Sayfa 89/106 İlkİlk ... 3979878889909199 ... SonSon
Arama sonucu : 847 madde; 705 - 712 arası.

Konu: Temettu Etkisizligi

Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    Bu soruların cevabı verildi. 702 tane yorum yapılmış burda. İnsanlar emek etmiş.

Hiçbir şeyi okumadan, emek etmeden Peki böyle olursa ne olur, bu olursa bu ne olur, hadi beni ikna edin demekle olmaz. Merak eden açar en baştan okur. En azından ilk 100 mesaj okunsa bile bu soruların cevabı var orda.
    İlk 12 sayfayı okudum, ne kimse ikna olmuş ne de ikna edilebilmiş.

Ben de bu topik konusundaki iddiayı savunurum yıllardır. Yurt dışında farklı biraz hikaye, tüketici kredisi çekip hisse alıp, temettüsüyle kredi taksitlerini ödeyebiliyorlar, her şey önceden belli, şaka gibi. Bizim borsamız yeni henüz, korunmaya kollanmaya ihtiyacı var söylemleri esnasında temelleri yanlış atıldı.

Bize sadece Ereğlinin, Frotonun en çok kazandıranı hangisiyse onun, getiri datası lazım, ya da excel şeklinde bütün fiyat bölünme, temettü verisi de olur, oradan elde ederiz kolayca.

Hesabı net olarak milletin önüne koyunca matematikle, ancak o zaman konu kapanır.

Al tut yat, temettü topla geyiği, erenlerin üretip yaydığı bir geyiktir, aynı geyik fonlar için de yapılır, maksat dolaşımdaki hisse sayısını azaltmaktır, gorilin çoğunu yıllarca birilerinin taşımasını sağlamaktır, statik hisse sayısını arttırıp meydanda at koşturma serbestiyetine kavuşmaktır amaç. Temettü dağıtmakla dağıtmayıp şirkete yatırım yapmak aynı şeydir, hatta ikincisi daha iyidir. İlkinin getiri grafiği ikinci durumun fiyat grafiği olur.

Neyse...bize sadece Ereğli ve Frotonun full getiri datası lazım 90 lardan itibaren, yoksa kimse kimseyi ikna edemez.

2.  Alıntı Originally Posted by novek Yazıyı Oku
    peki temettu almaz isem taşmı yiyecegim kar payımı almazsam hayatımı nasıl devam ettiricem.
    Dostum örneğin aylık asgari geçimini 4 bin TL ile sağlayan birisi olduğunu düşünelim. Yıllık 48 bin TL harcamanın olduğunu düşünürsek. Temettü verimi %8 olan bir hissede olduğunu düşünürsek 600 bin TL overall var diyelim.

Seneye temettü vermedi! Ne yapacaksın?

Şirketin enflasyon altında yükselişinin yanında birde temettü vermeyerek senin geçim sıkıntısı yaşamana sebebiyet vermesi ne kadar mantıklı? Geleceğini bu şekilde riske etmek ne kadar mantıklı?
    Temettüye kafayı takmadan her yıl enflasyon üzerinde büyüme gerçekleştirecek şirketlere yatırım yapmak ve emekli olduğumuzda da her ay ihtiyacımız olan miktarca lot satarak KALİTELİ bir yaşam sürmek olmalı HEDEFİMİZ.

3.  Alıntı Originally Posted by novek Yazıyı Oku
    peki temettu almaz isem taşmı yiyecegim kar payımı almazsam hayatımı nasıl devam ettiricem.
    Bu soruyu soran birinin bırakın hisseye yatırım yapmasını, bist ile ilgilenmesini bile anlamsız buluyorum.
    Ben hikaye anlatıyorum, benim hayal ürünümdür. Yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Mar 2020
    İkamet
    Keşiş Dağı
    Gönderi
    1,447
    Blog Entries
    3
    Bence temettü etkisizliği değer artışı olmaz ise ortaya çıkar.
    Enflasyon üzerinde değer artışı sağlar yanında temettü geliriniz olur ise daha ne olsun. Kaldı ki, bu sene 100 bin TL temettü alan bir yatırımcı o parayı herhangi bir enstrümana koymasa bile aylık 8.250 TL maaş almış gibi yaşamını sürdürebilir.

Her sene olduğu gibi bu sene de dövizdeki gelişme üzerinde portföyünde değer artışı sağlayan bir yatırımcı bu sene 30 bin TL temettü almış olsa bile, 2.500 TL asgari maaş ölçeğinde bir aylık gelir ile fatura vs giderlerini rahatça karşılayabilir.

Temettü etkisiz kılan unsur verimsel oranın baz alındığı yatırım aracına göre göreceli düşük kalmasıdır ancak esas olan değer artışıdır.
    Denge ve tutarlılık iyidir. Makul olmak en iyisidir.
    Portföy

5.  Alıntı Originally Posted by talkandwalk Yazıyı Oku
    Bence temettü etkisizliği değer artışı olmaz ise ortaya çıkar.
    Enflasyon üzerinde değer artışı sağlar yanında temettü geliriniz olur ise daha ne olsun. Kaldı ki, bu sene 100 bin TL temettü alan bir yatırımcı o parayı herhangi bir enstrümana koymasa bile aylık 8.250 TL maaş almış gibi yaşamını sürdürebilir.

Her sene olduğu gibi bu sene de dövizdeki gelişme üzerinde portföyünde değer artışı sağlayan bir yatırımcı bu sene 30 bin TL temettü almış olsa bile, 2.500 TL asgari maaş ölçeğinde bir aylık gelir ile fatura vs giderlerini rahatça karşılayabilir.

Temettü etkisiz kılan unsur verimsel oranın baz alındığı yatırım aracına göre göreceli düşük kalmasıdır ancak esas olan değer artışıdır.
    Kendi şahsi görüşümdür, insanların katılıp katılmaması kendi kararıdır. Örnek olarak 1996 yılında Ereğli hissesini alan bir kişi Enflasyona karşı 5 kat gelir elde etmiş. Tek tek hesaplarla boğmayacağım sizleri, Şahsi düşüncem Ereğli temettü vermeseydi, 1996'dan Bıgüne Enflasyon karşısında 100 kat artış sağlardı. Benim şahsi düşüncemdir. Temettünün etkisizliği bence budur. Hisse temettü vermeseydi, daha büyük nakit'e sahip olurdu, daha az kredi çekerek daha fazla büyüyüp, bugün Dünya çapında bir Şirket olabilirdi. Ama maalesef olmadı. Bugün Türkiye'de Dünya çapında şirketimiz yok. Oysaki Parasını temettü olarak dağıtmayıp, şirketini büyütmeyle meşgul olsaydı bugün hissenin fiyatı 1000₺ (bin) TL civarında olurdu. Bence temettü vermesin , hisse değerlensin , büyüsün, Dünya çapında şirket olsun.

6. tamam şirketin kasası para dolu iyi kar ediyor benim ile paylaşmadıktan sonra ben bu şirketin neden ortagı olayım bana ne?
    Forumda yazdıklarım yatırım tavsiyesi degildir adamı hasta etmeyin....

7. Evet yıllarca bu konuyu anlattık ancak hala daha anlayamayan vatandaşların oldugunu görmek beni üzmüyor artık aksine sinir ediyor.

Artık agır gırecegım tane tane anlatmayacagım askerde en cahile anlatacak sekılde anlat kı herkes anlasın derlerdı ya. Bu bıle kar etmiyor.

İşi bilenler ve öğrenen arkadaşları tenzih ederek başlayayım. Onlar cok mantıklı acıklamalarda bulunmuşlar.

Şimdi gelelim Cahil bilgisiz elinde 10 tane hisseyi almış portfoyunun toplam değerinden bir haber haliyle gelen temettüyü kar zannediyor. Cunku ortalık o kadar karısık kı temettü yatınca portfoyumde hıcbırsey eksılmedı sanıyor. Ayakta uyutularak yatırımcı oldugunu zannediyor. Onların sordugu bu sorulara şimdi cevap vermeye baslayabiliriz.

Şimdi temettü verilmezse aç mı kalacam niye yatırım yapacam diyen arkadaşa el cevap.

Niye yatırım yapıyorsun ? Şirket büyüsün büyüyünce benimde yatırdıgım değer (param) büyür diye yatırım yapıyorsun. Dolayısıyla şirket temettü dagıtsada dagıtmasa da paran büyüyor. büyüyen parandan istediğin kadarını cekerek aç kalmamış olursun temettü dagıtılması şart değil.

Temettü alarak ise aslında aç karnını doyuramadıgın bır ornek vereyım.

1 lıradan aldın hisseyi 10 bin TL lik. 1 yıl geçti hisse 1 lirada iken 0,10 kuruşluk temettü dagıttı. hisse fiyatı 0,90 a düştü. bu durumda portfoyumde 9,000 TL hesabımda ise 1000 TL temettü parası olur. (vergi algı düşülmeden)

Bir yıl boyunca bu hisseye yatırım yapmışş ben aç kalmayayım diye yatırım yapmış ben niçin temettü almama rağmen 1 yıl öncede 10 bın TL param var 1 yıl sonra da 10 bın tl param var.

HANİ KAR PAYI NEREDE NERDE TEMETTÜ ???

Aynı hisse temettü dagıtmasaydı cebıme 1000 TL para sokmak için napardım

hisse 1 lıradan baslar 1 sene sonra yıne 1 lıra temettü vermedı dolayısıyla fıyat 0,90 a düşürülmedi 1000 LOT sat 1 Lıradan cebime kaç para girdi 1000 TL lot sayım 9000 e düştü Topla

İşte temettü ETKİSİZLİĞİ dediğimiz şey budur. Yani temettü alsan da almasan da bir b*ka yaramıyor.

Yok enflasyondan dolayı etkısız yok sundan dolayı etkısız az veriyorlar ondan etkisiz diye bir konu yok. etkisizliğin sebebi ANLAMININ olmaması. ALMASANDA AYNI PARAYI YARATIYORSUN ALSANDA AYNI PARAYI YARATIYORSUN

Siz temettü alarak aslında hisse satmış oluyorsunuz ve bunu gelir diye adlandırıyorsunuz. Zaten hisse fiyatının yükselişinden elde edilmiş karı istediğiniz yerde değilde şirket istediği zaman belrili bir kısım lotu satmış oluyorsunuz. Bunu gelır veya kira parası zannedıyorsunuz. Halbukı elde ettıgınız deger artışından gelen kazanç o. dışardan verilen bır para degıl. Yani senın 10 bın lıra paran hisse fiyatı yükselişiyle 12 bın TL oluyor. 2000 TL temettü olarak yatıyor. portfoy degerın 10 bın TL ye düşüyor. sonra hisse yukarı gıtmeye devma ediyor tekrar portfoyun 12 bın TL oluyor 2000 TL temettü olarak yatıyor portfoy 10 bın TL ye düşüyor.

Temettüden mı 4000 TL para kazandınız yoksa hisse fiyatı yükseldiği için mi 4000 TL kazandınız.

hisse fiyatı ilk sene %20 2. sene de % 20 gittiği için 4000 TL kar edebildiniz.

Temettü dagıtılmasaydı ne olacaktı.

10 bın TLlık yatırımınız % 20 gidecek yani 12 bin TL ye olacaktı oradan da b %20 daha gidecekti 14,40 TL olacaktı hisse fiyatı toplam portfoyunuz 14,400 TL olacaktı.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

8.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Evet yıllarca bu konuyu anlattık ancak hala daha anlayamayan vatandaşların oldugunu görmek beni üzmüyor artık aksine sinir ediyor.

Artık agır gırecegım tane tane anlatmayacagım askerde en cahile anlatacak sekılde anlat kı herkes anlasın derlerdı ya. Bu bıle kar etmiyor.

İşi bilenler ve öğrenen arkadaşları tenzih ederek başlayayım. Onlar cok mantıklı acıklamalarda bulunmuşlar.

Şimdi gelelim Cahil bilgisiz elinde 10 tane hisseyi almış portfoyunun toplam değerinden bir haber haliyle gelen temettüyü kar zannediyor. Cunku ortalık o kadar karısık kı temettü yatınca portfoyumde hıcbırsey eksılmedı sanıyor. Ayakta uyutularak yatırımcı oldugunu zannediyor. Onların sordugu bu sorulara şimdi cevap vermeye baslayabiliriz.

Şimdi temettü verilmezse aç mı kalacam niye yatırım yapacam diyen arkadaşa el cevap.

Niye yatırım yapıyorsun ? Şirket büyüsün büyüyünce benimde yatırdıgım değer (param) büyür diye yatırım yapıyorsun. Dolayısıyla şirket temettü dagıtsada dagıtmasa da paran büyüyor. büyüyen parandan istediğin kadarını cekerek aç kalmamış olursun temettü dagıtılması şart değil.

Temettü alarak ise aslında aç karnını doyuramadıgın bır ornek vereyım.

1 lıradan aldın hisseyi 10 bin TL lik. 1 yıl geçti hisse 1 lirada iken 0,10 kuruşluk temettü dagıttı. hisse fiyatı 0,90 a düştü. bu durumda portfoyumde 9,000 TL hesabımda ise 1000 TL temettü parası olur. (vergi algı düşülmeden)

Bir yıl boyunca bu hisseye yatırım yapmışş ben aç kalmayayım diye yatırım yapmış ben niçin temettü almama rağmen 1 yıl öncede 10 bın TL param var 1 yıl sonra da 10 bın tl param var.

HANİ KAR PAYI NEREDE NERDE TEMETTÜ ???

Aynı hisse temettü dagıtmasaydı cebıme 1000 TL para sokmak için napardım

hisse 1 lıradan baslar 1 sene sonra yıne 1 lıra temettü vermedı dolayısıyla fıyat 0,90 a düşürülmedi 1000 LOT sat 1 Lıradan cebime kaç para girdi 1000 TL lot sayım 9000 e düştü Topla

İşte temettü ETKİSİZLİĞİ dediğimiz şey budur. Yani temettü alsan da almasan da bir b*ka yaramıyor.

Yok enflasyondan dolayı etkısız yok sundan dolayı etkısız az veriyorlar ondan etkisiz diye bir konu yok. etkisizliğin sebebi ANLAMININ olmaması. ALMASANDA AYNI PARAYI YARATIYORSUN ALSANDA AYNI PARAYI YARATIYORSUN

Siz temettü alarak aslında hisse satmış oluyorsunuz ve bunu gelir diye adlandırıyorsunuz. Zaten hisse fiyatının yükselişinden elde edilmiş karı istediğiniz yerde değilde şirket istediği zaman belrili bir kısım lotu satmış oluyorsunuz. Bunu gelır veya kira parası zannedıyorsunuz. Halbukı elde ettıgınız deger artışından gelen kazanç o. dışardan verilen bır para degıl. Yani senın 10 bın lıra paran hisse fiyatı yükselişiyle 12 bın TL oluyor. 2000 TL temettü olarak yatıyor. portfoy degerın 10 bın TL ye düşüyor. sonra hisse yukarı gıtmeye devma ediyor tekrar portfoyun 12 bın TL oluyor 2000 TL temettü olarak yatıyor portfoy 10 bın TL ye düşüyor.

Temettüden mı 4000 TL para kazandınız yoksa hisse fiyatı yükseldiği için mi 4000 TL kazandınız.

hisse fiyatı ilk sene %20 2. sene de % 20 gittiği için 4000 TL kar edebildiniz.

Temettü dagıtılmasaydı ne olacaktı.

10 bın TLlık yatırımınız % 20 gidecek yani 12 bin TL ye olacaktı oradan da b %20 daha gidecekti 14,40 TL olacaktı hisse fiyatı toplam portfoyunuz 14,400 TL olacaktı.
    Örnek verdiğiniz hisse 0.90 kuruşa düştüğünde de 10bin lot payınız baki kalıyor farkındaysanız.. sizin dediğiniz gibi yapıp 1000 lot bozdurup harcarsanız lot sayınız düşer ve ileriki senelerde sıfıra inersiniz..

Benim ana param 10bin TL ile girdim.. 1 lira temettü verme örneğinden yola çıkınca ömrü billah temettü alsam ana para kimin umurunda olur ki?

Ama dediğinizi yapsam 6-7 sene sonra hicbisey kalmaz elde..

Pek bir bilgim yok sadece mantık yürüttüm.. yanlış düşünüyor olabilirim de

M2102J20SG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa 89/106 İlkİlk ... 3979878889909199 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •