Sayfa 86/106 İlkİlk ... 3676848586878896 ... SonSon
Arama sonucu : 846 madde; 681 - 688 arası.

Konu: Temettu Etkisizligi

1. Erhan, Allah sana uzun ömür versin ama senin değerin öldükten sonra anlaşılacak her fâni gibi.

Temettü de temettü diye kendini kandıran "üstad"lar ve onların kandırdığı ky lar. Yazık.

Sağlam diye, temettü verimi yüksek diye komodo ejderi gibi sürüngen ve hantal bi hisse almış, hisse düşmüş nereye ama hala mutlu ve umutlu. Nasılsa %6-7 temettüm garanti diyor. Allah akıl fikir versin.

2. üstad, insanlar 1000 lot hissesi 15 yılda 10 kat artsın, sonra sata sata geçinir giderim diye düşünmek istemiyor da kupon ödemeli tahvil gibi düzenli ödeme alışkanlığı olan ve yıllar içinde değerini en kötü ihtimalle koruyan, en iyi ihtimalle katlayan şirketlere ortak olmak istiyor, temettüdeki amaç bu.

kanaatimce temettü vermeyen bir hissenin fiyatlaması (özkaynakları ne kadar artarsa artsın fiyatlama tamamen arz talebe dayandığından), bir noktada spekülatiftir. yahu firma karlılığını katlamış, ama onbinde bilmem kaç ortağı olan bana kar payı vermiyor da ben piyasanın şirketi yeniden değerlemesini fiyatlamasını bekleyeceğim, satacağım.

Kriptoparaları ne derece takip edersiniz bilmem, temettü vermeyen hisseleri, fiyatı tamamen arz talebe göre oynayan dandirik shitcoin'lere benzetiyorum. shitcoinlerden farklı olarak temettü vermeyen şirketlere olan talebin karlılık artışı vs gibi halka açık rasyolara dayanması da bunu değiştirmez. günün sonunda o artan karlılık ortaklara yaramıyor. ne zaman yarıyor? 'Greater fool' geldiğinde ve ben hissemi yukarıdan sattığımda (aslında pek de bir işe yaramayan ortaklığımı devrettiğimde) yarıyor.

Özetle, bence ettiği karı (belirli ve akla yatan sebepler olmadan) paylaşmayan bir dükkana ortak olmanın bir anlamı yok. çünkü temettü vermeyen/verme ihtimaline göre fiyatlanmayan bir hissenin de 'intrinsic value'su yok.

3. Üstad, simdi sen daha iyi bilirsin ama bu temettu denen olay yillik enflasyonu %1 olan Abd de asıl uygulanmaya baslamis ve diger ulkelere yayilmis.

Enflasyon 1, mevduat faizi 1,5 iken Ford Motor Company ortaklarina %1.5 temettu dagitirsa ve bunu gelenek haline getirirse ben de.olsam mevduata yatirana kadar Ford hissesi alirim. Cunku mevduat kadar kar.payi garanti, üstüne de hisse yillik cok degil %3 artsa Konektikutlu Sam abi havalara ucar. Enflasyonun 2-3 kati getirisi var.

Ama bizde en baba temettu hisselerinin ortalamasi %7-8 ve fakat enflasyon %20-30. Bizdeki hisseler de versin mevduatin enflasyonun 2 kati temettu biz de.alalim.

Tupras Toaso Froto Tkfen Eregl Isdmr Krdmd Ptkim %40 temettu verimliligine ulasti da biz mi hisselerini almadik?

4. Valla bahsettiğiniz getiri getiri potansiyeli temettüyle olacak iş mi bilmem. aşağıda bir hesap yaptım, hesaplamada yanlışım varsa lütfen düzeltin:

https://www.erdemir.com.tr/yatirimci...hesaplayicisi/

9 Şubat 2015'te 10000 USD ile EREGL aldık. 9 Şubat USD kuru: 2,4901. Yani maliyetimiz: 24901 TL

O tarihten bugüne toplam kar: 46.075,32

Maliyeti de ekleyince: 70.976,32 TL. Bugünkü değer yaklaşık 11.800 USD.

2015'ten bugüne 10000 USD enflasyonla beraber = 10842 USD (https://www.officialdata.org/us/infl...5?amount=10000)

EREGL 2010'dan bu yana bırakın TL'yi, USD enflasyonunu yenmiş görünüyor.

Bu hesapta 2015 yılında bir kere EREGL aldık ve oturduk. Temettü yatırımcılığının asıl hassas noktası olan temettülerle tekrar hisse alımı yani bileşik getiri bu hesabın tamamen dışında.

5. bir de temettü tartışılırken temettü peşinde koşan yatırımcı tipi ve bu tipin hedefi hep göz ardı ediliyor.

temettücü adamların pek çoğu toplu sermayesi olmayan, aylıkla geçinen, aylığından artırdığıyla uzun vadeye yayılmış birikim peşinde olan insanlar.

bu profilde insanlar için uzun vadeye yayılmış, maliyet düşüre düşüre gidebilecek ve nakiş akışı sağlayabilecek başka bir yatırım tarzı var mı bilemiyorum.

6.  Alıntı Originally Posted by Delta Heavy Yazıyı Oku
    kanaatimce temettü vermeyen bir hissenin fiyatlaması (özkaynakları ne kadar artarsa artsın fiyatlama tamamen arz talebe dayandığından), bir noktada spekülatiftir. yahu firma karlılığını katlamış, ama onbinde bilmem kaç ortağı olan bana kar payı vermiyor da ben piyasanın şirketi yeniden değerlemesini fiyatlamasını bekleyeceğim, satacağım.
    İşte bende tam olarak bu dediğini anlatıyorum ya. Şirket temettü verse de Piyasanın şirketi yeniden değerlemesi ŞART.

Yoksa aldığın temettüden kar elde edemiyorsun. Yani şirket temettü versede vermesede Her iki durumda da piyasanın bu şirketi değerlemesi bir başka değişle ederine getirme bir başka değişle fiyatını yükselmesi şart.

Yani bir nevi şirketin size temettü veriyor olması anlamsızlaşıyor eğer değerleme yada spekülatiflik yoksa.

Sizin temettü vermeyenlerde aradığınız bu değerleme özelliği Malesef temettü verenlerde de geçerli.

Bana ıspat edin değerlemeye ihtiyaç duymadığını ?

10 lıradan aldıgınız bir hisse ilerde 1 lira temettü dağıtacak. hisse hiç spekülatif hareket etmedi oynamadı yerinden değerlenmedi fiyatı yükselmedi (hani temettü vermeyen mecbur yukarı cıkmalı ya) temettü verince noluyor ?

9 lıraya düşüyor ana portfoyde 9 lıraya düşüyor bürüt 1 lırada temettü veriyor. toplam değer = 10 TL

E zaten 10 lıralık almıştık. Gördüğünüz gibi bir değerleme olmazsa hiçbirşey kazanmıyoruz.

Şimdi diyeceksinki 9 lıradan 10 lıraya gider. O halde bir değerleme ve/veya spekilasyon olduğu anlamı çıkar.

Yani temettü veren bir hisseye para yatırmışsam onbinde bilmem kaç ortağı olan bana kar payı veriyorda da ben piyasanın şirketi yeniden değerlemesini fiyatlamasını bekleyeceğim, ve temettü kar olarak yansıyacak.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

7. Var mı temettü konusunda bi değişiklik?

8. Selam temettücüler ve de temettüyü istemeyenler

Sayfa 86/106 İlkİlk ... 3676848586878896 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •