Sayfa 27/106 İlkİlk ... 1725262728293777 ... SonSon
Arama sonucu : 847 madde; 209 - 216 arası.

Konu: Temettu Etkisizligi

1. Sn Drizm,
    "Meşaz"ınızı aldım, ben hala Hayır diyorum.

Birincisi programda şunu şunu seçtim, %2.700 çıktı, benimki %20.000 çıktı, demek ki ben haklıyım, teorinizi kanıtlayacak olan o programa sahip değilim. Diyelim ki doğru söylüyorsunuz ve yine diyelim ki program doğru çalışıyor ve verdiği veriler doğru.

İnsanlar robotik yaratıklar olmadıkları için rasyonel biçimde hareket etmezler bilirsiniz. Yaklaşık aynı kalitede, aynı donanıma sahip olmasına rağmen x aracı almaz gider 17 bin lira fazla para + 2 ay sıra bekleyerek X marka aracı alırlar. Duygusal davranışa örnektir bu.

Diğer önemli bir konu Nedensellik ilkesi. Nedensellik de ne ola ki diyen arkadaşlar için hemen ansiklopedik tanım yapalım :

Nedensellik ya da determinizm, genel olarak nedensellik ilkesi olarak bilinen ve olay ve olguların birbirine belirli bir şekilde bağlı olması, her şeyin bir nedeni olması ya da her şeyin bir nedene bağlanarak açıklanabilir olması ya da belli nedenlerin belirli sonuçları yaratacağı, aynı nedenlerin aynı koşullarda aynı sonuçları vereceği iddiasını içeren felsefe terimi.

Şimdi siz temettü veren şirketin daha fazla getirisine falan inanırsanız, 2 yıl önce 38 lira olan sonra 28 lere düşen ve şimdi yine 38 e geri dönen Froto'yu nasılsa toparlar ve temettü verir, fiyatı düşükken de temettü almaya, temettüyle hisse almaya devam ederim düşüncesinde olursunuz ve alıma devam edersiniz.

Ama Karşıt görüşünüzdeki bir yatırımcı, şirketin net karında bozulma varsa hisseyi satıp başka hisseye geçebilir ya da nasılsa toparlar dese bile ek alım yaomadan başka hisselere yönelir elindeki parayla.

Zaten sorunun temel sebeplerinden biri bu. Temettücüler elindeki hisseye aşırı sadık olup aşırı fiyat düşüşlerinde bile daha ucuza daha çok lot alabiliyorum, nasılsa ilerde toparlar daha çok temettü alırım diyerek hisseye olan taleplerini sürdürmeleri.

Olayı kelime oyunlarıyla başka mecraya çekiyorsunuz. Dediklerimin hala arkasındayım. Kuram olarak, sistemsel olarak bizim dediklerimiz doğru. Ama insanların yanlış düşüncesi ve inanışı sebebiyle temettü hisselerine yönelip, rağbet edip o hisselerin daha fazla getiri getirmesine sebep olması ise olayın yanlışlığını değiştirmez.

Tıpkı gençlerin fast food merakı gibi.

Fast food sağlığa zararlıdır, yemeyin dersiniz, bu yanlıştır. Ama dinlemezler, her köşe başına gerek küresel markaların gerek yerel markaların hamburgecileri açılır ve iyi de para kazanırlar. Sağlıklı ev yemekleri yapan bir lokantadan daha fazla kazanmaları onları haklı yaomaz. Örnek tam uymadı gibi ama ne demek istediğimi umarım anlatabilmişimdir.

Yine olmadıysa Bertolt Brecht'in sözüyle bitireyim.

Sen kazandın, ama ben haklıydım!

2. Ustad disardayim da cepten yaziyorum.

Oncelikle temettu endeksinde olmayip temettu dagitan bir suru hisse var ona bir aciklik getirelim.

Temettu endeksini neye gore sectiklerini ben anlayamadim.

Karsilastirmanin objektif olabilmesi icin ayni karakterde hisselerin temettu dagitmamis halini orneklemek gerekiyor.

Temettu endeksi full kar aciklayan hisselerin oldugu ve bu endeksi belirleyen kisi neye gore ayiriyor bilmiyoruz. Temettu dagitan cok fazla hisse varken temettu endeksine sadece bazi seckin sirketleri koyuyorlar.

Baz aldiginiz net kar kriterinde ise su sorun var ayninkarakterdekileri secememe sorunu var negatif bir kardan pozitofe gecen bir kar yuzde yuzun uzerinde gorunuyor mesela sisteme net kari yuksekler dediginizde o hisseyide aliyor icine habuki bir onceki donem zarar etmisti. O hisse

Yani hisseler esit sartlarda degil.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

3. Herkesin kafasi karisti. Bir hisse kar ettiği için temettü veriyor orası kesin de bir hisse temettü verdigi icin mi hisse fiyatı yükseliyor yoksa hisse yükseliyor diyemi temettü alanlar para kazanabiliyor orası çok anlaşılmadı.

Eğer hisse yükseliyor diye ben temettüden para kazanıyorsam farklı bir benzetme ile sormam gerekirse yani benim kirasini aldığım dairenin piyasa degeri yükselmezse benim aldığım kira anlamsız mı oluyor, o bir kazanç sayılmıyor mu? Benim para kazanmış sayılmam icin illa dairenin piyasa değerinin yükselmesi gerekiyorsa, kiradan elde ettiğim parayı nasıl tanımlamam gerekir.

Bu topiği okuyupta kafasinda konuyu netlestirememis okuyucular için tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa belki onlara faydası dokunur.

SM-G920F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4.  Alıntı Originally Posted by ctugrul Yazıyı Oku
    Herkesin kafasi karisti. Bir hisse kar ettiği için temettü veriyor orası kesin de bir hisse temettü verdigi icin mi hisse fiyatı yükseliyor yoksa hisse yükseliyor diyemi temettü alanlar para kazanabiliyor orası çok anlaşılmadı.

Eğer hisse yükseliyor diye ben temettüden para kazanıyorsam farklı bir benzetme ile sormam gerekirse yani benim kirasini aldığım dairenin piyasa degeri yükselmezse benim aldığım kira anlamsız mı oluyor, o bir kazanç sayılmıyor mu? Benim para kazanmış sayılmam icin illa dairenin piyasa değerinin yükselmesi gerekiyorsa, kiradan elde ettiğim parayı nasıl tanımlamam gerekir.

Bu topiği okuyupta kafasinda konuyu netlestirememis okuyucular için tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa belki onlara faydası dokunur.

SM-G920F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    o konuya bir anlayıverseniz zaten iş çözülecek hocamda o kısmı anlayamıyorsunuz.

Bir evde senelik kria aldıgını düşün temettü hissesini senelik kiralık eve benzetebiliriz.

Kiracı napıyor her ay kırayı biriktiriyor. kenarda henüz ev sahibi olan sana vermedi daha bir senesi dolmadı diye.

evin değeride şu an diyelimki 10,000 TL olsun aylık kırada 100 TL olsun. yani sana 12 ay sonunda 1200 TL vermesi gerekir değilmi.

Diğer sebeplerle evin değer artışını boşver yada evin hiç değeri artmamıs varsay.

11. Ay eve bir talipo cıktı ve almak istedi. daha kirayı almadın halbukı

evi 10,000 TL yemi satmalı yoksa kirayi diğer adama devredeceğin için 10,000 + 1100 TL yemi satarsın. kırayla beraber devrediyorsun ıcerde kira parası bırıktıyor buda evin değerine yansıyor.

Yani temettüde böyle işliyor temettü vermemekte böyle işliyor.

Evi alıyorsun evin değeri elde edilen kira kasada ayrıldıgı için evi 10,000 TL ye almıştın kıracı sana sene sonunda vermek için ilk ayın kırası olan 100 TL yi ayırıyor.

evin değeri artık 10,100 TL ikinci ay 10,200 TL oluyor temettü günü 2. ay geldi diyelimki 200 TL yi kiracı sana veriyor evin değeri otomatık olarak 10,000 TL ye düşürülüyor.

Şimdi bu kıracı kirayı odemeseydıde zaten devrederken evı satarken içindeki kıra parasıyla satacaktın. yani 10,200 TL ye satacaktın alınmamış birikmiş bir kira parası var diye.

Piyasa değeri yükselmezse sana ek para gelmiyor.

Hisseyi 10,000 Tllik alıyorsun hiç yükselmedi temettü dağıtıı 1000 TL cebıne girdi faraza konusuyom hisse fiyatı 9000 TL ye indiriliyor. kıra parası nereye kayboldu.

Hocam farklı bın çeşitlerle örneklerle anlattım bunları.

daha kolay bir örnek vermeye calısıyorum.

banka faizinden örnek vereyim bankaya parayı koydugunda 1 sene sonunda paranı alırsın diyelimki bu parayı devredebildiğini düşünelim.

Mantıken gidin mantıgı ön plana alın. düşünürken.

10,000 TL bankaya koydun aradan 5 ay geçti bankada her ay için 100 TL koyuyor hak ettiğin 1200 TL yi yıl sonunda alabiliyorsun ancak devretme satma hakkın var vadesi dolmadan.

bankada paran 1 ay 10,100Tl oluyor. 2. ay 10,200 TL şeklinde gidiyor.

5 ay bu değeri satmak istedin. yani bir nevi temettü gününü beklemedin. içerdeki birikmiş parayıda alamıyorsun. değilmi.

BU paryı ogluna veya bana satacaksın diyelimki 5. ay senin ordaki paranın değeri kaç paradır 10,500 TL

İşte sen bunu 10,500 TL ye satarsın. Yani sen 500 TL kar etmiş olursun bu 500 TL yi hak etmen için başvurdugun bankanın 5 ayda bir temettü dağıtmasına gerek yok zaten senın hak ettiğin para fiyatın içine giriyor.

BU örnek kafa bulandırıcı oldu daha düzgün birşey vereyim.

Bir pizza dükkanı aç gerçek hayatta aç 20,000 TL sermaye gereksin diyelimki dükkanı açtın.

bu dukkan her ay bürüt 500 Tl kar etsin. bunun içinde yönetim masraflarını giderlerini cartını curtunu cıkınca 100 TL kalsın yanı 100 tl netkar hani bilancolarda acıklıyorlar ya net karımız şu diye onu diğer giderleri düşünce söylüyorlar net kar diye. seninkide aynı hesap işçilerinin ve sen patron olarak bürüt kazanılan 500 TL içinden zaten kendi maaşını ve diğer masrafları yönetim giderleri zart giderleri diye düştün ve bilancoya dedinki net karım 100 TL

Elde edilen kar dukkanın kasasında tuttun. kar payı almadın.

1. ay bu dükkanını bir talip cıktı dediki ben dukkanını alacam.

Sen ona ne diyecen ben bu dükkanı 20,000 TL ye açtım 100 TL de net kar ettim kasada duruyor. yani o para dukkanın parası bu dukkanı kaça satacak 20,100 TL ye niye biliyormusun satarken kasadakı parayı alamazsın o dukkanın parası cunku.

Aynışekilde ilk ay kar payı diye net karın hepsı olan 100 TL yi cebe indirseydin.

Sana gelen adama bu dukkanı 20,100 TL satıyorum diyemezdın cunku kasada artık 0 TL var.

Yani kasadakı para bir değerdir ve bu hisse fiyatının degerine yansır. DOlayısıyla temettü almak istesende almamak istesende elde edilen bu 100 TL kar her halukuarda senin cebinde.

Temettü dagıtırsan Bu parayı cebe indirirsin dagıtmazsan cebe indirmezsın ama zaten degerin içindedir.

Temettünün mantalitesi işleyişi budur böyle hareket eder. aynen pizza dukkanındakı gibi.

Siz kasadaki parayı hiç hesaba katmıyorsunuz.

Temettü veren hisseded vermeyen hissedede fiyat yükselişi kasaya para girdi diye oluyor. daha sonra bu kasadakı paradan ne kadarı eksılırse dolaylı olarak hisse değeri düşülüyor. Cunku kasadakı paranın bır degeri var.

Yani temettü dağıtmasada bu deger zaten piyasa fiyatında kendini gösteriyor farkeden ne oldu ki ? Temettü dagıtınca o degeri kasdaaki değeri sana veriyor bir nevi otomatık lot satmak gibi.

TÜm bunlarla anlaşılmadıysa mesele şu soruma cevap verdiğinizde anlaşabiliriz.

Bir hissenin fiyatı temettü sonrası niçin düşürülür ?

neden düşüyor ne gerek var. niye ??? ev alınca kıraya verince kiracıdan parayı alınca evın değerinde bir eksiklik olmuyorken temettü alınca niye hissenin değeri otomatıkman düşürlüyor.

BU soruya mantıklı cevaplarınızı beklıyorum...
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

5. Temettü dağıtınca hissenin değeri otomatikman düşürülmüyor aslında. Hisseye o eski fiyatından talep gelmediği için fiyatı düşüyor.
    Yani ederi 10 tl olan bir şirketin patronu, şirketin kasasından 1tl dağıtırsa (temettü olarak ya da kasadan para çalıp gece eğlenmeye gitsin farketmez), ben o şirkete artık 10tl vermem. Şirketin 1tl si eksildi çünkü. Ben alış emrimi 9dan yollarım. Ee aklın yolu bir, kimse 9dan fazla vermek istemeyeceğinden, hisse fiyatı 9a düşer.

6. Erhan Bey ;

Çooook özür dilerim. Siz haklısınız ; temettü veren başka hisseler olabileceğini düşünenemedim, keşke önce araştırsaydım..

http://www.borsaistanbul.com/endeksl...ttu-endeksleri

7. Yeni meşazım şöyle:

İnsan bir şeyi bilincini vererek öğrenir, sonra otomatik pilota alır…Sık verilen örnek araba kullanmadır, başta zor gelen şeyler sonra tecrübe kazandıkça kolaylaşır. Tıp fakültesinde 2. Sınıf anatomi dersinin ilk saatlerinde kadavra kokusuna dayanamazken yıl sonunda yanak yanağa fotoğraf çektirirsiniz. Aynı yolu kullanırız, çayımızı aynı içeriz vb.

Beyin değişikliğe tepki verir, çayınız çok şekerli geldiyse hooop al sana sorun…ya da araba sürerken kahvenizi içer, telefonla konuşursunuz , takip mesafesi, hız düşünmezsiniz taaaa ki önünüze bir “insan” direksiyon kırana kadar… ya da istanbula taşınırsınız….işte gerginsinizdir, evde gergin….

Kısaca bazı şeyler otomatik pilotta olmalıdır ki dikkatimizi daha önemli işlere verebilelim…

Sonra hayatınıza borsa girer…..tam bir kaos….birşey yapar para kazanırsınız, aynı şey daha sonra para kaybettirir; bir haber gelir yükselir, aynı habere başka zaman düşerek tepki verir…onu izlersiniz, bunu dinlersiniz, öyle yaparsınız, böyle yaparsınız OOOLLLLMMMAAAZZZ. Beyin huzuru kaybetmiştir, otomatiğe atmak istedikçe yapamaz, işi etkilenir, eşi etkilenir, yemesi içmesi uyuması etkilenir…… TEMETTÜ HERŞEYİ YAPIP BORSAYI OTOMATİĞE ATAMAYAN ZİHNİN KURTULUŞUDUR ,PROSACıdır, XANAXıdır….

Temettü yatırımı yapacağım dediğinizde Artık borsa otomatiktedir : hisseni temettü veren sağlam 3-5 hisseye böl, para oldukça al, temettü aldığında yine al…iş-eşi- yemesi içmesi düzelir….. Psikolojisini anlamadan temettü anlaşılmaz. O nedenle bu kadar çok temettü yatırımı topiği var…

Burada temettü hakkında yazan dostlar kendi oto pilotlarını farklı oluşturmuşlar (mesela Erhan beyinki temel+teknik, kendiminkini anlattım zaten)

Kısaca temettüyü anlamak isteyen karşıt görüş sahibi, temettüye gönül vermiş kişinin “çarıklarının içinde bir gün geçirmelidir”.

Bu nedenle TEMETTÜ CANDIR DOSTLAR…..

8. @AceKing,
    Temettu sonrasi fiyat dusurulmesi muhasebe kurallari geregi zorunluluktur. Sizin ya da bir baskasinin hisseye o fiyati verip vermemesiyle zerre ilgisi yoktur, umurunda da degildir. Toplam degeri, duran dönen ziplayan hoplayan varliklarinin ederi 10.000 lira + 2.000 kasasinda nakiti olan sirket o 2 bin lirayi kar payi olarak dagitirsa yeni degeri 10 bin lira olur. Bunun olmasi icin de hisse fiyati dusurulur. Bu kadar basit. Baska anlamlar yuklemenize gerek yok olaya.

@DRİZM

Meşazınızı aldim ve etkilendim. Zira tiptan girip sosyolojik, psikolojik örneklerle devam etmis sürrealizmin sınırlarında dolastıktan sonra nihilizmin doruklarinda kisa bir mola vermissiniz.

Dediklerinize katiliyorum. Yukarida Erhan beyin dediklerine de sizin katildiginizi biliyorum. Kafam rahat etsin diye temettu hissesi aliyorum demek guzel. Ama kafamin rahat etmesine sebep olan şey hissemin temettu vermesidir derseniz bu dogru degil.

Sayfa 27/106 İlkİlk ... 1725262728293777 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •