Sayfa 93/106 İlkİlk ... 43839192939495103 ... SonSon
Arama sonucu : 847 madde; 737 - 744 arası.

Konu: Temettu Etkisizligi

1.  Alıntı Originally Posted by fortune Yazıyı Oku
    Temettünün şu anda psikolojik tarafı var sadece. Çünkü temettü verdiği gün o anki işlem fiyatı, verdiği temettü kadar düşüyor. Niye düşüyor. Bence cazip olması için düşmemesi lazım... Şu anki uygulamanın yatırımcıya hiçbir faydası yok bence. Ben genelde temettü açıklandığında bir miktar fiyatı yükselen hisseyi yüksek fiyattan satıp, düştükten bir süre sonra tekrar alıyorum.
    Düşürülüyor desek daha doğru olur. Düşürülmezse hatalı uygulama olur. 20,000 TL gerçek değeri ve piyasa daki degeri de aynı olan bir şirketin içerden 5000 TL yi cıkardıgında borsadaki degeriyle beraber gerçek değeri haliyle 15.000 TL düşürülecek. Dolayısıyla düşürlmezse 15,000 TLlik şirket borsada 20,000 TL piyasa değeriyle işlem görür. Pahalı görünür anlayacağın.

Alıntı Originally Posted by seref9 Yazıyı Oku
    Hisse önerisinde bulunabilirmisin? Temettü vermeyen, heryıl kârlılığını artıran
    Bunun için kapsamlı bir inceleme yapmak lazım. Hekts uygun gibi aselsan(temttücülerden saymıyorum) var.

Aklıma gelen bunlar araştırılsa bulunur. Öz sermaye büyümesi yıllık baz'da en yüksek olan hisseler bu kategorıye dahil edilebilir. Amaç borsada en yüksek getiriyi elde etmek. Bu noktada seçimleri öz sermayenin büyüme oranlarıyla kategorıze edersenız en yüksek getiriyi elde edersiniz.

Öz sermaye = varlıklar - Borçlar demek Sizden örnekleyelım bir adet arabanız var 100,000 TL bankada paranız var 50,000 TL bilgisayarınız cep telefonunuz kıyafetlerınız cüzdanınızdakı paralarıda toplayınca bunlarda 50,000 TL etsin.

varlıklarınızın toplamı 200,000 TL bankayada 50,000 TL borcunuz var o halde öz sermayeniz 150,000 TLdir.

Ben sizin zenginleştiğinizi nasıl anlarım ? bu yıl 150 bin TL oz sermayen varsa seneye 200,000 TL öz sermayen varsa büyümüşsün demektir. Aynı şeyi şirketlere uyarla.

Örnegın A şirket vardır oz sermayesı 50,000 TL dir. seneye 100,000 TL ye cıkartır elde ettiği kar ile daha sonra bunun %10 ini temettü olarak dagıtır yani 5000 TL

B şirket vardır öz sermayesi 1,000,000 TL dir seneye 1,050,000 TL ye cıkartır elde ettiği kar ile daha sonra bunun %10 ini temettü olarka dagıtır yani 5000 TL

C şirketi vardır öz sermayesi 100,000 TL dir seneye 195,000 TL ye cıkartır Elde ettiği karı dağıtmaz.

Bu şirketler arasında hangisi tercih edilmelidir ???

A şirketi %100 büyüme gerçekleştirmiştir. Hisse fiyatıda 1 senede (temettü öncesi) %100 büyümelidir.

B şirketi %5 büyüme gerçekleştirmiştir. Hisse fiyatıda 1 senede (temettü öncesi) %5 büyümelidir.

C şirketi %95 büyüme gerçekleştirmiştir. Hisse fiyatıda 1 senede %95 büyümelidir.

BU durumda tercihimi A şirketinden yana kullanmalıyım eee o temettü dagıtıyor? Dagıtsın temettü de zaten hisse fiyatı yükselişinden gelen karın realize edilmesi değil mi ?
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

2.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Düşürülüyor desek daha doğru olur. Düşürülmezse hatalı uygulama olur. 20,000 TL gerçek değeri ve piyasa daki degeri de aynı olan bir şirketin içerden 5000 TL yi cıkardıgında borsadaki degeriyle beraber gerçek değeri haliyle 15.000 TL düşürülecek. Dolayısıyla düşürlmezse 15,000 TLlik şirket borsada 20,000 TL piyasa değeriyle işlem görür. Pahalı görünür anlayacağın.

Bunun için kapsamlı bir inceleme yapmak lazım. Hekts uygun gibi aselsan(temttücülerden saymıyorum) var.

Aklıma gelen bunlar araştırılsa bulunur. Öz sermaye büyümesi yıllık baz'da en yüksek olan hisseler bu kategorıye dahil edilebilir. Amaç borsada en yüksek getiriyi elde etmek. Bu noktada seçimleri öz sermayenin büyüme oranlarıyla kategorıze edersenız en yüksek getiriyi elde edersiniz.

Öz sermaye = varlıklar - Borçlar demek Sizden örnekleyelım bir adet arabanız var 100,000 TL bankada paranız var 50,000 TL bilgisayarınız cep telefonunuz kıyafetlerınız cüzdanınızdakı paralarıda toplayınca bunlarda 50,000 TL etsin.

varlıklarınızın toplamı 200,000 TL bankayada 50,000 TL borcunuz var o halde öz sermayeniz 150,000 TLdir.

Ben sizin zenginleştiğinizi nasıl anlarım ? bu yıl 150 bin TL oz sermayen varsa seneye 200,000 TL öz sermayen varsa büyümüşsün demektir. Aynı şeyi şirketlere uyarla.

Örnegın A şirket vardır oz sermayesı 50,000 TL dir. seneye 100,000 TL ye cıkartır elde ettiği kar ile daha sonra bunun %10 ini temettü olarak dagıtır yani 5000 TL

B şirket vardır öz sermayesi 1,000,000 TL dir seneye 1,050,000 TL ye cıkartır elde ettiği kar ile daha sonra bunun %10 ini temettü olarka dagıtır yani 5000 TL

C şirketi vardır öz sermayesi 100,000 TL dir seneye 195,000 TL ye cıkartır Elde ettiği karı dağıtmaz.

Bu şirketler arasında hangisi tercih edilmelidir ???

A şirketi %100 büyüme gerçekleştirmiştir. Hisse fiyatıda 1 senede (temettü öncesi) %100 büyümelidir.

B şirketi %5 büyüme gerçekleştirmiştir. Hisse fiyatıda 1 senede (temettü öncesi) %5 büyümelidir.

C şirketi %95 büyüme gerçekleştirmiştir. Hisse fiyatıda 1 senede %95 büyümelidir.

BU durumda tercihimi A şirketinden yana kullanmalıyım eee o temettü dagıtıyor? Dagıtsın temettü de zaten hisse fiyatı yükselişinden gelen karın realize edilmesi değil mi ?
    Teşekkür ederim. Yine doyurucu bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık.

3. ben eregli hisselerimi bloke etttim ve ölene kadar satmama kararı aldım aldıgım temettüleride harcayacagım . şimdi burda hissenin fiyatı kaç olmuş beni ilgilendirirmi zaten satma niyetim yok.
    yıllar once 1-2 tl olan bazı hisseler bugun sadece temettüsü 50 tl.
    firma zaten benim olan paramı bana veriyor diyen arkadaşlara hitaben.
    Forumda yazdıklarım yatırım tavsiyesi degildir adamı hasta etmeyin....

4.  Alıntı Originally Posted by novek Yazıyı Oku
    ben eregli hisselerimi bloke etttim ve ölene kadar satmama kararı aldım aldıgım temettüleride harcayacagım . şimdi burda hissenin fiyatı kaç olmuş beni ilgilendirirmi zaten satma niyetim yok.
    yıllar once 1-2 tl olan bazı hisseler bugun sadece temettüsü 50 tl.
    firma zaten benim olan paramı bana veriyor diyen arkadaşlara hitaben.
    Sayın Novek, Ereğli temettü vermeseydi, bugün en az 100 TL'den işlem görüyor olacaktı.

Diyelim ki Ereğli değilde temettü veriyor diye Aygaz aldınız, ne olacak? Aygaz 1997 yılından bugüne yaklaşık 100 kat gitmiş iken , Ereğli 1997 yılından bugüne 1000 kat gitmiş. Mesele sadece temettü vermesi vermemesi değil. Buna daha bir çok örnek verilebilir. Ereğli hissesi çok iyi performans göstermiş bir hisse istisnadır. Her temettü veren hisse ereğli gibi aynı performansı gösterecek diye bir kural yoktur. Kural basittir, Öz sermayesi heryıl ne kadar artarsa bir hisse en az okadarda hisse fiyatı artar. Önemli olan özsermayesi heryıl düzenli tatmin edici miktarda artan şirketleri bulmak ve yatırım yapmaktır

5. aygaz temel analiz olarak karlılık olarak vs begendigim bir şirket degilki ticarette zarar etmekte var kar etmekte. ama ben sana desemki bakkal açacaz 2 ortak ama 10 sene kara dokunmayacaz kabul edermisin.
    Forumda yazdıklarım yatırım tavsiyesi degildir adamı hasta etmeyin....

6.  Alıntı Originally Posted by novek Yazıyı Oku
    aygaz temel analiz olarak karlılık olarak vs begendigim bir şirket degilki ticarette zarar etmekte var kar etmekte. ama ben sana desemki bakkal açacaz 2 ortak ama 10 sene kara dokunmayacaz kabul edermisin.
    Sayın Novek Bakkal işinde iyi para var.

7.  Alıntı Originally Posted by novek Yazıyı Oku
    aygaz temel analiz olarak karlılık olarak vs begendigim bir şirket degilki ticarette zarar etmekte var kar etmekte. ama ben sana desemki bakkal açacaz 2 ortak ama 10 sene kara dokunmayacaz kabul edermisin.
    olaya farklı açılardan bakamıyormusunuz.

Sizin bakkalınız her yıl öz sermayesine oranlar %50 kar ediyor.
    BU sizin bakış açınızla örnek olsun.

1.sene 10,000 TL lik bu bakkal 5,000 TL kar etti ve dağıttı.
    2. sene öz sermayesi 10 bin oldugu için yine 5000 TL kar etti
    Böyle böyle gittiniz 10 yıl sonunda

Şirketin öz sermayesi 10,000 TL elde ettiğiniz kar 5000*10 = 50,000 TL ve bu bakkalın değeri de 10,000 TOPLA 60,000 TL

Şimdi gelelim diğer bakış açısına.

10,000 TLlik bakkal yine aynı senin bakkal gibi öz sermayesine %50 kar ediyor.

1. sene 5000 TL kar eder topla 15,000 TL kar dağıtmaz.
    2. sene 15,000 TL öz sermayenin %50 si ve topla 22,500 TL öz sermaye
    3. sene 22,500 TL %50 daha ...... böyle böyle gidelim 10 yıl
    10. sene 576,650 TL lik bakkallar zinciri.

Toplam mal varlıgın öz sermayen ne 576,000 TL 10 sene kara dokunmaz ve bu karla yeni şubeler açar büyütürseniz 576,000 TL büyüklüğünde bakkalar zincirine ulasırsınız.

Hangisini kabul ederdiniz ?

İşte aradaki fark bu. Siz temettü alıp diyorsunuz kı bakkalın değerinin(yani hisse fiyatının) bir önemi yok ben aldıgım 5000 TL ye bakarım.

Tek bir örnek vereyim. AMAZON hissesine ortak olanlar bu zamana kadar hiç temettü almamıştır. Bunlar niye kabul etmişler kar almamayı.

Rakamların çoklugu virgüller noktalar birbirine girdiği için belkide ne kadar gittiğini anlayamazsınız.

Ben tarif edeyim. 1879 kat büyümüş.

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

8. AMazonunun bir hissesi 1 lotu Türk lirası ile dolar 14 ten düşünelim

45,514 TL 1 lot fiyatı. Adamların tek bir hissesini almak bile 45.000 TL o kadar degerlı bır sırket anlayacagın.

Ama sahi hisse fiyatının bir önemi yok. Temettü dagıtmaya dagıtmaya gittiğinde ne oluyormuş gördünüz mü ?

Ee ben şimdi kar almak için gidip 1 lot mu satacağım diyorsunuz. 1 lotta tam 45.000 TL lik realizasyon demek.

Doğru size uymaz küçük düşünenlerin parası da küçük oldugu için 1 lot satarsa komple hisseden cıkmıs olur

O sebeple hiç araştırmaya öğrenmeye gerek yok. temettü masallarıyla süslü hayal pereset yatırımlarınızla Finansal özgürlük yolunuz da devam edin. Herşey bu kadar basit zaten ya al temettüleri finansal özgürlüğe koş

biz enayiyiz o kadar bilgiyle bogusuyoruz. AMan yaww bizmi kurtaraacaz diyorum hep sonra dönüp dönüp açıklamaya anlatmaya calısıyorum. Bende normal değilim

Sayfa 93/106 İlkİlk ... 43839192939495103 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •