Sayfa 90/106 İlkİlk ... 40808889909192100 ... SonSon
Arama sonucu : 847 madde; 713 - 720 arası.

Konu: Temettu Etkisizligi

1. Bakın yukardaki örnekten gidelim.

Enflasyonu sıfır kabul edelim ve temettüsünden hiç stopaj alınmayan İşyat hissesini baz alalım.

Lotu 1 liradan 10.000 lot aldık. Her yıl net %10 verimle temettü veriyor ve temettüden sonra da bir sonraki temettü gününe kadar her yıl hisse fiyatı %20 artıyor olsun.

Soldaki tablo temettü verdiği durum. Sağdaki ise temettü vermediği durum. Sağdakinde sanki temettü alıyormuşuz gibi o tutarda hisseyi satıyoruz.

O da her yıl %20 hisse bazlı fiyt artışı yaşıyor.

10 yılın sonunda elimizdeki lot sayısı 3 bin küsüre iniyor ama portföy büyüklüklerimiz arasında arasında muazzam bir fark oluyor.

Haa derseniz ki ben temettümle yine aynı hisseden alırım, lot sayımı artırırım ve bunu da her yıl tekrar ederim o zaman da yine portföy toplam büyüklüğünüz temettü VERMEYEN hisseyle aynı olur. Tek farkınız lot sayınız azalmaz.

Ama bu işlemi İşyat gibi temettüsünden %15 stopaj kesilmeyen bir hisse örneğinden yaptık. Eregli Tüpraş gibi hisselerden yaparsak bu getiriyi de elde edemezsiniz. Hükümet bu yıl temettü stopajını %10 a indirdi. Kalıcı olur mu bilemem.

2.  Alıntı Originally Posted by remy Yazıyı Oku
    Örnek verdiğiniz hisse 0.90 kuruşa düştüğünde de 10bin lot payınız baki kalıyor farkındaysanız.. sizin dediğiniz gibi yapıp 1000 lot bozdurup harcarsanız lot sayınız düşer ve ileriki senelerde sıfıra inersiniz..

Benim ana param 10bin TL ile girdim.. 1 lira temettü verme örneğinden yola çıkınca ömrü billah temettü alsam ana para kimin umurunda olur ki?

Ama dediğinizi yapsam 6-7 sene sonra hicbisey kalmaz elde..

Pek bir bilgim yok sadece mantık yürüttüm.. yanlış düşünüyor olabilirim de

M2102J20SG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Bu topıgın geçmişinde aynen senin lot sayın biter ama benimki bitmez ki yazan bir sürü kişi oldu. ANcak hiçbiri de hesap yapmıyorlar.

ben sana 2 türlü de açıklayayım. Olayı aynı şireketin temettü dagıtan versiyonuyla temettü dagıtmayan versiyonu olarak düşün kendınde düşünürken böyle düşün.

Hisse temettü sonra 0,90 a düştü ya düştükten sonra bir sonrakı temettü tarihine kadar % kaç yukarı gitsin ???

%33,4 yukarı gitsin dedin bunu sen belirle ben şimdilik %33,4 diyeyim. 0,90 TL %33,4'i = 0,300 + 0,90 = 1,20 TL ye cıkacak 2. sene doğru mu ? 10,000 LOtum 1,20 TL den = 12,000 TL portfoy degerım

Şimdi bu hissenin temettü vermemiş halini de %33,4 yukarı götürelim. 1,00 TL %33,4'i = 1,33 TL

Hesapla bakalım 9000 LOT * 1,33 hisse fiyatı =12,000 TL Portfoy degerim ?

Nasıl oldu da benim lotum senden daha az olmasına rağmen her ikimizinde 12.000 TL parası var.

İstersen örnegı temettü verenden temettü dağıttırarak diğerindenden aynı degerde olacak sekılde lot satarak devam ettir.

Bunlar aynı sirketin temettü dagıtmış halıyle dagıtmamıs hali ise ikiside aynı şekilde yukarı fiyatlanacak

TEMETTÜ DOLAYLI YOLDAN SENİN LOTLARINI SATIYOR. HA LOT SATMIŞSIN HA TEMETTÜ ALMIŞSIN.

HA LOT SATMIŞ HA LOTUNUN DEGERINI DÜŞÜRMÜŞ. İLİZYON BURADA YA ZATEN.

6-7 yıl a gerek yok istersen 300 sene boyunca git ben her türlüsünü hesapladım. Senin sordugun soruyuda sordum kendime. mantıken lotum azalırsa bir yerde 0 lanır dedim. Ancak böyle olmadıgını anladım. Nasıl oluyor dersen.

Eğer dagıtılan temettü hisse fiyatının yükselişinden daha az ise. Bir kere hiçbir zaman lotun 0 lanmıyor. Çünkü dagıtmayan hissenin hisse fiyatı 300 yıl sonra 7,000,000 oluyor mesela Lot sayın az oluyor ancak lotunun degerı cok yukselıyor.

Tamam dedim. birde dedim temettüyü hisse fiyatı yükselişinden daha çok dagıtayım bakalım her iki örnek ne oluyor dedim.

Temettü veren hisse temettüyü vere vere 0 TL ye düşüyor Yani 0 değersiz demek yani aslında şirket Halka açık değeri 0 a dönüyor degersız oluyor cunku şirketini sata sata temettü ödemesi yapmış oluyor.

Temettü dagıtmayanda da aynı zaman skalasında Lot adetın 0 a düşüyor.

Bu son söylediklerim kafanı karıstırmış olabilir.

Öğrenmek anlaman ve anlamlandırmak için soruyorsan hiçbir soru SAÇMA DEĞİL!!! Ama amacın kavga cıkarmaksa sabır kalmadı. Sizinde niyetinizin kötü olmadıgını düşünüyorum. bu sebeple anlatmaya devam edebilirim sorularını.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

3.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Bu topıgın geçmişinde aynen senin lot sayın biter ama benimki bitmez ki yazan bir sürü kişi oldu. ANcak hiçbiri de hesap yapmıyorlar.

ben sana 2 türlü de açıklayayım. Olayı aynı şireketin temettü dagıtan versiyonuyla temettü dagıtmayan versiyonu olarak düşün kendınde düşünürken böyle düşün.

Hisse temettü sonra 0,90 a düştü ya düştükten sonra bir sonrakı temettü tarihine kadar % kaç yukarı gitsin ???

%33,4 yukarı gitsin dedin bunu sen belirle ben şimdilik %33,4 diyeyim. 0,90 TL %33,4'i = 0,300 + 0,90 = 1,20 TL ye cıkacak 2. sene doğru mu ? 10,000 LOtum 1,20 TL den = 12,000 TL portfoy degerım

Şimdi bu hissenin temettü vermemiş halini de %33,4 yukarı götürelim. 1,00 TL %33,4'i = 1,33 TL

Hesapla bakalım 9000 LOT * 1,33 hisse fiyatı =12,000 TL Portfoy degerim ?

Nasıl oldu da benim lotum senden daha az olmasına rağmen her ikimizinde 12.000 TL parası var.

İstersen örnegı temettü verenden temettü dağıttırarak diğerindenden aynı degerde olacak sekılde lot satarak devam ettir.

Bunlar aynı sirketin temettü dagıtmış halıyle dagıtmamıs hali ise ikiside aynı şekilde yukarı fiyatlanacak

TEMETTÜ DOLAYLI YOLDAN SENİN LOTLARINI SATIYOR. HA LOT SATMIŞSIN HA TEMETTÜ ALMIŞSIN.

HA LOT SATMIŞ HA LOTUNUN DEGERINI DÜŞÜRMÜŞ. İLİZYON BURADA YA ZATEN.

6-7 yıl a gerek yok istersen 300 sene boyunca git ben her türlüsünü hesapladım. Senin sordugun soruyuda sordum kendime. mantıken lotum azalırsa bir yerde 0 lanır dedim. Ancak böyle olmadıgını anladım. Nasıl oluyor dersen.

Eğer dagıtılan temettü hisse fiyatının yükselişinden daha az ise. Bir kere hiçbir zaman lotun 0 lanmıyor. Çünkü dagıtmayan hissenin hisse fiyatı 300 yıl sonra 7,000,000 oluyor mesela Lot sayın az oluyor ancak lotunun degerı cok yukselıyor.

Tamam dedim. birde dedim temettüyü hisse fiyatı yükselişinden daha çok dagıtayım bakalım her iki örnek ne oluyor dedim.

Temettü veren hisse temettüyü vere vere 0 TL ye düşüyor Yani 0 değersiz demek yani aslında şirket Halka açık değeri 0 a dönüyor degersız oluyor cunku şirketini sata sata temettü ödemesi yapmış oluyor.

Temettü dagıtmayanda da aynı zaman skalasında Lot adetın 0 a düşüyor.

Bu son söylediklerim kafanı karıstırmış olabilir.

Öğrenmek anlaman ve anlamlandırmak için soruyorsan hiçbir soru SAÇMA DEĞİL!!! Ama amacın kavga cıkarmaksa sabır kalmadı. Sizinde niyetinizin kötü olmadıgını düşünüyorum. bu sebeple anlatmaya devam edebilirim sorularını.
    Benim sadece anlamak istediğim şu..
    Hisse fiyatını benim hissemi 1 liraya kadar indir.. benim hisse fiyatıyla işim yokki.. benim ortağı olduğum firmanın kar edip bana para dağıtmasıyla işim var..
    Ben ana para olarak koyduğum paraya hiç dokunmazsam, firma bana kar ettiği sürece temettü verecek mi?? Verecek..
    Ben ölsem bile çocuğuma verecek..
    Hisseye yatirdigim para benim umrumda değil ki? Yanlış mı düşünüyorum acaba..
    Yani bimas eregli yada x başka hisse ben 500bin lira yatırdım ve artık o parayı unuttum diyelim.. bana senelik verdiği para benim umrumda artık..
    Hisse bir iki senede nereye çıkmış nereye inmiş benim umrumda olmayacak yani..
    Bende bu tarz yatırım yapmak için piyasanın bir sıkıntı olup dip yemesini bekliyorum açıkçası..
    Siz devamlı bana hisse fiyatı üzerinden hesap yapıyorsunuz benim kafa orda karışıyor

4.  Alıntı Originally Posted by remy Yazıyı Oku
    Hisse fiyatını benim hissemi 1 liraya kadar indir.. benim hisse fiyatıyla işim yokki.. benim ortağı olduğum firmanın kar edip bana para dağıtmasıyla işim var..
    Ben ana para olarak koyduğum paraya hiç dokunmazsam, firma bana kar ettiği sürece temettü verecek mi?? Verecek..
    Yani bimas eregli yada x başka hisse ben 500bin lira yatırdım ve artık o parayı unuttum diyelim.. bana senelik verdiği para benim umrumda artık..
    Bende bu tarz yatırım yapmak için piyasanın bir sıkıntı olup dip yemesini bekliyorum açıkçası..
    Siz devamlı bana hisse fiyatı üzerinden hesap yapıyorsunuz benim kafa orda karışıyor

E o zaman sen ver bana 500 bin lira ben sana her yıl net %10 olan 50 bin lira vereyim var mısın?

5.  Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    E o zaman sen ver bana 500 bin lira ben sana her yıl net %10 olan 50 bin lira vereyim var mısın?
    Kardeş sen bu dediğini bu olayla bir mi tutuyorsun Allah aşkına??
    Neden bir şahısa guveneyim?
    3 milyar dolar piyasa değeri olan
    7 milyar dolar piyasa değeri olan firmalar ile bir şahısa olan güven bir mi??
    Ben sidik yarışı değil de cidden düşündüğüm yatırım tipinde bir hata varmı onu merak ediyorum...

Olay ver bana parayı ben sana pay veririm sığlığına gelecekse yanlış yerde bilgi arıyorum demektir zaten.

6.  Alıntı Originally Posted by remy Yazıyı Oku

Telefonla arayayım anlatayım isterseniz. Müsaitseniz. Okeylersen özelden yaz cepten haberleşelim. AMaç öğrenmekse ben her turlu fedakarlık yaparım. Kurtarılacak bir kişi bile olsa. Müsait degil veya telden görüşmeyeceksenız.

Buradan aktarayım yine de...

BU söyleminizde popüler yaygın yanlışlar malesef. temettücü biri cıkıyor diyorkı hisse fiyatıyla işiniz yok. siz aldıgınız temettüye bakın herkes aynı seyi savunmaya baslıyor.

Hisse fiyatıyla neden İŞİNİZ VAR açıklayayım.

10 lıradan aldın hisseyi 1000 LOT her seferınde 0,20 krş dagıtsın temettüyü.

Önce bu yatırımcıyı bir düşünerek gidelim ki kafamız da hikaye oluşsun. 10,000 TL param var cocuklarıma harçlık veya ev kirası gibi birşeyler elde etmek istiyorum. ben ölüncede cocuklarım o parayı alsın istiyorum. O süre zarfında da temettüleri cocuguma harcayacam. dedim

10 lıradna x hissenden 1000 lot aldım yani toplam 10*1000 den 10,000 TLLİK para yatırdım.

her seferınde 0,20 kuruş temettü veren bu hisse hissenin fiyatının yükselişi önemsiz ben aldıgım temettüye bakarım dedim.

1. sene 10,00 TL
    2. sene 9,80 TL
    3. sene 9,60 TL
    4, sene 9,40 TL
    5, sene 9,20 TL
    6, sene 9,00 TL

Vee ben vefat ettim. COcuklarım geldi. Babamın hissesi varmış satıp ev alak dedi.

9,00 * 1000 lot = 9,000 TL EEE babam 6 yıl once 10,000 TL yatırmamışmıydı ? niye bize 9000 TL para kaldı 6 yıl sonunda. Alhalla diye kafalarını kaşıdılar. Acaba babamız bu 6 yıl kaç TL temettü parası aldılar diye sorguladılar onuda hesaplayalım.

0,20 kuruş * 5 YIL (son yılı almadılar daha) * 1000 Lot = 1,000 TL temettü almış.

ANAAAAAAAA bu adam 10 TL para yatıracaz hisse fiyatının yükselişi benim için önemli değil demişti. Aslında 6 yıl boyunca babamın yatırdıgı parayı babama SÖZDE TEMETTÜ adı altında taksit taksit geri ödemişler.

Hisse fiyatının yükselişi önemsiz mi gerçekten ?
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

7. Cevaplarımı net aldım teşekkürler zaman ayıran arkadaşlara..

8.  Alıntı Originally Posted by remy Yazıyı Oku
    Kardeş sen bu dediğini bu olayla bir mi tutuyorsun Allah aşkına??
    Neden bir şahısa guveneyim?
    3 milyar dolar piyasa değeri olan
    7 milyar dolar piyasa değeri olan firmalar ile bir şahısa olan güven bir mi??
    Ben sidik yarışı değil de cidden düşündüğüm yatırım tipinde bir hata varmı onu merak ediyorum...

Olay ver bana parayı ben sana pay veririm sığlığına gelecekse yanlış yerde bilgi arıyorum demektir zaten.

Valla arkadaşım sığlığı başlatan sensin. Para yatırdıgın bır degerin artışının önemli olmadığın söyleyen sensin. Temettümü alırım gerisi önemli degil diyen sensin. Neyse benim bir cümleyle anlatmak istediğimi Erhan anlatmış uzun uzun. İkna olmana sevindim.

Sayfa 90/106 İlkİlk ... 40808889909192100 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •