Sayfa 85/106 İlkİlk ... 3575838485868795 ... SonSon
Arama sonucu : 847 madde; 673 - 680 arası.

Konu: Temettu Etkisizligi

1.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Beynim durdu bu soru üzerine...

3 tane teori ortaya atıyorum çıkın işin içinden ben çıkamadım

Aynı karı elde eden ve aynı zararı elde eden 2 tane şirket var A şirket temettü dağıtmayan, B şirketi temettü dağıtan.

Öz sermayeleri 100 TL hisse fiyatları 100 TL pd/dd oranları 1

İlk sene her ikiside 25 TL kar elde ediyor. Yani öz sermayelerine 25 TL ekliyorlar B şirketi eklenen 25 TL yi temettü olarak dağıtıyor.

Diğer sene -25 TL zarar yazıyorlar yani öz sermayeleri 25 TL eksiliyor. Hisse fiyat değişimleri ve pd/dd değişimleri resimde belli.

Şimdi 3 adet teoride A şirketi zaten aynı şekilde önce A şirketini bir kere anlatayım. Çünkü 3 teoride de A şirketi standart. Ancak A şirketinin kopyası ancak temettü dağıtanı 3 teoridede farklı bir sonuca işaret ediyor.

A şirketini anlatıyorum 3 teoridede A şirketi.

İlk sene 25 TL kar elde eder. Öz sermayesi 125 TL ye çıkar Hisse fiyatıda bunu fiyatlar oda 125 TL ye çıkar Böylece PD/DD oranı değişmez. Temettü dağıtmaz seneye -25 TL zarar eder. Öz sermaye gerisin geri 100 TL ye düşer.
    Hisse fiyatıda bunu fiyatlar hisseyi %20 düşürerek 100 TL ye indirir. Pd/DD 1 çıkar.

Şimdi TEORİ-1 E göre B şirketi;

25 TL kar elde eder öz sermayede hisse fiyatıda 125 TL ye çıkar pd/dd 1 cıkar haliyle. O sene sonunda 25 TL temettü dağıtır. Dolayısıyla öz sermaye 100 TL ye iner. hisse fiyatıda 100 TL olarak düzeltilir ki Pd/dd yine 1 çıksın. Seneye ise şirket -25 TL zarar eder A şirketinde oldugu gibi. O halde öz sermaye zaten 100 idi 75 TL ye iner.
    Öz sermaye 75 E inecekse hisse fiyatınında 75 inmesi gerekir ki Pd/Dd sapıtmasın. Lakin hisse fiyatı 75 TL ye inecek ve pd/dd sapıtmayacaksa A şirketine göre B şirketi %25 inmiş oluyor. Yani temettü veren hisse senedi daha fazla düşer Yatırımcıyı korumaz yatırımcı için kötü gibi bir senaryo ortaya çıkıyor.(Yeşil-Kırmızı renklerle belirttim.)

TEORİ-2 E göre B şirketi;

Herşey aynı kar ediliyor temettü olarak dağıtılıyor. Temettü sonrası öz sermayede hisse fiyatıda aynı. haliyle pd/dd aynı. Peki seneye -25 TL zarar edecekler ya. Sonucta ikiside aynı hisse aynı zararı elde ediyorlar tek fark temettü. Dolayısıyla -25 TL zarar ettiklerinde B şirketinin öz sermayesi 75 TL ye düşüyor. Fakat hissenin fiyatlaması A şirketiyle Aynı % yi yapacaksa(Öz sermaye önemli değilse), Hani yatırımcılar iki şirkette aynı zararı etti abi o halde aynı % ile düşmeli kararını vermişlerse B şirketi 80 TL ye kadar düşebilir o zaman iki hissede %20 düşmüş olur. Yanlız B şirketi A ile aynı % ile düşerse PD/DD oranı 1,07 ye çıkıyor ve ben pahalıyım sinyali veriyor B şirketi. Hayda..............

TEORİ-3 E göre B Şirketi;

Yine herşey aynı kar elde ediliyor temettü olarak dağıtılırken öz sermaye doğal olarak düşürülüyor. Ancak hisse fiyatı düzeltilirken 94 TL olarak düzeltiliyor. Olur ya belkide düzeltilen fiyat hatalıdır. Önceki teorilerde. Tamam 94 diyelim. Bu seferde temettü sonrası yeni fiyata göre pd/dd ucuz görünüyor. Bu da mantıksız temettü sonrası düzeltilen fiyatla pd/dd değiştiğine ucuzladıgına hiç rastlamadık. Zaten mantıkende ucuzlamaması lazım. Ancak yinede zorladım öyle oldugunu varsaydım Bu sefer seneye -25 TL zarar ettiklerinde her iki hisseyide aynı % ile düşürünce Pd/DD ler düzeldi her 2 hissede aynı % ile düşüş gerçekleştirmiş oldu.

Sonuç; elinizde başka teori yok ise bu teorilerden herhangibiri doğru ise bile A şirketinden daha az bir düşüş senaryosu hiçbir şekilde çıkmıyor. Zorlarsak aynı eşit % ler ile düşürebiliyoruz. O teorilerde de pd/dd oranları ya pahalı gösteriyor yada ucuz gösteriyor. Pd/DD lerin hiçbir senaryoda değişmemesi lazım mantıken ama birde siz değerlendirin bakalım.

-Elde ettiğim bulgulara ve izlenimlerime göre temettünün yatırımcıyı koruduğu yada daha az tedirgin ettiği vermeyene göre daha az düştüğüyle ilgili birşey elde edemedim.

Ancal JoNaThAn hocamızın teorisi 3 e göre uyarlanmış gibi Fakat bu durumu nasıl açıklayabiliriz. Temettü dağıtıldığı gün PD/DD oranlarında bir farklılık oluyor mu ? Eğer bir farklılık oluyorsa mantıgı bır kenara atarsak daha yüksek oranda verilen temettü PD/DD oranını daha da ucuzlatacaktır. O halde en yüksek temettü veren hisseyi temettü sonrası satın alıp bir sonrakı temettü tarihinden bir gün önce satmak neredeyse kesin kazanç anlamına gelecek.

Selamlar..

Bence yazı ve düşüncenin ilerleme biçimi fazlasıyla teorik olmuş. Şirketlerin düşüşlerde pd/dd 1 oranını koruması ve buna göre değerlenmesi gibi bir şey bence söz konusu değil. Piyasanın şirketlere biçtiği bir minimum piyasa değeri rakamı/olgusu var. Bunu dolar bazlı ya da duruma göre tl bazlı ele alabilirsiniz. Ereğli 2 milyar doların altına gelmez diyebilirsiniz. Petkim ya da Thy için de aynısını söyleyebilirsiniz. Dönem dönem düşüşlerde ve bu şirketlerin hiç karı olmadığı zamanlarda bu durumu defalarca gözlemlemişimdir.

Bütün hesabı doğrudan pd/dd'ye indirgemek bence yanlış. Bir de bütün karın dağıtılması durumu yanlış. Ben 500 milyon kar edip bunun 200 milyonunu modernizasyon ve piyasadaki konumunu korumak, güçlendirmek için kullanacak türde şirketlerden örnek verdim. O 500 milyon kar seneye 650 milyon olmalı benim denklemimde. Birkaç yıl sonra 850 milyon-1 milyar olmalı. Zaman geçtikçe temettüler arttığı gibi kasada tutulan parada artmalı. Her iki yönden de şirket güçlenmeli. Yoksa bu sene 25 milyon kar. Önümüzdeki 10 sene 25 milyon kar. Dağıt onu, sermaye aynı kalsın.. Olmaz. Crdfa gibi. Bu güzel bir örnek. Yıllardır ne kar artışı var, ne bir şey. Yerinde sayar. Ama o da işte finansal sektör. Parasını en dağıtmaması gereken şirketlerden biri. Sonra dışarıdan borçlanıyor. Bu hesaplamaları yaparken Froto, Ereğli ile Crdfa, Akbank gibi şirketleri aynı kefeye koyamayız.
    ...

2. Selam hocam. Şimdi geldik zurnanın zırt dediği yere....

Mesela bam başka bir şey siz bam başka bir yerden girmişsiniz.

Sizin Hipoteziniz ne Temettü veren hisse senedi bir kriz çıkarsa veya işte zarar ederse daha az düşer. Neye göre daha az düşer temettü vermeyenlere göre daha az düşer koruyucudur yatırımcıyı çok strese sokmaz fazla düşüş olmayacağı için dediniz.

Doğru muyum ? Ben ise bu yanlış dedim mi ? demedim. BU doğru dedim mi ? onuda demedim. Niye çünkü gerçeğin ne olduğunu öğrenip bulduktan sonra işte bakın böyle oluyormuş doğrusu buymuş sebebi de şu şu oturun sizde hesaplayın diyeceğim.

Sonuç olarak her ikimizde ve diğer okuyucular bu meselenin doğrusunun ne olduğunu öğrenmek ister. Aslında varsayımınızı sizin ıspatlamanız gerekirken sizin yaklaşımınız çoğunlukla şu örnkteki gibi oluyor ayaklarım ağrıyorsa yagmur yağacaktır. Bilimsel mi değil mantıklı bir nedeni var mı yok ? belkide tesadufen yağmur yağacaktı ve sizinde ayaklarınız agrıdı anlatabildim mi ?

Şimdi tane tane gidelim hem siz hemde diğer okuyucular ne konuştuğumuza hakim olsun istiyorum bu sebeple zaten hem uzun yazar hemde açıklayıcı biçimde yazmayı severim.

Hipotez: Bir problemle ilgili geçici çözüm yoluna denir. Hipotez bilimsel bir tahmin sayılabilir. Hipotez gözlemler sonucunda karşılaşılan bir soruna önerilen bir cevap veya bir çözüm olabilir. Önerilen hipotezin gerçekliliği, doğruluğu teste tabi tutulur.

Teori : Bir hipotez kısmen doğrulanır ve yeni bulgularla desteklenirse teori haline gelir. Bilimsel bir teori, gözlenen bir doğa olayıyla ilgili olarak yapılan genellemelerin açıklamalarıdır.

Ben herhangibir hisse ismi vermedim A hissesi dedim B hissesi dedim eregliymiş tuprasmıs petkimmiş. ÖNEMLİ değil ki. Meselemiz EREGLi şöyle hissedir TÜpraş böyle hissedir meselesi değil. Efendım 25000 TL kar etse ne 250000000000 TL kar etse ne 25 TL temettü dağıtsa ne 2500000 TL temettü dağıtsa ne bunların hiçbirinin önemi yok ki. A olmuş B olmuş 25 olmuş 50 dağıtmış 10 dağıtmış Mesele;

Mantıksal olarak bir çıkarımda bulunmak "Çünkü matematik yalan söylemez." Verdiğim örneği istediğiniz şekle çevirebilirsiniz. 25 TL Kar edip 5 TL dağıtın farkeden birşey yok ki matematik yine aynı matematik birşeyi değiştirmeyecek. Ben o örnekleri tamamen hesaplaması kolay olsun kafanız karışmasın diye basitçe örnek verdim. Tam sayılar çıkarmak için özellikle çaba sarfettim taraflar hesaplarken zorlanmasın diye. Teori dememin sebebi bu aklıma gelen tüm ihtimalleri değerlendirip teori haline çevirdim. Hesaplamalarımda hatada olabilir. Niye bu şekle çevirdim sadeleştirme yapıyorum mantığı nasılmış ne oluyorda hisse daha az düşebiliyormuş veya daha çok düşebiliyormuş bunun mantığını bir kavrayalım da sonra gidelim ereğlide tek tek hesaplayalım bu durumu veya tüpraşta nasıl oluyormuş görelim. BU ikinci aşama Önce bi kafamıza otursun bunun nasıl gerçekleştiğini anlayalım. SOnra gidelim istediğin hissede test edelim. Benim meselem bu yani elinde birşey olsun sonra git bu yaklaşım doğrumu bu teori doğrumu diye hisselere bak. Nasıl olduğunu veya gerçekleştiğini anlamadan neye bakacaksın ?

Şimdi gelelim yanıtlarınıza;

pd/dd yi elemişsiniz bu konuya sonra değinirim devam edelim. Öyle bir örnek vermişsiniz ki hocam çok özür diliyorum ama bilimsel veya matematiksel bir tarafı yok. Kim biliyor ereğli şu kadar piyasa değerinin altına düşmeyeeğini ? 5 yıllık borsacılara soralım Eregli kaçın altına gelmez sizce desek, biri 5 lıra diyecek biri 8 lıra diyecek. Hangi piyasa değerinin altına gitmez. Bunu hangi hesaplamayla çıkartıyor veya buluyorsunuz. Bir yöntemi varmı bu hesaplamada her hisse için şu piyasa değerinin altına gelmez diyebileceğimiz bir formul var mı ? Anladıgım kadarıyla yok. Çünkü olamaz mantıklı değil. Şirketin öz sermayesi 0 Olduğunda iş biter Öz sermaye 0 ne demek reelde o şirketin bulunduğu adrese git bom boş bir arazi göreceksin çünkü o şirket yok olmuş olacak dolayısıyla olmayan birşeyin borsadaki değeri olabilir mi. Hayali bir şirket satın almış veya satmış olursunuz.

TKNSA mesela piyasa değeri kaçın altını görmez. garanti verebiliyormusunuz. Şirket zarar ettikçe öz sermaye eriyecek. Öz sermayesi düşen bir hissenin değeri aynı kalır mı ? kalmaz demeniz lazım öz sermayenin ne oldugunu biliyorsanız o halde herhangibir hisse için şu fiyatın altına düşmez diyebilmemiz için öz sermayenin bilmem kaç milyon doların altına gelmeyeceğini garanti altına almış olmamız lazım.

Hiçbir hisse içinde böyle bir garanti veremeyiz Yarın Tüpraşın fabrikası Patlasa Hisse şu fiyatın altını görmez diyebilirmiyiz. Borsanın mantıgına aykırı birşey bu Bir şirket halka açılır öz sermayesi bellidir. Buna göre belli bir piyasa değeri belirlenir ve halka açılır şirket büyüdükçe öz sermaye büyür öz sermaye büyükdükçe şirket büyümüş olur ve piyasanın biçtiği değer artar. Öz sermaye küçüldükçe piyasa değeri geriler gerilemekk zorundadır. Öz sermaye düzelmeden de veya düzelme ışığı görülmeden de düşüş durmaz.

Öz sermaye nedir ? kendimizde örnek verelim. Cebimde 5000 TL Nakit para var 10,000 TLlik araban var 2000 TL kredi kartı borcum var.
    5000 + 10,000 - 2000 = 13,000 TL öz sermayeye sahibim. Benim piyasa değerim 13,000 TL normalde yani pd/dd 1. ANcak yatırımcılar benim piyasa değerime 14,000 de diyebilir 12,000 de diyebilir. Ancak 18,000 veya 25,000 diyemeyeceklerdir. Çünkü rasyonel değil. 13,000 e yakın tutacaklardır. Glecekte mirasdan 5,000 TL kalacaksa 18,000 TL piyasa değeri biçerler. bu şekilde fiyatlama yaparlar vesaire. Dolayısıyla pd/dd normali 1 dir ya. yatırımcılar gelecek beklentılerıne göre bunu 2 3 tutabilirler veya 0,50 tutabilirler geleceği kötü bekliyorlardır vesaire. ancak 10 15 20 tutamazlar. Rasyonel değil. o raonlara spekülasyon ve maniplasyonla çıkar geçici süreliğine sonra çakıldığını görürüz.

2. paragrafta konu yine dağılmış verdiğim örnekte hisse isminin ne oldugunun bir önemi yok mantıgı matematiğini bir anlayalım nasıl olabiliyor ne olabiliyor bir bakalım sonra gidelim ereglı dahamı saglam duruyor okey test edelım.

PD/DD sizin önerinizi doğrulayacak birşey Eğer hisse daha az düşüyorsa pd/dd yüksek görünecektir.

Dolayısıyla 20 yıldır temettü dağıtan hisseler var. Geçmiş pd/dd çeyrek çeyrek bende mevcut. ozman 1 ise pd/dd herhalde 20 yıldır temettü dağıta dağıta ve normalden az düşe düşe şu an pd/dd nin 20 belki 30 larda seyretmesi lazım. PD/DD senin hissenin normal düşüşünümü sergiliyor yoksa normalden azmı düştüğünü ölçmek için kullanacağız.

DÜn üstteki teorileri çıkartırken Ya siz haklı çıkacaksınız yada iki hissede aynı düşer herhalde diye düşünüyordum. Ancak hesaplama yaparken şaşırdım yanlış birşeymi yaptım bilmiyorum. En mantısız teorilerde bile hisseler eşit düşerken hiç ummadığım bir biçimde mantıklı olması en yakın teori-1 temettü vermeyenden daha çok düştü. BU benımde beklemedıgım bir sonuçtu.

Vel hasılı bende henüz bir kanıya varamadım yaptığım matematik doğrumu bilmiyorum. Emin olamadım. Sizin dediğiniz gibi temettü veren hisseler daha defansifse, defansıftır işte diyerek değilde. bunu gerçekten bir teorisini mantıgını anladıktan sonra gerçek sonuçlara bakıp öyle emin olmak isterim. Sİzde bizde hepimizde bu sonuçların bilimsel ve matematiksel olarak kanıtlandığını görmek istemezmisiniz ? yoksa varsayımsal olarak ya böyledir herhalde mantığıylamı yatırımlarınızı şekillendirmek istersiniz ? Aynı kanaldamıyız onu anlamaya çalışıyorum.

Geçmiş pd/dd lere hiç baktınız mı elinizde bir bilanço programı mevcut mu beaber inceleyelim. PD/DD anlamlı bir bakış açısımı anlamsız bir bakış açısımı katıyor değerlendırelım. Aynı kanalda değilsek siz beni ikna edin.

Mesela benim elimde geçmiş istatistikler mevcut öz sermaye ile piyasa değeri ilişkisini gösteren excel istatistikleri var. BU tabloda ne gördüğümü söyleyeyim.

Öz sermaye ve Piyasa değeri kolonlarındakı renk uyumunu görebiliyormusunuz ? Kırmızıdan başlıyor yeşile doğru gidiyor her 2 satırda biribiriyle uyumlu yeşil yeşil sarı sarı şeklinde. Yani öz sermaye büyüdükçe hisse fiyatıda büyümüş. Renk uyumlarında marjınal farkların oldugu yıllardakı pd/dd oranına bakın. ve Dikkat edin hisse sonrakı sene kendını nasıl düzeltmiş ve tekrar aynı renge nasıl gelmiş. BU ne demek öz sermaye büyüdüğü sürece para kazanacaksın demek. Bu ikisi arasındakı ılıskıye bakan şey PD/DD oranı. ikisi arasında bır uyumsuzluk oldugunda bu oran bıze uyumsuzlugu gösteriyor. Zaten uyumsuzluk oldugu anda en fazla 2 sene içerisinde düzeltiyorlar hisseyi.

ASELSAN niyemi çakıldı aha tabloda kabak gibi ortada niye çakıldığı Şirket zarar mı yayınladı hayır öz sermayemi düştü hayır. Öz sermaye ile piyasa değeri arasında uyumsuzluk ortaya çıktı pd/dd 6 ya çıktı. Yani haddinden fazla bir fiyatlama oldu. Bak 2018 e nasılda çakılmış. Bunu bilenler ŞAŞIRDI mı ? Şaşırmadık. ama bilmeyenler ben aldım düştü der. bir sürü hisseye baktım bu tablonun dışında da hatta 1990 lardakı hısselerdede baktım bu ilişkiye. BU ilişki hep var. Daha tersinin olduguna rastlamadım.

2008 krizinde bir sürü uyumsuzluklar var farketmişsinizdir en çok ilgi çeken yıl orası zaten. Uyumsuzlukları gördünüz. Şimdi 2009 a bakın hisse fiyatının % larak yükselişlerinide yazdım. 2009 da bu uyumsuzlukları nasılda düzeltmişler hemen.

BU tablo PD/DD ne kadar önemli bir gösterge oldugunu anlatmıyormu hocam. Anlatmama bile gerek yok tablo zaten kendı kendını ıspatlıyor. Bu tabloya göre hangi hisseler alınmalı ÖZ sermayesini EN ÇOK arttıran hisseyi aldıgınızda aslında en çok kazandıracak hisseyi almış olacaksınız. Yine keza öz sermaye ile piyasa degeri arasındakı uyumsuzluk pahalı yondeyse müthiş bir noktaan hisseyi satmış, ucuz yönününde bir uyumsuzluk var ise müthiş noktadan hisseyi almış olacaksınız.

CRFDA örneği verdiniz elde ettiği karın hepsini dagıtıyor diyen sizsiniz. CRFDA yı bu tabloya koysam öz sermayede hisse fiyatıda sabit çıkacak doğrumuyum. Öz sermayeyi çok çok küçük boyutta büyütebiliyor bu sebeple hisse fiyatıda küçük küçük ilerliyor.

Konumuza dönersek Öz sermayeden düşer temettüyü. O halde temettü snrası öz sermaye düşüpte Piyasa değeri düşürlmez veya yeteri kadar düşürülmez ise PD/DD uyumsuzlugu göreceksiniz. DOLAYISIYLA RENK UYUMUNU EŞİTLEMEK ZORUNDALAR.... EEE RENK UYUMUNU EŞİTLİYORLAR İSE TEMETTÜ VEREN HİSSE NASIL DAHA DEFANSIF OLABİLECEK ? BENİM MANTIGIM ALMIYOR. Veriler önümde teoriler önümde bilançolar önümde. Hala kesin konuşmuyorum. Böyle birşey acaba olabilirmi tereddütü içerisindeyim ancak hipoteziniz doğruysa tabloda niye PD/DD uyumsuzlukları göremiyorum.

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

3. "Hakikati bulmak zordur ve ona giden yol çetindir. Hakikati arayanlar olarak sizler, hemen hüküm vermeyecek ve eskilerin yazılarına öylece güvenmeyecek kadar bilge olmalısınız. Sorgulamalı ve o yazıları her açıdan eleştirel biçimde incelemelisiniz. Yalnızca delil ve deneyi dikkate almalısınız, herhangi bir kişinin söylediklerini değil. Çünkü her insan, kusurun her türlüsüne karşı savunmasızdır. Hakikati arayanlar olarak bizler, önyargı veya dikkatsiz düşünüşten kaçınmak için çalışmalarımızda kendi fikirlerimize de kuşku ve sorguyla yaklaşmalıyız. Bu dersi çıkarın ve hakikat gözlerinizin önüne serilsin."

İbn-i Heysem (Al-Hasan, Alhazen)

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

4. Çok ilginç,
    Bugün 50 bin liraya bi arsa al, 20 yıl sonra sana o arsa karşılığı 10 tane daire versinler ama 20 yıl kuruş alamayacaksın dense pek çok kimse ses çıkartmaz, ki bunun binlerce örneği vardır hepimizin etrafında.

Ama aynı şey hissede olunca çoğu kişi bunu kabul etmiyor.

50 bin liraya aldığım senet hiç temettü vermesin ama her yıl hisse fiyatı %25 artsın seçeneği yerine,

Her yıl bana %7 net temettü versin ama hisse fiyatı oynak olsun ben kabulüm seçeneğini daha çok kişi tercih ediyor.

Bu temettü işini kim icad etmişse çok uyanıkmış haa.

5.  Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    Çok ilginç,
    Bugün 50 bin liraya bi arsa al, 20 yıl sonra sana o arsa karşılığı 10 tane daire versinler ama 20 yıl kuruş alamayacaksın dense pek çok kimse ses çıkartmaz, ki bunun binlerce örneği vardır hepimizin etrafında.

Ama aynı şey hissede olunca çoğu kişi bunu kabul etmiyor.

50 bin liraya aldığım senet hiç temettü vermesin ama her yıl hisse fiyatı %25 artsın seçeneği yerine,

Her yıl bana %7 net temettü versin ama hisse fiyatı oynak olsun ben kabulüm seçeneğini daha çok kişi tercih ediyor.

Bu temettü işini kim icad etmişse çok uyanıkmış haa.
    Hadi bir şekilde icad edilmişte populer olmasını sağlayanlara kızıyorum bende.

Twitterda alakasız bir meselede bile #temettü kullanıyorlar.

Bunu kullanmak yetmiyor. temettü ile başlayan bazı hesaplar bile var bunlardan bir kaç tanesi.

Hesapların ad soyad bölümleri;

T.C_Temettü_Yatırımcısı
    Temettü Emekliliği Sistemi(TES) âš“ï¸
    TEMETTÜ | Robotu
    Borsa Zengini
    Temettü | 101
    Temettü Emeklisi (Aday)
    Temettü Yatırımı
    Temettü Can dır
    Temettü Efendi
    Uzun Vade Temettü Emekliliği
    temettü fidanı
    Temettü Düşkünü Adam
    Temettü Sever
    deniz(temettü hisse)(sabır..mütevazilık..merhamet)
    Temettü Öğrencisi
    Temettü Peşinde
    Temettü Ödemeli Yatırım

Temettü kelimesinden ne türetilebilir ise türetmişler

6.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    "Hakikati bulmak zordur ve ona giden yol çetindir. Hakikati arayanlar olarak sizler, hemen hüküm vermeyecek ve eskilerin yazılarına öylece güvenmeyecek kadar bilge olmalısınız. Sorgulamalı ve o yazıları her açıdan eleştirel biçimde incelemelisiniz. Yalnızca delil ve deneyi dikkate almalısınız, herhangi bir kişinin söylediklerini değil. Çünkü her insan, kusurun her türlüsüne karşı savunmasızdır. Hakikati arayanlar olarak bizler, önyargı veya dikkatsiz düşünüşten kaçınmak için çalışmalarımızda kendi fikirlerimize de kuşku ve sorguyla yaklaşmalıyız. Bu dersi çıkarın ve hakikat gözlerinizin önüne serilsin."

Şu cümle o kadar haklı ki herhangibir meseleyi gerçekten bu şekilde değerlendirmemiz gerektiği konusunda çok fikir veriyor.

Ben temettüden kaçtıkça temettü önüme çıkıyor algorıtma sürekli twitleri önüme çıkarıyor. İlgileniyorum diye.

Okuyunca da yazamadan edemiyorum. Çünkü bir spekülasyon var.

Bir arkadaş twit atmış şu şekilde.

2-#temettü şirketlerin ve onu alan yatırımcının bir nevi sigortasıdır.Neden mi? borsa endeksi geriye giderken yani satış yerken bu #hisselerdeki düşüş nispeten daha az olur,çünkü düşüşlerin bir kısmı alım fırsatı olarak görülür ve fiyatlar uzun süre çok düşük seviyelerde kalmaz,

Burada bir sıkıntı var. Açıklayacağız ancak arkadaşın başka bir twitini daha kopyalayacağım aradakı çelişki gözler önüne serilecek.

#temettü emekliliği yolunda karşılaşabileceğimiz muhtemel olumsuzluklar;
    1-#temettü (kar payı) alabilmek için seçip #portföyümüze koyduğumuz #hisselerin bir çoğu tabiatı gereği #defansif hisselerdir.
    defansif hisseler bazen #endeksteki yükselişe anında tepki vermeyebilir,

Demekki temetü hissesi bir ayrıcalık sağlamıyor yatırımcıya kazanç olarak Yani varsayımı doğru kabul ettiğimizi düşünelim.

Hisse düşmesi gerekenden daha az düştü diyelim. Çıkarkende daha az çıkacak ne kazandık ? Aynı şeyi kazandık.

Objektif olmak gerekirse şunu söyleyebilirsiniz. Tamam kazanç değişmiyor ancak stabil giden bir hisse psikolojık olarak daha rahat hissettirecektir. Çok haklısınız stabil olması kazancı değiştirmesede psikolojık olarak iyi birşeydir. Fakat bunu ıspatla mükellefiz. Böyle olduğunu varsaymamalıyız. Ispatlamalıyız. Ne demiş Al-Hasan sorgulamalı hemen hüküm vermemelisiniz. yanlızca delil ve deneyi dikkate almalısınız demiş.

Eskiden temettücülerin dilinden düşmeyen TTRAK'a bakalım açın grafiğini hala temettü verir. Temettü ile tekrar lot alınmış haldeki grafiği 2013 yılındak fiyatında. Defansiflik nereye gitti ?

Burada ne yapıyoruz ? Al-Hasanın da söylediği gibi.

Sorgulamalı ve o yazıları her açıdan eleştirel biçimde incelemelisiniz.

Daha durun attığı twitlerde çeşitli çelişkileri yanlışları göreceğiz ve zinciri birleştireceğiz.

5-Düzenli #temettü veren ve #temettü verimi yüksek şirketlerin hisselerinin halka açık tarafında yani #borsada işlem gören kısmında #yabancı oranı yüksek olur.Tahmin edersiniz ki yabancılar paralarını bir şeye yatırmadan bizlerden çok daha fazla araştırma yaparlar,

Şimdi yabancıların bizlerden daha iyi olduklarını ve akıllıca yatırım yaptıklarını varsayarak temettü hisselerinin yabancı payının yüksek olduğu iddia edilmekte.

Öncelikle yabancıların gerçekten bizden iyi olduklarını ıspat etmemiz gerekiyor. BU birinci mesele

Bir ikincisi Yabancıların payları en çok banka hisselerindedir. En çok hacmi yaratanlarda yine bankalardır.

O halde yabancılar ne yapıyor ? Onları bizden daha akıllı görüyorsak onların ne yaptığı ortada onu yapmamız gerekiyorsa. Üstteki twit çelişiki doğurmaz mı ?

başka bir twit

4-Düzenli #temettü veren şirketler elde ettikleri karlardan bir kısmını hisselerini alan yatırımcılarla paylaşır yani kar payı dağıtır,diğer şirketler gibi hep bana diyerek yatırımcısını küstürmezler,

Spekülasyonu görebiliyormusunuz. Bu tiwitteki algıya odaklanın Yani diyorki temettü verildiğinde elde edilen kar kasadan çıkartılıp bu sizin karınız diye verilir diyor algıladığınız bu değil mi diğer şirketler ise kasadaki parayı kendısıne alır mesajı veriyor. BU meseleyi defalarca kez anlattık ıspatladık.

Bunu deneyerek görebilirsiniz Kasada elde edilmiş kar, al bu senin diye hiçbirzaman verilmez. Temettüden bir gün önce hisseyi alın.
    Sözde elde edilen karı kasadan çıkarıp size verecekler ya. Ertesi gün paranız gelecekmi bir bakın bakalım
    Paranız gelir ancak ana sermayenin eksildiğini farkedersiniz. Sizce neden ? Hani kasadaki parayı almanız karı almanız gerekirdi nereye kayboldu sizin kasadaki karınız ?

Algıyı anlayabildiniz mi twite tekrar bakın ötekiler kasadakı parayı kendılerıne alır sızın paranızı kullanırlar demeye getiriyor ama temettü verenler hemen kasadakı parayı size verirler diyor. Verirse nasıl oluyorda benim kar payım kayboluyor ?

Arkadaşlar yapılan şey şudur. Siz şirkete ortak olursunuz paranızı sokarsınız. Daha sonra şirket kar eder. Kar edince kasaya para girer. Kasaya para girecekse şirketin hisse fiyatı yukarı gider. Şirketin hisse fiyatı yukarı gittikçe sizin kar payınız ortaya çıkar yukarı gitmezse şirket ne kadar kar ederse etsin tek kuruş kar payınız olmaz. Zincirini birleştirin.

Hisse fiyatı yukarı gitmeli peki hisse fiyatı nasıl yukarı gider Kar elde edilirse gider. Peki bu yeterli mi değil. BU kar Öz sermayeyi arttırıyorsa yukarı gider hisse arttırmıyorsa yukarı gitmez gidemezzz. Bakınız: TTRAK Şirket temettü dağıtıyor Kar olmadan temettü dağıtılmaz öyle değil mi ? demekki kar var ki temettü dağıtıyor O halde hisse fiyatı niye yukarı gitmemiş.? hatta düşmüş. Çünkü öz sermaye düşüyor. Bir taraftan kar geliyor öz sermayeye eklenecek hemen ardından elde edilen kardan daha fazla kredi çekildiği için öz sermaye düşüyor.

2013 yılında 10,000 TL TTRAK ortak olan yatırımcı
    2013 yılı karı 4,000 TL deniyor bunun atıyorum %5 i veriliyor onunla gidip lot alıyorsun.
    2014 yılı kar 6,000 TL %7 si dağıtılıyor lot alıyorsun.,
    2015 yılı 5,000 TL %6 sı dagıtılıyor lot alıyorsun.
    böyle böyle 2019 yılına kadar geldik.

Şirketin elde ettiği toplam kar 4k+6k+5k....... = 30,000 TL
    Şirketin SÖZDE kasadan dağıttığı para 300+500+200......... =1000 TL

BUGUN portföye bakınca gördüğünüz şey;

Lot sayısı artmış toplam sermaye= 10,000 TL Kasadan alınıp bana verilen kar payları yok ? lota çevirdiğim sözde kar paylarının değeri hala 10,000 TL 2013 yılında 5 lotum vardı değeri 10,000 TL BUGUN 10 lotum var değeri 10,000 TL şirket kar ediyordu hatta karını dağıtıyordu. Hatta böyle şirketler defansifti. Hatta yabancılar akılıydı. Hani kasadaki parayı bana veriyorlardı.

Kar eden bir şirkete yatırım yaptım mı evet
    karını düzenli şekilde dağıtan şirkete yatırım yaptım mı evet.
    Hatta aldığım (sözde) kar paylarıyla lot sayımıda arttırdım mı evet.
    Hiç al sata girmedim uzun vadeli emeklilik planı yaptım mı evet.
    Defansif olduğu söylenen temettü veren hisseye yatırım yaptım mı evet.
    Akıllı yabancıların aldığı temettü hissesine yatırım yaptım mı evet

Daha sayamadığım kadar twitteki neredeyse tüm kriterlere uydum mu evet.(yer kaplamasın diye paylaşmadım diğerlerini)

EEEEEE niye kazanmadım ben. niye 2013 te yatırdığım para hala aynı mıktarda takılı kaldı. Nasıl emeklilik lan bu aradan 7 yıl geçmiş param yerinde sayıyor. BU planla mı emekli olacam ben. Bunun sorumlusu kim ? Bu twitleri atanların HİÇ SUÇU yok. YOK YOK gerçekten yok. O öyle zannetmiş veya öyle inanmış.

SUÇLU SENSIN. ÇÜNKÜ HAKİKATI ARAMADIN!

ne güzel söylemişsin eyyyy!!!! İbn-i Heysem (Al-Hasan, Alhazen)

"Hakikati bulmak zordur ve ona giden yol çetindir. Hakikati arayanlar olarak sizler, hemen hüküm vermeyecek ve eskilerin yazılarına öylece güvenmeyecek kadar bilge olmalısınız. Sorgulamalı ve o yazıları her açıdan eleştirel biçimde incelemelisiniz. Yalnızca delil ve deneyi dikkate almalısınız, herhangi bir kişinin söylediklerini değil. Çünkü her insan, kusurun her türlüsüne karşı savunmasızdır. Hakikati arayanlar olarak bizler, önyargı veya dikkatsiz düşünüşten kaçınmak için çalışmalarımızda kendi fikirlerimize de kuşku ve sorguyla yaklaşmalıyız. Bu dersi çıkarın ve hakikat gözlerinizin önüne serilsin."

7.  Alıntı Originally Posted by babynesy Yazıyı Oku
    güzel bir yazi olmuş fakat anlıyamadıgım yerler oldu tabiki de ama yararlı paylaşım bence.
    Sorabilirsiniz

8. Yazıya bakın

"Bugün temettü verimi yüksek bir hisseden 5.000 lot almış olsanız ve hiç bir ekleme yapmadan sadece temettülerle alım yapmaya devam etseniz 10 yıl sonra hisse sayınız en az 10.000 maliyetiniz 0TL ye yakın olur. Siz de temettülerle her yıl lüks bir tatil yaparsınız"

isim vermeden paylaşıyorum arkadaşımız yanlış bir algı içerisinde, en kötü tarafı da bunun propagandasını yaparak diğer insanlara yayması.

Bu soyleneni teste tabi tutup geçmişe dönük hesaplayan var mı ? YOK varsa da çok az

1-Lot sayımız artar.
    2-Maliyetiniz "0" TL olmaz yakında olamaz.
    Hadi varsayalım ki oldu bu neyi değiştiriyor ? hiç sorguladınız mı HİÇBİRŞEYİ!!!!!!!! nasıl yani maliyetim düşüyor daha fazla kar etmiyormuyum ? HAYIR etmiyorsun.
    3-Lüks bir tatil için olması gereken;

Hisseniz TEMETTÜ VERSİN YADA VERMESİN FARKETMEZ. MYNET FİNANSI ACACAKSINIZ!!!

Hangi tarihte alım yaptınız, şu tarih heee o tarihten bugune % kaç gitmiş hisseniz %50 bitti. İşte o kadar lüks o kadar zenginsiniz.

Temettü verse ve lotlarını arttırsanız da o kadar kazanırsınız vermese de okadar kazanırsınız. DAHA FAZLA KAZANÇ YOK İstediği kadar temettü versin istediği kadar lotlarınızı Çoğaltın GRAFİĞİN gittiği % KADAR KAZANCINIZ VAR. MALIYETINIZ DÜŞSE DAHİ HİÇBİRŞEY DEĞİŞMİYoR.

Peki Grafiğin gittiğinden daha az kazanabilir miyiz EVET. EĞER TEMETTÜLERLE LOT SAYINIZI ARTTIRMAZSANIZ GRAFİKTEKİ % hareketinden daha az kazanırsınız.

Sayfa 85/106 İlkİlk ... 3575838485868795 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •