketin kasasında duruyor Bu sebeple otomatık olarak hisse fiyatı düşülemiyor cunku dagıtılan bir temettü yok.

İçindeki malzelerle ve kasadaki 20,000 Tl para ile B şirketinin piyasa değeri atıyorum 100,000 TL ise Piyasa

İçindeki malzemeler ve kasadaki 0 TL ile A şirketinin piyasa değeri 100,000 TL olurmu ?

Birinde elde edilmiş kar kasada duruyor yatırım için veyahutta ilerde dagıtılmak için.

Bİrinde ise elde edılen kar kasadan cıkartılıp hakim ortaklar ile yatırımcılar arasında bölüşülüyor. Yani artık şirket kasasında değil.

Bu yuzden aralarında fark var. Temettü dağıtılmadan önce aralarında hiçbir fark yoktu temettü dağıtıldıktan sonra fark oluşmaya başlıyor.

Dikkatini çekmek istediğim ikinci nokta iki şirkette ne pahalıdır nede ucuzdur ikiside gerçek değerini yansıtıyor niye ? birinde kasada hazır duran 20 bin varken diğerinde yok yani iki şirketin biri pahali biri ucuz değildir.

Sayfa 13/106 İlkİlk ... 311121314152363 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •