Sayfa 38/106 İlkİlk ... 2836373839404888 ... SonSon
Arama sonucu : 848 madde; 297 - 304 arası.

Konu: Temettu Etkisizligi

1.  Alıntı Originally Posted by ctugrul Yazıyı Oku
    Erhan bey, 285 ileti sonra açtığınız temettü etkisizliği nedir konusuna bir tanımlama getirmiş oldunuz. Gerek okuyanlar gerek biz yazanlar konuyu farklı mecralara götürüp durmuşuz meğersem.

Sizin temettü etkisizliği tanımınızdan benim anladığım şu; "Yatırımcıların kendileri, ellerinde bulunan hissenin verdiği temettü miktarı kadar rakamı kendileri de üretebilirler"

Anladığım tanım doğruysa, bir itirazım yok, zira matematiksel olarak mümkün olan bir şey.
    Şöyle örneklemeye çalışayım.

Diyelim ki A şirketini hisse başına 1 TL temettü dağıtacak ve benim elimde 10.000 hisse var. Hisseninde temettüden önceki son fiyatı 4TL. Dolayısı ile eğer temettü alırsam ben 10.000TL alırım. Ama almayayım dersem; son gün fiyat henüz 4 TL iken 2500 adedini satarım kendime 10.000TL kaynak yaratırım.

Bu olmayacak şey değil. Ancak bana göre sürdürülebilir değil. Niye mi? Diyelimki bu hisse her sene 4 TL'ye yükselip 1 TL temettü veriyor. Bakın seneler bazında işlem nasıl oluyor;
    Aşağıda kullandığım kısaltmaların açıklamaları şöyle.
    TÖHA : Temettü öncesi hisse adedim
    TSHA : Temettü sonrası hisse adedim
    TÖHF : Temettü öncesi hisse fiyatı
    TSHF : Temettü sonrası hisse fiyatı

1. sene
    TÖHA: 10.000 TSHA : 7500
    2. sene
    TÖHA : 7500 TSHA: 5000
    3. sene
    TÖHA : 5000 TSHA: 2500
    4. sene
    TÖHA : 2500 TSHA: 0

Bu arada temettü alan adamın hisse adedi hep aynı kalıyor.
    Hadi bu her sene temettü öncesi 4 TL. 1 TL temettü verdi 3TL'ye düştü örneği haksız bir örnek oldu diyelim. Başka bir örnek verelim.

Yine A hissesi. Bu sefer ilk sene fiyatı 4 TL ve şirket politikası gereği her sene karının %25'ini veriyor. Ayrıca piyasa A hissesini her sene sürekli %40 artış yönünde fiyatlıyor.

1. sene
    TÖHF :4 TÖHA:10.000 TSHF: 3 TSHA: 7500
    2. sene
    TÖHF :4.2 TÖHA: 7500 TSHF: 3.15 TSHA: 5000
    3. sene
    TÖHF: 4.41 TÖHA: 5000 TSHF: 3.31 TSHA: 2500
    4. sene 4.64 2500 3.48 0

Birde %40 hisse fiyatı artışı %20 temettü dağıtımı ile deneyelim.

1. sene
    TÖHF : 4 TÖHA: 10.000 TSHF: 3.2 TSHA: 8000
    2. sene
    TÖHF: 4.48 TÖHA: 8000 TSHF: 3.56 TSHA: 6000
    3. sene
    TÖHF: 5.02 TÖHA: 6000 TSHF: 4.02 TSHA: 4000
    4. sene
    TÖHF: 5.63 TÖHA: 4000 TSHF: 4.5 TSHA: 2000
    5. sene
    TÖHF: 6.3 TÖHA: 2000 TSHF: 5.04 TSHA: 0

Umarım hesaplar doğrudur. Bu örnekler değişik şekillerde çoğaltılabilir.
    Ama sonuçta evet yatırımcı, dağıtılan temettüyü almak yerine hisse satarak temettü kadar gelir yaratabilir.
    Öncelikli cevabım temettü etkisizliğinin ıspatı üzerine olacağı için Bu matematiği yapan hocamlarımla konuşayım.

Ben iki adet hem temettü dağıtmış hemde temettü dağıtmamaış hissenin örneklenmesi şeklinde gidilmesini istemiştim. Öyle gitmezsen sürdürülebilir değil yorumu çıkar.

A şirketi temettü dağıtan B şirketi temettü dağıtmayan hersene % sel yükseliş her iki hissedede aynı olmalı A şirketi ile B şirketi ne yatırım yapan iki kişi ne kadar kazanmıştır örneği bu şekilde ilerletelim böylece herkes anlar yapılan hesaplamayı. iki hissenin fiyatını farklı verebilirsin hesaplamalarını tam yapmak ve kusuratlarla ugrasmamak için.

Benzer farklı örnekleri 2 şirket içinde kıyasla yaptıgın ilk örnekte temettü dağıtmayan hisse de de hisse fiyatı 0 TL oluyor yani sürdürülebilir olmuyor.

A şirketi şirket politikası gereği ne kadar temettü ödüyorsa B şirketindeki yatırımcı aynısını yaratsın. Ve bu şekilde devam et.

Örnek sonrası temettü dağıtmak yatırımcı için etkşizdir yorumunu yine yapacaksın.

BU konuda anlaştıkmı şimdi buradaki herkes temettünün bu şekilde yaratıldıgından eminmi ? hem fikir mi herkes
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

2.  Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku

Birbirine hocam deme olayi ilk olarak Odtü ogrencileri arasinda cikmis. Herkesin birbirinden ogrenecegi seyler oldugu icin ogrenciler hem hocalarina hem birbirlerine hocam diye hitap etmeye baslamis ve ordan tum ulkeye yayilmis.
    Osman bey,
    Kur riski farklı şey, döviz açığı farklı şey. Siz aşağıdaki yazınızda Tüpraş'ın kur riskinden bahsettiniz bizde kur riski yoktur dedik. Şirketin döviz cinsinden borcu yoktur demedik.

Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    Tupras Cumhuriyet tarihinin en buyuk yatirimini yaparak 1.5 milyar dolarlik Rup tesisi acti. Ornegin é yil temettu dagitmasa kendi ozkaynaklarindan yaoabilirdi. Ama o kredi cekti. Simdi dolar her yukseldiginde kur riski aeran firmalar listesinde en baslarda. Toaso Egea yatirimi icin 450 mn dolar yanilmiyorsam harxama yapti. E kardesim dagitma temettuyu kendi karindan ode. Niye faizle borclaniyorsun? Temettuseverler bunu da aciklasin.

Kur riski, çok basit anlamda malını yada nihai ürününün hammaddelerini dövizle alıp içerde TL ile satan firmalar için geçerli. Tüpraş'ın iç piyasada sattığı ürünün fiyatlamasında döviz hareketlerinin varlığından bahsetmiştim. Yani Tüpraş'ın sizin ilk bahsettiğiniz anlamda bir kur riski yok. Google'da akaryakıt fiyatlarının nasıl belirlendiğini araştırırsanız göreceksiniz.

Döviz açığı ise farklı bir şey. Onuda basitçe belirtmek gerekirse, bir şirketin T zamanında dışarıya vadesi belirli döviz cinsinden borçlarının toplamı. Bir borcun o firma için riskli olup olmadığını anlamak için bilançosuna diğer finansallarına bakmak lazım. Gazete sayfalarında her gördüğünüz borç miktarı o firma için büyük risk anlamına gelmez.

Buraya gazete sayfasındaki borç rakamlarını kopyalayınca Tüpraş'ın riskte ve çok zorda olduğunu mu düşünmemiz gerekiyor? Keşke bilançolarını ve diğer finansal tablolarınıda koysaydınız ve bize risk nereden doğuyor açıklasaydınız.

Daha basitçe şöyle anlatmaya çalışayım.
    Mahmut beyin İstanbul'un çeşitli yerlerinde toplam ederi 10.000.000TL eden bir sürü dairesi, dükkanı, depoları ve bu depolarında ticaretinde kullanacağı nakte çevrilebilir 5.000.000TL malı var. Ama bu Mahmut bey tam bir tüccar beleş para buldumu hiç affetmiyor. Bankalardan çok ucuza kredi kullanıyor, ticaretini büyütüyor. Bankalara bir milyon TL kredi borcu var. Hatta bir şekilde beni ikna etti ve 2 aylığına bendende 200.000TL para aldı. Ama o ne 15 gün sonra ortak bir arkadaşımız bana diyor ki, kafayımı yedin Osman beyin bankalara bir milyon borcu var. Şimdi benim Osman beyden alacağım risktemidir yada Osman bey için 200.000TL riskli bir borçmudur?

Hayır elbette değil çünkü adamın sadece nakde çevrilebilir depolarındaki malı beş milyon değerinde. Ama arkadaşımı dinlesem çok büyük risk var.

Tüpraş'ın tanklarındaki ham akaryakıtın toplam değeri o kopyaladığınız borç rakamının kat kat üzerinde. Yani o borç TÜPRAŞ için bir risk ifade eder anlamı o gazete sayfasından çıkmaz. Hele sizin yukarda kopyaladığım kur riski var ifadenizde oldğu gibi bir kur riski varlığını hiç ortaya koymaz.

3. Şİmdi kontrol ettim TÜPRAŞIN 722 milyon USD değerinde petrol stoğu varmış.....

4.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Öncelikli cevabım temettü etkisizliğinin ıspatı üzerine olacağı için Bu matematiği yapan hocamlarımla konuşayım.

Ben iki adet hem temettü dağıtmış hemde temettü dağıtmamaış hissenin örneklenmesi şeklinde gidilmesini istemiştim. Öyle gitmezsen sürdürülebilir değil yorumu çıkar.

A şirketi temettü dağıtan B şirketi temettü dağıtmayan hersene % sel yükseliş her iki hissedede aynı olmalı A şirketi ile B şirketi ne yatırım yapan iki kişi ne kadar kazanmıştır örneği bu şekilde ilerletelim böylece herkes anlar yapılan hesaplamayı. iki hissenin fiyatını farklı verebilirsin hesaplamalarını tam yapmak ve kusuratlarla ugrasmamak için.

Benzer farklı örnekleri 2 şirket içinde kıyasla yaptıgın ilk örnekte temettü dağıtmayan hisse de de hisse fiyatı 0 TL oluyor yani sürdürülebilir olmuyor.

A şirketi şirket politikası gereği ne kadar temettü ödüyorsa B şirketindeki yatırımcı aynısını yaratsın. Ve bu şekilde devam et.

Örnek sonrası temettü dağıtmak yatırımcı için etkşizdir yorumunu yine yapacaksın.

BU konuda anlaştıkmı şimdi buradaki herkes temettünün bu şekilde yaratıldıgından eminmi ? hem fikir mi herkes
    Bu sefer o hesabı lütfen siz yapın biz görelim, ben ödevimi yaptım sıra sizde.
    Bir yatırımcının, temettü miktarı kadar hisse satarak, temettü miktarı kadar gelir yaratması, temettünün etkisiz olduğu anlamına gelmez ki. Sadece yatırımcının bunu hisse satarak yapabileceği anlamına gelir. Ayrıca zaten hiç yorulmadan alabileceğin bir parayı almak için ne diye alış satış yapmakla uğraşayım ki? Birde komisyon ödeyeyim üzerine?

Paşa paşa alırım aramı. Hatta temettüsünü aldığım hissenin fiyatı iyi prim yaparsa satarımda
    Aha şimdi diyecek ki Erhan bey, dediğime geldiniz. İyide ben zaten hiç fiyat artışlarına karşıyım demedim ki

5. HOMEMADE TEMETTÜ GERÇEK TEMETTÜYE KARŞI

GERÇEK TEMETTÜ HOMEMADE TEMETTÜ

Başlangıçta sahip olunan hisse sayısı 1000 1000

Başlangıçtaki hisse başına fiyat 100 TL 100 TL

Hisselerin başlangıçtaki değerleri 100.000 TL 100.000 TL

Hisse başına temettü 1 TL 0

Vergi öncesi temettü geliri 1000 TL 0

10 hisse satılmasıyla sağlanan gelir 0 1000 TL

Satış sonrası kalan hisse sayısı 1000 990

Son durumda hisse fiyatı 99 TL 100 TL

Son durumda toplam fiyat 99.000 TL 99.000 TL

Temettü vergisi (stopaj) 150 0

Sermaye kazancı vergisi 0 0

VERGİ SONRASI GELİR 850 TL 1000 TL

http://www.idefix.com/Kitap/Yatirim-...=0000000618872

6. @ctugrulun hocamızın büyük harflı yazısına cevaben

Buffet konusunu geçiyorum.

her iki uçtada kötü ve iyi şirketler var dediniz. BU noktada malesef sizler ön yargılısınız. Manzaraya tek bir taraftan bakıyorsunuz. Ben ise her iki taraftan çünkü temettü dağıtan iyi firmaya yatırım yaparım temettü dağıtmayan iyi firmaya yine yatırım yaparım diyebiliyorum. Fakat siz Temettü dağıtmayan iyi bir şirkete asla yatırım yapmam diyorsunuz.

Manzaraya tek taraflı bakıyorsunuz. Yani sadece temettü dağıtan şirketler iyi yönetilen güzel şirketlermiş algısı yaratılıyor tarafınızdan.

Temettü dağıtmanın fiyatı yukarı çekeceği düşüncesinde ayrışıyoruz. Öncelikle temettü dağıtmanın fiyatı yukarı çekeceğinin garantisi yok. ve bir gerçeklik payıda yok bunu daha öncede ıspatladğımı düşünüyorum. Temettü dağıtılmasının pozitif etki yaratabilmesi için bir gerekçe oluşması lazım öyle değil mi. BU gerekçe yok temettüde ? Hatta tam tersine olumsuz etkileri var işte tek taraflı baktıgınız için temettü dağıtmak pozitiftir algısı içerisindesiniz.

Neden kötü algılanabilir söyleyeyim.

OBJEKTŞİF BAKMANIZI İSTİYORUM.

1-Öz kaynaklar azalacağı için bu şirketin risk derecesini arttıracağı için yukarı pozitif fiyatlanmasına olumsuz olarak negatifte fiyatlanabilir. eywah kasadan para eksiliyor çıkarımı.

2- herkes sizler gibi düşünmüyor manzaraya tek taraflı bakmıyor öyle değilmi o halde temettü dağıtan bir firma daha az büyümek istiyor olabilir. buda fiyatı olumsuz yönde etkileyecek bir çıkarım.

3-kimse Boş yere vergi ödemek istemezler öyle değilmi o halde buda şirketin fiyatını olumsuz etkileyecek bir çıkarım değil mi.

Gelelim pozitif etki edeceğini düşündüğümüz çıkarımlara yukardakiler negatif etki edeceğini düşündüğümüz gerekçelerdi. Bunlarda haksızmıyım ? Şimdi pozitif etki edebilecek gerekçe yaratalım.

1- Temettü veren hissenin hiç bilanco bakmayı bilmeyen yatırımcılar için kar etti sonucuna varmasını sağlar. BUda firmanın kar ettiğini bilmeyen yatırımcılar için bir bilgi kaynağıdır. ve pozitif fiyatlamaya etki edebilir.

2-Yapacağı yatırımın riskli olmasını düşündüğü için temettü dağıtmak ister bu fiyata olumlu yansıyabilir. Eğer yapacağı yatırım riski yüksekse riske gireceğini hiç girme dağıt demekte bir pozitif etki yaratabilir.

3-başka bir etki bulamadım. cok düşünmeme rağmen acaba ne olurda pozitif fiyatlanır gerekçesi vallaha bulamadım aklınıza gelirse söyleyin.

Birde şu cıkarımlar var fakat bunların etkisini "temettü etkisizliğiyle yıkabilmekteyiz." Yani hisse senedine nötr(/ne aşşağıu ne yukarı) etki edecek cıkarımlar.

1-Lot sayım artacak algısı pozitif yonde etkıleyemez cunku lot sayısının artması totelde geteriyi değiştirmemektedir.

2-Hisse senedi ortak payımı arttıracak algısı buda pozitif etkileyemez cunku ortaklık payı artsada değeri düşürldüğü için pastanın büyüklüğü olan yanı kaç paralık yatırım yaptıgınız değişmez. dolayısıyla kazanç değişmez. BU sebeple etkii nötrdür.

3-Temettü extra kazançtır yanılgısı bir çok yatırımcı temettüyü faiz gibi extra para zanneder halbukı değildir bu yuzden etki nötrdür.

4-temettü dağıtılınca hisse fiyatı ucuzlar buda yanlış bilinmektedir temettü dağıtılınca hisse fiyatı ucuzlamaz.

5-eldeki kuş dalgadakı kuştan iyidir nakit almak istemeleri sezgisi buda pozitif fiyatlanamaz cunku yatırımcılar istediği oranda temettüyü kendileride yaratabilmektedirler. bu yuzden etki notrdur.

İşte tum bu sebeplerden ötürü hisse fiyatı temettü dağıtıyor diye yukarı gidemez cunku saydıgımız gerekçeler yeterli gerekçeler değil. Negatif gerçekler objektif bakabilen için daha mantıklı görünüyor varsa etki edeceğini düşündüğünüz "gerekçeler" sizde söyleyin.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

7. VERGİ SONRASI GELİR e bakarsanız ;

temettü alanın eline 850 , hisse satanın eline 1000 TL geçmiştir. Bu durumda temettü etkisizdir DEMEMENİZ GEREKİR ; getirinizi etkilemiştir çünkü....

polemiğe neden olduysam özür dilerim.....

8. Zaten toplam 7 kişiyiz, birbirimizi kırmasak mı ?

Sayfa 38/106 İlkİlk ... 2836373839404888 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •