Sayfa 1/106 1231151101 ... SonSon
Arama sonucu : 847 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Temettu Etkisizligi

1. Temettu Etkisizligi

Bu baslik altinda temettu hakkinda bilinen yanlislar yatirimciya sirkete hisse fiyatina etkileri teoriler tezler konusup paylasilacaktir.

Hayirli olmasi dilegiyle

Temettü ; sonuçtur , daha doğrusu sonuçlardan biri !

Karlılık ; sebep !!!!!!

Karlılık ; herşeydir.
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Hayırlı olsun hocam,diger topikte işya ile alakalı sorum vardı.
    Ordan başlayabiliriz mi. soruyu tekrar buraya yazayım.

İşyat düzenli ve güzel temettü veriyor.
    Peki neden bu fiyatına yansımıyor?
    Bana çok tuhaf geliyor bu durum.
    Temettü verimliligi yüksek, fakat kimsenin ilgisini çekmiyor gibi birşey.

4.  Alıntı Originally Posted by Muhammedsaid Yazıyı Oku

Aksama ayrintili girerim konuya dostum

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
    Hayırlı olsun Erhan Bey, ben de temettücü tayfasından biri olarak seni destekleyici bir iki kelam edeyim.

Yanlış hatırlamıyorsam bu Buffett'ın şirketi temettü vermeyen şirkete ortak olmuyor ancak kendisi hiç temettü ödemiyor. Çünkü ona göre bu para ile yapılacak iyi yatırımlar hep bulunuyor ve sadece biriken kar ile yapacak hiçbir karlı iş bulamama durumunda dağıtırım gibi bir söylemi vardı. Berkshire Hathaway altında her yıl elde ettikleri temettüler ile yeni ortaklıklar ve satın almalar için fon yaratmış olunuyor ve bu şekilde bir gün tüm dünyadaki şirketleri dahi satın alması mümkün olabilir

İki durum var, birincisi, şirket her yıl Buffett'ın yaptığı gibi karları içinde tutarsa az da olsa etkin olduğu düşünülen bir piyasada şirket içinde birikmiş kar rakamı hisse fiyatına yansımalıdır ilk aşamada. Yani cebine nakit temettü olarak koymasa bile hisse prim yaptığından bunu hissetmelisin. Daha sonra bu parayla iyi yatırımlar yapılırsa ileride katlanarak büyüyen bir artı değer yaratılıp hisse performansında boost etkisi görülmesi ihtimali vardır. Bu anlamda karın içeride tutulması iyi bir şeydir. Şirket yönetimi basiretsiz ise paranın çarçur edilmesi ihtimali vardır, bu yüzden çoğu kişi eldeki kuş daldakinden iyidir diyerek nakit temettüyü talep etmektedir.

İkinci durum ise, şirket her yıl elde ettiği karların %80-90 gibi ezici çoğunluğunu dağıtması durumudur. Zayıf etkin olduğu düşünülen bir piyasada şöyle düşünülebilir, piyasa geçen yılın karını ve bu yılın ödenecek temettüsünü tahmin ettiğinden bu tutarı kabaca fiyata ekler ve temettü kesildikten sonra tekrar prim yapması beklenmez. Veya temettü düşüldükten sonra çok cazip bir fiyatta olacaksa hisse fiyatı tekrar ayarlanır piyasa tarafından.

Karlarını biriktirmek yerine sürekli dağıtan şirketlerde özkaynak birikimi ve dolayısıyla defter değeri artışı sınırlı olmaktadır. Yatırım kararı aldıklarında çoğunlukla yabancı fon edinmeleri gerekeceğinden şirket finansal yapısında bir yük oluşacaktır.

Yatırımcı her yıl elde ettiği nakitlerle şirketteki payını artırır. Burada muhalefet edeceğin noktayı biliyorum ben yazacağım. Şirket sürekli kendinden eksiltip veren bir şirket olduğundan her yıl hisse sayımız artsa da şirket ödemeden sonra daha küçük olduğundan senin kastettiğin temettünün etkisizliği burada görülecektir. Ancak, bu şirket bir yıl sonra aynı karı yeniden elde edip aynı büyüklüğe erişince elde ettiğimiz ekstra payın bir anlamı olacaktır. Ancak ilk durumla karşılaştırınca aslında yine çok bir fark olmayacaktır. Neden ?

İki eş şirket her yıl ilk değerlerinin %10'u kadar net kar ediyor, kar büyümesi yok, birisi tamamını içeride tutuyor, diğeri tamamını dağıtıyor :

1. Durum şuna benzer : 10.000 TL yatırım ile şirketin %1'ini aldınız, 10 yıl sonra yatırımınız 20.000 oldu ancak payınız yine 1.00%

2. Durum şuna benzer : 10.000 TL yatırım ile şirketin %1'ini aldınız, 10 yıl sonra yatırımınız 18.500 oldu ancak payınız 1.85%'ye yükseldi.

Temettüden stopajı düştüm. 1. şirket piyasa değerini %100 artırır iken ikincisi hiç artırmadı. Birinciye yapılan yatırımın yüzdesi aynı kaldı ancak vergi ödenmediğinden 1.500 liralık pozitif fark ödemeyen lehine oluştu. İkinci şirkete ortaklık yüzdem arttı diye sevinen vatandaş bunun karşılığında devletine her yıl %15 vergi ödedi. Ancak şirket aslında hiç büyümedi, yatırımcı daha küçük bir şirkette ortaklığını artırdı, daha doğrusu büyümeyen bir şirkette.

Evet sonuç olarak iyi kar edip bunu ''yemeyeceği/batırmayacağı'' düşünülen ve içeride tutan şirkete yatırım yapmak daha makul görülüyor. Ancak biz çok kötü düşünen ve güven duymayan bir millet olduğumuzdan vergi vermek pahasına nakdi elimizde görmek istiyoruz.

Zaten çok karlı olup da hiç temettü vermeyen, bunu şirket politikası olarak benimsemiş kaç şirket var ? İyi şirketler temettü veriyor ama temettü verdikleri için iyi değiller, iyi oldukları için iyiler.

Anlaştık mı
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by Warren Buffett Yazıyı Oku
    Hayırlı olsun Erhan Bey, ben de temettücü tayfasından biri olarak seni destekleyici bir iki kelam edeyim.

Yanlış hatırlamıyorsam bu Buffett'ın şirketi temettü vermeyen şirkete ortak olmuyor ancak kendisi hiç temettü ödemiyor. Çünkü ona göre bu para ile yapılacak iyi yatırımlar hep bulunuyor ve sadece biriken kar ile yapacak hiçbir karlı iş bulamama durumunda dağıtırım gibi bir söylemi vardı. Berkshire Hathaway altında her yıl elde ettikleri temettüler ile yeni ortaklıklar ve satın almalar için fon yaratmış olunuyor ve bu şekilde bir gün tüm dünyadaki şirketleri dahi satın alması mümkün olabilir

İki durum var, birincisi, şirket her yıl Buffett'ın yaptığı gibi karları içinde tutarsa az da olsa etkin olduğu düşünülen bir piyasada şirket içinde birikmiş kar rakamı hisse fiyatına yansımalıdır ilk aşamada. Yani cebine nakit temettü olarak koymasa bile hisse prim yaptığından bunu hissetmelisin. Daha sonra bu parayla iyi yatırımlar yapılırsa ileride katlanarak büyüyen bir artı değer yaratılıp hisse performansında boost etkisi görülmesi ihtimali vardır. Bu anlamda karın içeride tutulması iyi bir şeydir. Şirket yönetimi basiretsiz ise paranın çarçur edilmesi ihtimali vardır, bu yüzden çoğu kişi eldeki kuş daldakinden iyidir diyerek nakit temettüyü talep etmektedir.

İkinci durum ise, şirket her yıl elde ettiği karların %80-90 gibi ezici çoğunluğunu dağıtması durumudur. Zayıf etkin olduğu düşünülen bir piyasada şöyle düşünülebilir, piyasa geçen yılın karını ve bu yılın ödenecek temettüsünü tahmin ettiğinden bu tutarı kabaca fiyata ekler ve temettü kesildikten sonra tekrar prim yapması beklenmez. Veya temettü düşüldükten sonra çok cazip bir fiyatta olacaksa hisse fiyatı tekrar ayarlanır piyasa tarafından.

Karlarını biriktirmek yerine sürekli dağıtan şirketlerde özkaynak birikimi ve dolayısıyla defter değeri artışı sınırlı olmaktadır. Yatırım kararı aldıklarında çoğunlukla yabancı fon edinmeleri gerekeceğinden şirket finansal yapısında bir yük oluşacaktır.

Yatırımcı her yıl elde ettiği nakitlerle şirketteki payını artırır. Burada muhalefet edeceğin noktayı biliyorum ben yazacağım. Şirket sürekli kendinden eksiltip veren bir şirket olduğundan her yıl hisse sayımız artsa da şirket ödemeden sonra daha küçük olduğundan senin kastettiğin temettünün etkisizliği burada görülecektir. Ancak, bu şirket bir yıl sonra aynı karı yeniden elde edip aynı büyüklüğe erişince elde ettiğimiz ekstra payın bir anlamı olacaktır. Ancak ilk durumla karşılaştırınca aslında yine çok bir fark olmayacaktır. Neden ?

İki eş şirket her yıl ilk değerlerinin %10'u kadar net kar ediyor, kar büyümesi yok, birisi tamamını içeride tutuyor, diğeri tamamını dağıtıyor :

1. Durum şuna benzer : 10.000 TL yatırım ile şirketin %1'ini aldınız, 10 yıl sonra yatırımınız 20.000 oldu ancak payınız yine 1.00%

2. Durum şuna benzer : 10.000 TL yatırım ile şirketin %1'ini aldınız, 10 yıl sonra yatırımınız 18.500 oldu ancak payınız 1.85%'ye yükseldi.

Temettüden stopajı düştüm. 1. şirket piyasa değerini %100 artırır iken ikincisi hiç artırmadı. Birinciye yapılan yatırımın yüzdesi aynı kaldı ancak vergi ödenmediğinden 1.500 liralık pozitif fark ödemeyen lehine oluştu. İkinci şirkete ortaklık yüzdem arttı diye sevinen vatandaş bunun karşılığında devletine her yıl %15 vergi ödedi. Ancak şirket aslında hiç büyümedi, yatırımcı daha küçük bir şirkette ortaklığını artırdı, daha doğrusu büyümeyen bir şirkette.

Evet sonuç olarak iyi kar edip bunu ''yemeyeceği/batırmayacağı'' düşünülen ve içeride tutan şirkete yatırım yapmak daha makul görülüyor. Ancak biz çok kötü düşünen ve güven duymayan bir millet olduğumuzdan vergi vermek pahasına nakdi elimizde görmek istiyoruz.

Zaten çok karlı olup da hiç temettü vermeyen, bunu şirket politikası olarak benimsemiş kaç şirket var ? İyi şirketler temettü veriyor ama temettü verdikleri için iyi değiller, iyi oldukları için iyiler.

Anlaştık mı
    Eline saglik bir konuyu bu kadar iyi anlasilip Anlatilamazdi.

Super tepeden tirnaga

Tek bir yer var biraz takildihim

Nakti elde gorme kismi

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
    Uzlaştığımıza göre konuyu kapatıyoruz falan Teşekkürler
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

8.  Alıntı Originally Posted by Muhammedsaid Yazıyı Oku

Bir hisse senedi nasıl hareket eder. arz talep dengesine göre yukarı veya aşağı hareket eder.

arz fazla talep az ise hisse senedi düşer.

arz az talep fazla ise yükselir.

Peki yatırımcılar buna nasıl karar verir yani almalı mı satmalımı sorusuna nasıl cevap verir.

Henüz öğrenmemiş bilgi edinmek istememiş ezbere ve duyduklarıyla iş yapan yatırımcılar... İşyatırımdan kira gibi para kazanacagını zanneder. Oysaki durum hiçte öyle değildir.

Bunun sebebi isyat değildir. Bunun sebebi temettünün maniplasyonlarıyla alakalıdır.

neden temettü etkisizliği diyoruz konu başlıgımızda bir yatırımcı bir hisse senedi aldıgında eğer o hisse senedi aldıgı seviyeden yukarı yonde hareket etmezse ne kadar temettü alırsa alsın karı 0 dir. kar edemez cunku temettü bir kira geliri değildir.

Kira gibi çalışmaz formulu o sekılde kurulmamıştır. Temettü nasıl çalışır formulu nedir bu temettünün dersen.

Temettü şöyle calısır bir hisse senedini alırsın 10,000 TLlik hisse yukarı gıttıkce portfoyun 10,500 11,000 12,000 şekinde artar.

%20 verimlilikle temettü aldıgında bu 10,000 tl 12,000 olmuştu ya bu 2000 TL ni cebine yatırır portfoy degerinide 10,000 TL ye tekrar indirir.

Yani senin zaten paran hisse senedi yükselişiyle zaten elde edilmiştir. bu elde edilmiş karı cebine indirmeni sağlar. Tabi bir kar var ise.

Örnegın sen hisse senedini 12,000 TLlik aldın 12 lıradan. hisse senedi sen aldıktan bır sure sonra 10 lıraya geriledi portfoy değerin 10,000 TL ye iner.

daha sonra %20 verimlilikte temettü dağıttıgında 2000 TL hesabına yatar portfoy değerin ise 8000 TL ye düşülür.

Halbukı hisse senedi bilancosunda kar etmiş ve elde edilen karı dağıtmıştı. ama sana herhangibir getiri kardan pay filan hiçbirşey yansımadı üstüne üstlük -2000 TL zarar ettin.

12,000 TL lık aldıgın hissede +2000 Tl banka hesabına yattı temettü olarak portfoyunde ise 8000 Tl para kaldı topla 10,000 TL para eder 2000 TL nereye kayboldu.

Bilinçsiz ve bilgisiz yatırımcı zannediyorki hisse senedi kar edince ve bu karı dağıtınca bende o kardan pay alıyorum.

Yoo pay filan aldıgın yok hisse senedi yükseldiğinde elde edilen karı realize etmeni sağlıyor düştüğündede elde edilen zararı relaize etmeni sağlıyor temettü.

Başka hiçbir işe yaramıyor formul bu sekılde kurmuşlar.

SOnuç: iş yatırım ne kadar iyi temettü dağıtırsa dağıtsın yukarıdaki formul gereği temettünün yatırımcıya kattığı hiçbirşey olmadıgını görüyorsun. üstüne üstlük birde vergi keserek daha fazla zarar etmeni sağlamakta. Buda yetmezmiş gibi şirketin elini güçsüzleştirmektedir.

Hal böyle olunca akllı yatırımcı bir hisseyi süğper temettü dağıtıyor diye almaz bir kere alamaz bu bir gerekçe değil gerekçe olacak ne var ?

temettü verilince vergi kesiliyormu evet temettü verilince yatırımcı ekstra para kazanıyor mu hayır ? pekş gerekçem ne ?

benim garipsediğim noktalar biride güven verir denilmesi ? Güven nasıl veriyor bu hisse senedi benim cebime birşey koymadı ki ? örnegını verdik 12 lıradan aldın 10 lıraya düştü ve temettü dağıttı hala -2000 TL zarardayım

nasıl güven veriyor anlamış değilim ?

ee karı yatırımcısıyla paylasıyormuş. hani kardeşim acıkla bana ? 12 lıradan aldım 10 lıraya düştü şirket mılyar dolarlaca kar yayınladı bılancoda sonra tutu 10 lırada iken temettü dağıttı nerede benim payım ? -2000 TL zarardayım.

TEKERLEME GİBİ OLDU NEREDE BENİM PAYIM -2000 ZARAR DAYIM :D

Diyeceğim o ki hocam. bir hisse senedinin temettü vermesiyle hisse senedinin yükselmesinin mantıklı bir açıklaması yoktur. hisse senetlerini hareket ettiren dengeyi bilancolarındakı karlılık belirler bu karlılıgı hisse senedi fiyatında görürüz bunu ister dağıtır ister dağıtmaz. Dağıtsada cebe giren aynıdir dağıtmasada cebe giren aynıdır değişmez.

Sayfa 1/106 1231151101 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •