Sayfa 3/106 İlkİlk 123451353103 ... SonSon
Arama sonucu : 847 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Temettu Etkisizligi

1. sırf işyat vb. yüksek temettü veriyor diye girenlerin bilinçlenmesi için güzel başlık. fakat Erhan Bey bide farklı bi yatırımcı kitlesi de var tüpraş soda petun tavhl gibi hisseleri uzun süre taşıyıp satmak istemeyen ama parasal ihtiyaçlarını ya da yeni hisselere girmek için kaynağı olmayan bu temettüyü kaynak için kullanan bi yatırımcı portföyü var

2.  Alıntı Originally Posted by mikroyatırım Yazıyı Oku
    Ben 2011 yılında fordotosan aldım
    6 yıl boyunca temettüsünü aldım
    dediğiniz gibi ödenen temettüler kadar hisse fiyatı gerilemesi
    üstelik 6 yılda % 210 değerlendi

Peki bunu nasıl açıklayacaksınız?
    bunda açıklanması gereken durumu anlayamadım.

%210 yükseldi bu hisse totalde diyorsan şimdi kontrol ettim 10 lıradan almış varsaysak su an 36 lıra yani 3,6 kat getiri üretmiş bu 3,6 katlık getiriye erişmek için aldıgınız temettülerle anında lota çevirdiyseniz ve 0 vergi ödediyseniz 3,6 kat getiri üretmişsinizdir.

vergi ödendiği için ve parayı lota cevirdiyseniz getiriniz kabaca 3,4 kat filan cıkar.

eğer lota hiç cevirmediyip temettüleri direkt yediyseniz getiriniz 3 kat filan cıkacaktır.

Bu hisse nasıl yükseldiye cevap lazımsa tabiki KARLILIK BİLANCO SAYESINDE OLDU.

aşağıdaki resimle görüntü dahada netleşir.

Mavi cubuk şirketin piyasa değeri yani hisse fiyatı herzman piyasa değerine bakın bir şirkete bakarken.

Diğer turuncu çizgi net kar eflatun ise esas faaliyet karını göstermekte.

neyi farkettiniz ? şirketin karları arttıkça piyasa değeride artıyor bilancoya bakın herşeyi göreceksiniz.

Bu örnek yeterli değilmi.

benim şu anda FAVORİ hissem orge. bu sayfa şahit olacak orgenin geleceğine.

karlılık muazzam bir istikrarla yükselirken piyasa değeri artışı karlılıkla beraber yükseliyor.

THYAO NEDEN DÜŞTÜ NEDEN DÜŞÜŞ DURDU

ASELSAN KENDİLERİ TEMETTÜCÜLER ARASINDA SAYILMAZ NEDEN YÜKSELDİ.

örnekler cogaltılabilir....

erhan bey
    yükselişin nedenini öğrenmek istememiştim
    sadece ''temettü veren hisselerin değeri verilen temettü kadar düşer'' sözünün bir şehir efsanesi olduğunu ifade etmek istemiştim

bu soruyu size ikinci kez soruyorum, yine topu taca attınız
    borsa yatırımcılar içindir.

4.  Alıntı Originally Posted by lucaredkit Yazıyı Oku
    sırf işyat vb. yüksek temettü veriyor diye girenlerin bilinçlenmesi için güzel başlık. fakat Erhan Bey bide farklı bi yatırımcı kitlesi de var tüpraş soda petun tavhl gibi hisseleri uzun süre taşıyıp satmak istemeyen ama parasal ihtiyaçlarını ya da yeni hisselere girmek için kaynağı olmayan bu temettüyü kaynak için kullanan bi yatırımcı portföyü var
    çözüm basit slaytta aldıgım resimlerde ne diyor Temettü ödemeyen bir şirketten temettü isteyen yatırımcılar, Tıpkı temettü veren hisseyi kopyalamak için hisselerinin bir kısmını satabilirler...

10 lıradan aldın aldıgın hisse hiç temettü ödemiyor ama kar eden güzel bir şirket. hisse fiyatı gel zaman git zaman 11 12 15 18 20 vb şeklinde zmanla yükselecektir.

Diğer hisseler ne zman temettü veriyorsa veya sen ne zman temettü ihtiyacın var ise

diyelimki fiyat 12 TL de iken diğer hisseler temettü dağıtmaya basladı.

sen ne yapacaksın diyelimki frotoda olsan 500 TL temettü alacaktın ama sen baska hissedesın 500 TLlık lot satacaksın

sattınmı sattın hisse fiyatı hala 12 TL portfoy degerin sadece 500 TL eksilecek.

Frotoda olsaydında aynı şey olacaktı bu sefer portfoy degerin 500 TL eksilecek bu 500 banka hesabına yatacak hisse fiyatı eğer 12 TL de ise temettü verim oranı kadar atıyorum 11,5 TL ye düşürülecekti.

aynı tas aynı hamam hiçbirşey farketmedi fakat frotodakıler vergiden dolayı 500 TL değilde atıyorum 425 TL alacaklardı.

5.  Alıntı Originally Posted by mikroyatırım Yazıyı Oku
    erhan bey
    yükselişin nedenini öğrenmek istememiştim
    sadece ''temettü veren hisselerin değeri verilen temettü kadar düşer'' sözünün bir şehir efsanesi olduğunu ifade etmek istemiştim

bu soruyu size ikinci kez soruyorum, yine topu taca attınız
    taca atmıyorum soruyu yanlış anlamışım.

Temettü alan bir yatırımcı iseniz buna şahit olmuş olmalısınız.

20 Tl de bir hisse ertesi gün 1 TL temettü dağıtınca sabahleyin hisse fiyatı 19 TL den işlem başlıyor ?????

başka birşeydenmi bahsediyorsan daha acık ifade et. YOk 20 TL den işleme başlar demeyeceksiniz herhalde.

6.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    çözüm basit slaytta aldıgım resimlerde ne diyor Temettü ödemeyen bir şirketten temettü isteyen yatırımcılar, Tıpkı temettü veren hisseyi kopyalamak için hisselerinin bir kısmını satabilirler...

10 lıradan aldın aldıgın hisse hiç temettü ödemiyor ama kar eden güzel bir şirket. hisse fiyatı gel zaman git zaman 11 12 15 18 20 vb şeklinde zmanla yükselecektir.

Diğer hisseler ne zman temettü veriyorsa veya sen ne zman temettü ihtiyacın var ise

diyelimki fiyat 12 TL de iken diğer hisseler temettü dağıtmaya basladı.

sen ne yapacaksın diyelimki frotoda olsan 500 TL temettü alacaktın ama sen baska hissedesın 500 TLlık lot satacaksın

sattınmı sattın hisse fiyatı hala 12 TL portfoy degerin sadece 500 TL eksilecek.

Frotoda olsaydında aynı şey olacaktı bu sefer portfoy degerin 500 TL eksilecek bu 500 banka hesabına yatacak hisse fiyatı eğer 12 TL de ise temettü verim oranı kadar atıyorum 11,5 TL ye düşürülecekti.

aynı tas aynı hamam hiçbirşey farketmedi fakat frotodakıler vergiden dolayı 500 TL değilde atıyorum 425 TL alacaklardı.
    dedikleriniz doğru ama şöyle bir şey var temettü veren hissenin kısa sürede temettüden önceki fiyatına döneceği düşüncesi hakim ve genelde de öyle oluyor.bence asıl mesele eğer şirket yatırım yapıcaksa temettü dağıtmasın tabi ki para kasa da duracaksa bi manası yok temettü dağıtsın hissedar değerlendirsin

7.  Alıntı Originally Posted by lucaredkit Yazıyı Oku
    dedikleriniz doğru ama şöyle bir şey var temettü veren hissenin kısa sürede temettüden önceki fiyatına döneceği düşüncesi hakim ve genelde de öyle oluyor.bence asıl mesele eğer şirket yatırım yapıcaksa temettü dağıtmasın tabi ki para kasa da duracaksa bi manası yok temettü dağıtsın hissedar değerlendirsin
    Temettüden önceki fiyatına kısa sürede dönüyor durumu bir maniplasyon bence ben böyle bir durum oluştuguna kanaat getiremedim.

Test edip istatistik tutalım isterseniz bir konu başlığı açalım. Temettü dağıtan hisseleri temettü sonrası günde almış gibi not alalım. 1 2 ay sonra tekrar fiyata bakalım ne kadarında karlı ne kadarında karsız çıkacağımızı kontrol edelim. daha sonra bu istatistikleri yorumlayalım.

paranın kasada durması konusuna gelince.

ORtak oldugun tüm şirketlerin bankaya borcu var değil mi ? Temettü ödeyeceğini borcu kapatsana kapatmaz cunku seni düşünmüyor kendi ortaklarını kurucuların cebine para gitsin diye temettü dağıtıyor yatırımcıya giren cıkan yok hisse fiyatının hareketinde para kazanıyorsun ki temettü dağıtsa nee dağıtmasa ne ? bize giren çıkan olmuyor başlıgı eksik okudugunu düşünüyorum. yada kendin hesaplamadın. Hissedar parasının bir kısmını kendi değerlendirmek istiyorsa bir kısım ufacıcık temettü parası kadar lotu satacak yatırımını yapacak dikkat et eksılen hiçbirşey olmuyor Lot satınca sen eksilmiyorsun temettü alsanda aynı şey olacaktı.

Fırsat maliyeti hiç duydun mu ?

herhangi bir malın üretimini bir birim artırmak için başka bir maldan vazgeçilmesi, feragatta bulunulması gereken mal ve/veya kazanç miktarıdır. Başka bir deyişle iktisadi bir seçim yapılırken vazgeçilmek zorunda kalınan ikinci en iyi alternatiftir.

şirketin cebindeki kasasındakı para eksilince fırsat maliyetini kaçırır şirket önüne cok iyi bir arsa veya yatırım cıktıgında bunu değerlendiremez cunku parası yok veya eksıktır. kredi çekerek kredi maliyetine katlanarak yatırım yapmak zorunda kalır.

Temettü veren ve/veya temettü oranı yüksek hisse senetleri malsef fırsat malıyetini kaçırır veya kredi malıyetını üstlenerek yatırım yapmak zorunda kalır. %50 kar edeceğı arsadan kredi malıyetı yüzünden %40 kar etmek zorunda kalır.

Yani şirketin illa sana temettü dğaıtmıyorum ama yatırım yapacam demesıne gerek yok. Zaten borsanın kuralı veya şirketlerin borsada olmasının temel sebebi şirketin yatırım yapıp büyümek istemesidir. Senin burada olma sebebinde bu büyümenin içinde olmaktır. Şirket yeni yatırım yapmayıp olanla yetineyim ben nasılsa bu fabrıkam kar üretiyor ikinciye gerek yok diyorsa senin büyümende yavaşlayacak demektir.

Şirket elde ettiği bu karı kasasında tutması şirketin elini güçlü yapar bir darbe oluyor ulke tepetaklak oluyor git o paraya dolar al hemen mesela ? şirketin elini güçlü yapar dediğim bu.

Ha yatırımcının parayamı ihtiyacı var şirket temettü dağıtmasa dahi aynı şeyi yatırımcı yaratabiliyor.

Haa diyorsankı temettü verdikten sonra hisse hemen çıkar bunun istatistiğini tutalım derim.

Ama eğer piyasa degeri ve bilanco bilgin var ise. Aslında hisse senedinde temettü sonra yukarı yonde eskı fıyata gitme nisbeten daha hızlı oluyorsa. Bunun sebebi bir sonrakı karlılıktır. Hiçbir şirket hak etmediği bir değerde durmaz bir yükseliş olsa bile gerisin geri hak ettiği değere inecektir.

Senin dediğin gibi bir kural var ise bu şirketlerin piyasa değerleri daha yüksek çıkardı. Hatta daha yüksek oranda temettü dağıtan şirketlerin fiyatı telafı etmesi durmuna bakalım.

Örnegın %20 verimlilikte temettü dağıtan şirket fiyatı geri %25 çıkartması gerekiyor.

şöyle:

10 lırada hisse 2 tl temettü dağıtırsa %20 verimlilik oranıyla temettü dağıtmış olur.

Hisse fiyatı 8 lıraya düşürlür tum geçmiş fiyatlar %20 düşecek şekilde düzeltilir.

Peki 8 lıradan olan bu hissenin tekrar 10 lıra olması için

8 lıranın %25'i = 10 TL eder.

Dolayısıyla temettü sonrası yatırım yapan adam %25 i garanti. senin dediğin varsayım üzerine.

O halde temettü verimlilik oranı en yüksek hisseyi almak daha iyi cünkü telafı edilecek kar yükseliyor nasılsa telafi edeceği kesin senin deyiminle.

haa eğer bu şekilde oluyorsa ki olamaz ama oldugunu varsayarsak şirketin bilancosu ve piyasa değeri arasında ucuruma sebep olur bu durum. gerçek değeri 10,000 TL olan bir şirketin borsadaki değeri 15,000 filan görünür zaman geçtikce fark dahada açılır cunku her temettü sonra %25 i garanti yapacak. 4kere temettü verse %100 bir getiri demek bu.

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    taca atmıyorum soruyu yanlış anlamışım.

Temettü alan bir yatırımcı iseniz buna şahit olmuş olmalısınız.

20 Tl de bir hisse ertesi gün 1 TL temettü dağıtınca sabahleyin hisse fiyatı 19 TL den işlem başlıyor ?????

başka birşeydenmi bahsediyorsan daha acık ifade et. YOk 20 TL den işleme başlar demeyeceksiniz herhalde.
    Evet başka bir şeyden bahsediyorum
    uzun vadede bu durum(temettü kadar fiyat düşüşü) etkisiz hale geliyor

yani temettü verildiği gün görülen düşüş geçici bir düşüş
    eğer geçici olmasaydı, bugün fordotosan hisseleri 1-2 lira olurdu

sanki temettüye bağlı düşüş kalıcıymış gibi hesaplar yapılıyor

sanal hesapları boşverin, gerçekleşen olaylara bakın derim
    borsa yatırımcılar içindir.

Sayfa 3/106 İlkİlk 123451353103 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız