Sayfa 99/106 İlkİlk ... 4989979899100101 ... SonSon
Arama sonucu : 847 madde; 785 - 792 arası.

Konu: Temettu Etkisizligi

1. Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

2. Matematiksel olarak Erhan Hocaya katılıyorum. Ama işin psikolojik yönüne bakarsak büyük yatırımcı ve fonlar temettü seviyor. Çünkü satarak realize etmek istese güncel fiyattan %10 satması mümkün olmuyor çoğu zaman. Tahtayı çok aşağı çekebilir.
    Bir diğer olay ise özellikle çok yoğun yatırım yapılmıyorsa temettü dağıtmayan şirket yeterince dürüst bulunmuyor. Hele de borç sorunu yoksa. Benim gördüğüm çarpanlara yansıyor bu durum. Düzenli temettü verenler daha yüksek çarpanla ödüllendiriliyor.
    Tabii bu bizim ülke için geçerli. ABD'de temettü vermeyen Amazon gayet de iyi çarpanla fiyatlanıyor.

3.  Alıntı Originally Posted by chevron Yazıyı Oku
    Matematiksel olarak Erhan Hocaya katılıyorum. Ama işin psikolojik yönüne bakarsak büyük yatırımcı ve fonlar temettü seviyor. Çünkü satarak realize etmek istese güncel fiyattan %10 satması mümkün olmuyor çoğu zaman. Tahtayı çok aşağı çekebilir.
    Bir diğer olay ise özellikle çok yoğun yatırım yapılmıyorsa temettü dağıtmayan şirket yeterince dürüst bulunmuyor. Hele de borç sorunu yoksa. Benim gördüğüm çarpanlara yansıyor bu durum. Düzenli temettü verenler daha yüksek çarpanla ödüllendiriliyor.
    Tabii bu bizim ülke için geçerli. ABD'de temettü vermeyen Amazon gayet de iyi çarpanla fiyatlanıyor.
    hocam çarpanlar kısmında ben dediğiniz sonuca varamadım. Fon ve büyük yatırımcı konusunda aynı fikirdeyim.

Birde sorguladıgım kısım niye dürüst görülüyor
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

4.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    hocam çarpanlar kısmında ben dediğiniz sonuca varamadım. Fon ve büyük yatırımcı konusunda aynı fikirdeyim.

Birde sorguladıgım kısım niye dürüst görülüyor
    Hocam hisse özelinde düşünürsek Arsan, ozkgy, gsdho kârlı kasasında para bulunan şirketler. Ama piyasa şöyle bakıyor sanırsam. Parayı kasada tutacağına temettü versin. Kasada tutarsa ya ilişkili taraflar işlemleriyle parayı iştirake kaçırır ya da enflasyona ezdirir gibi düşünülüyor. Egser son dönemde gördüğüm temettü haberinden sonra roketleyen bir hisse oldu.
    Yurtdışında da artık büyümeyen sigara ve petrol şirketleri de yüksek temettü dağıtıyor. Kasada boşa duran parayı piyasa sevmiyor globalde de.

Tabii bu dediklerim öznel piyasa görüşüdür. Başka sebeplere de bağlamak mümkündür.

başta Erhan bey olmak üzere tüm forumdaşlara çok selamlar
    düşünürken biraz aklıma geldi eğer şirket düzenli karını arttıran bir şirketse, yüksek oranlı temettü verdiğinde f/k düşeceği için, verilen nakit parayla nispeten düşük f/k'dan maliyetlenmek , yatırımcıya ortalamayı düşürmek açısından bir avantaj sağlıyor olabilir...
    Erhan Bey yapılan araştırmalarda hisse fiyatı ile şirketi temettü politikasının bir bağı olmadığının net bir şekilde ortaya konduğunu belirtti, bence de ikisi arasında hiç kolerasyon olmaması normal... ancak hisse fiyatı açısından etkisi olmamasına rağmen belki de yatırımcı açısından bu şekilde düşük f/k'dan hisse almak avantaj sağlıyor olabilir ...
    buffet'ın temettü vermemesine hisse alımı yapmasına katılamayacağım... buffet, şirketin sahibi olarak hissesini alıp, fiyatı arttırıp sonrasında uygun ortam gördüğünde satabilir... nitekim corona krizinden önce hisse satıp sürekli de kötü demeçler verdiğini hatırlıyorum belki de yanılıyorumdur tam bilemedim ama satış da yapıyor sonuçta... elon musk da aynı şekilde mesela tesla kendi hissesini aldı aldı yatırımcıya yüksek fiyattan sattı sonra
    her alanda olduğu gibi yatırım konusunda da bir felsefeye bir bakış açısına , bir pencere sahibi olmanın önemli olduğunu düşünüyorum sonuçta stratejiler bu düşünceler , felsefeler üzerine inşa edilecek ... elde edilmek istenen amaçlar, katlanılabilecek kayıplar vb hep bu düşünceler etrafında şekillendirilebilecek, yatırımcının kendisini tanıması psikolojisini piyasaya göre hazırlaması çok önemli ... piyasanın kötü olduğu dönemlerde de bir dayanma gücü olarak temettü bence etkili ...
    düzenli karını arttıran şirketler arasından temettü verenlerin sahiplerinin neden yatırımcı dostu olduğuyla ilgili olarak da şirketin patronunun tek sahip olmadığını, yatırımcısıyla beraber ortak olduğunu göstermesi açısından o yıl elde edilen kardan yatırımcının payına düşeni nakit olarak vermesi önemli ... burada patron karı sürekli sermayeye ekleyip birçok farklı muhasebe oyunuyla hiç edebilir kendi cebine yönlendirebilir sonuçta... yatırımcının şirketteki ortaklık payı düşmeden şirketin o yılki karından pay alması patronun kendi şirketinin elde ettiği karı bir başkasının cebine nakit olarak göndermesi onun yatırımcı dostu olduğunu gösteriyor... zaten borsamızda karını arttıran şirketler içerisinden diğer bir ifadeyle sağlıklı bir şekilde temettü verebilen şirketlerden düzenli olarak temettü verenler çok az ... toplasak 25 belki 30 şirket ancak çıkıyor... bunların da hemen hemen hepsi böyle tahtasında çok antin kuntin işler olmamış son beş yıla bakıldığında düzenli bir şekilde artış olmuş şirketler
    bütün arkadaşlara sevdikleriyle sağlıklı mutlu haftalar dilerim saygılar
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

https://twitter.com/ArslanTaylan/sta...BKjjZA8cQ&s=19
    Borsaya kote bir sirketin hissedarinin genel kurulda kar dagitim politikasıyla ilgili yaptigi konusma..
    Kesinlike bu sirketi kotuleme amaçlı paylasmiyorum sadece patronun yatirimcisina yaklasimi ve sirketin temettu anlayisi arasındaki iliskiye bir ornek...
    Sirketin hissesi temettu kararının aciklanmis oldugu son 1 ayda yuzde1 artmisken bist100 yuzde 13 artmis
    Son düzenleme : HATAKE; 02-04-2022 saat: 10:03.
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

7. buffet ben böyle yapıyorum baskaları da böyle yapmalı diyor.

Şimdi kötü dönemlerde temettü şirketleri daha iyi demek yukarida bilimsel araştırmaların tersini düşündüğünü gösteriyor.

Hani hisse fiyatına bir etkisi yok demiştik ? o halde tüm hisseleri düşmesi gereken kadar düşüyor.

Eğer bir hisse daha az düşmüşse sebebini temettüye değil onun bilanco karlılıklarına bağlyabiliriz.

Temettüye bağlarsak bunu net görebiliriz mesela yüksek temettü verimi daha az düşmeli düşük temettü verimi ve vermeyenler çok düşmeli.

Fakat görünürde aslında sağlam şirketler daha az düşüyor bu saglam şirketler temettü vermeselerdi de dirayetli kalacaklardı.

Bir şirket patronu para çalacaksa bunu yapmanın milyon yolu vardır. zaten temettü dağıtarakta para çalabilir.

Birde madem felsefik gidiyoruz bir paradoksla devam edelim.

Temettüyü isteme sebebimiz şirket patronuna güvenmemek ise

Güvenmediğimiz şirkete nasıl ortak kalıyoruz. Hatta çoğu yatırımcı patron sana güvenmiyorum bana temettü ver diyip aldıgı temettü ile güvenmediği patronun şirketinde ortaklık oranını arttırıyor.

Ha yok bu şirket güvenilir ise o halde temettü istememize gerek yok.

Yani benim derdim temettünün doğru anlaşılmasında.

Malesef çoğu kimse bunu ezbere biliyor. Frota yarın diyemezmi ben bu sene temettü dağıtmayacam diye geleceği riskli görüyorum biraz nakit bulunsun diyemez mi ???

Temettü yatırımcısına göre bunu söylediğinde o patron sahtekar hırsız para çalan bir adama dönüşüyor.

E 10 yıldır temettü verirken dürsttüde şimdimi kötü oldu ?
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

üstadım selamlar .. çok teşekkürler arkadaşlık isteğimi kabul ettiğiniz için... umarım iyisinizdir çok ...
    ben kötü dönemlerde temettü hisselerinin normalde olması gerekenden daha az düştüğünü değil "en kötü temettüsünü yerim" veya "cebimden para çıkmadan bu şirkette ortaklığımı arttırırım, maliyetimi düşürürüm" diyebildiğim için avantajlı olduğunu düşünüyorum .. bu yukarıda yatırımcı arkadaşın genel kurulda şikayet ettiği şirkette ise hissenin artmamasının sebebi tamamen temettü politikası ... şirket bir yıl içerisinde karını 2 ye katlamasına ve yaklaşık 1.2 milyar tl kar elde etmesine rağmen bunun 560 milyon tlsini a grubu hissesi olan 5 kişiye, 60 milyon tl'sini yönetim kuruluna, 30 milyon tlsini de yatırımcılarına vermiş ... şirket aslında 1.2 milyar büyüyebilecek iken bu temettü politikası nedeniyle 600m büyüyebilmiş .. yani aslında şirket çok sağlam bir şirket olmasına rağmen bu geliri şirkette tutmadığından hisse fiyatına yansıtamamış... diğer bir deyişle temettü politikası hisseye hiç etki etmiyor diyemiyoruz sizin de dediğiniz gibi patron temettü vererek de karı cebine indirebilir şirketten , yatırımcısından kaçırabilir....
    temettü verimi ile ilgili olarak dikkat ettiğim konunun temettünün sağlıklı, sürdürebilir olması, şirketin hisse başı karının artması olduğunu belirtmiş hatta bu nedenle ihracat kası güçlü olan şirketlere yöneldiğimi söylemiştim.. bu gibi hisse başı karını arttıran öz sermayesini büyüten ve sağlıklı bir şekilde temettü verebilen (ben burada en önemli kriter olarak ihracatı görüyorum bir başkası yatırımı görebilir) şirketler arasında ise karının bir kısmını düzenli olarak ortaklarıyla paylaşan şirketlerin yönetimine daha çok güveniyorum o yüzden lotlarımı temettülerle tekrar arttırıyorum ... temettü vermeyen şirketler arasında da tabii ki de çok güzel ülkemizin göz bebeği şirketler var, kendisini kanıtlamış yatırımcısını korumuş şirketler tabi ki bulunuyor ben bunlardan gidip neden temettü vermiyorsun diyemem o şirket karını kendisinde tutup yatırıma ayırıp daha hızlı büyüme politikasını seçmiş olabilir mesela şişecam bu şekilde çok büyük yatırımlar yaptığı için temettü dağıtmıyor yani aynı grubun şirketi işmenkul kıymetler temettü verdiği için güvenilir veya bu şirket temettü vermediği için güvenilmez değil... ben sadece sağlıklı bir şekilde karını arttıran şirketlerden bu karın bir kısmı yatırımcılarıyla paylaşanların güvenilir olduğunu düşünüyorum .. temettü vermeyenlerin hepsi güvenilmez, bunlara da ortak olunmaz şeklinde bir düşüncem yok kesinlikle .... benim temettüyü tercih etme sebebim dediğim gibi portföyde hisselerimi satmadan ve ortaklık payımı düşürmeden nakit akışı sağlayabilmek, bu nakitle borsada sert düşüşlerin görüldüğü günlerde cebimden ekstra para çıkarmadan ortalamamı düşürebilmek , ortalık payımı ve dolayısıyla bir sonraki yıl aldığım karı büyütebilmek ... nakit akışı için hisse satmak biraz riskli bir durum bence mesela temettüden önce hisseyi satıp lot arttırmayı deneyebiliriz ama belki de hisse ertesi gün çok yukardan bir açılış yapar ve o lotları yerine koyamayız tabi tam tersi de olabilir bu biraz işi şansa bırakmak gibi geliyor bana ...
    borsada tabii ki ideal şartlarda en kısa sürede öz sermayesini en çok katlayacak şirketleri araştırmak bunlara ortak olup sermayeyi en kısa sürede katlamak yapılması gereken ... ancak hisseyi aldıktan sonra işin içine psikolojiden, piyasanın fiyatlamasından başlayan bir çok farklı etmen giriyor ideal durumdan ideal hamleden uzaklaşmak zorunda kalıyorsunuz ... öyle şirketler var ki kf'sı artık 1e yaklaşmış ama hisse artmıyor veya şu an bankacılık çok son dönemde artmasına rağmen uzun bir süre çok kötü fiyatlandı mesela .. işte böyle idealden uzaklaşılan bir ortamda ben sağlıklı bir şekilde temettü veren şirketlere yönelmeyi tercih ettim
    bununla beraber temettünün mantığını anlamak nerden geldiğini niye geldiğini görmek ona göre bu yolu seçmek lazım sizin de belirttiğiniz gibi çoğu kişi bu konuda çok bilinçsiz ... çok doğru söylediniz bir çok kişi temettü dağıtsın yeter diye bakıyor oysa şirket yüksek borç faizi ödememek için veya sektörde önünü göremediği için karını dağıtmadığında tü kaka olmayacak .... mesela temettü aldığında hissenin fiyatı düşünce bir dumur olma söz konusu oluyor
    sizinle sohbet etmek büyük keyif üstadım .. iftarda yaklaşıyor saçmaladıysam affola mutlu haftalar dilerim .. inşallah bütün forumdaşlar kendi stratejilerine göre çok bereketli kazançlar elde ederler

Sayfa 99/106 İlkİlk ... 4989979899100101 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •