Sayfa 52/106 İlkİlk ... 242505152535462102 ... SonSon
Arama sonucu : 847 madde; 409 - 416 arası.

Konu: Temettu Etkisizligi

1. Temettü, Hissenin yegane teminatıdır.
    Temettü, karanlığa ışık tutan fenerdir.
    Temettü, pasif gelirin anahtarıdır. Yani yüksek miktarda temettü hissesi birikirse temettü geliriyle geçinme imkanımız doğar.
    Temettü, özgürlüğün yoludur.
    Temettü, cüzdana akan tatlı sudur.
    Temettü, hiç bir şey yapmaksızın Şirketten nakit para almaktır.

Özetlersek temelde Şirkette ortak olmanın tek amacı kar payından belli miktarda almaktır. Bu Şirkette ortak olma işlemleri günümüzde oldukça kolaylaştığı için haliyle al, sat yaparak ve değer artış kazancıyla gelir elde etme imkanı doğmuştur. Ancak Temelde Şirket hissesi almak demek Temettüyü alarak gelir etme demektir.

Saygılarımı sunarım.

2. Nasıl ki Satın almış olduğumuz Gayrimenkul yüksek miktarda değer artışı kazandığı zaman Kira gelirine etkisizdir demek saçma ise aynı şekilde temettüye etkisiz demekte saçmadır.

Emin ki Borsada Hisseler anlık olarak fiyatladığı gibi Gayrimenkullerde aynı şekilde ANLIK fiyatlansa (Gayrimenkul sertifikaları anlık fiyatlanıyor tarzı örnek doğru olmadığını belirtmek isterim.) Kira gelirine etkisiz diyenler çıkacaktır.

3. abowwwwwwwwwwwwwww :D

üstadım etkisiz neden demişiz bir bakmak lazım. Kira ile karıştırıyorsunuz.

Bir evden kira alınca evin değeri düşermi yada düşürlürmü düşürlmez.

Fakat temettü alınca hisse değeri düşürülüyor işte bu sebeple etkisiz elemana dönüşüyor. Önce bunda anlaşmalıyız.

Temettü verim oranı kadar hissenin düşürüldüğüne hem fikirmisin hem fikirsen devam edelim düşer ama geri çıkar dersen.

Bana açıkla neden düşürülüyor neden geri çıkıyor ?

Madem geri çıkacak niçin düşürme kuralı koymuş borsa sistemi bu hisselere ?

diyoruz ya kiradir diye kira alınca niye evin değeri düşürülmezken temettü alınca hisse değeri düşürlüyor. Yeni bir borsacıya bu durumu nasıl anlatabilirsin açıklayabilirsin.

Adam sordu yaw sen buna kira diyorsun ama ben evden kira alınca evin değeri düşürlmüyor madem temettüde bir kira niçin değeri düşürlüyor. mantıklı bir açıklaması olması lazım diye sordu. ne cevap vereceksin. Geri çıkacaktır diyorsan nasıl neden niçin geri çıkacagını mantıklı bir şekilde ıspat ve acıklamak zorundasın yaw bak işte geri cıkıyor deyip geçmeyelim bu konuyu aynı sekılde kira uygulamasında niye böyle bir yönteme gidilmeyipte hisse tarafında böyle bir uygulamaya gidilmiş.

ikinci mesele meyve meselesine gelirsek.

Uygun zamanda bozdurmamız kesmemız lazım demişsiniz. Hayır böyle bir şart yok. sen ne zman otomatık olarak meyvenın suyunu alıyorsan bende meyvemı senle aynı zmanda keserım. hesapla ikimizde aynı vıtamını alırız. Yani birşeyleri kollamana düzgün bir zamanı beklemene gerek yok cunku bahsettiğimiz şey elma ikiside elma biri armut biri elma değil.

Dolayısyıyla fiyat hareketlilikleri tıpa tıp aynı biri 5 lıradan 10 lıraya cıkmışsa ve 10 lırada temettü dagıtmışsa diğeride 5 lıradan 10 lıraya cıkmış ve 10 lırada iken bozdurulmuştur.

içme kolaylıgından bahsetmişsiniz bu kolaylık sat tusuna basmıyor oluşunuzu kastettiniz galiba. Lakin teknik analiz veya uygun fiyat bekleme zorunlulugu olmadıgını yukarda bahsettim. Dolayısıyla kolaylık olarak sundugunuz cıkarımı sat tuşuna basmadan otomatık olarak basılması olarak algılıyorum lakın bu kolaylıgın bir bedeli olan vergi dezavantajı sebebiyle kolaylıgın yanı sıra sizden bunun bir bedeli olarak vergi alır ve daha az vitamın almanıza sebebiyet verir.

Dediğim gibi bunun bir zorluguda yok cunku sen ne zman hangi tarih ve saate temettü aldıysan bende aynı zamanda aynı oranda temettü yapabilirim.

Kaldıki bugun elma suyunu içmek için aldıgın elma gelecek sefere elma suyu vermeyebileceği gibi elma suyu vermeyen bir meyveninde ilerde elma suyu vermeyeceğininde bir garantisi yok.

Keza aynı şekilde elma suyu veren kırımızı elmalar Hiç elma suyu vermeyene nazaran daha az vitamin içerir. Zorlu hava koşullarında sert ruzgarlarda yagmur havalarda dalında saglam durur lezzetlidir cunku içindeki su miktarı azaltılmamıştır. meyvenin daha tatlı ve taze kalmasını saglar. Suyu sıkılan elma lezzetinin bir kısmını kaybedecektir.

KIRMIZI ELMA (TEMETTÜÜ VEREN)
    Vitaminleri:
    A %5
    B %6
    C %7
    D %12
    K % 10

SARI ELMA TEMETTÜ VERMEYEN VİTAMİNLER:
    A %5,5
    B %6
    C %7,5
    D %12,5
    K % 10,5

Örnegın K vitamini burada temettü vermeyip dolar pozisyonu almış bir şirket gibi düşünün Haliyle birinde 10,000 TL lık dolar varken diğerinde 10,500 Tllık dolar pozisyonu olacaktır. Diğer vitaminleride bu sekılde kategorize edebilirsiniz.

Elamını suyunu sıkmak elmayı güçsüzleştirir vitaminini eksiltir ve zorlu bır hava koşulunda dalından yere düşmesi ihtimalini arttırırken hiç suyu sıkılmamış elma içindeki vitaminler (paradan) ötürü zorlu hava koşullarında daha dayanıklı kalacaktır.

BU orneklem suyu sıkılmamış elmanın suyunun K vitaminine D vitaminine vb diğer vitaminlerde kullanıldıgı baz alınmıştır. Hoş suyu sıkılmamış olsa bile tıpkı suyu sıkılan elmayla aynı vıtamınlerı saglayacaktır. yani temettü parasını yatırım yapmamış olsalar dahi aynı vitamini içerirler cunku diğerinde 50,000 TL temettü parası yada vitamini yatırımcılara ve patron cebıne giderken diğerinde 50,000 TLlık temettü parası yada vitamini hiçbirşekilde yatırım yapılmayıp kasada boş boş beklesede dahi diğer finansal yapılar karlar aynı oldugu için her iki şirkette aynı vıtamını içerirler üstelik birinin kasasında boş boş bekleyen hazır bir 50,000 TL olmasına rağmen.

fiyatı 10 lira olan elmalardan 1.000 adet alsak ve her yıl 2 lira temettü verse, tüm temettüye fiyatı 8 liraya düşeceği için yeniden 8 liradan elma alsak. Bu hisse 8 den 10 liraya geri gelmek için %25 fiyat artışı yapmak zorunda, oysa temettü verirken %20 veriyordu!

Aynı şirketin özdeşini ama temettü vermeyenini yanı sarı elmayı düşünsek. Bundan da 1.000 adet alsak bu da diğeri gibi her yıl fiyatını %25 artırsa ama hiç temettü dağıtmasa. 5 yılın sonunda,

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

4.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    abowwwwwwwwwwwwwww :D

üstadım etkisiz neden demişiz bir bakmak lazım. Kira ile karıştırıyorsunuz.

Bir evden kira alınca evin değeri düşermi yada düşürlürmü düşürlmez.

Fakat temettü alınca hisse değeri düşürülüyor işte bu sebeple etkisiz elemana dönüşüyor. Önce bunda anlaşmalıyız

Öncelikle şu konuda cevap yazayım, gerisi biraz sonra yazacağım:

Fiyatlar ANLIK olarak göründüğü için Temettü ödemelerinde hisse fiyatı düşer argümanınız katılıyorum. Zira hisse fiyatları anlık olarak görebiliyoruz. Şayet Ev Fiyatlarını da anlık görebilseydik Kira gelirinin etkisiz olacağını diyen çıkacaktır tarzı yazı yazdım. Yanlış anlaşılmasın. Kira geliriyle Temettü gelirini kesinlikle mukayese etmiyorum ama Ev fiyatları ANLIK olarak görünseydi Kira gelirine etkisiz diyen çıkacaktır görüşünü savunuyorum.

5.  Alıntı Originally Posted by ayberk_08 Yazıyı Oku
    Öncelikle şu konuda cevap yazayım, gerisi biraz sonra yazacağım:

Fiyatlar ANLIK olarak göründüğü için Temettü ödemelerinde hisse fiyatı düşer argümanınız katılıyorum. Zira hisse fiyatları anlık olarak görebiliyoruz. Şayet Ev Fiyatlarını da anlık görebilseydik Kira gelirinin etkisiz olacağını diyen çıkacaktır tarzı yazı yazdım. Yanlış anlaşılmasın. Kira geliriyle Temettü gelirini kesinlikle mukayese etmiyorum ama Ev fiyatları ANLIK olarak görünseydi Kira gelirine etkisiz diyen çıkacaktır görüşünü savunuyorum.
    Çıkmazdı çıkamazdı çıksada mantıklı acıklaması yapılabılırdi.

Eğer kira gelirleri anlık görünseydi varsayalımki görülüyor.

Kira alınca ev değerlemesi değişirmiydim anlık bile olsa ? basit bir mantık kuralım evde kıracı olması veya olmaması değeri etkiliyor mu? ornegın bır ev satın almaya gıttıgınızde evde kıracımı var hmm kırada aldın ozman evın degerını evı satın aldıgın günden ıtıbaren aldıgın tum kıra parasını düş ev 20 yıllıksa adam satmaktan vazgeçer her ay için 500 TL kıra alsa 500*12*20 =120,000 TL kıra parası düşülmesi lazım. dolayısıyla bu fıyatı etkılıyorsa evet evden kıra almak etkısızdır. AMa günümüzde geçmişe dönük alınan kıralar evin şu anki mevcut değerini değiştirmemektedir.

Ancak temettüde hissenin bugune kadar dağıttıgı tüm temettüler düşüldüğü için evın su ankı olması gereken değerini değiştirmektedir.

bunu cok basit şekilde görebilirsiniz herhangibir temettü gelenği olan hissenin halka arz fiyatına bakın bırde düzeltilmiş fiyatına bakın.

10 lıradan satışa sunulan bir hisse 10 yılda 10 kat değerleniyor yani fiyatının 10*10 = 100 TL olması gerekıyor

fakat bu hısse sızınde kıra diye adlandırdıgınız temettüyü dagıttı için İlk satışa sunuldugu fiyat 10 TL yerine 1 TL görünüyor.

Şu ankı fıyatta 10 TL görünüyor yani 10 katlık değer artışı görünüyorken temettü kıra gelirleri düşülüyor grafiklerden dolayısyıla hisse fiyatı sankı 1 TL den satılmışta zamanla 10 TL ye cıkmış gibi görünmekte.

oysakı bugun bir ev aldıgınızda 100,000 TL ye bundan her sene 10,000 TL kıra aldıgınızda 10 yıl sonra evın degerı 10 kat artıyor

100,000 * 10 = 1,000,000 Tl ye cıkıyor fiyatı geçmiş fiyatıda 100,000 TL bugunku fıyatı 1,000,000 TL görünüyor.

10 yıl boyunca alınan toplamda kıra parası 10,000*10 = 100,000 TL etmiş olmasına rağmen hiçbiri geçmiş fiyattan düşürülmüyor.

temettü verilince fiyat niye düşürülür önce bunu anlatmalısınız. Saf bir yatırımcı geldi ve size sordu hocam temettü verilince fiyat niçin otomatık olarak arz-talep dengesınden bagımsız bir şekilde düşürülüyor dedi.

Ne cevap vereceksiniz acıklamanız ne ?
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

6. SAF yenı yetme yatırımcı soruyor :D

bu borsanın bir kuralı neden boyle bır kural koymuşlar hocam ?

7. Büyük patronlar neden hisselerini satar ki ?
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

8. Temettü uygulanış şekli itibariyle tamamen gereksiz bir yatırım getirisidir. Temettü / UV yatırımcılığı diye bir yaklaşım var ve temettü geliri tarafıyla inceleyince komik buluyorum. Yüksek temettü veren firmanın iyi kar ettiği ve etme potansiyeli olduğu için UV fiyatı artış eğilimindedir, temettü verdiği için değil. Temettü bu kıstas ile bir hedef olamaz, sadece bir feature / değişkendir. Erhanacikgoz un tespitlerine %100 katılıyorum.

Sayfa 52/106 İlkİlk ... 242505152535462102 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •