Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
TTrakla ilgili o hisse temettü dağıtmasaydı da zaten parasını portfoyunde 2 ye 3 e 5 e katlamıştı realizasyonun temettü ile olması ile normal yolla olması arasında bi fark yok bunu temettü ile niye ilişkilendiriyorsunuz. Zaten portfoyu 2 ye katlamış temettü dağıtmasa bile. Temettünün bir anlamı kalmadı ki 2 ye katlarken.

Siz hisse senedi gitmiş yukarı bunu temettü ile realize ediyorsunuz. Temettü dağıtmasa da realize edebilirsiniz. Olur olmadık herşeyi temettüye bağlamak saçma değil mi. Temettü vermeseydi bu fiyata gidemeyecek miydi ? gidemeyecekse neden ?

Hakketten bir inanç gibi yüce zeusa şükürler olsun yağmur yağdırdı ve ekinlerim tuttu. Yağmurun yağması zeusla ilgili değil aslında ama sen zeusa bağlıyorsun.

Mesela bedelsiz verek sahip çıktı diyorsun. Babana gidip 10 TL veriyorsun sana 2 adet 5 lik olarak geri veriyor. bu para bozdurma hareketine sahip çıkma ile ilişkilendiriyorsun.

Gelelim meşhur ev örneğine. Sen evden kira alınca evin değerinde kira aldıgın kadar düşüş gördün mü ?

100,000 TL lik evin var diyelim. 1 senedir kiracısı var. Bende senin eve geldim niyetlendim evin değeri 1 senede 120,000 TL ye çıkmış olsun 1 sene de ise sen toplamda 20,000 TL de kira aldın.

Şimdi ben sana diyeceğim ki kardeş sen 20 bin TL kira aldın bu evden onun parasını düş 100,000 TL ye verecen bana evi. Temettüden yapılan şey bu evin artmış değeri üzerinden düşülüyor verilen temettü.

O halde bu günümüzde ki ev - kira örneğiyle uyuşuyor mu sence ?

bende çok şey gördüm deve gibi kredi borcuna girip temettü dağıtıp aslında şirketi batağa götüren şirketler de gördüm. Adam kredi çekiyor sonra gidip temettü dağıtıyor.

Nakit ihtiyacı temettü ile giderilmesi şart değildir bir kısım hisse satarakta aynı şeyi yapıyorsun zaten. Merak etme ortaklık oranın düşse de değeri aynı oluyor. Hiçbir handikapı olmuyor.

Tabi insan oğlu davranışı şöyle de sirayet ediyor şimdi sen 10 yıldır birşeye inanarak yatırım yap daha sonra aslında bunun bir anlamı olmadığını öğrendiğinde kabullenemiyorsun.

Tıpkı değişensiz boyasız diye 2. el araba almış, daha sonra arabanın kazalı olduğu söylendiğinde insan kabullenemez. yok ya ne macunu ne kazası yok canım hiçbirşeyi yok bu arabanın. O hayal kırıklığını yaşamak istemediği için. Araştırmaya korkuyor.

Mesela hastalıklar da da öyledir bir yerin ağrıyor ancak doktora gitmeye korkarsın ya birşey çıkarsa aynı şey temettü yatırımı yapıyorsun ki buna karşı değiliz sadece bilinçli yatırımdan yanayız. Sonra aslında temettünün düşündüğün gibi olmadıgını ogrenıyorsun kabul etmek ıstemeyeceksın net.
Erhan bey, öncelikle borsanın dinamiğini çözmemiz lazım.
Bir şirket borsaya neden açılır?
Nakit kaynak sağlamak için.
Çünkü borsadan sağlanacak nakit kaynak ucuzdur, aksi halde şirket nakit sağlamak için kredi çekmek zorunda kalacak bu da maliyeti arttıracak.

Şimdi TTRAK temettü vermeseydi çıkar mıydı? sorusuna gelecek olursak;
evet çıkmazdı.
Temettü verdiği çin talep oluşturuyor. Sonuç olarak hisseye talep olduğundan yukarı gidiyor.
Elinde olan da temettü geleceği için satmıyor, satarsa yerine koyamaz.

Peki TTRAK yani Koç Holding dürüst şirket olduğu için borsadan gelen kaynağı yeni yatırımlara sürüyor, şirketin yatırımı artıyor aynı şartlarda kâr arttığı için temettü oranı da artıyor.

Hepsi birbirine zincirle bağlı. Eğer ki temettü vermeseydi, hissede bu kadar talep oluşturamaz, nakit sağlayamaz kredi çekmek zorunda kalır.

Kredi çekince ne olur? Şirketin maliyeti artar büyüme yavaşlar.

Bir çok borsayı söğüşlemek olarak gören patronlar borsaya açılıyor, ellerinde güzel şirketler var; fakat onlar borsaya geçelim de küçük yatırımcı yolalım mantığında olduğu için temettü vermiyor, tam tersi bedelli çıkarıyor. zarar üstüne zarara uğratıyor yatırımcıyı.

Ne oldu? kaynak sağlayacağı alanı tıkamış oldu. Yatırım yapmak içinde kredi çekecek. Ne oldu? maliyeti arttı.

Temettü + talep = düzenli kaynak.