Sayfa 45/1000 İlkİlk ... 3543444546475595145545 ... SonSon
Arama sonucu : 8000 madde; 353 - 360 arası.

Konu: Dolarda Yukselis Kacinilmaz

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    Dublin/Manchester/Sofia/Galway
    Gönderi
    1,551
     Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    Şöyle baktım da, geçen yılda fiili kur 4,60 lar (Avro) civarındayken ilaç fiyatlarında baz olarak 2,80 alındıysa % 40 iskontoluymuş...

Bugün eğer ilaç firmaları 4 lira kuru beğenmiyorlarsa (ki bu durumda % 33 kadar iskontolu olmakta) bence geleceğe ait belirsizliktir onları korkutan.
    2017 ortalaması 4.60 değil. Bir önceki senenin ortalaması üzerinden 25% +- 5 gibi bir rakamda anlaşılıyor.
    Ayrıca açıkladıkları %26 reelde gizli kararnameler ile falan %59-65 arası olacak sanırım. Çünkü bu rakamların altına ancak yerlilerin jenerikleri satılabilir. Hatta o bile kıt kanaat kurtarıyor zira hammadde dışarıdan geliyor.
    Zaten 26% ile piyasaya ilaç vermeyen yabancı firmalar vermemeye devam eder, kriz büyüdükçe ilaç krizide büyür. Açıkcası komple poha batmış durumda ülke ve yerel seçimlerde iktidarın 1-2 yeri kaybetmesine müteakip ekonomik kriz siyasi olarakta büyümeye devam edecek gibime geliyor.

Dolar ne olur bilmiyorum ama alım gücü açısından bakarsak bence doların 8 üzerine çıkmasını kaldıracak bir ekonomik yapılanma yok. Bunu da şuna dayanarak söyleyebilirim ki ülkeye senede 1-2 defa geliyorum ve tükettiğim bir kaç ürünün market fiyatları aklıma kazınıyor. Son gördüğümde birçok şey geçen seneye göre 100%'e yakın veya üzerinde zamlanmıştı.
    Ytd

2. [QUOTE=effendy75;3159639]Ay sonuna doğru yükseliş momentumu artabilir..

Eğer yılbaşından beri küresel balina, köpekbalığı ve akbabalarla uyumlu giden içerisi , ayrışma eğilimine girerse, mart 2019 için farklı senaryolar da akla gelmiyor değil ama her akla gelen her yerde söylenmez.. mart kapıdan baktırır mı bilinmez.. 🙂[/QUOTE

yılbaşından beri parite düşmekte

ama $/tl de düşmekte.

seçime kadar

baskı sürecek anlıyorum burdan.

oylar düşüşte olsa gerekki kıpırdatmıyorlar bile.

3. fed cidden doları bitirdi. !!!
    dxy 98 yolculuğuna başladı.
    10yıllıklar ciddi anlamda hareket gösteriyor.
    brent 65 hedefini görecek.
    çöp denilen dolar , arkasına bukadar destek almışken, türk lirası daha nekadar direnecek , cidden o kuvveti nasıl bulacak çok merak ediyorum.
    türk lirasının önünde çok ciddi 2 neden bekliyor.
    seçim ve s-400
    kararların birini halk, birini iktidar verecek.
    sonucu boklu değnek
    mart nisan mayıs haziran zor geçecek hemde çok zor.

4.  Alıntı Originally Posted by chinawhite Yazıyı Oku
    fed cidden doları bitirdi. !!!
    dxy 98 yolculuğuna başladı.
    10yıllıklar ciddi anlamda hareket gösteriyor.
    brent 65 hedefini görecek.
    çöp denilen dolar , arkasına bukadar destek almışken, türk lirası daha nekadar direnecek , cidden o kuvveti nasıl bulacak çok merak ediyorum.
    türk lirasının önünde çok ciddi 2 neden bekliyor.
    seçim ve s-400
    kararların birini halk, birini iktidar verecek.
    sonucu boklu değnek
    mart nisan mayıs haziran zor geçecek hemde çok zor.
    yüksek lisansta öğrencilere karmaşık case studyler sunulup, çözüm olasılıkları tartışılır
    ileride bizim case study'nin adı, bir meleketin orasına nasıl konulur ve çözene doğrudan diploma..

5.  Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    Bedava makarna, sıvı yağ, kömür dağıtmaktan bence daha iyidir...

Hiç olmazsa maliyetine yakın bir bedel alıyorsun nakit olarak.
    Bence de bedava olması daha iyi. Çünkü bir süre sonra 3 liraya satılan malın 1 TL.si üreticiye ödenir 1 TL.si devlete kalır 1.TL.sini de yine zincirdekiler indiragandi yaparlar.Zaten bu yüzden özelleştirme işine girilmedi mi 40 yıldır?

6.  Alıntı Originally Posted by Objektif Yazıyı Oku
    Çünkü invalid demek valid olmayan demek Aman sürçmesin dikkat.
    Fazla sansür müşteri kaybettirir.

Facebook ceo'sunun paylaşımlardaki açık saçıklığa karşı neden girişimde bulunulmadığı konusunda savunması.

Haddi aşanlar, küfür, hakaretler silinsin tamam, ama daha fazla sansür üye kaybettirir. Bırakın kalsın.

Daha önce alanında tek olan bir platformda üyelere uygulanan, konu başlığı dışına çıkmaaa! uyarıları ve cezaları sonucunda rakip platformun doğması, şu anda haftada bir kaç mesajın dahi atılmadığı ölü bir yere dönüşen forumun moderatörü olarak aklınızda bulunsun derim.

Üyeler zaten konu dışına taşma ulen diye yeteri kadar baskı yapıyor. Ama bunun üst seviyeden gelmesi üyeleri nedense küstürüyor.

not olarak geçeyim, ekşi sözlük dünyada 670. sırada olan hitini üyelerine sağladığı özgürlüğe borçlu.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

7.  Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku

Merkel de bizdeki Tanzim Satışın ucuzluğunu duymuş. Gizlice gelmiş.

Alışverişe...

Menkibe olduk menkibe...
    :D............

8. ilaca yapılan %26.4'lük zam da zincir marketlerin, stokçuların, düzenbaz hal esnafının kumpasıymış. Az önce ATVde dediler.
    Bir yorumcudan ben izlemedim ama ülkede herşey serbest..

Sayfa 45/1000 İlkİlk ... 3543444546475595145545 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •