Sayfa 91/106 İlkİlk ... 41818990919293101 ... SonSon
Arama sonucu : 847 madde; 721 - 728 arası.

Konu: Temettu Etkisizligi

1. Bir de şu var. Abd temettü cenneti ülke ama orda enflasyon 0 ile 1.5 arasındaydı onlarca yıldır. Bu yıl 7 falan oldu ama pandemi faln filan ayrı mevzu.

Enflasyonun 1.5 oldugu yerde hisse alır da o hisse sana yıllık %3-4 temettü veriyorsa harikadır bu. Tr yi düşünürsek Tüik in palavradan açıkladığı enflasyon 22. Tr de %60-80 temettü veren hisse olsa herkes atlar ona. Dolayısıyla bizim ülkede temettü de boş oluyor ne yazık ki.

Enflasyonu 10 da sabitleyrbilsek yıllarca ve Eregl Tuprs falan da yuzde 10 temettu verse o zaman yıllık 10-11 fsizli mevduat uerine Eregl alır pek çok kişi tıpkı Abd de oldugu gibi.

2. Acı ama gerçek olan şey şu sevgili arkadaşlar. Hepimiz Grafiğin yukarı cıkması ve aşağı düşmesi üzerinden para kazanıp kaybediyoruz.

Dolayısıyla yatırımcıysanız aldıgınız yere göre fiyat yükselmişmi yükselmemiş mi buna bakmak yükümlüsünüz. Bakın YÜKÜMLÜLÜK bu eğer cocuklarınız geleceğinize Para bırakmak istiyorsanız. Öteki türlü gördüğünüz örneklerdeki gibi temettüyü alıp para kazandım sanırsınız. Şanslıysanız aldıgınız hisse genel anlamda yukarı gider. Böylece para kazanırsınız kazandıgınız parayı İster temettüden önce satarak realize eder. isterseniz temettü adı altında Şirketin kendısını realize eder. sonuç olarka ikisinin de aynı sey oldugu ortada.

Temettüden para kazanmıyoruz hisse fiyatı yükselişinden elde edilmiş kazancı SÖZDE KAR PAYI ADI ALTINDA realize ettiriyorlar. Ve borsacıların %90 ı bundan habersiz bir biçimde lotum düşmedi ne güzel diye kendını avutuyor. Sankı bedava para veriyorlar gibi SEViniyor. Birde diyor bu parayı lota cevireyim coşayım diyorlar Sanki cok lotunun ama olması marifet gibi.

Çok lotun olması marifetse 1 lıradan 0,5 kuruşta gezen hisselerde takılabilirsiniz. niye gidip 60 Lıradan BİMAS alasınız ki çok az lotunuz olacak.

BU olayıda hala anlayamayanlar için ise en kısa yolu söyleyeyim elinize temettü dagıtan sadece 1 hisse alın. portfoy degerinizi not edin 1 sene sonra tekrar bakın grafik nere gitmiş ben nere gitmişim temettüm nereye gitmiş.

Temettü sever tayfa elinde 1 değil 10 tane hisse taşıdıgı için portfoy degerini ilk yatırımını bilmiyor. O temettü verdi bu temettü verdi bir yerlerden para geldi. o sırada hisseler çıktı düştü vesaire ortalık corba gibi haliyle durduk yere para geldi ne güzelmiş bu iş diyorlar. Oturup ben şu gun şu kadar aldım bu hisseler şunlar bu hisseler suraya kadar cıkmış benim param ne olmus aldıgım temettülerin toplamıda şu diyip 3 yıl sonunda kaç lıra temettü aldılar hisseleri ne kadar gitti Hesap yapmıyorlar. Çünkü ellerıne para geçerse hisse alıyorlar ana yatırım parası Çorba gibi oluyor ulenn kaç paralık aldım o hissede malıyetım kaça denk geldı otekınde neydi falan oturup şimdi tek tek bunun hesabına da bakmaya üşeniyorlar.

Neyseeeeeee Bizmi kurtaracaz yaaaa
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

3.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Acı ama gerçek olan şey şu sevgili arkadaşlar. Hepimiz Grafiğin yukarı cıkması ve aşağı düşmesi üzerinden para kazanıp kaybediyoruz.

Dolayısıyla yatırımcıysanız aldıgınız yere göre fiyat yükselmişmi yükselmemiş mi buna bakmak yükümlüsünüz. Bakın YÜKÜMLÜLÜK bu eğer cocuklarınız geleceğinize Para bırakmak istiyorsanız. Öteki türlü gördüğünüz örneklerdeki gibi temettüyü alıp para kazandım sanırsınız. Şanslıysanız aldıgınız hisse genel anlamda yukarı gider. Böylece para kazanırsınız kazandıgınız parayı İster temettüden önce satarak realize eder. isterseniz temettü adı altında Şirketin kendısını realize eder. sonuç olarka ikisinin de aynı sey oldugu ortada.

Temettüden para kazanmıyoruz hisse fiyatı yükselişinden elde edilmiş kazancı SÖZDE KAR PAYI ADI ALTINDA realize ettiriyorlar. Ve borsacıların %90 ı bundan habersiz bir biçimde lotum düşmedi ne güzel diye kendını avutuyor. Sankı bedava para veriyorlar gibi SEViniyor. Birde diyor bu parayı lota cevireyim coşayım diyorlar Sanki cok lotunun ama olması marifet gibi.

Çok lotun olması marifetse 1 lıradan 0,5 kuruşta gezen hisselerde takılabilirsiniz. niye gidip 60 Lıradan BİMAS alasınız ki çok az lotunuz olacak.

BU olayıda hala anlayamayanlar için ise en kısa yolu söyleyeyim elinize temettü dagıtan sadece 1 hisse alın. portfoy degerinizi not edin 1 sene sonra tekrar bakın grafik nere gitmiş ben nere gitmişim temettüm nereye gitmiş.

Temettü sever tayfa elinde 1 değil 10 tane hisse taşıdıgı için portfoy degerini ilk yatırımını bilmiyor. O temettü verdi bu temettü verdi bir yerlerden para geldi. o sırada hisseler çıktı düştü vesaire ortalık corba gibi haliyle durduk yere para geldi ne güzelmiş bu iş diyorlar. Oturup ben şu gun şu kadar aldım bu hisseler şunlar bu hisseler suraya kadar cıkmış benim param ne olmus aldıgım temettülerin toplamıda şu diyip 3 yıl sonunda kaç lıra temettü aldılar hisseleri ne kadar gitti Hesap yapmıyorlar. Çünkü ellerıne para geçerse hisse alıyorlar ana yatırım parası Çorba gibi oluyor ulenn kaç paralık aldım o hissede malıyetım kaça denk geldı otekınde neydi falan oturup şimdi tek tek bunun hesabına da bakmaya üşeniyorlar.

Neyseeeeeee Bizmi kurtaracaz yaaaa
    yazdıklarınızı uzun süredir takip ediyorum. aldığımız temettü kadar hisse düşüyor burası tamam. mesela eregli gecen yıl 11 liradan aldım 1,85 temettü verdi. bugün 30 lira. bu yıl 3-4 lira verecek seneye belki 50 lira olacak. şimdi buradaki temettü yatırımına yinede karsımısınız? size şöyle katılıyorum mesela akgrt, enerjisa bunlarda yuksek temettü veriyor ama hisse fiyatı stabil hatta daha aşağıda oluyor. ben ereglideki gibi temettü verip hisse yıllık belli bir büyüme yaptıgında karsı olmam.

4.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Telefonla arayayım anlatayım isterseniz. Müsaitseniz. Okeylersen özelden yaz cepten haberleşelim. AMaç öğrenmekse ben her turlu fedakarlık yaparım. Kurtarılacak bir kişi bile olsa. Müsait degil veya telden görüşmeyeceksenız.

Buradan aktarayım yine de...

BU söyleminizde popüler yaygın yanlışlar malesef. temettücü biri cıkıyor diyorkı hisse fiyatıyla işiniz yok. siz aldıgınız temettüye bakın herkes aynı seyi savunmaya baslıyor.

Hisse fiyatıyla neden İŞİNİZ VAR açıklayayım.

10 lıradan aldın hisseyi 1000 LOT her seferınde 0,20 krş dagıtsın temettüyü.

Önce bu yatırımcıyı bir düşünerek gidelim ki kafamız da hikaye oluşsun. 10,000 TL param var cocuklarıma harçlık veya ev kirası gibi birşeyler elde etmek istiyorum. ben ölüncede cocuklarım o parayı alsın istiyorum. O süre zarfında da temettüleri cocuguma harcayacam. dedim

10 lıradna x hissenden 1000 lot aldım yani toplam 10*1000 den 10,000 TLLİK para yatırdım.

her seferınde 0,20 kuruş temettü veren bu hisse hissenin fiyatının yükselişi önemsiz ben aldıgım temettüye bakarım dedim.

1. sene 10,00 TL
    2. sene 9,80 TL
    3. sene 9,60 TL
    4, sene 9,40 TL
    5, sene 9,20 TL
    6, sene 9,00 TL

Vee ben vefat ettim. COcuklarım geldi. Babamın hissesi varmış satıp ev alak dedi.

9,00 * 1000 lot = 9,000 TL EEE babam 6 yıl once 10,000 TL yatırmamışmıydı ? niye bize 9000 TL para kaldı 6 yıl sonunda. Alhalla diye kafalarını kaşıdılar. Acaba babamız bu 6 yıl kaç TL temettü parası aldılar diye sorguladılar onuda hesaplayalım.

0,20 kuruş * 5 YIL (son yılı almadılar daha) * 1000 Lot = 1,000 TL temettü almış.

ANAAAAAAAA bu adam 10 TL para yatıracaz hisse fiyatının yükselişi benim için önemli değil demişti. Aslında 6 yıl boyunca babamın yatırdıgı parayı babama SÖZDE TEMETTÜ adı altında taksit taksit geri ödemişler.

Hisse fiyatının yükselişi önemsiz mi gerçekten ?
    mesela şu vermiş olduğunuz örnekteki gibi bir temettü yatırımına karşıyım yani. ama bu yıllık %30/50 gibi bir artış yapmış olsa bence gayet mantıklı olur.

5. Temettü yatırımına KARŞI değilim. Benim karşı oldugum bir durum yok.

Benim anlatmaya çalıştıgım şey. Temettü almanın yada almamanın bir anlamı yok.

Ereğlı bundan sonra temettü dagıtmayacam desede tutulmaya devam edilir. demek istiyorum.

Çünkü kazancınızı temettü etkilemiyor demek istiyorum. Benım aktarmaya calıstıgım şey bu BUgun temettü verne butun hisseler biz artık temettü vermeyecez dediklerinde hiç tepki göstermenize gerek yok. Çünkü size hiçbir zararı yok temettü vermemesinin.

Aynı sekılde vermesinin de hiçbir anlamı yok extra getiri üretmiyorsunuz.

O yüzden birşeye karsı değilim. Sadece olayın mantıgını anlatıyorum.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

6.  Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    E o zaman sen ver bana 500 bin lira ben sana her yıl net %10 olan 50 bin lira vereyim var mısın?
    temettu veren şirket her yıl sabit kar payı dagıtmıyor ki yıllar geçtikte firma karıda artıyor ve dagıttıgı temettulerde artıyor her yıl yuzde 15 veren bankaya paramızı yatırmış olsak ana paramız artmayacak oldugu yerde eriyecek. ama temetü veren şirket ev kirası almak gibi düşünün evin degeride yıllar geçtikte artıyor tabi aldıgımız kirada artıyor her sene
    Forumda yazdıklarım yatırım tavsiyesi degildir adamı hasta etmeyin....

7.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Telefonla arayayım anlatayım isterseniz. Müsaitseniz. Okeylersen özelden yaz cepten haberleşelim. AMaç öğrenmekse ben her turlu fedakarlık yaparım. Kurtarılacak bir kişi bile olsa. Müsait degil veya telden görüşmeyeceksenız.

Buradan aktarayım yine de...

BU söyleminizde popüler yaygın yanlışlar malesef. temettücü biri cıkıyor diyorkı hisse fiyatıyla işiniz yok. siz aldıgınız temettüye bakın herkes aynı seyi savunmaya baslıyor.

Hisse fiyatıyla neden İŞİNİZ VAR açıklayayım.

10 lıradan aldın hisseyi 1000 LOT her seferınde 0,20 krş dagıtsın temettüyü.

Önce bu yatırımcıyı bir düşünerek gidelim ki kafamız da hikaye oluşsun. 10,000 TL param var cocuklarıma harçlık veya ev kirası gibi birşeyler elde etmek istiyorum. ben ölüncede cocuklarım o parayı alsın istiyorum. O süre zarfında da temettüleri cocuguma harcayacam. dedim

10 lıradna x hissenden 1000 lot aldım yani toplam 10*1000 den 10,000 TLLİK para yatırdım.

her seferınde 0,20 kuruş temettü veren bu hisse hissenin fiyatının yükselişi önemsiz ben aldıgım temettüye bakarım dedim.

1. sene 10,00 TL
    2. sene 9,80 TL
    3. sene 9,60 TL
    4, sene 9,40 TL
    5, sene 9,20 TL
    6, sene 9,00 TL

Vee ben vefat ettim. COcuklarım geldi. Babamın hissesi varmış satıp ev alak dedi.

9,00 * 1000 lot = 9,000 TL EEE babam 6 yıl once 10,000 TL yatırmamışmıydı ? niye bize 9000 TL para kaldı 6 yıl sonunda. Alhalla diye kafalarını kaşıdılar. Acaba babamız bu 6 yıl kaç TL temettü parası aldılar diye sorguladılar onuda hesaplayalım.

0,20 kuruş * 5 YIL (son yılı almadılar daha) * 1000 Lot = 1,000 TL temettü almış.

ANAAAAAAAA bu adam 10 TL para yatıracaz hisse fiyatının yükselişi benim için önemli değil demişti. Aslında 6 yıl boyunca babamın yatırdıgı parayı babama SÖZDE TEMETTÜ adı altında taksit taksit geri ödemişler.

Hisse fiyatının yükselişi önemsiz mi gerçekten ?
    hissenin degeri neden her yıl sabit kalıyor temettu verimi yuksek firmaların fiyatı her sene artar zaten karları arttıkça daha fazla temettu verirler.
    Sizin hesaba göre her sene aynı miktarda temettü veriyor ornegin eregli demir çeliğe bakın her sene dagıttığı kar payları artmış tabi hisssenin fiyatıda artıyor 5 lira temettü verecek hisseyi 20 liralarda tutarlarmı sanıyorsunuz .
    ayrıca bir ek:
    firma kasasındaki parayı benimle paylaşmayacaksa ben neden ortak oluyorum.
    Forumda yazdıklarım yatırım tavsiyesi degildir adamı hasta etmeyin....

8.  Alıntı Originally Posted by novek Yazıyı Oku
    temettu veren şirket her yıl sabit kar payı dagıtmıyor ki yıllar geçtikte firma karıda artıyor ve dagıttıgı temettulerde artıyor her yıl yuzde 15 veren bankaya paramızı yatırmış olsak ana paramız artmayacak oldugu yerde eriyecek. ama temetü veren şirket ev kirası almak gibi düşünün evin degeride yıllar geçtikte artıyor tabi aldıgımız kirada artıyor her sene
    Müdürüm aynı şeyi diyoruz zaten, aslolan firmanın kârını her yıl artırmasıdır. Temettü ne demek? Kar payı demek. Kar olmazsa neyi dağıtacak şirket, demirbaşlarını, stoklarını mı satıp da verecek ortaklarına.

Bu yıl 100 mn kar eder, 50 mn unu dağıtır, hisse başı 1 liraya denk gelir farz edelim,
    Seneye 200 mn kar eder, 100 mn unu dağıtır, hisse başı 2 liraya denk gelir temettü.
    Her yıl aynı karı eder demedik ki biz.

Bir şirket düşün ki karını her yıl bir önceki yıla göre %50 artırıyor olsun. O şirket temettü verse de vermese de hisse fiyatına yansır bu. Olay bu.

Sayfa 91/106 İlkİlk ... 41818990919293101 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •