Sayfa 53/106 İlkİlk ... 343515253545563103 ... SonSon
Arama sonucu : 847 madde; 417 - 424 arası.

Konu: Temettu Etkisizligi

1. Ev kirası geliri / Temettü geliri bağıntısına şu yorumu yapayım:

A şirketi 90 lira 10 lira kar ediyor 10 lira temettü veriyor, PD 90 lira oluyor. Toplam 100 lira.
    B şirketi 90 lira 10 lira kar ediyor temettü vermiyor , PD 100 lira oluyor. Toplam 100 lira.

A evi: 90 lira yıllık 10 lira kar ediyor. Toplam 100 lira.
    B evi: 90 lira yıllık 10 lira kar ediyor. Ancak kiracı ev sahibi anlaşıp evin değerini %10 arttıracak bir yatırım yapıyor. Mesela evi yeniliyor mutfak vs.. Toplam 100 lira.

Daha basit nasıl anlatabilirim bilmiyorum.

2. Ben anlamadim ?
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

3. bende @erhanacikgoz1 ün temettü hariç diğer söylediklerine katılıyorum

4. İnsanların aynı konuda çok farklı düşünebildiklerinin güzel bir örneği bu başlık. Aynı konunun tam tersini savunan ayrıca başka bir başlık olmasıda bunun teyidi. Kimsenin kimseyi ikna edememeside ilginç bir ayrıntı.

Birisinin beni Ahmet'e veya Mehmet'e benzetmesi beni Ahmet veya Mehmet yapmaz. Bu temettü işinide kira veya başka bir yatırım şekli ile açıklamaya çalışmak sonuç vermiyor. Çünkü farklı şeyler.

Borsaya yatırımın temelde iki sebebi var,
    1- Bir şirketin hissesini alıp ortak olmak dolayısı ile edeceğini ve dağıtacağını düşündüğünüz kara ortak olmak.
    2- Spekülatif fiyat hareketlerinden faydalanarak, para kazanmaya çalışmak.

Nihayetinde her ikiside getiri garantisi olmayan hedefler. Neyse konumuz bu değil.

Dikkat edin burada kar payı dağıtımının borsada nasıl dizayn edidiğini değil işin felsefesini konuşuyorum.

Birinci hedef doğrultusunda ilerlemek yanlış veya gereksizdir demek öncelikle borsaların bu iki ayağından birisi gereksizdir demekle eş.

Bir bakkal dükkanı açsanız içini elinizdeki sermaye ile doldursanız ve yaptığınız satıştan kar elde etseniz, bütün karı tekrar dükkana koyup, güçlü sermayeli içi ağzına kadar mal dolu bir dükkanım olsun, varsın ben aç gezeyim üstüm başım paspal olsun sosyal yaşantım olmasın filan demezsiniz. İhtiyacınız kadarını içerden çekersiniz. Bu kadar basit. Boş argümanlarla bunu çürütmeye çalışmayın. Yok daha çok mal koyar daha çok kazanırım filan gibi. Açsınız, kiranızı ödeyemiyorsunuz ihtiyaçlarınızı karşılıyamıyorsunuz çünkü.

Bir temettü yatırımcısı konuya bu noktadan bakıyor. Konuya bu noktadan bakan birisine güçlü sermaye güçlü bakkal hikayesi işlemez.

Bu ülkede veya başka ülkelerde, parasını bir veya daha fazla hisseye yatırıp, yatırdığı parayı kat be kat fazlası ile almış, çocuk okutmuş, emekliliğinde rahat eden yatırımcılar var. Bu tip insanların varlığını çevresinde, sosyal medyada gören bazı kişilerin bundan etkikenmesiu bunu benimsemesi gayet doğal.

Allah aşkına arkadaşlar, bu yatırım modelinin bir adı, bunu benimsemiş milyarlarca dolarlık fonlar var. Bu fonlar veya bu fonlara para koyan insanlar bu yatırım şeklinde fayda sağlamasalar paralarını bir saniye o şekilde tutarlarmı?

Siz bu insanlara veya fonlara, son derece basit bir felsefe olan "Hisse fiyatı verdiği temettü kadar düşer", argümanı ile yaklaşıp, etkisiz eleman argümanınızı nasıl kabul ettirebilirsiniz? Eğer etki'nin tanımını anlık bir şey olarak yapıyorsanız, evet doğrudur bu tanımla haklı olursunuz. Ama bu tanım doğru olmaz zaten değil.

Bu, midesi ağrıyan hastaya başka hiç bir konsültasyon yapmadan mide ilacı veripte evine gönderen sonrada hastayı kalp krizinden kaybeden doktorun işine benzer. Evet ilk etki mide ağrısıdır ama tek etki o değildir.

Temettü dar tanımla etkisizdir doğru ama, geniş tanımla öyle değildir. Konuya geniş tanımdan bakan, o getiri ile çocuk okutan, rahat emeklilik yaşayan adamın yaptığınız dar tanımla işi olmaz. Boşa uğraşmayın.

Ha gelelim ikinci hedefe, yani borsadaki fiyat farklılıklarından para kazanma meselesine. Buda yanlış değildir. Yapabilen için iyi kazançlar getirir. Ben kendimde bunu yaparım. Ama KY'nin bundan para kazanan kesmi çok azdır. Sürekli takip ve çok iyi finansal okur yazarlık gerektirir.

İyi finansal okur yazarlık diğeri içinde gerekir ama sürekli takip için konu birinci seçenekte farklılaşır.

SM-G920F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5. @ctugrul hocam çok güzel açıklamışsınız bakın ne güzel tanımları dogru kurmuşsunuz

özellikle bakkaldan alınan kar karnını doyurmak için alınan kar kısmı çok hoşuma gitti güzel.

Şuralar bence şöyle düzeltilebilir yazınızda:

Borsada yatırım temelinin Tek sebebi var oda para kazanmak herkesin en temel ihtiyacı bu.

BU para kazanma olayı iki şekilde yapılabilir.

1-Bir şirketin hissesini alıp ortak olmak, dolayısı ile elde edeceği karın fiyatlanması sonrası verilen temettü ile karın payından para kazanmak.

2-Bir şirketin hissesini alıp ortak olmak, dolayısı ile elde edeceği karın fiyatlanması sonrası temettü şartı beklemeden karınızın payının bir kısmını satarak para kazanmak.

BU iki tanım bu sekılde değiştirmek daha uygundur. Biri ortakken diğeride ortaktır. bir ikinciside elde ettiği kar fiyatlanmaz ise elde edeceğimiz kar payı kazanç sağlamaz bu sebeple fiyatlanması diye ibare koydum.

Gelelim yazınıza her kim ki 1. kazanma şeklinin yanlış/gereksiz oldugunu söylüyorsa yanılıyordur. Çünkü 1. yöntemlede para kazanılır.

Onun haricindeki teşhisleriniz güzel fakat bizlerin sıkıntısı şu yada kendi adıma benim sıkıntım şu

1. Yöntem ile İkinci yöntem arasında bir uçurum varmış gibi 1. yöntem süpermiş harikaymış filan gibi maniplasyonlar yapılıyor benim şahsen sıkıntım bu.

1. Yöntemle para kazanmak isteyen teknik analize ve fiyat hareketine ihtiyaç duymaz ama ikinci yöntem analiz etmeli fiyata bakmalı vesaire deniliyor. Hayır böyle değil. 1. YÖNTEM HANGİ GÜN kar payı alacaksa 2. yöntemi uygulayanda aynı gün bir kısım hisse satarak aynı parayı kazanabiliyor. Bu yüzden 1. yöntem daha kolay 2. yöntem daha zordur diyemeyiz. Yine keza 2. yöntemi uygulayan adam uygun fiyatı beklemeli efendim teknik yapmalı gibi birşey söz konusu değildir.

Dolayısıyla 1. yöntemle 2. yöntemde oldukça basittir ne finansal okur yazarlıga ne tekniğe ihtiyaç duyar mehmet 1. yötenmi uygulayar 31,05,2017 gününde sabah temettüsünü alır aynı şekilde erhanda 2. yöntemi uygular ve 31,05,2017 günü sabah istediği kadar kar payını bir kısım hisse satarak yapar. Satarken herhangibir teknik analiz vesaire bilgisine gerek yoktur sabah açılır açılmaz satabilir. üstelik bu kişiler kazanç olarakta ister kısa vadede ister uzun vadede aynı getiri elde edeceklerdir. 2. yötenmi uygulayanın lot miktarı eksiliyor olmasına rağmen.

Kısacası 1. ve ikinci yöntemin uygulanışı itibariyle herhangibir zorlugu veya birinin diğerine göre daha üstün olduğu bir durum yoktur. Bende bunun tam tersini yapan yani 1. yöntem süperdir diyenlere yazıyorum.

diğer meselemiz ise 1. ve 2. yöntemin avantaj ve dezavantajlarından bahsetmek.

Avantaj veya dezavantajlarından bahsediyor olmak Niçin 1. yöntem savunucularını kızdırıyor veya tepki göstermelerine sebebiyet veriyor ?

Bu konuda bilinçlenmek mi istemiyoruz ?

yani bizim buradaki amacımız Yöntemlerin avantaj ve dezavantajından bahsetmek. Yatırımcı ister 1. Yötenmin avantajlarını görüp ona yatırım yapar gerekirse 2. yöntemin avantajları hoşuna gider onu yapar.

KİMİSİDE 1. YÖNTEMİ UYGULARKEN ŞİRKETİ BİRAN TEMETTÜ VERMEMEYİ TERCİH ETTİĞİNDE ÜZÜLMEZ ÇÜNKÜ BİLİRKİ BU KEZ 2. YÖTENMİN AVANTAJLARINDAN YARARLANABİLECEĞİM DER. BOŞ YERE KAPI GİBİ HİSSESİNİ SATMAZ. AĞLAYIP ULUMAZ. YÖNETİME KÜFRETMEK ZORUNDA KALMAZ. DLDAN DALA HİSSE DEĞİŞTİRİP TEMETTÜSÜ EN YÜKSEK HİSSEYE GEÇMEK ZORUNDA KALMAZ. TEMETTÜ STRATEJİSİNİN ANLAM VE ÖNEMİNİ AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARINI İDRAK ETTİĞİ İÇİN EZBERE YATIRIM YAPMADIĞI İÇİN TEMETTÜ VERİLDİĞİ ZAMAN GEREKSİZ YERE SEVİNÇ NAĞRALARI ATMAYACAĞI GİBİ TEMETTÜ VERİLMEDİĞİ ZAMANDA GEREKSİZ YERE KÜFRETMEKTEN KURTULUR. YİNE AYNI ŞEY 2. YÖTENMİ UYGULAYAN İÇİNDE GEÇERLİ HİSSESİ TEMETTÜ DAĞITMAYA KALKTIGINDA GEREKSİZ YERE HİSSE DEĞİŞTİRMEZ. GEREKSİZ YERE NİYE TEMETTÜ DAĞITTINIZ SALAK YÖNETİM DİYE ŞİRKETİNİ AŞAĞILAMAZ. VESAİRE.

AMACIMIZ EZBERE YATIRIM YAPMAYI BIRAKIP ANLAYARAK ÖĞRENEREK/ÖĞRETEREK BİLİNÇLİ YATIRIMCILAR YETİŞTİRMEK. MALSEF ÜLKEMİZDE 1. VE 2. YÖNTEMİN ARASINDA POPULER VE YAYGIN YANLIŞ ANLAŞILMALAR VAR. YATIRIMCI TİPLERİMİZ ÜLKE OLARAK OKUMAK VE ÖĞRENMEK YERİNE DAHA ÇOK HAZIRCILIK VE EZBER ÜZERİNE KURULU OLDUĞU İÇİN 1. VE 2. YÖNTEM ARASINDA DAĞLAR KADAR FARK OLDUĞUNU ZANNEDEREK HİSSE SEÇİYOR. HADİ SEÇTİK DİYELİM BİRDE GİDİP SANKİ ÇOK ŞEY OKUMUŞUSUZDA ÖĞRENMİŞSİZ GİBİ SAĞDA SOLDA 1.YÖNTEMİN PROPAGANDASI YAPILIYOR. MADEM EZBERE YATIRIM YAPIYORSUN. BARİ YATIRIMIN KENDİNE KALSINDA PROPAGANDASINI REKLAMINI YAPMA. DEĞİL Mİ ?

NOT: ALDIGIM BİR ÇOK HİSSE 1. YÖNTEMİ UYGULAYANLARA HİTAP EDİYOR HİSSEYİ YÖNTEMLERDEN BAĞIMSIZ BİR ŞEKİLDE TEMEL AMAÇ OLAN PARA KAZANMAK İÇİN ALIRIM. ALDIGIM BU HİSSE 1.YÖNTEME UYGUDUR. SORUN YOK 1. YÖTENMİN ŞARTLARIYLA PARA KAZANIRIM 2. YÖNTEME UYAR 2. YÖNTEMLE PARA KAZANIRIM. YADA ALIRIM İLK SENE 2. YÖTENME UYGUN SEKILDE TEMETTÜ DAĞITMADAN GİDER ŞİRKET BİR SONRAKİ SENE İSE 1. YÖNTEME UYGUN HALE GELİR YANİ TEMETTÜ DAĞITIR BENİM İÇİN SORUN TEŞKİL ETMEZ BU DURUM. PARA KAZANIYORMUYUM EVET HA 1. YÖTENMLE HA 2. YÖNTEM 2017 DE 1. YÖNTEMLE KAZANMIŞIMIŞDIR 2018 DE 2. YÖTENMLE 2019 DA 1. YÖNTEMLE KAZANABİLİRİM. BENİM YATIRIM FELSEFEM YÖNTEM ÜZERİNE KURULU DEĞİLDİR. VE YÖNTEM ÜZERİNE KURULU YATIRIMLARIN SAĞLIKLI OLDUGUNU DÜŞÜNMÜYORUM BU YÜZDEN TEMEL AMAÇ OLAN PARA KAZANMAK ÜZERİNE KURULMALIDIR.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

6. Erhan bey size bir sorum olacak:
    Bir hissenin Temel analize göre değerini nasıl belirleyebiliriz?
    Bunun herhangi bir formülü var mıdır?
    Bir hisse neye göre iskontolu neye göre pahalıdır?

Bir tanıdık şöyle bir formül önermişti:

Hisse değeri= hisse başı kar * f/k
    Siz ne dersiniz ?

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

İyi ki bilmiyor kalabalıklar,/ Yağmura bakmayı cam arkasından/
    İnsandan insana şükür ki fark var; / -Birine cennet birine zindan- /İyi ki bilmiyor kalabalıklar

7.  Alıntı Originally Posted by monaroza Yazıyı Oku
    Erhan bey size bir sorum olacak:
    Bir hissenin Temel analize göre değerini nasıl belirleyebiliriz?
    Bunun herhangi bir formülü var mıdır?
    Bir hisse neye göre iskontolu neye göre pahalıdır?

Bir tanıdık şöyle bir formül önermişti:

Hisse değeri= hisse başı kar * f/k
    Siz ne dersiniz ?

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Değerleme analizi uzun ve bir çok değeri baz alınan bir hesaplamadır bir çok farklı yöntemi vardir. Bazıları senin bahsettiğin hesaplamalarda kısa bir hesap yapar bazıları ise bir çok değerin çarpılıp bölünmesi ile hesaplar.

ben açıkçası hiç değerleme analizi yapmadım. ucuzluk ve pahalılık kavramlarının görece olduğunu düşünüyorum bu yüzden değer analizinde bir başkasına göre ucuz iken bir başkasına göre pahalıda olabilir.

bazı tecrübe ve fikirlerimden bahsedeyim bu konuyla ilgili.

mesela f/k oldum olası hesaplamasını değersiz buldugum bir rasyo görece bir kavram sana net ve tam olarak ucuzmu pahalımı söylemez. sürekli emsal diğer şirketlerin f/klarıyla mukayese sonrası ucuz veya pahalı diyebilirsin. Bu yüzden tüm hisselerde düzgün çalışmaz. sektörden sektöre f/k oranları değişir. ADEL gibi sektöründe tek olan bir hissenin f/k'sinin ucuzmu pahalımı oldugunu anlayamazsın. f/k nin başkabir anlamıda eğer cok yüksek cıkarsa ilerde karlarının çok artacağı anlamıda çıkar.

değerleme analizi bahsettiğin kadar basit hesaplanabilecek birşey olmadığını düşünüyorum. karışık bir çok değeri baz alan hesaplamalar oldugunu düşünüyorum.

Ben nasıl karar veriyorum. Piyasa değerini önceki açıklanmış karlarla mukayese ediyorum. örnegın şu kadar net kar acıkladığından piyasa değeri buymuş şimdi şu kadar net kar acıklamış piyasa değeri 2 katına çıkmış vesaire gibi. Bu duruma göre pahalılaşmış veya hala fiyatlanmamış diyorum. fakat fiyatlanmış olduguna karar versem bile eğer bir sonraki bilanco karlılıgı devam edecekse yine almaya değer buluyorum.

Size tavsiyem şu öncelikle istikrarlı kar eden firmaları bulmaya çalışın. İstikrarlı kar eden firma buldugunuzda o anki değeri pahalı fiyatlanmış olsa bile bir sonraki dönem yine daha fazla kar açıklayacağı için bir sonraki bilancosunda pahalı olmadığını göreceksiniz bir sonraki dönemde ise bu sefer ucuz kalmaya başlayacak.

yani bir hisse her 3 aylık dönemlerde sürekli karını arttırarak gittiği sürece. o hisseye hiçbirzman pahalı olmayacaktır. çünkü her dönem kar üstüne kar ediyor. Yatırımcılar en fazla taş çatlasın 2 dönem bilanco karlarını tahmin edip şimdiden fiyatlayabilir.

ancak 2 dönemi fiyatlanmış ancak istikrarları sürekli artarak kar açıklayan bu firmayı almış olsanız bile en fazla 6 ay zaman kaybedersiniz 6 ay sonra yeni gelecek olan karlılık yine fiyatlanacaktır.

Bu yuzden temel kurallar bence şöyle olabilir.
    FİLİTRE:

1-Kar açıklamış firmaları bul
    2-Karını bir önceki dönemine göre arttırmış firmaları bul
    3-Karını her dönem sürekli arttırmayı başarabilen firmaları bul.
    4-Önceki dönemlerin piyasa değerlemesi ve karları ile son açıklanan bilancodaki piyasa değerlemesi ve karı mukayese et. Buna göre görece fiyatlanmadığını düşündüğün firmalara yatırım yap.

Örnegın kaydırılmış 20,000 TL net kar 10,000 TL Esas faaliyet karı olan bir firma piyasa değeri 40,000 diyelim.
    Şimdi ise 25,000 net kar 15,000 Efk ancka piyasa değeri hala 40,000 bu durumda piyasa değerinin önceki dönemle kıyasladıgımızda fiyatlanmamış oldugunu görürsün. Ancak bu yeterli değildir. Belkide önceki bilancoda 40,000 fiyatlamaları doğru değildi. Bu sebeple daha önceden açıklanmış karlılıklara ve piyasa degerlerinide mukayese etmek lazım ve bunların hepsini bir bütün olarka düşünüp karar vermek lazım.

Afyon çimentoda eskiden yaptıgım bir analiz vardı ucuzluk ve pahalılıkla ilgili onu göstereyim.

benim ucuzluk pahalılık kavramımım bu şekildedir.

8. üstteki afyonun şu anki değerinden bahsedersek.

açıklanmış kaydırılmış karları

birisi -3 kk da

diğeri ise +1 kk da

ancak piyasa değeri 870 kk da.

resmi iyice analiz ettiğinizde ortalama 11 kk efk 15 kk net kar açıklayan bu firmaya piyasa ortalamada genellikle 610 kk piyasa değeri biçmiş. Şu anda ise

-3kk efk ve +1 kk net karı olan bu firmanın piyasa değeri sizce 870 kk olabilirmi. rahat 610 kk nin altına düşmeli. yani afyon çimento oldukça pahalı bir fiyatta bu bilancoya göre. gellecek bilancoda arttıracaksa iş değişir.

Ancak sektörün sıkıntıda oldugunu bildiğim için karlar dahada zayıflayacağını düşündüğüm için. bu firmanın alınası bir tarafı olmadıgı gibi elde tutanlarından biran evvel vedalaşmasını öngörüyorum mesela. isterseniz bu yazımı alın 3-6 ay sonra tekrar hatırlatın bakalım.

Not ha şunuda hatırlatayım şirket mutlaka ederine inecektir. ancak bu hemen olacak diyemeyiz şirketin beklentileri yapacağı projeler gibi durumlar şirketin piyasa değerine olumlu/olumsuz etkileri vardır. BU sebeple piyasa değeri uzun bir süre sonra düşebilir veya şirket gerçekten beklenen projelerini saglıklı şekilde yapar hiç düşmeyebilir. BU sebeple bu durumlar şirket piyasa değeri üzerinde etkileri vardır. Ancak baktıgınızda hangi hissenin bir projesi yokki. girin herhangibir hisse sayfasına bu şirket gelecekte neyi var deyin bir çok senaryo sayarlar.

BU projelerin karlı olup olmayacağı yapılıp yapılmayacağı belirsizdir. O yüzden siz önünüzde duran rakamlara bakıp gelecekteki projenin ne olup biteceğini bilmediğiniz için önündekine göre yorumu yapıp satarsın. Yapacağı ilerdeki projeleri yapar ve yaptıgı proje ile kar açıklar onuda zaten onumdeki ekranda göreceğim ozman tekrar düşünürüm.

Ama şu an olmamış ve gerçekleşmemiş bir projeyi karlı olup olmyacağını dahi bilmeden beklenti teorisiyle satın almam.

Sayfa 53/106 İlkİlk ... 343515253545563103 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •