Sayfa 2/106 İlkİlk 12341252102 ... SonSon
Arama sonucu : 846 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Temettu Etkisizligi

1. ee peki senin bu söylediklerini söyleyen başka kimseler yok mu hoca uydurmuşsun birşey tamam matematiğinide yaptım gerçekten öyle cıkıyor fakat kimse dememişmi senin dediğini ???

DEMİŞ TABİ DEMİŞ GÖSTEREYİM.

resim 1:ne diyor tıpkı yukarda anlattıgım gibi hisse fiyatı yükseldiğinde elde edlılen 2,000 Tl karı hisse temettü dağıtmasa bile hisse satarak cebine indirebiliyorsun yani hissem temettü dağıtsın diye beklemene gerek yok zaten bu karı hisse fiyatıyla beraber portfoyunde görmektesin diyor.

Resim2:ne diyor temettü ile ilgili populer yanlışlardan bahsediyor. Yani formda habıre bırılerıyle tartısmamızın sebebı bu. cogunlugun yanlış bilmesi. Bunların hepsi yanlıştır diyor. aslında burada şirketin temettü dağıtması fiyatı etkilemez asıl etkileyen şey sirket temettü dağıtırak projelerınden vazgeçmesidir diyor. yani ben parayı yenı projelerde kullanmayacam demektir temettü dağıtmak diyor dolayısıyla bu durum hisse senedinin degerini etkiler ne yönde etkileyeceğine sen karar ver.

resim3:diyorki temettü almak yerine tıpkı temettü almış gibi hisse senedini bir kısmını satabilirsin hem vergiden kurtulursun hem istediğin zaman temettünü alırsın diyor. üstelik bu yöntemle temettü almayı kıyaslarsak bu yöntem daha üstündür diyor.

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Bir hisse senedi nasıl hareket eder. arz talep dengesine göre yukarı veya aşağı hareket eder.

arz fazla talep az ise hisse senedi düşer.

arz az talep fazla ise yükselir.

Peki yatırımcılar buna nasıl karar verir yani almalı mı satmalımı sorusuna nasıl cevap verir.

Henüz öğrenmemiş bilgi edinmek istememiş ezbere ve duyduklarıyla iş yapan yatırımcılar... İşyatırımdan kira gibi para kazanacagını zanneder. Oysaki durum hiçte öyle değildir.

Bunun sebebi isyat değildir. Bunun sebebi temettünün maniplasyonlarıyla alakalıdır.

neden temettü etkisizliği diyoruz konu başlıgımızda bir yatırımcı bir hisse senedi aldıgında eğer o hisse senedi aldıgı seviyeden yukarı yonde hareket etmezse ne kadar temettü alırsa alsın karı 0 dir. kar edemez cunku temettü bir kira geliri değildir.

Kira gibi çalışmaz formulu o sekılde kurulmamıştır. Temettü nasıl çalışır formulu nedir bu temettünün dersen.

Temettü şöyle calısır bir hisse senedini alırsın 10,000 TLlik hisse yukarı gıttıkce portfoyun 10,500 11,000 12,000 şekinde artar.

%20 verimlilikle temettü aldıgında bu 10,000 tl 12,000 olmuştu ya bu 2000 TL ni cebine yatırır portfoy degerinide 10,000 TL ye tekrar indirir.

Yani senin zaten paran hisse senedi yükselişiyle zaten elde edilmiştir. bu elde edilmiş karı cebine indirmeni sağlar. Tabi bir kar var ise.

Örnegın sen hisse senedini 12,000 TLlik aldın 12 lıradan. hisse senedi sen aldıktan bır sure sonra 10 lıraya geriledi portfoy değerin 10,000 TL ye iner.

daha sonra %20 verimlilikte temettü dağıttıgında 2000 TL hesabına yatar portfoy değerin ise 8000 TL ye düşülür.

Halbukı hisse senedi bilancosunda kar etmiş ve elde edilen karı dağıtmıştı. ama sana herhangibir getiri kardan pay filan hiçbirşey yansımadı üstüne üstlük -2000 TL zarar ettin.

12,000 TL lık aldıgın hissede +2000 Tl banka hesabına yattı temettü olarak portfoyunde ise 8000 Tl para kaldı topla 10,000 TL para eder 2000 TL nereye kayboldu.

Bilinçsiz ve bilgisiz yatırımcı zannediyorki hisse senedi kar edince ve bu karı dağıtınca bende o kardan pay alıyorum.

Yoo pay filan aldıgın yok hisse senedi yükseldiğinde elde edilen karı realize etmeni sağlıyor düştüğündede elde edilen zararı relaize etmeni sağlıyor temettü.

Başka hiçbir işe yaramıyor formul bu sekılde kurmuşlar.

SOnuç: iş yatırım ne kadar iyi temettü dağıtırsa dağıtsın yukarıdaki formul gereği temettünün yatırımcıya kattığı hiçbirşey olmadıgını görüyorsun. üstüne üstlük birde vergi keserek daha fazla zarar etmeni sağlamakta. Buda yetmezmiş gibi şirketin elini güçsüzleştirmektedir.

Hal böyle olunca akllı yatırımcı bir hisseyi süğper temettü dağıtıyor diye almaz bir kere alamaz bu bir gerekçe değil gerekçe olacak ne var ?

temettü verilince vergi kesiliyormu evet temettü verilince yatırımcı ekstra para kazanıyor mu hayır ? pekş gerekçem ne ?

benim garipsediğim noktalar biride güven verir denilmesi ? Güven nasıl veriyor bu hisse senedi benim cebime birşey koymadı ki ? örnegını verdik 12 lıradan aldın 10 lıraya düştü ve temettü dağıttı hala -2000 TL zarardayım

nasıl güven veriyor anlamış değilim ?

ee karı yatırımcısıyla paylasıyormuş. hani kardeşim acıkla bana ? 12 lıradan aldım 10 lıraya düştü şirket mılyar dolarlaca kar yayınladı bılancoda sonra tutu 10 lırada iken temettü dağıttı nerede benim payım ? -2000 TL zarardayım.

TEKERLEME GİBİ OLDU NEREDE BENİM PAYIM -2000 ZARAR DAYIM :D

Diyeceğim o ki hocam. bir hisse senedinin temettü vermesiyle hisse senedinin yükselmesinin mantıklı bir açıklaması yoktur. hisse senetlerini hareket ettiren dengeyi bilancolarındakı karlılık belirler bu karlılıgı hisse senedi fiyatında görürüz bunu ister dağıtır ister dağıtmaz. Dağıtsada cebe giren aynıdir dağıtmasada cebe giren aynıdır değişmez.
    Mükemmel bir anlatım.
    Haklısınız ve dogru bunlar.
    Teşekkür ederim aydınlatıcı olmuş.
    Hakkaten benim para nerede?
    Temettüyü aldık ama hisse düştü!

3.  Alıntı Originally Posted by Muhammedsaid Yazıyı Oku
    Mükemmel bir anlatım.
    Haklısınız ve dogru bunlar.
    Teşekkür ederim aydınlatıcı olmuş.
    Hakkaten benim para nerede?
    Temettüyü aldık ama hisse düştü!
    Gercekten anlayabildinmi anlamadigin yeri sor lutfen cevaplarim

İstedigini sorabilirsin ben insanlari yermek kucumsemek icin yazmiyorum ogretmek icin yaziyorum.

4.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Gercekten anlayabildinmi anlamadigin yeri sor lutfen cevaplarim

İstedigini sorabilirsin ben insanlari yermek kucumsemek icin yazmiyorum ogretmek icin yaziyorum.
    Öğretmek mi ?

Siz insana bildiğini unutturur sunuz

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501

Şu resimde 3. madde çok değerli, ben de sana bizatihi bu işi yaptığımı(zı) söylüyorum

BİST ile mükemmel piyasa (etkin piyasa) lafları yanyana gelemez, hadi diyelim geldi. Benim bahsettiğim temettü ile lot alarak sermayeyi büyütmek o olay işte.

Ayrıca yeni farkettim bir mantık hatası da yapmışım. Yeni alınan lotların da temettü getirmesi ile 10 yılın sonunda toplam yatırım değeri 18.500'den ve ortaklık yüzdesi %1.85'den fazla çıkmalıydı. 1.085'in 9'uncu üssü ile 10.000'i çarparsak 20.838 TL çıktı.

Erhan laflarımı geri alıyorum temettü iyiymiş Şaka şaka, verginin kötü etkisini yeni lotların ürettiği gelir anca nötralize etti. Dağıtan ile dağıtmayan arasında yine anlamlı bir fark yok. Sadece birinde şirket büyüyor diğerinde büyümüyor ancak yatırımcının parası yaklaşık aynı oldu

Syg.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

6. Birde temettü dağıtmayıp düşenler var. Endeksi aşağı sürükleyen ekgyo. Her sene olduğu gibi dağıtacak beklentisinin aksine yatıcımcıya çalım attı hisse bir haftadır düşüşte.

TURKCELL T70 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Yukarıda gördükleriniz yatırım tavsiyesi değildir, şahsi görüşlerimdir.

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Bir hisse senedi nasıl hareket eder. arz talep dengesine göre yukarı veya aşağı hareket eder.

arz fazla talep az ise hisse senedi düşer.

arz az talep fazla ise yükselir.

Peki yatırımcılar buna nasıl karar verir yani almalı mı satmalımı sorusuna nasıl cevap verir.

Henüz öğrenmemiş bilgi edinmek istememiş ezbere ve duyduklarıyla iş yapan yatırımcılar... İşyatırımdan kira gibi para kazanacagını zanneder. Oysaki durum hiçte öyle değildir.

Bunun sebebi isyat değildir. Bunun sebebi temettünün maniplasyonlarıyla alakalıdır.

neden temettü etkisizliği diyoruz konu başlıgımızda bir yatırımcı bir hisse senedi aldıgında eğer o hisse senedi aldıgı seviyeden yukarı yonde hareket etmezse ne kadar temettü alırsa alsın karı 0 dir. kar edemez cunku temettü bir kira geliri değildir.

Kira gibi çalışmaz formulu o sekılde kurulmamıştır. Temettü nasıl çalışır formulu nedir bu temettünün dersen.

Temettü şöyle calısır bir hisse senedini alırsın 10,000 TLlik hisse yukarı gıttıkce portfoyun 10,500 11,000 12,000 şekinde artar.

%20 verimlilikle temettü aldıgında bu 10,000 tl 12,000 olmuştu ya bu 2000 TL ni cebine yatırır portfoy degerinide 10,000 TL ye tekrar indirir.

Yani senin zaten paran hisse senedi yükselişiyle zaten elde edilmiştir. bu elde edilmiş karı cebine indirmeni sağlar. Tabi bir kar var ise.

Örnegın sen hisse senedini 12,000 TLlik aldın 12 lıradan. hisse senedi sen aldıktan bır sure sonra 10 lıraya geriledi portfoy değerin 10,000 TL ye iner.

daha sonra %20 verimlilikte temettü dağıttıgında 2000 TL hesabına yatar portfoy değerin ise 8000 TL ye düşülür.

Halbukı hisse senedi bilancosunda kar etmiş ve elde edilen karı dağıtmıştı. ama sana herhangibir getiri kardan pay filan hiçbirşey yansımadı üstüne üstlük -2000 TL zarar ettin.

12,000 TL lık aldıgın hissede +2000 Tl banka hesabına yattı temettü olarak portfoyunde ise 8000 Tl para kaldı topla 10,000 TL para eder 2000 TL nereye kayboldu.

Bilinçsiz ve bilgisiz yatırımcı zannediyorki hisse senedi kar edince ve bu karı dağıtınca bende o kardan pay alıyorum.

Yoo pay filan aldıgın yok hisse senedi yükseldiğinde elde edilen karı realize etmeni sağlıyor düştüğündede elde edilen zararı relaize etmeni sağlıyor temettü.

Başka hiçbir işe yaramıyor formul bu sekılde kurmuşlar.

SOnuç: iş yatırım ne kadar iyi temettü dağıtırsa dağıtsın yukarıdaki formul gereği temettünün yatırımcıya kattığı hiçbirşey olmadıgını görüyorsun. üstüne üstlük birde vergi keserek daha fazla zarar etmeni sağlamakta. Buda yetmezmiş gibi şirketin elini güçsüzleştirmektedir.

Hal böyle olunca akllı yatırımcı bir hisseyi süğper temettü dağıtıyor diye almaz bir kere alamaz bu bir gerekçe değil gerekçe olacak ne var ?

temettü verilince vergi kesiliyormu evet temettü verilince yatırımcı ekstra para kazanıyor mu hayır ? pekş gerekçem ne ?

benim garipsediğim noktalar biride güven verir denilmesi ? Güven nasıl veriyor bu hisse senedi benim cebime birşey koymadı ki ? örnegını verdik 12 lıradan aldın 10 lıraya düştü ve temettü dağıttı hala -2000 TL zarardayım

nasıl güven veriyor anlamış değilim ?

ee karı yatırımcısıyla paylasıyormuş. hani kardeşim acıkla bana ? 12 lıradan aldım 10 lıraya düştü şirket mılyar dolarlaca kar yayınladı bılancoda sonra tutu 10 lırada iken temettü dağıttı nerede benim payım ? -2000 TL zarardayım.

TEKERLEME GİBİ OLDU NEREDE BENİM PAYIM -2000 ZARAR DAYIM :D

Diyeceğim o ki hocam. bir hisse senedinin temettü vermesiyle hisse senedinin yükselmesinin mantıklı bir açıklaması yoktur. hisse senetlerini hareket ettiren dengeyi bilancolarındakı karlılık belirler bu karlılıgı hisse senedi fiyatında görürüz bunu ister dağıtır ister dağıtmaz. Dağıtsada cebe giren aynıdir dağıtmasada cebe giren aynıdır değişmez.
    Ben 2011 yılında fordotosan aldım
    6 yıl boyunca temettüsünü aldım
    dediğiniz gibi ödenen temettüler kadar hisse fiyatı gerilemesi
    üstelik 6 yılda % 210 değerlendi

Peki bunu nasıl açıklayacaksınız?
    borsa yatırımcılar içindir.

8.  Alıntı Originally Posted by Börsianer Yazıyı Oku

Şu resimde 3. madde çok değerli, ben de sana bizatihi bu işi yaptığımı(zı) söylüyorum

BİST ile mükemmel piyasa (etkin piyasa) lafları yanyana gelemez, hadi diyelim geldi. Benim bahsettiğim temettü ile lot alarak sermayeyi büyütmek o olay işte.

Ayrıca yeni farkettim bir mantık hatası da yapmışım. Yeni alınan lotların da temettü getirmesi ile 10 yılın sonunda toplam yatırım değeri 18.500'den ve ortaklık yüzdesi %1.85'den fazla çıkmalıydı. 1.085'in 9'uncu üssü ile 10.000'i çarparsak 20.838 TL çıktı.

Erhan laflarımı geri alıyorum temettü iyiymiş Şaka şaka, verginin kötü etkisini yeni lotların ürettiği gelir anca nötralize etti. Dağıtan ile dağıtmayan arasında yine anlamlı bir fark yok. Sadece birinde şirket büyüyor diğerinde büyümüyor ancak yatırımcının parası yaklaşık aynı oldu

Syg.

Öncelikle mukemmel piyasa hiçbiryerde yok dünya üzerinde mükemmel piyasa bir kavram örneklendirmek için öyle diyor yani bana bizim piyasa söyle sizinki böyle diyemeyesiniz diye başına mükmemel piyasa demiş. Yani o kavramı bilerek size anlatmak için koyuyor. yoksa mükemmel piyasa zaten yok.

Olayı daha iyi kavrayasınız diye veriyor onu.

senin hangini kastetiğini bilmiyorum. sermayeyi büyütmekten.

hesaplaman yine hatalı ben hesaplamadım senın hesabı ancak bu hesabı tonlarca farklı sekıllerde yaptıgım için temettü ile ortaklık yüzdesini arttıran bir yatırımcı hiç vergi bile ödemese temettü vermeyen kopya şirket ile aynı karı elde ediyor. yani sankı hiç vergi yok gibi hesaplarsan.

A şirketi 20,000 TL cıktı ise toplam portfoy değeri.

B şirketi 20,000 TL çıkacaktır. Toplam portfoy değeri.

A şirketinin atıyorum %1'i 20,000 TL eder.

B şirketinin %2'si 20,000 TL eder.

A şirketine sahip yatırımcının atıyorum 1000 lotu varsa.

B şirketine sahip yatırmcıda 2000 lotu vardır.

hiç vergi vesaire ödemeseler bile.

Dolayısıyla pastanın büyüklüğü değiştimi değişmedi pastadan iki tarafta aynı dilimi alıyor.

haa vergileri düşsen ne olur biri 20,000 biri 19,000 cıkar belki. yani aşırı derecede afakı ucuk farklılıklar cıkmayacaktır. tabi para büyük olursa bu fark baya hissedilebilir o ayrı.

zaten meselemizde bu değil meselemiz TEMETTÜNÜN ETKİSİZLİĞİ şimdi kendine şu soruyu sormuyormusun hocam.

Evet yatırımcıya kattıgı extra bir getiri kar vesaire olmadığını matematikle gördük.

Peki bu yatırımcılar temettü alacağına niçin sevinir ?

Niçin ohh ne güzel kira getirisi elde edeceğim emeklılık planı kuracağım diye hayal alemine girer zaten aynı şeyi temettü vermeyen hissedede yapıyor olmalarına rağmen emeklılık planı için illa temettü vermesi şartmı hissenin. ?

Temettü hisseleri rağbet görürmüş öyle diyenler varya onlara şu soruyu sormak istemezmisin ? Hangi gerekçe bak ben burada hesapladım temettü verende vermeyende vergi ödemese bile aynı getiriyi kazanırken temettü hissesi nasıl daha fazla rağbet görebilir ki anlamsız değil mi ?

temettü bedelsizin yandan çarklısı lota cevireleceğine paraya dönüşüyor tek farkı bu halbukı sizler demiyormusunuz bedelsiz bomboş birşeydir diye. ne farkı var ?

ortaklık yüzdesinin artıp değerinin düşmesinin ne anlamı kaldı demiyormusunuz ?

bir zmanlar benle cok dalga geçilmişti :D bir örnek vermiştim. küçükken kardeşimin bayram parası 10 TL si vardı.

benimde 3 adet 1 tl kağıt param vardı.

kardeşime bak benim param seninkinden daha çok bende tam 3 tane para var sende ise 1 tane var derdim.

Ben sana 3 tane vereyim sen bana bir tane ver derdim. Oda sevinir ve paraları bu şekilde değişirdik.

Halbukı para sayısı 3 tane olmasına rağmen değeri 3 lira ederken bende 1 tane para ama değeri 10 tl idi.

Temettü de yapılan şey aynı mantıktadır. önemli olan ne kadar para (lot) ya sahip oldugunuz değil değerinin kaç lıra oldugudur. bedelsizdede muhabbet aynıdır. tek yaptıkları şey paranızı bozdurmaktan ibarettir.

Sayfa 2/106 İlkİlk 12341252102 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •