Sayfa 75/106 İlkİlk ... 2565737475767785 ... SonSon
Arama sonucu : 847 madde; 593 - 600 arası.

Konu: Temettu Etkisizligi

1. Yarışma mi var

Katilayim

aptallık aynı şeyleri yapıp hep farklı sonuçlar beklemektir ....A. Einstein

2.  Alıntı Originally Posted by TomBombadillo Yazıyı Oku
    Şimdi hiç bu konuda yanlış anlaşılan bir mevzu yok. Bu başlıkta temettü şirketlerine pehhh diyen birçok yazı bulup koyarım. Uğraştırmayın beni.. şimdi portfoye ford falan koyarsan, birader sen daha 3-5 sayfa önce lidfa falan diyordun diyeceğim tabi ki...
     Alıntı Originally Posted by TomBombadillo Yazıyı Oku
    Başlıkta bolca tüpraş, ford, hektaş gibi senetlerle dalga geçilmiş. 10 sayfa öncesine baktım..gırla..

Lütfen karşıma düzgün biri çıksın. Öyle bok attığın şirketi portföye alıyorum dersen zaten baştan sıçtın sıvadın
     Alıntı Originally Posted by TomBombadillo Yazıyı Oku
    Erhan, son yazın çok güzel..Ben seni anlıyorum.. Senin istediğin şirket hiç olmadı ve olmayacak. Hadi diyelim ki sen o şirketi buldun. % 10-15 karı gördün mü satacaksın.. Temettü motivasyonu ile hisse biriktiren ise 3-5 yılda seni katlayacak.. asıl mesele bu. Motivasyonla hisse biriktirmek ve karın üstüne oturmak. Temettü bir tür motivasyondur ve dediğin gibi hisse fiyatına etkisizdir. Ama anlık etkisizdir, uzun vadede hiç öyle değildir

şimdi şu en baştaki 2 alıntıya bakıyorumda sen gerçekten yanlıs anlamıssın beni/bizi.

Bul getir derim. hangi şirkete bk atmışım ayrıca ben lidfayı daha şimdi senden duydum ? şimdi bakayım temettü dagıtıyormuymuş ondan bile habersizim. mynette ismini bulamayıp googlede aratarak buldum. temettüde dagıtıyormuş.

hocam düşünebiliyormusun bu şirkete okadar uzagım nerede bahsettik vallaha hatırlamıyorum bile ama muhtemelen başka bir örnek için yazılmıştır birşey yazılmışsanda.

orelet osman tupraş konusunda bi tartışmıştı onu hatırlıyorum. bende desteklemiştim tupraş keske temettü dagıtmak yerine dolar acıgını kapatsa demiştik. diğer arkadaşlarda tüpraş zaten şöyle iyi böyle iyi demişti. bizde dahada iyi olur böyle yapsa dedik o sırada tüpraş kar acıkladı karı cok iyiydi ancak osman begenmediğini söyledi hatta ben osmana katılmadıgımı karının gayet iyi oldugunu soyledım.

EN ciddi hisse tartışması buydu ki bundada ters hiçbirşey söylemedik yaklaşımım aynen şudur bu sayfada anlatılan herkesın yaklaşımı budur şirketler yatırım ypamak yerine niçin temettü ödemeyi seçiyor.

İşin en garip olan kısmı ise yatırımcılar bu olaya nasıl sevindikleri ???????? 3. alıntıda beni anlayabildiğini söylemişsin.

Maksadımın ne oldugunu anladıgını söylemişsin. ama ilk 2 alıntı cok farklı bir noktadan bakıyor bana.

Tekrar anlatıyorum. Biz bu sayfada onca sayfa ne konuştugumuzu soyleyeyım. Şirketler elde ettikleri karı paylaşmasa ve bu paylaşmadıkları kar ile yatırım yapsa cok verimli ve hızla büyüme kaydedecekler. Biz şirketlerimizden bunu bekliyoruz.

Ve yatırımcılarımıza bizim gibi insanları neyi anlatıyoruz ????????????

Arkadaşlar şirketlerinizin temettü dağıtmasına niçin seviniyorsunuz ? Niçin temettü dagıtmayan şirketleri sürekli karalıyor onların kötü şirketler dolandırıcı şirketler oldugunu söylüyorsunuz. O şirket patronları yatırım yapmayı tercih etmiş olamazlar mı diyoruz.

Onlarda bize temettü vermeyen hisseyi patronu at çöpe diyor direk bastan ön yargılı peki bu rasyonel mi diyoruz yani niye onları çöpe atacaz diyoruz.

At arkadaş çünkü bak ekonomist hanfendı temettü hakkında bunları demiş diyor. peki bu ekonomist hanfendının yazısını SOGULADINMI hiç acaba neden böyle yazmış diyoruz. sevgi aşk gibi soyut kavramlardan bahsederek acıklamaya calısıyor.

Ondan sonra kısır döngü.

İŞin dahada garip olan bir kısmıda temettü severlerle bu konuyu konuştugumuzda sürekli bizi sanki temettü karşıtı olarak görmesi.

Ve bu hiç bitmiyor senınde anladıgın gibi. defalarca kez her yazının altına benım potfoyum hısselerımde temettü dağıtıyorrr.

Benim aldıgım senetlerde temettü dağıtıyor.

Eğer ben hisse seçeceksem.

30,000 TL kar etmiş ama %30 temettü dağıtan X hissesi varsa.

35,000 TL kar etmiş ama %50 temettü dağıtan Y hissesi varsa.

ben Y hissesini seçerim cümlesiniiiiii bu sayfada en az 10 defaaaa yazmama rağmen.

Beni veya bizleri sürekli temettü karşıtı temettü tanımaz olarak adfetmelerine anlam veremiyorum artık.

Bizim hisse seçim kriterimizde temettü yokturrrrrrrrrrrr.

KARLILIK VARDIR BİR ŞİRKET GÜZEL KAR EDİYORSA İSTER %30 İSTER %50 İSTER %0 temettü dağıtsın.

EĞER İYİ KAR ETMİŞSE O ŞİRKETİ ALIRIM TEMETTÜ BUTANUNA VEYA MENUSUNEEEEEE HİÇ Mİ HİÇ TIKLAMAM.

TEMETTÜMÜ DAGITMIŞ BEDELSIZMI DAGITMIŞ MERAKKKKKK BİLE ETMEM.

TEK BAKTIGIM ŞEY BILANCODUR KARMI EDIYOR EN YUKSEK KARI EDEN AYNI ZAMANDA EN YUKSEK TEMETTÜ DAGITAN SIRKETMIYMIS EVET BEN O SIRKETI ALIRIM.

YİNE KEZA AYNI SEKILDE EN İYİ KARI EDEN SIRKET HIC TEMETTÜ DAGITMIYORMU O HALDE ONU DA ALIRIM.

AYNI SORUYU TEMETTÜ SEVERLERE SOR.

BİSTİN EN YUKSEK KAR EDEN SIRKETI TEMETTÜ DAGITMIYORSA ALIRLARMIYMIS.

ALMAYIZ DİYECEK.

GEREKCE NE ??????????

TEMETTÜ DAĞITMIYOR E NEYİ DEĞİŞTİRECEK BU.

KISIR DONGU TARTIS DUR.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

3. Alıyor muyuz senetleri şimdi

Kaç sanal paralik alacağız

Her daim senette olmak zorunluluğu var mı
    ( Ki olursa ben yokum )

Senet dışı kalmak istedigimiz vakit hangi enstrümanlara yatırım yapma hakkımız var

Her zaman senette olan için sorun yok ama senetsiz de oturma hakkı olursa

Benim önerim

Dolar , Euro , sterlin , yen yada her neyse yani döviz

Faiz

Yada gram altın

Senette beklemek istemeyen kişi bunlardan herhangi birini alırsa katılmak isterim

Vadeliyi alternatif olarak koymuyorum çünkü onun yarışmasını ben açtım

Benim topik dışında hiç bir yerde vadeli al/sat yapılamaz

4. Yarışma yapılacaksa hisse üzerine yapılır exceli işlemek kolay değil başıma iş cıkar.

Anlaşılan o ki yarışma sonunda kimse birşey ispat edememiş olacak cunku arkadaş bizi zaten bastan yanlış anlamış.

O temettü veren 5 hisseye yatırım yapacak ve değiştirmeyecekti.

Bende tüm hisse senetlerınde istediğim kadar hisse değiştirerek yatırım yapacaktım.

Fakat arkadaş bizi temettü tanımaz zannedip, benim temettü veren hisselerin hiçbirini almayacağım varsayımıyla düşünmüş.

Ancak bizler temettü düşmanı değil aksine temettünün hisse senetleri üzerine bir etkisi yoktur aslolan bılanco karlılıgıdır diyenlerdeniz.

Bu durumda ben bilanco karlılıgına arkadaş ise 5 adet temettü veren hisse senedine yatırım yaparak karlılıkları karşılaştıracaktık.

Ancak bu durum tam olarak temettü etkililiği veya etkisizliğini ıspatlamayacaktı yinede yapmaya gönüllüydüm.

En azından hem kendimi test etmiş olacak ve eğer bilanco karlılıklarına bakmak yararlı ise bunu görmüş olacaktık. BU arada buna hala varım. yani yapalım derseniz ben bilancoya siz ise temettü veren 5 hisseye yatırım yapacaksınız. diğer temettü severler ve temettüye sıradan bakanlarda katılabilir.

Gerek yok derseniz yapmayalım.

Ben zaten Web siteyi açtım yavas yavas içini dolduruyorum öyle yada böyle model portfoy menusunde bilanco odaklı hisseler seçip bir adet teknık kriterle en sade şekilde ve herkesın anlayacaği bir biçimde hisseleri seçip performanslarını ölçerek çıkan modelin doğrulugunu veya yanlışlıgını ap açık şekilde göstererek bu nu yapacagım.

Yani ben yarışmaya katılmasamda katılmasamda çıkarttıgım hisse seçim modelinin gerçek performansını web sayfamda ölçeceğim üstelik bu gerçek zamanlı olacak günlük olarak herkes görecek hisse ne zman seçilmiş gerçek zamanlı olarak bugun ne kadar yükselmiş ne kadar karda bu model portfoy görecekler.

Bu arada hala ön yargılı olanınız varsa.

Bugun bir kaç bilanco daha açıklandı onlarada bakıp bazı hisseleri sentezledim.

2017/2. çeyrek bilancolarından bugune 09.08.2017 tarihine kadar açıklanan bilancolar içinden begendıklerımı yazdım ve güncelledim.

en güncel begenilen bilanco listesi şu sayfada.

Sayfadaki hisseler temettü dagıtıyormu dagıtmıyormu hangısı dagıtmıyor vallaha haberım yok temettü karşıtlıgım olsa o hisseleri yazarmıyım üstelik kendi actıgım sayfada.... Orada seçtiğim hisselerden bıle anlaşılabilir. Ben modelim stratejim.

https://kucukyatirimcilar.com/ekonom...-hisseler.html
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

5. Eğer sürekli senette durma mantığıyla hareket edilecekse

Bana göre

sağlam bir kaç temettü verimliliği yuksek olan şirkete yatırım yapan adam eninde sonunda karlı çıkar

İşin o tarafı için yarışmaya gerek bile yok bence

Ama dersen ki senet harici yatırım yapma alternatifi de var

O zaman da yeri geldiğinde senedini satıp dövize geçen karlı çıkar bu da çok net

Mesele şu

Senedini güzel bir yerden satıp dövize geçebilecek misin

Ve daha da önemlisi bunu defalarca tekrarlayabilecek misin

Bu da her baba yiğidin harcı değil

Dolayısıyla da TEMETTUCU yüzde 99 kazanır

Bence tabi

6. Bu teorimin gerçekliğini şu şekilde ispatlayabilirim

Yeri geldiğinde uygun noktadan senedini satıp dövize geçen ve bunu her trend sonrası yapabilen yatırımcı sayısı nedir

COK COK COK AZDİR

Peki gerçekten temettu verimliliği yüksek doğru doğru senetleri seçip yıllarca sürekli alım yapan yatırımcı sayısı nedir

COK COK COK AZDİR

İşte bu yanıtlara verilen cevap çok az olduğu için bunlar kazanır

7. sadece hisse senedi nakite geçemeyeceksın cunku tezi savunanlar aynı zamanda disiplin motivasyon ve uvy yi örneklıyorlar.

karşı tez olarak bir kaç örnek vereyim.

Aşağıdaki resim ise benim andorid telefonuma kurdugum sanal borsa adlı bir program 50,000 Tl para ile başlıyor.

tamamen gerçek zamanlı yanı onceden oluşturulmuş birşey değil gerçek zamanlı o ankı pıskolojıyle yapılmış alım ve satımlar.

İlk alım tarihiden itibaren 12 ay geçmiş. elimde en son şişe var. Toplam portfoy değeri 190 bin civarında.

stratejiler değişkenlik gösteceği için kimin ne kazanacagını yaşamadan bilemeyiz.

8. İyi geceler

Sayfa 75/106 İlkİlk ... 2565737475767785 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •