Sayfa 96/106 İlkİlk ... 46869495969798 ... SonSon
Arama sonucu : 847 madde; 761 - 768 arası.

Konu: Temettu Etkisizligi

1.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    TTrakla ilgili o hisse temettü dağıtmasaydı da zaten parasını portfoyunde 2 ye 3 e 5 e katlamıştı realizasyonun temettü ile olması ile normal yolla olması arasında bi fark yok bunu temettü ile niye ilişkilendiriyorsunuz. Zaten portfoyu 2 ye katlamış temettü dağıtmasa bile. Temettünün bir anlamı kalmadı ki 2 ye katlarken.

Siz hisse senedi gitmiş yukarı bunu temettü ile realize ediyorsunuz. Temettü dağıtmasa da realize edebilirsiniz. Olur olmadık herşeyi temettüye bağlamak saçma değil mi. Temettü vermeseydi bu fiyata gidemeyecek miydi ? gidemeyecekse neden ?

Hakketten bir inanç gibi yüce zeusa şükürler olsun yağmur yağdırdı ve ekinlerim tuttu. Yağmurun yağması zeusla ilgili değil aslında ama sen zeusa bağlıyorsun.

Mesela bedelsiz verek sahip çıktı diyorsun. Babana gidip 10 TL veriyorsun sana 2 adet 5 lik olarak geri veriyor. bu para bozdurma hareketine sahip çıkma ile ilişkilendiriyorsun.

Gelelim meşhur ev örneğine. Sen evden kira alınca evin değerinde kira aldıgın kadar düşüş gördün mü ?

100,000 TL lik evin var diyelim. 1 senedir kiracısı var. Bende senin eve geldim niyetlendim evin değeri 1 senede 120,000 TL ye çıkmış olsun 1 sene de ise sen toplamda 20,000 TL de kira aldın.

Şimdi ben sana diyeceğim ki kardeş sen 20 bin TL kira aldın bu evden onun parasını düş 100,000 TL ye verecen bana evi. Temettüden yapılan şey bu evin artmış değeri üzerinden düşülüyor verilen temettü.

O halde bu günümüzde ki ev - kira örneğiyle uyuşuyor mu sence ?

bende çok şey gördüm deve gibi kredi borcuna girip temettü dağıtıp aslında şirketi batağa götüren şirketler de gördüm. Adam kredi çekiyor sonra gidip temettü dağıtıyor.

Nakit ihtiyacı temettü ile giderilmesi şart değildir bir kısım hisse satarakta aynı şeyi yapıyorsun zaten. Merak etme ortaklık oranın düşse de değeri aynı oluyor. Hiçbir handikapı olmuyor.

Tabi insan oğlu davranışı şöyle de sirayet ediyor şimdi sen 10 yıldır birşeye inanarak yatırım yap daha sonra aslında bunun bir anlamı olmadığını öğrendiğinde kabullenemiyorsun.

Tıpkı değişensiz boyasız diye 2. el araba almış, daha sonra arabanın kazalı olduğu söylendiğinde insan kabullenemez. yok ya ne macunu ne kazası yok canım hiçbirşeyi yok bu arabanın. O hayal kırıklığını yaşamak istemediği için. Araştırmaya korkuyor.

Mesela hastalıklar da da öyledir bir yerin ağrıyor ancak doktora gitmeye korkarsın ya birşey çıkarsa aynı şey temettü yatırımı yapıyorsun ki buna karşı değiliz sadece bilinçli yatırımdan yanayız. Sonra aslında temettünün düşündüğün gibi olmadıgını ogrenıyorsun kabul etmek ıstemeyeceksın net.
    Erhan bey, öncelikle borsanın dinamiğini çözmemiz lazım.
    Bir şirket borsaya neden açılır?
    Nakit kaynak sağlamak için.
    Çünkü borsadan sağlanacak nakit kaynak ucuzdur, aksi halde şirket nakit sağlamak için kredi çekmek zorunda kalacak bu da maliyeti arttıracak.

Şimdi TTRAK temettü vermeseydi çıkar mıydı? sorusuna gelecek olursak;
    evet çıkmazdı.
    Temettü verdiği çin talep oluşturuyor. Sonuç olarak hisseye talep olduğundan yukarı gidiyor.
    Elinde olan da temettü geleceği için satmıyor, satarsa yerine koyamaz.

Peki TTRAK yani Koç Holding dürüst şirket olduğu için borsadan gelen kaynağı yeni yatırımlara sürüyor, şirketin yatırımı artıyor aynı şartlarda kâr arttığı için temettü oranı da artıyor.

Hepsi birbirine zincirle bağlı. Eğer ki temettü vermeseydi, hissede bu kadar talep oluşturamaz, nakit sağlayamaz kredi çekmek zorunda kalır.

Kredi çekince ne olur? Şirketin maliyeti artar büyüme yavaşlar.

Bir çok borsayı söğüşlemek olarak gören patronlar borsaya açılıyor, ellerinde güzel şirketler var; fakat onlar borsaya geçelim de küçük yatırımcı yolalım mantığında olduğu için temettü vermiyor, tam tersi bedelli çıkarıyor. zarar üstüne zarara uğratıyor yatırımcıyı.

Ne oldu? kaynak sağlayacağı alanı tıkamış oldu. Yatırım yapmak içinde kredi çekecek. Ne oldu? maliyeti arttı.

Temettü + talep = düzenli kaynak.
    twitter / @berryforeva
    blog; https://zbam1.blogspot.com

Ustadim tabii ki kemdisi batik durumdayken kredi cekip temettu dagitan sirkete sirf temettu veriyor diye yatirim yapilmaz yani temettu verilmesi kadar bunun surdurulebilir saglikli kaynsklardan olmasi da onemli ... bununla birlikte bir hissenin temettu verip kredi kullanması genelde cok sevilmemesine ragmen eger kredi oranlari uygunsa ve son iki yilda yasadigimiz gibi bir enflasyonla kredinin pula donusecegini hesapliyorsak kotu bor fikir de olmayabilir... ayrica yillar gectikce evin bakim maliyeti olacagindan vergisi sigortasi odeneceginden veya kiraci odeme yapmayip ugrastirabileceginden evet eger lokasyondan kaynaklanan bir hikaye yoksa ev eskidikce degeri reel olarak dusmeli... . bazi sirketler de nakit paralarini kendileri cok guzel kullandığından bundan guzel gelir elde ettiginden bunlarin temettu vermesindense parayi sirkette tutmasi teoride degerini daha cok arttiracaktir
    Yine de ben sahsen bistteki portfoyumu temettu + ihracat ozellihi olan sirketlerden olusturdum... oncelikle temettu veren hisselere degil yatirim yapan buyuye sirketlere ortak olmamiz gerektigini biliyorum... temettu alındığında hissenin degeri duseceginden aslinda portfoyun degeri değişmeyecektir mesela bir yatirim fonu dusunelim paranin cogunu faizde tuttugundan aslinda kar payi veriyor olsa da bu fona yatirim yapmak ile mevduat alip surekli bunu yenilemek benzesiyor ve tabii ki enflasyona yeniliyor
    Ancak sadece temettu kriterine bakmaz yanina baska kriterler de eklersek mesela ben sirketin ihracatci olmasini istiyorum cunku oturup faaliyet raporlarını inceleyecek vaktim yok ancak bazi arkadaslar piyasayi cok iyi takip edebiliyor hangi sirketin yatirim yaptigini bunun ne kadar sürede tamamlanacağını ve ne kadar gelir getirecegini tahmin edebiliyor... yasar erdinc hocamınızin cok guzel bir sozu vardi "size kazandiracak olan uzun vade degil uzun vadede buyuyecek sirketlerdir" diye... borsada eger yeterli bilgiye sahipsek ve projeksiyon cizebiliyorsak yapmamiz gereken buyuyecek en kisa surede gelirini en cok katlayacak sirketleri tespit edip onlara yatirim yapmak mantikli olan ...
    Bununla birlikte sunu unutmayalim her ne kadar hisseden cok guzel paralar kazanmis olsak da hikaye devam etmesine ragmen hissenizi satmadan kazandiginiz parayi yiyemiyorsunuz...belki de bu parayi cok verimsiz bir sekilde harcayacaksiniz burada giden gelmeyecek ama temettucu sirket olsaydi nakit akisi devam edecekti ... bu nedenle temettunun cok onemli oldugunu dusunuyorum portfoye ciddi bir nakit akisi sagliyor bu nakitle ortaklik oraninizi arttirip bir sonraki yil daha elde edilecek kardan daha fazla pay alabiliyorsunuz... ozellikle emeklilik donemi icin cok onemli bir ek gelir ki herkesin buna ihtiyaci var insanlar gelir guvencelerinin olmadığıni beslerin cogu fonunun dibs te carcur edildigini gordukce buna yoneliyor bence
    yani tabii ki de salt temettu vermesi bir sirkete yatirim yapmak icin yeterli degil ancak buyuyen bir sirket ayni zamanda temettu de veriyorsa ben onu tercih ediyorum cunku borsa bir orman gibi ustadim burada cakallarla mucadele ediyoruz.. zaten yabancilar da gitti cogu hissenin tahtacisi var yani sirket ne kadar guzel gelir elde edecek olsa da onu yedirmiyor hisseyi dusuk fk larda surunduruyor surunduruyor yeri geliyor patronla anlasiyor bedelli srrmaye arttirimina gidiyor... simdi herkes aselsanin sasanin temettu vermese de ne kadar guzel gittigini biliyor ancak gelirini katlayan pekcok hissenin yatirimcisi o kadar da sansli degil ornrgin bir holding en buyuk dolar rezervinin uzerinde oturuyor yillardir ancak yatirimcisi dar bir bantta gidip geliyor ... elin hintlisi deger yatirimcisim deyip millete yuksek fk dan lojistik sirketi satiyor ... temettu verimi yuksek olan şirketlerde ise genellikle zaten patron yatirimcisinin cebine para koydugu icin bu tarz sorunlar olmuyor
    Sonuc olarak ben borsadaki sirketleri cok derinlemesine arastiramadigim arastirsam bile cakallarla dans etmek zorunda kalabileceğim icin , ileriki donemlere nakit akisi saglayabilmek icin ve sat tusuna basmayi cok sevmedigim icin :D yatirim yapan ihracat agirlikli ve ozellikle temettucu sirketleri tercih ediyorum ustadim ... temettu verince hissenin degeri dusuyor ama ortaklik oranimi arttirabiliyorum bu takip eden yil daha cok kar payi almama yardim ediyor veya hissemi satmadan nakit para alabiliyorum , ortalığın kan golune dondugu kriz gunlerinde korkmadan alim yapmaya devam edebiliyorum.. .. hic satmama psikolojimi nakit akisiyla destekledigimden zamaninda su hisseyi bu kadardan aldim bu kadardan sattim sonra 3x yapti gibi pismanligim olmuyor hicbir ralliyi kacirmiyorum ..borsada psikolojiyi saglam tutmak bazen cok hayati olabiliyor temettu de buna cok yardimci oluyor.. temettunun etkisiz oldugunu dusunmuyorum
    herkese kendi olusturdugu sistemle bol bereketli kazanclar dilerim saygilar
    Son düzenleme : HATAKE; 19-03-2022 saat: 02:24.
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

3. her ikiniz içinde cevaplarımı tezlerimizi ve anti tezlerimi süreyim

Öncelikle dediğiniz gibi şirket halka ucuz nakit sağlamak için açılır bunda bir sorun yok ve bu nakiti daha açıldıgı gün toplar. O nakiti alır cebine atar. Daha sonraki alış satışlar bizim birbirimiz arasında gerçekleşen mal değiş tokuşundan ibarettir doğru mu ? senin bugun ki alışının şirketi cebine hiç birşey katmaz doğru muyum. Buralar da okeyiz herhalde.

Bir hissenin veya herhangi bir şeyin fiyatının yukarı/aşağı hareketinin sebebi arz talep dengesidir bunda da hemfikiriz.
    Hem fikir olamadığımız yer temettünün arz talep dengesini değiştirdiğini yani temettü verilmesinin talebi arttırdığını iddia ediyorsunuz. Bende diyorum ki bunu bana anlatın temettü ne sebeple talebi arttırabilir ?

Size bir katkısı var mı ? YOK Bunda hem fikir miyiz ? size temettü verilmesi cebinize extra para mı sokuyor ?
    Evet sokuyor diyorsanız nasıl olduğunu açıklayın. E işte temettü verince cebine para giriyor ya diyorsanız zaten kazandığım portfoyumde ki para o EXTRA birşey katmadı ki ?

Temettünün artmasının size hiçbir faydası yok kı büyük temettü veya küçük temettü vermesi hiçbirşeyinizi etkilemiyor kazancınızı etkilemiyor.

Daha sizde temelde sorun var temettünün nasıl işlediğini bilmediğinizden başka şeyleri savunmaya çalışıyorsunuz.

İsterseniz bunun üzerine konuşalım temettü nasıl etkisiz bunu konuşalım isterseniz. Bu soruyu çözdüğünüz de iddia ettiğiniz şeylerin mantıksız olduğunu göreceksiniz.

Peki nasıl etkisiz. örnek vereyim sizde bana etkisi olduğunu anlatın.

Bir hisseye 10 lıradan aldım 100,000 TL lik aldım. hisse 1 senede çıktı indi yine 10 liraya geldi ertesi günde 1 lira temettü dağıtacak. cebime kaç para girdi yazın. portfoy degerim kaç para onuda yazın.

temettü sonrası fiyat 9 lıramı evet. peki devam edin 2 sene de cıktı indi yine 9 lırada 1 lira daha temettü dağıtın.

cebime giren parayı yazın portfoyumde kalanı yazın.

Sonra hepsini toplayın. Yatırımcı olarak aldıgım kar payları sonucu toplam öz sermayem 2 sene de ne kadar arttı.

Temettünün etkisini gösterin. BU soruyu cevaplarken beni şöyle diyen birisi olarak görün fiyattan banane kardeşim ben aldıgım temettüye kar paylarıma bakarım diyen birisiyim.

Bunun dışında----------------------------------------------

Kısaca sorularınıza da cevap vermiş olayım.

Temettü arz talep dengesını etkiliyor ve olumlu algılanıyor ise yüksek temettü daha yüksek talep yaratır o halde yüksek temettü verenler daha çok yukarı gitmeli ? Böyle ise bunu kanıtlayın temettüden 1 ay öncesinde o hisseyi Kaldıraçlı alım yapar 1 ayda vurgun yaparım. Yok 1 ayda olmaz 1 senede fiyatlanır diyorsanız. Şirket kar edebileceği bile belirsizken temettü vereceğini nasıl garanti altına alacaksınız ? Talep dengesini arttıran şey temettü değil elde edilen KAR dır. Bunu ister dağıtsın ister dagıtmasın önemli değil KAR varsa talep artar. Temettüden dolayı gidiyor sandıgınız hisse aslında KAR ettiği için gidiyor.

Yine söylüyorum madem temettü şirketin fiyatını yukarı götürüyor O halde Piyasa degeri defter değeri dediğimiz ORAN çok yüksek çıkmalı keza F/K oranı da çok yüksek çıkar mesela pd/dd 30 f/k 50 çıkmalı bu hisselerin. Yokc canım neden öyle çıksın dediğinizi duyar gibiyim. HESAPLADINIZ mı ????????????

BEN HESAPLADIM. Sizde hesaplayın öyle yazın. Benim sizlerdne istediğim şey hesap yapmanız verilerle konuşmanız matematikle konuşmanız yanlış bişi istemiyorum ya tek istediğim gelin elimize defter kitap alıp bu olayın içeriğine bakalım. Diğer sağdan soldan öğrendiğiniz bilgilerle değil de hesapla kitapla gidelim.

Ayrıca benim verdiğim örneklerde enflasyon 0 enflasyon falan katmıyorum işin içine.

Birde benim sorularıma niye cevap vermiyorsunuz. Ben sizinkilere veriyorum.

SORU:

100,000 TL yatırdım hisseye gel zaman git zaman hisse cıktı indi temettü günü geldi çattı portfooyume baktım 100,000 TL görünüyor. Şirket temettü dağıtıyom dedi bana 20,000 TL para yattı ertesi gün portfoyume baktım 80,000 TL görünüyor doğru mu ?

Topladım 100,000 TL param var.

1 Sene boyunca 100,00 TL lik ortak olan ERHAN bu şirketin 1 sene sonunda elde ettiği karını hak etti mi etti. Şirket kar ettimi etti Elde ettiği bu karı dağıttı mı dağıttı. Peki 1 sene sonunda erhan dişiyle tırnağıyla hak ettiği BU KAR PAYI niçin yok ?? niye hala toplam parası 100 Bin TL bu adamın.

Hadi açıkla bakalım hak edilen bu KAR payı TIPKI KAYBOLAN SAKIZLAR GİBİ KAYBOLUP GITTI NEREDE KARDESIM BU ŞİRKET KAR ETMEDİMİ BEN BUNUN 1 SENEDIR ORTAGI DEGILMIYIM NEREDE HANI BANA DÜŞEN KAR 100,00 TL YATIRMIŞTIM NIYE TOPLAM PARAM 120,000 TL DEĞİLDE 100,000 TL

KAYBOLMAYAN TEMETTÜ İSTİYORUZ

Portfoyum 130,000 TL ye düştü.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Aslında siz piyasa degeri belli olan bir sirkete ortaktiniz ve sirketin o anki piyasa degeri o yil elde edilmis olan kari da icerdiginden dolayisiyla elinizdeki lot sayisinin temsil ettigi piyasa degeri o yildaki kari da temsil ettiğinden eger sirket karini sermayeye eklemek yerine size dagitirsa dolayisiyla piyasa degerinde dagitilan kar payi kadar dusus olursa sizin lot sayiniz ayni kalacak ancak bunlarin temsil ettigi piyasa degeri dusmus oldugundan artik bu lotlarin degeri 100bin degil 80bin olacaktir... cunku sirket sermayesinin bu kismini sizin cebinize nakit olarak koydu ve artik lotlariniz 80 bin degerinde cebinizde de 18bin tl nakit var... devlet baba kar payindan 2bin tl yi sizin gelir verginiz olarak aldi ...
    ornegin sirketin tanesi 10 liradan 1m adet hissesi olsun ve piyasa degeri 10m tl ... sizde 10bin lot yani 100bin tl vardi ... sirket o yil elde ettigi dolayisiyla piyasa degeri icinde bulunan vergisi odenmis 2m tl net kari (2.5m kar edildi yuzde 20si kurumlar vergisi olarak odendi sermayeye eklenebilecek net kar 2m tl) ortaklarina dagittigindan artik piyasa degeri 8m a dustu ve toplamda 1m hissesi oldugundan sirketin bir lot hissesi artik 8 tl yi temsil ediyor ...
    bu noktada sirketteki ortaklik payinizi düşürmeden nakdinizi istediginiz gibi harcayabilir veya lot sayinizi diger bir deyisle sirketteki ortaklik oranininizi arttirabilir bir sonraki yil elde edilecek kardan daha cok pay alabilirsiniz .. yine ayni ornekten gidersek sirketin dagittigi temettu uzerinden devlet yuzde10 stopaj seklinde vergi alacagindan aslinda sizin cebinize 18bin tl girecektir... bu 18bin tl ile tanesi 8tl olan hisselerden 2250 tane daha alip hisse sayinizi 10binden 12.250ye cikarabilirsiniz... bu durumda artik 98bin tlniz var 2bin tlyi devlet vergi olarak aldi ...
    Simdi bu sirket temettu vermeseydi piyasa degeri 10m da kalsaydi benim 10bin lotum 100bin tl yi temsil etmeye devam etseydi diyebilirsiniz ancak unutmayin ki yillar durmuyor gecmeye devam ediyor
    Diyelim ki sirketimiz bir sonraki yil da ayni performansi sergiledi ve yine 2.5 ar elde etti bundan 500bin vergi odedi sermayesine ekleyebilecegi tutar 2m tl ... . temettu almadiginiz ilk ihtimalde artik 10bin lotunuzun temsil ettigi tutar 12m oldugundan sizin de 100bin tl niz degil 120bin tlniz var ... temettu alinan ihtimalde ise sizin tanesi 8 tlden 12250 lotunuz vardi ... sirket yine 2 milyon kar ettiginden, bir onceki yil 2m karini dagitmasi bunun 1.8m tlsini ortaklarina 200bin tlsini devlete vermesi nedeniyle 8m a dusmus olan piyasa degeri o yil elde edilen 2m kar ile tekrar 10m a cikti ... 1m hisse vardi her bir hisse artik 10 tlyi temsil ediyor .... diger bir deyisle tanesi 10 tl den 12250 adet hisseniz yani 120binden fazla olmak uzere 122500 tlniz var ... cunku lot sayinizi arttirdiniz ...
    Simdi bu sirketin 2. Yil da temettu verdigini hesaplayalim yine piyasa degeri 8m a dustu yine hisse basina 1.8 tl net emettu verildi 0.2 tl yi yani 200bin tl yi devlet baba vergi olarak aldi ... siz 12.250 lot icin lot basina 1.8 tl aldiniz 22.050 tl..
    Bir hissenin degeri 8e dustugunden bununla 2756 lot daha alabiliyirsunuz ... 12250 lotunuza eklersek tanesi 8 liradan 15006 lotunuz yani 120.048 liraniz var... gördüğünüz gibi iki kez gelir vergisi odemenize ragmen yine 48 lira daha ondesiniz ki lot sayiniz artgigindan sirket yine 2m net kar elde ederse ve lot basina degerini 10 tl ye cikarirsa 150bin tlniz olacak... temettu verilmeuen ihtimalde sirketin piyasa degeri 14m sizin lotlarinizin degeri 140bin tl....
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

5.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    TTrakla ilgili o hisse temettü dağıtmasaydı da zaten parasını portfoyunde 2 ye 3 e 5 e katlamıştı realizasyonun temettü ile olması ile normal yolla olması arasında bi fark yok bunu temettü ile niye ilişkilendiriyorsunuz. Zaten portfoyu 2 ye katlamış temettü dağıtmasa bile. Temettünün bir anlamı kalmadı ki 2 ye katlarken.

Siz hisse senedi gitmiş yukarı bunu temettü ile realize ediyorsunuz. Temettü dağıtmasa da realize edebilirsiniz. Olur olmadık herşeyi temettüye bağlamak saçma değil mi. Temettü vermeseydi bu fiyata gidemeyecek miydi ? gidemeyecekse neden ?

Hakketten bir inanç gibi yüce zeusa şükürler olsun yağmur yağdırdı ve ekinlerim tuttu. Yağmurun yağması zeusla ilgili değil aslında ama sen zeusa bağlıyorsun.

Mesela bedelsiz verek sahip çıktı diyorsun. Babana gidip 10 TL veriyorsun sana 2 adet 5 lik olarak geri veriyor. bu para bozdurma hareketine sahip çıkma ile ilişkilendiriyorsun.

Gelelim meşhur ev örneğine. Sen evden kira alınca evin değerinde kira aldıgın kadar düşüş gördün mü ?

100,000 TL lik evin var diyelim. 1 senedir kiracısı var. Bende senin eve geldim niyetlendim evin değeri 1 senede 120,000 TL ye çıkmış olsun 1 sene de ise sen toplamda 20,000 TL de kira aldın.

Şimdi ben sana diyeceğim ki kardeş sen 20 bin TL kira aldın bu evden onun parasını düş 100,000 TL ye verecen bana evi. Temettüden yapılan şey bu evin artmış değeri üzerinden düşülüyor verilen temettü.

O halde bu günümüzde ki ev - kira örneğiyle uyuşuyor mu sence ?

bende çok şey gördüm deve gibi kredi borcuna girip temettü dağıtıp aslında şirketi batağa götüren şirketler de gördüm. Adam kredi çekiyor sonra gidip temettü dağıtıyor.

Nakit ihtiyacı temettü ile giderilmesi şart değildir bir kısım hisse satarakta aynı şeyi yapıyorsun zaten. Merak etme ortaklık oranın düşse de değeri aynı oluyor. Hiçbir handikapı olmuyor.

Tabi insan oğlu davranışı şöyle de sirayet ediyor şimdi sen 10 yıldır birşeye inanarak yatırım yap daha sonra aslında bunun bir anlamı olmadığını öğrendiğinde kabullenemiyorsun.

Tıpkı değişensiz boyasız diye 2. el araba almış, daha sonra arabanın kazalı olduğu söylendiğinde insan kabullenemez. yok ya ne macunu ne kazası yok canım hiçbirşeyi yok bu arabanın. O hayal kırıklığını yaşamak istemediği için. Araştırmaya korkuyor.

Mesela hastalıklar da da öyledir bir yerin ağrıyor ancak doktora gitmeye korkarsın ya birşey çıkarsa aynı şey temettü yatırımı yapıyorsun ki buna karşı değiliz sadece bilinçli yatırımdan yanayız. Sonra aslında temettünün düşündüğün gibi olmadıgını ogrenıyorsun kabul etmek ıstemeyeceksın net.

Hocam aslında ev alıp kiraya vermek de mantıken temettüyle aynı.
    Sadece ev kirası yılda 12 defa alındığı için ve ortalama ev FKsı 20-30 civarı olduğu için kira alıp almama ev bedeline çok etki etmiyor...
    Şöyle bir senaryo yazalım. Büyük bir sitede, birbiriyle eşdeğer evler var diyelim. Sitede kiralar aylık ortalama bin tl civarı.
    1. numaralı ev boş, fiyatı 100bin.
    2. numaralı evde kiracı var, eski ev sahibi 1 yıllık kirayı peşin almış(12bin).

2. evin bedeli ne olmalı?

Bence temettünün, çok ciddi bir pozitif psikolojik etkisi var. Temettü ödeyen şirketlere daha çok güvenme eğilimimiz var.
    Bu sebeple insanların (özellikle materyalist ve garantici insanların) temettü ödeyen şirket sevmesini anlayabiliyorum. İnsanlar hisse alarak bir şirkete ortak oluyorlar, sahipleri oldukları şirketin karından pay almak istemeleri son derece makul.

6. Olay yatırımcının beklentisi ve psikolojisiyle ilgili.
    Benim İşlek caddede cafem var, size diyorum ki bana ortak olun (halka açılıyorum)
    a) Ettiğimiz karı cebimize koyalım. Ortaklık oranına göre dağıtayım
    b) Ettiğimiz karı yatırımlarda kullanalım, fırsat bulursak 2. şubeyi, 3. şubeyi açalım hep büyüyelim.

Her insanın beklentisi, isteği farklıdır.

7. @HATEK

evet nihayet biraz matematik yapabilen olaya nisbeten hakim bir arkadaş gelmiş.

@HATEK hocam sana döneceğim önce diğer 2 arkadasa cevap vereyim.

@celalcaner dostumuzun güzel örneğinden gidelim.

Bir önceki yazımda sordum A şıkkını tercih etmeme rağmen 1 sene sonunda KAR PAYIM YOK ? 100 Yatırıyorum 80+20 şeklinde geri alıyorum. Haydi açıkla ?

Ben açıklarım, çünkü şirketin değerine o kar girmezse sen istediğin kadar kar payı al bom boş. Şirketin değerine o kar girmesi gerekiyorsa temettünün ne anlamı kaldı.

Sonunu da bağlayayım temettü verilmesinin bir anlamı yok ise yukardakı ornegı hesapladığına göre o halde nasıl güven oluşturacak anlamı olmayan birşey nasıl güven verebilir. Saçma olan da bu zaten. Bende yukarıdaki SORU örnegımde son derece normal bir biçimde ortagı oldugum şirketten hak ettıgım karı almak ıstedım ama alamadım.

NİYE ALAMADIM ABİ...

@HATEK'e gelelim........

Hatek hocam güzel anlatmışsın. Fakat niçin benim hissem %20 yukarı gidebilirken senin hissen %25 yukarı gidiyor.

Bu şirketler aynı ikiz şirket değil mi biri temettü veren hali biri temettü vermeyen hali ? aynı kar eden bu şirketlerde.

Diğer şirketi %25 artış sergiletiyorsun diğerine %20 neden ?

Burada bir hata yaptığınızı düşünüyorum. Kafanız karıştı ise şöyle düşünün temettü dağıtmamış bu şirket 2 yıl sonra toptan 2 yıllık temettüyü dağıtabilir bunda ne sakınca var ? niye temettüyü erteleyen şirketin fiyat artış yükselişini diğerinden daha az gösteriyorsunuz ? Temettü dağıtmayan şirkette potansıyel bir temettü dağıtalacak temettü miktarı duruyor ??? Daha o paranın yatırım da kullanılıp daha yüksek bir değer yaratılması ihtimalini hesaba katmadım bile.

Mesela ben tıpkı sızın ornegınıze benzer bir biçimde temettü almak için lot satan halini excele geçirmiştim.

İsterseniz birde onu inceleyin.

Tablonun linki https://docs.google.com/spreadsheets...f=true&sd=true

Tabloda 2 şirkette ikiz biri temettü dağıtmış hali biri dağıtmamış ancak temettü gibi para almak için lot sattığımız hali. SAYIN @HATEK tabloda ki % sel fiyat hareketlerine dikkat buyrun.

Tablodaki satılacak lot bölümünü değiştirerek diğer hissenin ne kadar temettü dağıtması gerektiğini otomatık formul ayarlıyor. Aynı şekilde diğer tarafın dağıtacagı temettü miktarına karşılık kaç lot satması gerektiğinide otomatık ayarlamış oluyor.

bu tablo yeterli gelmezse ikna olmuş baska bir arkadaşın hesabına bakın.

arkadaşlar artık tartışmayalım bence ama Erhanın videosunu izledikten sonra gerçekten hak verdim.kazanmak için tek kriter fiyat ??? temettü olayı sadece uzun vadeli yatırımda biz yatırımcıları oyalamakla kalıyor gerçekten de.

örnek iki şirketin bilanço ve gelir tablosu her yıl birebir aynı olsun. ikiz gibi düşünün. ikiz ama karakterleri farklı.

1.karakter sözde temettü dağıtıyor.
    2.karakter sözde temettü dağıtmıyor.

şimdi ikisinede 100 lira yatırın ve hiç satmayın ???

her iki şirket ikiz olduğuna göre özkaynaklar toplamı 10 lira olsun.
    ödenmiş sermayesi 5 lira olsun ???
    yıllık 1 lira kar dağıtsın ?

şimdi defter değeri = özkaynaklar/ödenmiş sermaye ise defter değeri 2 TL.
    1.karakterde yatırımcı 10 yıl boyunca her yıl 1 TL. payını banka hesabına alıyor. 10 yıl sonra bankada 10 lirası oluyor.
    portföy değeri=defter değeri değişmiyor. şirketin değeride değişmiyor. 10/5=2 TL

2.karakterde şirket hiç temettü vermemiş şirkette bırakmış. yatırımcının banka hesabı sıfır.
    10 yıl sonra 2.karakterde biriktirdiği bütün karları dağıtmaya karar versin.

defter değerini hesaplayalım...
    10 lira özvarlık zaten vardı + yıllık 1 liradan 10 TL birikmiş kar / 5 lira ödenmiş sermaye
    20/5 = 4 TL. defter değeri zaten yüksek.

bu iki hissenin piyasa değeri aynı olamaz mantıken... işte sanırım burada kafalar karışıyor.
    birinci karakterin piyasa değeri 20 lira ise 2.karakterin piyasa değeri doğal olarak 40 tl olacaktır.

şirketi satın alma örneğinde olduğu gibi bu karakterleri satın alalım.
    sözde temettü dağıtan şirketi temetttü kadar ucuza alırken
    temettü dağıtmayan şirketi ise birikmiş temettü kadar pahalıya almak zorunda ?
    elde var sıfır ????

tek kriter fiyat hakikaten ???
    bu iki şirket arasındaki piyasa değeri farkı aşırı yüksek ise bu temettüden değil yatırımcı psikolojisinden kaynaklanıyor gerçekten. temettülü veya temettüsüz arasında iş tercihe kalıyor. buda kazancı artıran etken oluyor.

benim düşüncemde değişti kimse kusura bakmasın ama Erhan haklı. benim tablo örneğindeki karşılaştırma yanlıştı. o tabloda temettü dağıtan şirketi aynı zamanda temettü dağıtmayan şirketmiş gibi kıyaslamış oldum. bilanço odaklı gidelim bencede. sürekli kar arttsın temettü versin veya vermesin uzun vadede para kazanıyorsunuz ???
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

8. Erhan bey yıllar yıllar önce böyle uzun uzun yazar ve bu anlattıklarını yazardı.o zamanlar temettü yatırımcıları ve temettü felsefesini benimseyen birçok popüler hesabı takip ettiğimden dolayı anlamaya çalışır üzerinde düşünürdüm ve hapis kaldığım 2 hissede çok uzun bir zaman esir kalmıştım.
    Sonra yatırım ve buna bağlı tüm hamlelerimi kâr elde etmek için yatırımlar yapan hareketleri buna bağlı aksiyonu bol olan hisseleri yakın takibe almamla birlikte Erhan beyin savunduğu tezin haklı olduğuna yönelik çok daha net ve isabetli sonuçları olduğuna dair somut veriler almamla birlikte hem iş hayatımı hem de bu borsada ki mantığımı değiştim.

Şu an tek işim borsa ve hiçbir hamlemde temettü için yatırım yapmıyorum ama temettü oranları ile piyasada oluşan kısa vadeli spekülasyonlardan faydalanma amaçlı ataklarım oluyor.Bunu açıklama gereği hissettim çünkü Erhan bey özellikle temettü konusunda tabiri caizse arı kovanına çomak sokma derler ya işte tam da öyle bir noktada kendi felsefesini hem matematik hem de çeşitli argümanlarla sentezleyip bunu dile getirmekten ve açıklamaktan hiç üşenmeyen bir sabırla uzun uzun yazıyor helal olsun ( hiç saygı ve üslup sınırlarını aşmadan yapıyor)
    Borsada bakış açımın ve dolayısıyla borsa ile iş hayatımında değişmesine sebep olan 2 kişiden biri olma özelliğini taşıyor.
    Yine topigine rastlayıp uzun uzadıya yazılarını görünce bir teşekkür etmek istedim.Eyvallah güzel insan...

CPH2219 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 96/106 İlkİlk ... 46869495969798 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •